Cenové regulácie zlyhávajú už 4000 rokov, no ľudia sa stále nepoučili


Print Friendly, PDF & Email

Cenové regulácie zlyhávajú už 4000 rokov, no ľudia sa stále nepoučili

(Jon Miltimore, FEE Stories) Obyvateľom starovekej Eshnunny možno odpustiť, že nepochopili, prečo je regulácia cien škodlivá. Dnešní politici, ktorí majú výhodu poznania histórie a ekonómie, nemajú pre to žiadne ospravedlnenie.

V roku 1892 urobil francúzsky archeológ Henri Pognon historický objav niekoľko desiatok kilometrov severovýchodne od Bagdadu – masívny objav, ktorý skrývali ruiny starovekého mestského štátu Eshnunna.

Hoci ho vykopal až po desaťročiach iný archeologický tím pod vedením holandského egyptológa Henriho Frankforta, bol to jeden z veľkých nálezov storočia, ktorý odhaľoval tajomstvá mezopotámskeho mesta, ktoré bolo ukryté po tisícročia.

Medzi tajomstvami objavenými na klinových tabuľkách bolo, že Eshnunna používala cenové regulácie. Tento objav je pozoruhodný tým, že sa zdá byť najstarším historickým záznamom o určovaní cien úradmi.

Na tabuľkách bolo napísané:

 • Cena za 1 kor jačmeňa [she’um] je 1 šekel striebra;
 • Cena za 3 qa „najlepšieho oleja“ je 1 šekel striebra;
 • Cena 1 seah a 2 qa sezamového oleja je 1 šekel striebra… Nájom za voz spolu s jeho volmi a vodičom je 1 masík a 4 seah jačmeňa. Ak je to platené striebrom, nájomné je jedna tretina šekela. Bude na ňom jazdiť celý deň.

Eshnunnove cenové regulácie o pár storočí prekonali Hammurabiho kódex (1755 – 1750 pred n. l.). Ide o slávnejší záznam zo starovekého Babylonu, ktorý bol „labyrintom cenových regulácií “, ako to vyjadril historik Thomas DiLorenzo.

To by mohlo vysvetľovať, prečo Prvá Babylonská ríša zanikla takmer tisíc rokov predtým, ako grécky básnik Homér vyrozprával príbeh o trójskej vojne. Cenové regulácie nefungujú a množstvo príkladov z histórie (rovnako ako základy ekonómie) to dokazujú.

Stručná história cenových regulácií

Starovekí Gréci nám možno dali Homéra a jeho úžasné príbehy, no trpeli rovnakou ekonomickou nevedomosťou ako vládcovia Eshnunny, pokiaľ ide o stanovovanie cien.

V roku 388 pred Kristom sa ceny obilia v Aténach vymkli spod kontroly – najmä preto, že aténski vládcovia mali neuveriteľne zložitý súbor nariadení o poľnohospodárskej výrobe a obchode, ktorý zahŕňal „armádu obilných inšpektorov“ vymenovaných za účelom stanovenia ceny obilia na úrovni, ktorú aténska vláda považovala za spravodlivú.

Trestom za vyhýbanie sa týmto cenovým nariadeniam bola smrť. Mnohí obchodníci s obilím sa čoskoro ocitli pred súdom a čelili takémuto osudu, keď sa zistilo, že „hromadili“ obilie počas človekom zámerne vytvoreného nedostatku (Deja-vú súčasnosť?).

Aténska ríša bola už minulosťou v čase, keď sa Rím pokúsil o vlastný systém regulácie cien o sedemsto rokov neskôr v oveľa väčšom meradle.

V roku 301 nášho letopočtu cisár Dioklecián schválil svoj edikt o maximálnych cenách, ktorý stanovil pevnú sadzbu na všetko od vajec a obilia po hovädzie mäso a odevy, ako aj mzdy robotníkov, ktorí tieto položky vyrábali.

Trest pre každého, kto bol pristihnutý pri porušení týchto ediktov, bola – uhádli ste – smrť. No a obchodníci reagovali na tieto nariadenia presne tak, ako by sa dalo očakávať.

„Ľudia už na trh neprinášali tovar, pretože zaň nemohli dostať primeranú cenu,“ napísal jeden historik.

Nie náhodou sa Rímska ríša čoskoro vydala rovnakou cestou ako ríša Aténčanov (hoci východná polovica ríše prežila ďalších tisíc rokov).

A potom je tu bývalá britská kolónia Bengálsko, ktorá sa nachádza v severovýchodnej Indii. Len málo ľudí si dnes pamätá na hladomor v Bengálsku v roku 1770, ktorý bol ohromujúci tým, že podľa odhadov počas neho zomrelo až 10 miliónov ľudí, čo je zhruba tretina jeho populácie.

O to zarážajúcejšie je, ako málo pozornosti vtedy udalosť vzbudila, teda aspoň vo vtedajšej londýnskej tlači.

Zatiaľ čo mnohí pripisovali hladomor monzúnom a suchu, ktoré sužovali región v rokoch 1768 a 1769, slávny ekonóm Adam Smith vo svojom diele The Wealth of Nations (Bohatstvo národov) správne poznamenal, že práve cenové regulácie, ktoré prišli potom, pravdepodobne zmenili nedostatok potravín na plne prepuknutý hladomor.

„Sucho v Bengálsku pred niekoľkými rokmi pravdepodobne spôsobilo veľmi veľký nedostatok. Niektoré nesprávne predpisy a neuvážené obmedzenia, ktoré uvalili služobníci britskej Východoindickej spoločnosti na obchod s ryžou, možno prispeli k tomu, že sa tento nedostatok zmenil na hladomor.“

Zbohom vysoký krvný tlak

Keď vláda v snahe napraviť nepríjemnosti z nedostatku, nariadi všetkým obchodníkom, aby predávali svoju kukuricu za rozumnú cenu, buď im bráni uviesť ju na trh, čo môže niekedy spôsobiť hladomor aj na začiatku sezóny, alebo, ak ho tam predsa len prinesú, potom umožní a aj povzbudí ľudí, aby ju skonzumovali tak rýchlo, že to pred koncom sezóny nevyhnutne vyvolá hlad.“

A nezabudnime na Francúzsku revolúciu, kde v roku 1793 vodcovia prerušili svoje utínanie hláv, aby schválili „Zákon všeobecného maxima“. Šlo o súbor cenových regulácií, ktoré obmedzili „vytláčanie cien“.

(Henry Hazlitt mal pravdu, keď zákon nazval „zúfalým pokusom kompenzovať dôsledky vlastného neuváženého a prehnaného vydávania papierových peňazí“.)

Americký historik Andrew Dickson White (1832-1918), spoluzakladateľ Cornellovej univerzity, vysvetlil dôsledky tejto politiky:

„Prvým výsledkom zákona o maximálnych cenách bolo, že sa použili všetky prostriedky na to, aby sa vyhli stanovenej pevnej cene, a farmári priniesli na trh čo najmenej produkcie,“ napísal White.

„To len zvýšilo nedostatok a pre ľudí vo veľkých mestách bol zavedený prídelový systém.“

Dôležité signály trhu

Našťastie dnes máme výhodu nielen poznania histórie, ale aj ekonomickej vedy, ktorá nám ukazuje, že cenové regulácie nefungujú. Základy ekonómie učia, že ceny sú dôležité trhové signály. Teda za predpokladu, že trh nie je deformovaný alebo manipulovaný nejakým iným spôsobom.

Vysoké ceny môžu byť pre spotrebiteľov priťažením, ale výrobcom signalizujú príležitosť na zisk, čo vedie k väčšej produkcii a investíciám. Spotrebiteľom tiež signalizujú, že tovaru je málo, čo povzbudzuje ľudí, aby ho používali menej.

Vezmite si benzín. Keď sú ceny 2 Eurá za liter, ľudia jazdia menej, ako keby cena bola 1,30 Eura za liter.

Vysoká cena zároveň signalizuje výrobcom príležitosť na zisk, čo podporuje investície do výroby prinášajúce optimalizáciu, čo v konečnom dôsledku vedie k nižším cenám benzínu. Ako niekedy hovoria ekonómovia, riešením vysokých cien sú vysoké ceny.

Umelo nízke ceny benzínu vysielajú nesprávne signály spotrebiteľom aj výrobcom. Nízka cena odrádza výrobcov od uvádzania paliva na trh a tiež povzbudzuje spotrebiteľov, aby používali viac paliva, pretože je umelo lacné – čo je recept na nedostatok benzínu neskôr.

(Poznámka: To sa potvrdilo aj teraz v Maďarsku, keď regulácia cien benzínu dlho nevydržala, lebo sa časom začal prejavovať jeho nedostatok.)

To je presne to, čo sa stalo v 70-tych rokoch 20. storočia po tom, čo prezident Nixon oznámil reguláciu cien benzínu. To viedlo k trvalému celoštátnemu nedostatku a masívnym frontám pred benzínovými pumpami.

Nixon pritom vedel, že jeho cenové regulácie budú katastrofou, ale aj tak ich zaviedol, pretože to voličom signalizovalo, že mu na nich záleží.

Regulácia cien je späť

Dnes sa takmer všetci ekonómovia zhodujú v tom, že cenové regulácie sú škodlivé – no ani to nezabránilo, aby sa opäť zavádzali počas našich súčasných globálnych ekonomických otrasov.

Ako nedávno informoval portál Axios, cenové regulácie sú späť a už nie sú prežitkom zo 70. rokov. Krajiny G-7, ktoré čelia energetickej kríze, sa snažia vytvoriť kartel kupujúcich, ktorý by efektívne stanovil cenový strop pre ruskú ropu.

Táto schéma, rovnako ako všetky schémy regulácie cien, pravdepodobne zlyhá. Množstvo dôkazov ukazuje, že fixovanie cien zvyčajne toho málo dosiahne, teda okrem nedostatku, čiernych trhov a – v najhoršom prípade – smrti a hladomoru.

Obyvateľom starovekej Eshnunny možno odpustiť, že nepochopili, prečo bolo stanovenie ceny koru (vtedajšej mernej jednotky) jačmeňa vyjadrenej v šekeli striebra škodlivou politikou.

Dnešní politici, ktorí disponujú znalosťami z histórie a ekonómie, nemajú žiadne ospravedlnenie.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Autor: Jon Miltimore, Zdroj: fee.org, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. „..regulácie zlyhávajú už 4000 rokov, no ľudia sa stále nepoučili“

  Pokiaľ človek (8mld.) žije v tamas vedomí, nič mu nepomôže. Ani keby Budha, či Kristus stál pred ním z mäsa a krvi. Je to totiž jeho VEDOMÁ voľba, že chce takto žiť. A Stvoriteľ to rešpektuje!!

  • Tamas?

   • V ajurvédskych princípoch – Tamas -zastupuje temnotu, nečinnosť a spánok. Prejavuje sa ako – zaslepujúca – nevedomosť.
    P.S. Veľmi v skratke..

   • zvrhlý deduško večerníček

    Pečená baranina s maslom. Podáva sa so zakysaným mliekom a opečeným chlebom (hrianky). Špecialita sedmohradských regiónov situovavých ďalej od ropovodu Družba.

  • Cenové regulácie energií /peklo je najhorúcejšie a najdrahšie/ sa od predaja odpustkov a vynájdenia papiera a origami – obchádzajú cez Nebo, Peklo, Raj!
   https://www.kidmania.sk/obchod_homedir/data/2415/obrazky/DJ08773_Kreativna_sada_Djeco_Origami_papierove_skladacky_Nebo_peklo_raj_pre_dievcata_od_6_rokov_1.jpg

   • Čím narážam na to, že pre mňa „záhadným“ pôsobom sa diskusia pod každým článkom zvrhne na náboženské okienko! A budú sa domáhať a budú sa domáhať! A každý moslim tu vám to vysvetlí, že všetko je vôľa Alláhova!

    • Israismael

     Čudujes sa?.. Co je ale na tom náboženské, podľa teba, ak človek cíti a preto aj píše, ze bude musieť zasiahnuť čoskoro na tejto Zemi a planéte Najvyšší????….. pre toto vsivave ľudstvo bude musieť zasiahnuť, ktoré neuposlucha tisícročia Jeho vôľu, ale len preto aby sa zachránila aspoň mala časť ľudstva, ktorá pozná Svetlo…. Myslíš si azda ze ľudia zachránia ľudí keď príde hrôza ktorú spôsobia zas len ľudia?.. No isto sa človek nezachráni sam bez pomoci z vyššia(keď príde konečná vojna, atóm a ničenie).. , to nech si každý človek zápise do svojho,, software“, ze nikdy sa nezachráni bez Jeho(božskej) pomoci .. Azda si myslíš ze On je prelud ci výmysel?.. Počuj ma…. A keď bude terajší človek naďalej baran a bude spurny ako býk a nebude v čase súdu rešpektovať Božiu vôľu tak bude,, poslaný „do temných sfér spolu so všetkými týmito diablami, ktorí sa pokúšajú zničiť svet.. A to značí len jediné, ze bude navždy stratený a vymazaný z Knihy života, ze stratí navždy svoje JA= strata vedomia navždy ako človek, žiadna šanca pokračovania bytia , žiaden život, iba rozmlatene kúsky ľudského ducha, ktoré sa vznesu hore do sfér ako iskierky nad bytostnu ríšu Valhalu , na najspodnejsiu časť duchovnej sfery )… To nech ma človek na pamäti… Záchrana existuje, nie ze nie… nech sa nik nevyhovara ze nie je možnosť získať tu na Zemi Slovo(ktoré je a existuje) , ktoré ma cenu zlata a na konci tohto veku aj cenu záchrany v Poznani co urobiť… Co urobiť aby som mohol byť uznaný Najvyšším za hodneho pokračovať ďalej v bytí tohto stvorenia… Nebude toho VEĽA Z LUDSTVA, co budu uznaní… Ale ešte stále je čas… EŠTE STÁLE JE ZÁCHRANNÉ LANO – Vo Svetle Pravdy.!

    • Maroš, nebyť náboženstva, resp. náboženstiev, nebolo by ani Bádateľa a pravdepodobne ani žiadnej investigatívnej redakcie, lebo načo? Korene zla sú práve v rímskom princípe divide et impera (rozdeľ a panuj) a – ako poznám tvoj rukopis – kto túto skutočnosť chápe lepšie, než ty? Tak sa už toľko nečuduj, nerozčuľuj, toleruj (prípadne preskakuj) – ryba smrdí od hlavy a práve tam ju treba seknúť…
     …no a vzápätí oni zosekajú tie naše; pomaly, postupne, aby čo najviac predlžovali utrpenie… Aj to už dávno robia, hneď od nášho príchodu na svet. Tým najodvážnejším rebelom ešte pritvrdia – Karel Gott by vedel o tom rozprávať… o Ježišovi (pravom, nie židovskom kristovi) už ani nehovoriac.

    • Ja nie

    • Inchallah

 2. Poznáte to… nebudete nič vlastniť a budete šťastní…

  TU je ich recept na to:

  „Položím vám otázku, kterou dostávají studenti 1. semestru finančnictví na Sorbonně v přednášce o politické ekonomii. Víte, jak lze legálně okrást obyvatelstvo o veškeré majetky, movité i nemovité, aniž by si všimli, že jsou okrádáni? Většina studentů na tuto otázku poprvé nikdy nedovede odpovědět. Odpověď je přitom jednoduchá: Legálně lze obyvatelstvo okrást pomocí inflace, kterou rozpoutáte rozhazováním peněz pod nějakou záminkou, v době nějaké krize. Potom stačí jenom inflaci nechat běžet a dívat se. Neochota současných vlád zakročit proti inflaci v Evropě je součástí bouracího kladiva Komise 300, která vydala pokyn zbavit obyvatelstvo západních zemí majetků, ale tak, aby se lidé nechtěli bouřit.
  Meyrinkovo pravidlo inflačního tunelu, ze kterého obyvatelstvo vyleze odrbané úplně o všechen majetek a úspory. Nelze ty majetky sebrat dekretem, ani znárodnit, to by vypukly nepokoje. Ty majetky se prostě lidem odeberou legálně, tedy obrovskou inflací, kterou politici záměrně prohlubují, třeba sankcemi proti Rusku, o kterých ví dopředu moc dobře, že dopadnou právě na vlastní lidi a prohloubí dramaticky domácí inflaci. Lidé projdou inflačním tunelem zbaveni při průchodu o veškeré své majetky a úspory. To je tzv. Meyrinkovo pravidlo. Inflace veškeré úspory znehodnotí, celoživotní práce a dřina lidí zmizí v luftu. Všechno zdraží, což vyčerpá zdroje domácností. Na konci vyčerpání domácnosti sáhnou nakonec na své nemovitosti a začnou je masově prodávat, ale j A můj dovětek: pak přijde nabídka těch super bohatých elit, které úmyslně způsobily inflaci, že odkoupí náš majetek doslova za pusinku, a my budeme rádi, protože lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. To je jejich cíl, jak přijít zadarmo k dalšímu a dalšímu majetku a my budeme šťastni, že to vůbec někdo koupil! Tak, jak se píše výše: oberou nás o majetky, aniž by se obávaly nepokojů, a my jim ještě za to budeme vděčni! A kvůli nepoučitelností lidí se historie pořád dokola dokolečka opakuje!

 3. Nuž, v našom „reálnom“ socializme boli regulované ceny takmer na všetko. Takže bol režim 1948 až 1989 horší ako ten dnešný? Staršie generácie, neovplyvnené propagandou všemocného trhu, o tom pochybujú.

 4. Tak. Mŕtva kráľovná Alžbeta je pred pohrebom vystavená 4 dni na „pódiu“, MSM zrejme – o ničom inom v t.č. – nerozprávajú. Počuť tú ich – eliťácko-satanistickú pravdičku, aká to bola pre Angliu i Svet – skvelá kráľovná.
  Druhá pravdička je na odkaze v článku nižšie a Ty, človiečik – zlož si z toho mozaiku tak, aby si si dokázal z toho spraviť aký-taký kompaktný záver..
  Doporučujem dočítať dokonca, pretože naspodku je krásne – 28 sek. videjko:
  „My dvaja na paraglajdingu!“

  https://kresadlo.com/8-9-2022-konec-stareho-systemu/

  • To videjko bolo naozaj krásne vďaka ***

  • Marek Košice

   Ajša, odtiaľ-potiaľ…. To, že kráľovná Alžbeta II. mení podobu z človeka na reptiliána a podobne, to ešte „beriem“, môže to tak byť v tomto kvázi hmotnom, v skutočnosti hologramovom svete. Ale to, že by ju pred 4ma rokmi zabili, a mali „poruke“ jej PRESNÚ kúpiu v rovnakom veku, s rovnakou gestikuláciou, pohybmi, atď, atp, to už uverím tomu, že Matovič je náš Mesiáš, ktorý sa prizná že len hral divadlo celý čas čo je v koalícii, a rozdá celý svoj majetok chudobnejším občanom Slovenska…. „Kresadlo.cz“ je hlupák, ktorý verí Qanonu.

   • Marek, Ty naozaj pochybuješ o tom, že v súčasnej dobe je nejaký problém pre „Cabal elitu“ – vyrobiť dvojníka, t.j. – kópiu, ev. vrila „človeka“? Veď amíci sa s tým ani netaja, vidíš to i v ich sci-fi filmoch, ktoré vôbec nie sú sci-fi.. A tých klonov – robotoidov vyrábajú v Marylande. Rozlišuj – Klon vs. Vril.
    Iba v skratke. Vzorka – Joe Biden. Toto nie je pôvodný Joe. To je vedomie a energetická štruktúra a časť skutočného genetického materiálu jašteričieho tvora. Je to vril. Možno dva alebo tri roky, má plný prístup k spomienkam. Ovláda „človeka“ dva až tri roky a potom začne strácať kontrolu a prístup k pamäti. A v tom momente osoba vyzerá presne ako niekto, kto dostáva demenciu a Alzheimerovu chorobu, keď začne zabúdať, kde sa nachádza, zabúda, ako povedať slová a ako si zapamätať veci, dokonca aj to, kto je. Keď kandidoval, predstavil svoju dcéru ako svoju manželku a všetky možné šialené veci, ktoré každý deň pred kamerami vyrába.. A bude to stále horšie a horšie a horšie, až nakoniec človek na to zomrie, resp. – nechajú ho zomrieť..
    Ale tu nie je priestor, aby som Ti o tom písala.. To nie je na 3 vety..Dá sa to na nete i v knihách – dohľadať, tak hľadaj!

    P.S. Čo sa týka preposlaného článku z Kresadla, tak v mojom príspevku predsa nechávam čitateľovi priestor, aby si sám zložil z toho mozaiku a urobil pre seba vlastný záver, ergo – ani ja nemusím súhlasiť so všetkým, čo je tam popísané..

    Napíš Ty – prosím – obsažný článok, ktorý by pomohol ľuďom otvoriť oči a – prebudiť ich..

    O.k. – príliš vážna téma – vyššie!
    Dajme si niečo na pobavenie k téme „opichávania“:

    https://havlickobrodsky.denik.cz/galerie/vtipy-na-ockovani-se-rychlosti-blesku.html?back=230405119-1479-33&photo=10

    https://havlickobrodsky.denik.cz/galerie/vtipy-na-ockovani-se-rychlosti-blesku.html?back=230405119-1479-33&photo=2

 5. Alena Jančigová

  …ďakujem za článok, príspevky, vys.Slob.vysiel., tentokrát od Sergeja? a tiež za to krásne videjko so psíkom…

 6. Na Slovensku je potrebné zregulovať ceny,lebo nenažratí slovenskí zlodeji, ktorí si hovoria obchodníci budú zvyšovať ceny donekonečna a takí dôchodcovia, či menej solventné domácnosti to už skrátka“neutiahnu“.Inflácia je niekde okolo 15%,ale ceny išli u nás hore aj o 50 až 100%,aj viac.Za socializmu boli ceny stabilné, celé roky sa ceny nezvyšovali a keď už,tak po dlhej dobe a len o veľmi málo a fungovalo to celých 40 rokov.Pamätám si na nápis na bankovkách,že „bankovky sú kryté zlatom a ostatnými aktívami štátnej banky československej“.A naše „slávne“eurá,či doláre sú teraz kryté akurát tak papierom,na ktorom sú vytlačené a ešte aj obrovskými dlhmi…

  • V prvom rade by trebalo preorganizovať trh, lebo ten je deformovaný. Ak by nebol deformovaný trh, neboli by ani také vysoké ceny. Problém je burza a fiktívne kontrakty, opcie a rôzne deriváty, ktoré umelo navyšujú ceny. Druhým krokom by bolo zrušenie jednotného trhu EÚ a prechod na národné trhy. Jednotný trh nemá zmysel tam, kde sú rozdielne ekonomiky s odlišnou produktivitou práce, lebo to potom ničí tie slabšie ekonomiky.

Pridajte komentár

*