Viete prečo sa zobúdzate uprostred noci? Nie, nespavosť to nie je


Print Friendly, PDF & Email

prebúdzanie v noci

Nikto nespochybňuje dôležitosť dostatku spánku. Je veľmi potrebný na osvieženie mysle a regeneráciu tela.

Čo je ale znamená dostatok? A ako by mal dobrý spánok vyzerať?

Mnohí ľudia sa budia uprostred noci a čudujú sa, či netrpia na nejakú spánkovú poruchu alebo iný zdravotný problém.

Samozrejme, aj to môže byť príčinou budenia sa. Ale čo ak spánok nemá byť záležitosťou celej noci?

Keď sa pozrieme na historické záznamy staré niekoľko storočí, či dokonca antické referencie, zistíme, že na spánok by sme sa mali dívať úplne iným spôsobom.

Segmentovaný spánok: Viac prirodzený ako si to uvedomujeme

Ak sa zobúdzate počas noci, možno si myslíte, že trpíte poruchou spánkového cyklu.

Koncept „segmentovaného spánku“ znamená, že ide o zdanlivo nepravidelný spánkový vzorec. Ten však nemusí byť žiadnou poruchou, ale prirodzenou biologickou odozvou, na ktorú sme my, ľudia moderného veku, akosi pozabudli.

Anglický akademik Roger Ekirch zastáva názor, že naši predkovia bežne praktizovali segmentovaný spánok, kedy sa uprostred noci modlili, meditovali či dokončovali práce okolo domu.

Ekrich našiel v historickej literatúre a dokonca aj v právnych dokumentoch mnoho odkazov na „prvý“ a „druhý“ spánok. Niektoré z nich spadali do obdobia len pomerne nedávneho – pred začiatkom priemyselnej revolúcie.

Na naše prekvapenie, chvíle medzi spánkami považovali vtedajší ľudia za najviac osviežujúce.

Liečba osteoporózy

Dôvodom toho môže byť skutočnosť, že okolo polnoci ľudský mozog produkuje prolaktín – hormón, ktorý nabudzuje pocit relaxácie.

Mnohé problémy so spánkom môžu mať svoje korene v ľudskom uprednostňovaní segmentovaného spánku

Ekirch sa domnieva, že väčšina súčasných problémov ľudí so spánkom vyplýva z prirodzenej preferencie tela pre segmentovaný spánok.

Uvedené historické spánkové vzory sú dôvodom, prečo dnes tak veľa ľudí trpí poruchami spánku, keď sa zobudia uprostred noci a potom už nedokážu znova zaspať.

Tento problém sa podľa historických záznamov objavil prvý krát na konci 19. storočia, čiže približne v ten istý čas, kedy začal segmentovaný spánok medzi ľuďmi upadať.

Počas väčšiny nášho evolučného vývoja sme spávali určitým spôsobom. Vstávanie uprostred noci bývalo prirodzenou súčasťou ľudskej fyziológie.

Predstava, že musíme spávať v ucelených blokoch, môže poškodzovať naše zdravie, pretože po zobudení sa v nás vyvolá podráždenosť.

Táto samotná podráždenosť nám potom neraz bráni znova zaspať a môže sa presunúť aj do neskoršieho času bdenia počas nasledujúceho dňa.

Russell Foster, profesor neurológie študujúci vnútorné ľudské hodiny na Oxfordskej univerzite, k tomu dodáva:

Mnohí ľudia sa v noci zobudia a spanikária.

Ja im však vysvetľujem, že sa nič hrozné nedeje. Že sa jednoducho vrátili do odvekého dvojfázového spánkového cyklu.

Hlavným problémom je, že väčšina lekárov stále nechápe, že ucelený 8 hodinový spánok je možno úplne neprirodzený.

Dokonca sa zistilo, že až 30% všetkých zdravotných problémov, ktoré lekári riešia, sú priamo alebo nepriamo spojené so spánkom.

Spánok, ako možný faktor ochorení, sa však počas medicínskej výuky ignoruje a existuje len málo výskumných centier, kde sa venujú jeho štúdiu.

Predtým, než siahnete po tabletke na spanie, zoberte do úvahy toto

Naše prirodzené biorytmy sú ovplyvňované vystavením sa svetlu a tme. Pred vynájdením žiarovky každý človek organizoval svoj denný režim okolo východu a západu slnka.

Keď ráno vyšlo slnko, s ním vstávali aj ľudia a zasa keď večer zapadlo, väčšina ľudí išla vtedy spať.

No a tomuto rytmu sa počas našej evolúcie zrejme prispôsobili aj naše telá. Preto sa mu nebráňme, ale radšej prispôsobme. Nášmu zdraviu to len a len pomôže.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: The Reason You Wake Up In The Middle of the Night Isn’t Insomnia

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ak sa nemýlim najviac melatonínu sa tvorí od 22-24 hod. Takže mali by sme ísť spať okolo 22 hod. a pochopiteľne spať v absolútnej tme (vtedy sa tvorí melatonín – potrebný k spánku).

  2. Pred spaním zjem jedno jablko, alebo pomaranč a spím celú noc, ráno sa zobudím, tak ako som si večer ľahol.

Pridajte komentár

*