Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Čo vám prezradí vôňa, farba a tvar stolice o vašom zdraví


Print Friendly, PDF & Email

Čo vám prezradí vôňa, farba a tvar stolice o vašom zdraví

Ak hovoríme o našej stolici, nie je to najpríjemnejšia téma na rozhovor.

Ale skutočnosť je taká, že je dôležité, ako naša stolica vyzerá.

O čom hovorí vaša stolica

Naše telá sú komplexné mechanizmy, o ktoré sa môžeme zle starať. Zvýšená teplota, bolesť, únava a depresie sú jasné známky toho, že môže vzniknúť zdravotný problém a vaša stolica vás môže včas upozorniť, že nie je všetko v poriadku.

Preto by ste mali svoju stolicu vnímať ako príležitosť diagnostikovať prípadné zdravotné problémy včas.

Ako správne odhaliť prípadné zdravotné problémy

Čítanie z čajových lístkov alebo z kávovej usadeniny vám môže poskytnúť určitý náhľad na to, akí ste bohatí, ale nemusí to vždy sedieť. Rozbor vašej stolice je však presný.

Takže sa pozrime na to, ako si môžete sami vyšetriť svoj zdravotný stav z vašej stolice.

Spoznajte vašu stolicu

Farba stolice, jej konzistencia, veľkosť a jej vôňa sú všetky znaky, ktoré poukazujú na vaše vnútorné zdravie.

Metóda, ktorou si budete môcť vyšetriť vašu stolicu, sa nazýva Bristol Stool Chart (BSF). Vynašli ju vedci z Bristolskej kráľovskej nemocnice vo Veľkej Británii.

Čo vám vôňa a farba vašej stolice hovorí o vašom zdraví

Perfektná stolica

Kto by si pomyslel, že mať perfektnú stolicu je znakom toho, že vaše vnútorné zdravie je v poriadku. Toto obsahuje priemerná stolica:

 • Voda (približne 75 %)
 • Pevná hmota (približne 25 %)

Takzvanú pevnú hmotu môžeme rozdeliť na:

 • Mŕtve baktérie
 • Nestráviteľné zložky z jedla (vláknina a celulóza)
 • Cholesterol
 • Iné tukové látky

Presný tvar a vzhľad vašej stolice sa bude líšiť od toho, čo ste zjedli a pili. Celý proces vzniku stolice trvá približne 18 až 72 hodín. Podľa Bristol Stool Chart sú najlepšie typy stolice 3, 4 a 5.

Keď máte hnačku, je to preto, že stolica sa spracuje rýchlo a vaše črevá nemali čas získať dosť vody na to, aby bola stolica normálna.

Na druhom konci škály je neschopnosť vytvoriť stolicu do 72 hodín, čo je znakom zápchy, ktorá môže súvisieť s inými zdravotnými problémami.

Stolica typu 1 – Malá, tvrdá, hrudkovitá stolica

Tento typ stolice môže byť znakom pre akútnu dysbakteriózu črevného traktu. Tým, že určité baktérie v čreve chýbajú, stolica je malá, aby bola schopná udržať vodu v stolici.

Hrudky stolice sú malé, pevné a drsné, ktoré majú v priemere 1 až 2 cm.

Liečba osteoporózy

Vzhľadom k tomu, že sú pevné a trochu drsné, môžu spôsobiť bolesť pri prechode črevom. Takáto stolica môže spôsobiť análne krvácanie.

Je typická pre tých ľudí, ktorí podstúpili liečbu antibiotikami, alebo pre tých, ktorí majú v čreve málo vlákniny, alebo konzumujú stravu bez vlákniny.

Stolica typu 2 – Stolica v tvare klobásy s hrudkami

Táto stolica má priemer 3 až 4 cm a často sa objaví v dôsledku zápchy, kedy ostáva v čreve niekoľko týždňov.

Pri prechode črevom spôsobuje bolesť a môže vyústiť až do krvácania, keďže je taká pevná a jej veľkosť presahuje análny otvor.

Tento typ stolice je typický pre niekoho, kto trpí syndrómom dráždivého čreva.

Stolica typu 3 – Stolica v tvare klobásy s popraskaným povrchom

Tento typ stolice je podobný typu 2, ale je spracovaný rýchlejšie (zvyčajne 1 až 2 týždne), a preto tiež súvisí so zápchou a syndrómom dráždivého čreva.

Stolica typu 4 – Stolica v tvare klobásy, jemná a hladká

Tento typ stolice má veľmi blízko k dokonalej stolici. Jej priemer je 1 až 2 cm (čo je znakom relatívne krátkej doby prechodu a dobrého obsahu vlákniny).

Tento typ stolice je typický pre niekoho, kto má stolicu raz denne.

Stolica typu 5 – Mäkká stolica s dobre vymedzenými hranami

Tento typ stolice je takmer dokonalý. Jeho priemer je 1 až 1,5 cm a je typický pre niekoho, kto má stolicu 2 až 3 krát denne po konzumácii hlavných jedál.

Stolica typu 6 – Mäkká stolica, ktorá má ostré, roztrhané hrany

Tento typ stolice má veľmi mäkkú textúru. Môže sa vyskytnúť nečakane, a tým spôsobiť ľuďom problémy, ak nemajú nablízku kúpeľňu.

Môžete mať problémy očistiť ju toaletným papierom. Bidet by bol v tomto prípade užitočný. Tento typ signalizuje vysoký krvný tlak a stres.

Stolica typu 7 – Hnačkový typ – voľný

Je podobná obyčajnej hnačke, ale v tomto prípade sa nazýva paradoxná hnačka, pretože nastáva v spojení so zápchou, sprevádzanou stolicou typu 1. Často sa s ňou stretávajú deti a starší ľudia.

Farebná stolica

Tak ako veľkosť, tvar a konzistencia stolice, aj farba stolice môže byť významným znakom rôznych zdravotných problémov.

Normálna zdravá stolica (alebo tá, ktorá nenaznačuje nejaký zdravotný problém) má strednú/svetlo hnedú farbu.

 • Čierna, sivá, alebo jasne červená stolica: Je znakom toho, že môže byť prítomné krvácanie v črevnom trakte alebo v konečníku. Odporúčame vám to konzultovať so svojím lekárom bez odkladania. Upozorňujeme však, že čierna stolica môže byť výsledkom užívania niektorých liekov, rôznych výživových doplnkov a môže sa objaviť aj po konzumácii čierneho sladkého drievka.
 • Veľmi svetlo hnedá, sivá, alebo biela stolica: Toto zvláštne sfarbenie stolice môže byť spôsobené nedostatkom žlče, hoci biela stolica môže byť výsledkom užívania antacíd. Avšak, tieto typy stolice môžu signalizovať zdravotné problémy, ako sú cirhóza, hepatitída alebo ochorenie pankreasu. To všetko sú vážne ochorenia, a preto by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
 • Žlto sfarbená stolica: Žlto sfarbená stolica môže byť znakom ochorenia žlčníka, infekcie žlčníka, alebo Gilbertovho sindrómu (dedičnej poruchy metabolizmu žlčového farbiva). Ak sa u vás objaví žltá stolica, mali by ste vyhľadať svojho lekára.

Páchnuca stolica

Bez ohľadu na to, akým spôsobom si stolicu vyšetríte, stolica by nemala voňať. Ale nemala by ani príliš páchnuť, pretože páchnuca stolica signalizuje:

 • Problém s absorpciou
 • Celiakiu
 • Crohnovu chorobu
 • Pankreatitídu
 • Cystickú fibrózu

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi a známymi.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: healthy-holistic-living.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ďakujem za vaše perfektné články, veľa sa naučíme o svojom tele!

Pridajte komentár

*