Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Čo je to chiropraxia a ako vám dokáže pomôcť s mnohými typmi bolesti


Print Friendly, PDF & Email

Wellness chiropraktika – prospešnosť bez bolesti

Mnohých ľudí mätú zdraviu prospešné účinky, ktoré sa dostavujú v dôsledku chiropraktického ošetrenia.

Podľa doktora Billa DeMossa, chiropraktického lekára, ktorý pôsobí v Newport Beach, chiropraktika nie je dostatočne využívaná a neprávom je podceňovaná.

Čo je to chiropraxia

Pre upresnenie uvádzame, že chiropraxia je pôvodom grécke slovo a jeho význam sa dá voľne popísať ako terapia, ktorá sa vykonáva rukami. U väčšiny ľudí tento pojem vyvoláva pocit, že chiropraktického lekára je treba navštíviť vtedy, keď už nezaberá klasická liečba.

Chiropraktik je terapeut, ktorý používa techniky, pri ktorých pohybuje rôznymi časťami ľudského tela, čím napráva chrbticu, kĺby, kosti a svaly. Tým sa odstraňuje bolesť a obnovuje prirodzená pohyblivosť tela.

To, čo robí chiropraktik, je sčasti podobné tomu, čo robí ortopéd. Chiropraktik vychádza z predpokladu, že všetky bolesti pohybového aparátu majú svoj pôvod v problémoch s chrbticou.

V zahraničí sa chiropraxia študuje na lekárskych fakultách a jej absolventi sa stávajú lekármi. Na Slovensku to tak nie je.

Dr. Billy deMoss je zakladateľom Cal Jam, jednej z najväčších škôl na výučbu chiropraxie na svete.

Mnohí ľudia zvažujú návštevu u chiropraktického lekára až vtedy, keď majú bolesti chrbta alebo krku, avšak rozsah liečby, ktorý ponúka chiropraktik, naozaj výrazne prekračuje tento rámec.

Dr. deMoss hovorí:

„Snažím sa, aby ľudia pochopili, že nervový systém a mozog riadia každú funkciu ľudského tela.

Keď máme poruchu, ochorenie alebo nevoľnosť, ktorá by mala patriť do kompetencie chiropraxie, nazývame ju subluxáciou.

Je to vychýlenie alebo odchýlka od normálneho stavu, môže to byť dysfunkcia niektorej časti chrbtice v prípade, že ide o problém s mobilitou.

Môže to zasahovať do činnosti nervov, čo sa následne prejaví porušením nervovej fukncie. To sa stáva  v prípade, že dôjde k porušeniu nervu, ktorý prechádza cez miechu.

Môže to nepriaznivo ovplyvniť latentné onemocnenie a prispieť nielen k vyvolaniu bolesti, ktorú väčšina ľudí vníma ako chiropraktický problém, ale môže spôsobiť aj to, že telesné orgány prestanú fungovať na 100%.

Chiropraxia ako preventívna medicína

Výskum, ktorý realizoval Dr. Dean Harrison, naznačuje, že chiropraktické liečenie môže pomôcť zabrániť progresívnej degenerácii chrbtice, čiže ochoreniu stavcov a platničiek.

Je to vlastne podobné ako pri čistení zubov, keď pravidelná starostlivosť o zuby predlžuje ich životnosť. Pravidelná chiropraktická liečebná starostlivosť o telo môže pre chrbticu urobiť to isté.

Ľudská chrbtica, stavce a platničky chránia aj ten najjemnejší a najdôležitejší systém, ktorým je nervový systém. Nárazy, dopady a náhle pohyby môžu prispieť k vzniku množstva zdravotných problémov a ochorení.

Podľa DeMossa všetko, čo človek robí na ochranu svojej chrbtice, podporí „lepšie a výraznejšie vyjadrenie nervovej inteligencie“ a „vyššiu hladinu vibrácií zdravia“.

„Zdravotná starostlivosť je naozaj o tom, že urobíte všetko pre to, aby ste svoje telo dostali späť do optimálneho, harmonického stavu, a to nielen chemicky, ale aj duchovne a duševne.

Myslím si, že miesto, kde zažiari chiropraxia je tam, kde sa nachádza príčina problému a ten problém sa vyrieši.

Niekto môže mať vysoký krvný tlak. Jeho vysoký krvný tlak nie je spôsobený tým, že nemá lieky na liečenie vysokého krvného tlaku.

Vaše dieťa môže mať astmu.  Ale nemá ju preto, že nedostalo dostatočne vysokú dávku albuterolu; infekcia uší nie je spôsobená nedostatkom amoxicilínu.

Tieto veci, chiropraktické liečenia, majú svoje miesto v krízovej situácii. Chiropraktici sa ale nepozerajú na príznaky, oni hľadajú to, čo tieto príznaky vyvolalo.

Veľakrát, keď dôjde k porušeniu nervov, zníži alebo obmedzí sa aj činnosť a funkcieschopnosť orgánov. Môže ako dôsledok nastať to, že telo nebude fungovať na 100 %.

Je to ako reťazová reakcia. Ak telo plne nefunguje, stáva sa náchylným na ochorenia. Chiropraktici to označujú ako stav tela „Dis-Ease“ alebo symptomatický stav tela.

To, čo zvykneme urobiť, keď za nami niekto príde so zdravotným problémom, je to, že jeho zdravotný stav posúdime holistickým, čiže celistvým pohľadom a zistíme, čo sa deje s jeho nervovým systémom.“

Stručná história chiropraktiky

Osteopatická medicína bola založená Andrewom Taylorom asi pred 140 rokmi. Doktori osteopatie, rovnako ako chiropraktici, sa podrobujú rozsiahlej a rozšírenej odbornej príprave na liečenie a nápravu chrbtice.

Podľa dostupných informácií je však v tejto oblasti len skutočne malé percento doktorov osteopatie, ktorí sú skutočne kvalifikovaní, pretože si vybrali ten bežnejší, a tak aj jednoduchší model, ktorý je alopatický.

Alopatický model vykonávania medicínskej praxe spočíva v dôraze na predpisovanie liekov pacientom a na chirurgiu. Jeho cieľom, ani spôsobom liečenia nie je kladenie dôrazu na zmenu stravovania a životného štýlu pacienta.

Daniel David „D.D.“ Palmer je považovaný za otca chiropraktiky. V roku 1897 otvoril prvú chiropraktickú školu.

Flexnerova správa, ktorej vypracovanie financovali nadácie Carnegieho a Rockefellera, presmerovala v roku 1910 medicínu na novú koľaj, ktorá ju odvtedy vedie k systematickému podkopávaniu prírodnej medicíny.

V 60. rokoch minulého storočia vládla pretrvávajúca tendencia nátlaku na lekárov, aby neposielali svojich pacientov ku chiropraktikom.

Tento trend nadobudol také rozmery, že doktor Chester Wilk v roku 1976 skončil ako žalovaná strana z dôvodu straty dôveryhodnosti v súdnom spore proti Americkej lekárskej asociácii (AMA).

Súdny proces prebiehal viac než desať rokov, ale nakoniec sa skončil úspechom na strane doktora Wilka.

V roku 1987 súd rozhodol, že AMA sa podieľala na nezákonnom sprisahaní s cieľom obmedzovania výkonu povolania. Zámerom bolo odstavenie chiropraktického povolania z medicínskej praxe.

Aký úžitok môžu mať deti z chiropraxie

Veľká časť pacientov doktora DeMossa sú deti. Neprichádzajú za ním kvôli bolestiam, ale skôr s takými typickými detskými problémami ako napríklad s bolesťami uší, alergiami či astmou.

„Deti sú liečivé stroje, pokiaľ ich súčiastky správne poskladáte a zoradíte. Ich metabolizmus a schopnosť liečiť sa je v nich vysoko prítomná. Niekedy však musíte urobiť aj niečo viac, než len upraviť stravovanie.

Niekedy je potrebné ich detské telá detoxikovať, či už od nejakého druhu možnej toxickej vakcíny alebo od škodlivín, ktoré sa do nich dostali jedením toxických potravín.

Glyfosát do seba dostanete z GMO potravín… z konzervačných látok… z potravinárskych farbív a prísad… z bromínov.

Dostanete všetky tieto rôzne veci, ktoré môžu prispieť k zníženiu vibrácií liečivého potenciálu tohto pacienta, medzi ktorých radíme aj deti…

Je to smutné, pretože vidím deti, ktoré ku mne prichádzajú a vždy to je rovnaký príbeh, znova a znova. Je to podobné: „Teraz berie svoju dvanástu dávku antibiotík.“

Vtedy si v duchu pomyslím: „Prečo s tým pokračujete, keď to nezabralo na prvý, druhý, tretí, či dokonca štvrtý raz? Prečo s tým aj naďalej pokračujete?“

Nikdy v živote som nebral žiadne antibiotikum. Mal som šťastie. Nebral by som to, pokiaľ by som sa nedostal na smrteľnú posteľ.

Mikroflóra sa v poslednej dobe stala horúcou témou. Vždy som o tom vedel… Keď len tak, bez akéhokoľvek vážneho odôvodnenia, používate antibiotikum… ničíte časť svojho imunitného systému.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Čím viac antibiotík tieto deti dostávajú, tým slabším sa stáva ich imunitný systém, a tým to bude mať horšie príznaky. To je to, čo robím ako chiropraktik.

Som naozaj dobrý diagnostik. Ale som aj naozaj ostrým a prísnym učiteľom. Robím to tak, aby to ľudia pochopili.“

Nie všetci chiropraktickí lekári majú rovnakú filozofiu

Podľa DeMossa „chiropraxia je ako keď si čistíte zuby“, je to niečo, čo musíte robiť pravidelne, aby ste si udržali chrbticu pri živote, pretože pravidelné činnosti, napríklad chronické sedenie, môžu prispieť k obmedzeniu jej fungovania.

Čím viac sedíte, tým horšie robíte svojej chrbtici.

Treba pripustiť jednu vec, menovite to, že niektorí chiropraktici sa zameriavajú predovšetkým na bolesť, zranenia a nemajú tie zručnosti, ktoré sú potrebné na riešenie problémov, akými sú alergie alebo rôzne choroby.

Preto je dôležité mať istotu v tom, že chiropraktik, ktorého si vyberiete, má vhodnú životnú filozofiu.

Väčšina z pacientov doktora DeMossa k nemu prichádza preto, lebo o ňom počuli od iných pacientov. Toto je pravdepodobne tá najlepšia metóda, ako si nájsť dobrého a kvalitného chiropraktika.

Mali by ste si tiež zistiť, či na to má vzdelanie a na ktoré spôsoby liečby sa špecializuje, napríklad či testuje svalstvo, či sa zaoberá aplikovanou kineziológiou alebo či sa zaoberá neuroemocionálnou technikou (NET).

Existujú doslova desiatky rôznych techník, ktoré môžu mať hlboký vplyv na riešenie bioenergetickej zložky ochorenia, nielen jej štrukturálneho komponentu.

Tipy pre výber chiropraktického lekára, ktorý upraví celkovú kondíciu vášho organizmu

Požiadajte svojich priateľov o odporúčania. Priateľ, ktorý pozná vás aj lekára-chiropraktika, môže byť schopný posúdiť, či sú vaše životné filozofie a typy osobnosti z hľadiska oblastí zdravia kompatibilné.

Zoznámte sa s lekárom. Mnoho lekárov-chiropraktikov súhlasí s prvou konzultáciou bez toho, aby za ňu požadovali platbu.

Cieľom tejto prvej konzultácie je zistiť, či si s chiropraktikom ako ľudia sadnete, či si budete rozumieť.

Ak chcete, aby táto návšteva bola čo najproduktívnejšia, je potrebné zvážiť tieto veci:

1. Zameriava sa chiropraktik na vertebrálnu subluxáciu (stav stavcov) a celkovú kondíciu vášho organizmu?

Fyzikálny, biochemický a psychický stres môže mať za následok subluxácie chrbtice, ktoré narúšajú funkciu nervov a ohrozujú vaše zdravie. Ak hľadáte kondičného chiropraktika, je nevyhnutné, aby sa na uvedené faktory zameriaval.

Niektorí chiropraktici obmedzujú svoju prax na mechanickú liečbu bolesti chrbta a krku, a to je niečo, čo potrebujete vedieť vopred.

2. Je ten lekár taký, ktorý „jedno hovorí a iné robí“?

Ak má lekár nadváhu, nevyzerá zdravo alebo zjavne sám nedodržiava zdravý životný štýl, to svedčí o tom, aký má on sám prístup k zdravému životnému štýlu.

Ten lekár, ktorý dáva pacientovi rady, ktoré on sám nedodržiava, nie je dobrým doktorom.

3. „Sadli“ ste si ako ľudia? Padli ste si do oka?

Páčite sa jeden druhému? Komunikuje sa vám dobre? Vyhnite sa lekárovi, ktorý vyzerá tak, akoby sa ponáhľal, hovorí s vami povýšenecky alebo zvysoka.

Odíďte od lekára, z ktorého máte taký pocit, akoby vás nepočúval a ktorého podľa všetkého nezaujímajú vaše obavy.

4. Zhodnotil lekár objektívne vaše nervové funkcie?

Je to dôležité preto, lebo starostlivosť o vás nemá byť založená iba na riešení bolesti, ale váš chiropraktik by mal používať nejakú formu objektívnej analýzy funkcieschopnosti vášho nervového systému.

Dôvodom je to, že subluxácie chrbtice môžu byť niekedy asymptomatické.

Lekár môže napríklad použiť neinvazívne nástroje, ktoré merajú elektrickú aktivitu vo vašom svalstve a/alebo môže použiť tepelný skener, ktorý vyhodnocuje funkciu vášho autonómneho nervového systému.

5. Čo používa ako liečebné techniky?

Chiropraktické techniky zahŕňajú posúdenie sily stisnutia prstov a hĺbkové posúdenie pomocou použitia nástrojov.

Opýtajte sa ho, ktorú techniku by použil vo vašom prípade a ak uprednostňujete niektorú z nich, overte si, či ju váš doktor bude ochotný použiť.

Ako už bolo spomenuté, mnohí lekári-chiropraktici sú vyškolení aj na iné komplementárne techniky, preto sa lekára opýtajte, čo vie ešte aplikovať a na čo sa ešte špecializuje.

Cal Jam

Spoločnosť DeMoss zdieľa a rozširuje svoje filozofické zásady zdravia a spája holistických lekárov a chiropraktikov zo všetkých štátov USA každoročným podujatím nazvaným Cal Jam.

Prvýkrát som sa o tom dozvedel prostredníctvom jedného z mojich najlepších priateľov, doktora Patricka Gentempa, ktorý je tiež chiropraktikom a veľakrát na tejto akcii prednášal.

Na tohtoročnom podujatí očakávajú až takmer 3 000 účastníkov, takže toto je skutočne jedno z najväčších podujatí venovaných chiropraktike.

Ako jeden z rečníkov na tohtoročnom podujatí budem prezentovať informácie o svojej najnovšej vášni, metabolickom lieku, ktorý sa zameriava na zdravie mitochondrií. Toto je tiež téma mojej ďalšej knihy.

Pôvodnou víziou pre vznik Cal Jam bola inšpirácia filmom „Spoločnosť mŕtvych básnikov“ (The Dead Poets Society), v ktorom sa ľudia stretli a čítali poéziu v jaskyni.

Ďalšou inšpiráciou bola hudobná udalosť 70. rokov s názvom California Jam.

„Vo svojej kancelárii som si zvykol zvolať malú skupinu lekárov, ktorú nazývame „Spoločnosť mŕtvej chiropraxe.“ Čítali sme starú chiropraktickú literatúru od D.D. a B. J. Palmera.

Diskutovali sme o tom, čo sme čítali a ľudia sa do toho naozaj dostali. Vyvinulo sa to do toho, že každý mesiac sa v mojej kancelárii zišlo okolo sto ľudí.

Z týchto stretnutí som si spolu s Dr. Brianom Porteusom, ktorý je tiež chiropraktikom, zvykol robiť poznámky pre pamäť a Dr. Porteus hovorí: „Prečo neurobíme jedno veľké filozofické podujatie v Kalifornii? Môžeme to urobiť, aby si sme obnovovali poznatky…“

V 70. rokoch došlo k udalosti nazývanej „California Jam“. Bola to obrovská hudobná udalosť …tie nespočetné množstvá ľudí. Povedal som si: „Ak by sme mohli dostať týchto veľkých vodcov do zdravotnej starostlivosti pred masy ľudí, skutočne by sme mohli zmeniť vedomie tejto planéty.“

„Ako pôvodný California Jam, aj my máme živú hudbu, ktorá nám pomáha zvýšiť energetickú hladinu prostredia.

Vibrácia v Cal Jam je vyššia než na ktorejkoľvek inej udalosti, na ktorú sa máte šancu dostať, napríklad výhradne kvôli hudbe. Ale aj tá hudba je o tej istej téme, vyberáme si skladby, ktoré obsahujú relevantné odkazy.

Chiropraktika je užitočná nielen na liečenie bolesti

Podľa DeMossa, ak nie ste zdraví, chiropraktik môže často pomenovať a riešiť epigenetické a bioenergetické skryté pozadie.

Prirodzene, strava a životný štýl hrajú pri liečení hlavnú úlohu a DeMoss sa zaoberá všetkými týmito oblasťami, samozrejme, spolu so svojimi pacientami.

Ako príklad uvedieme prípad jedného z jeho pacientov. O tohto pacienta sa Dr. deMoss staral 20 rokov a ten mu povedal o probléme svojej dcéry s neplodnosťou.

Dcéra sa snažila otehotnieť dva a pol roka. Liečba jej neplodnosti ich stála asi 75 000 dolárov a výsledok sa nedostavil.

Povedal som:

„Gary, prečo ste ich sem neposlali?“ Nemá zmysel vložiť bunku do rúry, ak tá rúra nefunguje. On si nemyslel, že medzi jej chrbtom a jej schopnosťou otehotnieť existuje nejaká korelácia.

Ja som mu povedal: „Som si úplne istý, že sa to podarí, takže ty mi nemusíš za nič zaplatiť, kým neotehotnie.“ Tak otec poslal svoju dcéru dovnútra.

Po desiatich týždňoch chiropraktickej starostlivostii Garyho dcéra otehotnela. Na druhý deň do ordinácie vošiel jej otec a povedal: „OK. Teraz som vám dlžný.“ Vypísal mi veľmi príjemný šek.

Ja chcem, aby ľudia pochopili jednu vec. Ak niečo v ich tele nefunguje, vždy existujú metódy, aby sme to dali do poriadku a aby to začalo fungovať. A nehovorím o používaní liekov, ani o chirurgii.

Je veľmi smutné, že ľudia majú také obmedzené myslenie o tom, čo je chiropraxia. Je to viac než vojsť a pozerať sa na nás ako na viazačov bandáží, ktorí ich zbavia ich bolestí.

To, čo chcem, je, aby ľudia prichádzali a využívali chiropraxiu, aby maximalizovali svoje prejavy života a maximalizovali nielen jeho kvalitu, ale aj jeho dĺžku tak, ako im to určil Boh.“

Viac informácií

Ak sa chcete objednať na konzultáciu s chiropraktikom, alebo si chcete najprv urobiť svoj vlastný prieskum a dozvedieť sa viac, nie je nič ľahšie.

Na internete na túto tému nájdete informačné bulletiny, blogy, veľa informácií o zdravej výžive, o filozofii prístupu k celkovej kondícii organizmu.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. skoda, ze neviete hned v uvode uviest dalsi termin CHIRURGIA ale to je uz tazsie, ze … viac by to ludaom vysvetlilo

 2. Bola som u chiropraktika. Odchádzala som s pocitom ktorý sa nedá opísať – úľava na tele i na duši. Odporúčam každému. Chirurgia nemá nič spoločné s chiropraxiou. Chiropraktik lieči len dotykmi, neinvazívne.

 3. S chiropraxiou mám mám vynikajúce skúsenosti. V roku 2000 som si pri rotačnom pohybe so záťažou v rukách (cca 50 kg) zablokoval chrbticu v krížoch. Klasický ortopéd ani následná fyzioterapia mi nepomohli ani po 5 mesiacoch. Nakoniec procedúry ukončili s konštatovaním, že mám poškodenú chrbticu a musím sa naučiť s tým žiť. Dcéra mi poradila jedného chiropraktika, ktorý je súčasne ortopédom, ktorý ma dal „dokopy“ prakticky ihneď a po nasledujúcej kontrole konštatoval, že chrbica je v poriadku a môžem opäť začať s vytrvalostným behom. K ďalšej blokáde došlo až po ôsmich rokoch a opäť mi pomohol chiropraktik.

 4. poradte prosim kontakt.

  • Ja môžem odporučiť s čistým svedomím pána Janka Adamčíka z Bratislavy. Je to osteopat, čo je veľmi príbuzné chiropraxii. Pomohol dcére i mne, lieči telo i dušu. Zadajte do google Ján Adamčík osteopat.

 5. Chiropraktici nestuduji svuj obor ve svete na universitach, nebo na fakultach mediciny, to neni pravda. Obor Chiropraktic neni ani na vysokych skolach, ale maji sve “ chiroprakticke college“, kde po vystudovani si rikaji doktor chiropraktik. V zadnem pripade nejsou doktori mediciny. Jejich zakladatel se jmenoval Palmer a ten veril, ze manipulaci patere se vyleci hluchota. Na svete jsou stale lide, co jsou hlusi. Bylo uz hodne pripadu, kdy lide po manipulaci krcni patere dostali mrtvici. Budte opatrni, komu se sverite. Zarucene jim neverte, kdyz se Vam budou snazit nakukat, ze mate subluxovanou pater a oni, ze Vam ji narovnaji. Pokud opravdu mate sublaxovanou pater, tak je chiroprakticka manipulace kontraindikacni. Nechte is overit poznatky rentgenu od radiologa. Budte opatrni a vsemu neverte. Drzte si otevrenou mysl.

 6. Peg,nemas pravdu,ja zijem v usa,chiropraktorov je tu spusta a vedia liecit to mi ver,po slovensky asi by sa volali napraci kosti, maju univerzity a neveril by si ,ze maju aj rentgeny,staci si pozriet par filmov na youtube

  • Vlado, ja ziji v Kanade a vim, kde chiropraktori studuji a jak leci. Sama pracuji ve zdravotnictvi. Ano, chiropraktori maji v kancelarich stare rentgeny, casto, ktere jsou vyrazene z provozu jinde. Timto pacienti dostanou vetsi radiaci nez od modernich rentgenu. Ver mi, oni ti nemohou narovnat kosti, to je lez. Deti by se vubec nemeli manipulovat a dospeli maji kosti vyvinute, ze se nedaji „narovnat“. Pokud je obratel sublaxovan (anglicky je to spodylolisthesis) , muze to narusit michu a zpusobit paralyzu a v nekterych pripadech u krcni patere, smrt. Obycejni lide nerozumi, co je na rentgenu, takze chiropraktori jim mohou rici cokoliv. Proto jsem varovala ctenare, aby si nechali diagnozu overit lekarem a rentgen nechat precist a vyhodnotit od radiologa. Chiropraktori nejsou lekari, i kdyz by radi byli a tim, ze si rikaji „doktori“, hodne lidi nevedi, ze nejsou, proto je tento clanek klamny. Pacient nepotrebuje chodit na „maintenance“, coz je dlouhodoba manipulace patere, kterou chiropraktori doporucuji…po opakovane manipulaci se vytvori hypermobilni kloub a clovek je pak na nich zavisly. Tady v Kanade neni jedina universita, ktera by povolila chiropraktorum studovat svuj obor, protoze si nechteji ponicit reputaci, ze dovoluji studovat Quackery. Chiropraktori nemaji povoleni pracovat v zadne nemocnici v Kanade. Pracovala jsem v nemocnicich v USA a taky je tam nikde nemeli.

 7. Chcem sa opytat co tato liecba dokaze aj z vyskocenu platnicku

Pridajte komentár

*