Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Dokážu psy vycítiť zlého človeka? Čo na to vedci?


Print Friendly, PDF & Email

Dokážu psy vycítiť zlého človeka? Čo na to vedci?

Je všeobecne známe, že psy dokážu u človeka vycítiť strach. Je však možné, aby mali schopnosť „vyčuchať“ aj pravdu o charaktere či úmysloch konkrétneho človeka?

Zdá sa, že náš štvornohý priateľ je v skutočnosti omnoho chytrejší, než sme niekedy ochotní pripustiť. Ukázalo sa, že ohľadom rozpoznávania správania sa ľudí sú psy veľmi bystrí pozorovatelia.

Experiment japonských vedcov

Už to potvrdili aj vedci. Profesorka psychológie, Akiko Takaoka, uskutočnila so svojím vedeckým tímom na Kjótskej univerzite v Japonsku výskum, ktorého cieľom bolo zistiť, či psy naozaj majú schopnosť vycítiť dôveryhodnosť konkrétneho človeka.

Vedci v tomto výskume vyskúšali viacero spôsobov, ako by mohli našich štvornohých priateľov oklamať – samozrejme, len v mene vedy. Znova, ľudstvu je už celé veky všeobecne známe, že keď na nejaký predmet ukážeme prstom, náš psík sa za ním rozbehne.

A s poznaním tohto faktu narábali aj vedci z Japonska v spomínanom výskume. V tomto experimente jeden z vedcov najprv ukázal na búdu, vnútri ktorej na psov čakala maškrta.

Ako sa dalo predpokladať, psy sa k tejto búde bez váhania rozbehli. V druhom kole tento vedec ukázal na búdu, ktorá bola prázdna.

Aj k nej sa psy rozbehli s rovnakou vervou. Keď k nej ale dobehli, zistili že je prázdna – nečakala tu na nich žiadna maškrta.

Keď už vedec ukázal na búdu po tretíkrát, psy ku nej odmietli ísť aj napriek tomu, že tentoraz v jej vnútri na nich znova čakala maškrta. Z predošlej skúsenosti psy vyhodnotili, že osobe, ktorá ukázala na búdu, v ktorej nebola potrava, sa už nedá dôverovať.

Tento experiment bol vykonaný na 34 psoch a všetky, zhodne do jedného, odmietli bežať k búde, keď na ňu vedec ukázal po tretíkrát. Týmto experimentom sa teda potvrdilo najmä to, že psy buď dokážu spoľahlivo rozpoznať klamára, alebo sú veľmi opatrní v prejavovaní dôvery.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Inými slovami, ak raz nášho štvornohého priateľa oklameme, vytvorí si o nás „názor“, že nám už nemožno úplne dôverovať a na základe toho sa voči nám aj začne správať obozretnejšie.

Psy dokážu rozpoznať zlého človeka

„Psy disponujú omnoho sofistikovanejšou sociálnou inteligenciou, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Tento druh inteligencie sa u psov vyvinul procesom evolúcie a selekcie počas mnohých tisícročí spolunažívania psa s človekom,“ vysvetľuje profesorka Takaoka.

Sama priznala, že je prekvapená ohľadom výsledkov jej experimentu, v ktorom sa ukázalo najmä to, ako rýchlo „pes dokáže vyhodnotiť človeka ako nedôveryhodného.“

Dr. John Bradshaw pôsobí ako profesor veterinárskeho lekárstva na univerzite v Bristole v Anglicku. Na vyššie spomínanom experimente sa síce nijako nepodieľal, no tvrdí, že výsledky tohto výskumu poukazujú na to, že psy dávajú prednosť predvídateľnosti.

Keď gestikulácia ich pána nie je jednoznačná, alebo jej chýba logickosť, psy obyčajne začnú byť nervózne a zmätené.

Vedci majú ďalej v pláne vykonať podobný experiment, do ktorého by ale namiesto psov obsadili vlkov, pretože vlci a psi, keďže sú si vzdialení príbuzní, sú si veľmi podobní a najmä po tej „psychickej“ stránke.

Zmyslom tohto pripravovaného experimentu v žiadnom prípade nebude nechať sa pohrýzť vlkmi – vedci chcú vypátrať, aký je skutočný rozmer rozdielov medzi vlkmi a psami, ktorí sú už tisícročia vystavení vplyvu domestifikácie človekom.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: good.is, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Václava Majorová

  Psi umí číst myšlenky pokud žijí s člověkem déle znají i jeho úmysl dříve než jej vysloví či udělá. Měla jsem fenku, obyčejného voříška a ta když už byla stará musela brát léky od veterináře. Nedávala jsem je pravidelně v určitou hodinu a přesto když jsem si jen vzpomněla v duchu, že dám Tarze (fenečce) prášek, tak byla v tu ránu pod vanou. Naučila jsem se myslet jinak. Nejdříve jsem pomyslela na toto: zavřít dveře a zavřela jsem dveře v obýváku, aby neutekla zase do koupelny pod vanu. Pak se mi podařilo jí lék podat. Kočka nám zase nerada cestovala v přepravce v autě na chatu. Jakmile jsem dala do předsíně plné tašky a prázdnou přepravku pro ní, tak nebyla k nalezení. Nesměli jsme dávat sbalené tašky do předsíně, nejdříve chytit kočku, dát jí do přepravky a pak posbírat tašky po bytě a pak jsme mohli jet. Můj nynější pejsek se naučil říkat mňam a mám s ním i video jak loudí mňamky a říká si o ně.

 2. Tlamka Jozef

  Článok sa mi mimoriadne páči „sofistikovanú sociálnu inteligenciu“ so všetkým čo sa v článku uvádza sme
  15 rokov s naším psom Kamim- nemeckým vlčiakom
  zažívali………
  Ako človek po prežitej klinickej smrti viem ako to funguje,
  tajomstvá sú ukryté v princípoch kvantovej fyziky. synchronicita, komunikácia, nelokalita a vesmírneho vedomia atď.
  Dovoľujem si jednoznačne potvrdiť, že aj pes
  má svoje „já,vedomie a dušu“………niečo o tom
  viem na báze starovekej egyptskej mytologie a praxe
  a najnovších poznatkov z kvantovej fyziky…..je to na dlhšiu reč………
  Pozn. Moc prosím o informáciu kto by mi poskytol adresu chovateľov nemeckých vlčiakov …. kúpim
  šteňa a zaplatím osobne ihneď pri prevzatí v hotovosti……Ďakujem vopred …Váš priateľ Jozef

 3. nechcem nič zosmiešniť , ale , ráno sa slepice zavolám pi pi pi pi , trusnem im trochu zrna a prídu , prídu druhý aj tretí deň a budu ćhodiť ďalej . . . ak ich miesto vábenia prudko rozoženiete , dva tri razy , tiež k vám stratia dôveru . . .
  “ hlúpe slepice “ . . .

 4. lubomír lubomir

  Hlúposť : “ Kto je dobrý a zlý človek , odkiaľ ste nabrali takéto kritérium ? „

Pridajte komentár

*