Celá rodina skonala po fatálnej chybe so zemiakmi. A to sa ich ani len nedotkli!


Print Friendly, PDF & Email

pokazene-zemiaky

Zemiaky sú bežnou základnou potravinou v mnohých svetových kuchyniach. Predstavujú súčasť mnohých chutných receptov a ponúkajú mnohé zdravotné prínosy.

Avšak za určitých okolností môžu byť nielen nezdravé, ale priam smrteľné. A dokonca ich nemusíte ani len skonzumovať.

Príbeh 8 ročného dievčatka Marie

V roku 2014 sa malé 8 ročné dievčatko stalo sirotou kvôli starým zemiakom, ktoré jej rodina skladovala v špajzi a pokazili sa.

Nebolo to však vôbec kvôli tomu, ako by ste si možno mysleli, že by uvedené zemiaky boli uvarili a zjedli.

Jedného dňa sa ich otec vybral po zemiaky do špajze, no nevracal sa.

Šla preto za ním matka, no tú postihol rovnaký osud. Nakoniec to isté nasledovalo aj s bratom a napokon starou mamou.

Stará mama však ešte stihla zakričať na susedov predtým než vkročila do komory a stala sa poslednou obeťou.

Čo sa stalo v špajzi?

Mnohí z vás ste už určite počuli o tom, že keď sa zemiaky pokazia, nesmú sa jesť, pretože obsahujú jedovaté látky.

Ide hlavne o extrémne toxický glykoalkaoid, ktorý sa v nich vytvára počas hnilobných procesov. Nachádza sa nielen v zemiakoch, ale aj ostatnej hľuzovitej zelenine.

Málokto však už vie, že glykoalkaloid je toxický nielen vtedy, keď sa skonzumuje, ale nebezpečné sú aj jeho výpary po vdýchnutí.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

No a presne toto sa stalo v prípade rodiny dievčatka Márie.

Hnijúce zemiaky uvoľňovali do ovzdušia v uzavretej špajze glykoalkaoid, ktorého koncentrácia narástla do nebezpečnej úrovne.

Keď do špajze potom vošli členovia jej rodiny, plyn ich usmrtil.

Rovnaký osud by zrejme postihol tiež Máriu, pretože aj ona sa pobrala do špajze zistiť, čo sa stalo s jej rodinou. Našťastie, jedovatý plyn sa medzičasom cez pootvorené dvere rozplynul.

Záver

Tento srdcervúci príbeh nech je mementom pre všetkých, ktorí si doma vytvárajú zásoby zemiakov.

Zvlášť aktuálne je to práve teraz na jeseň, keď si mnohí ľudia navozia na zimu zemiaky domov a tie postupne konzumujú až do jari.

Ak je vaša pivnica, komora alebo špajza zle odvetrávaná, dávajte veľký pozor, či zemiaky nezačínajú hniť.

V takom prípade ich pre istotu hneď vyhoďte, aby sa v uzavretom priestore nenahromadil jedovatý plyn a nepostihol vás alebo vaše blízke osoby rovnaký osud ako rodinu Marie.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. No to sa mi nejako nezdá. Veď by to bolo účinnejšie ako bojový nervovo paralytický plyn. A ani ten neúčinkuje v zlomku sekundy a obete ešte stihnú prejsť pár krokov 🙁

  • Ja si tiež myslím, že ten príbeh je tak trochu prehnaný a zbytočne zdramatizovaný, ale je tiež pravda, že na túto hnilobu je treba dávať veľký pozor. Niektorí ľudia dokonca odrežú z takéhoto zemiaka hnilobu a zbytok jedia. Nebezpečný aj zelený zemiak

 2. Určite je to hlúposť, o niečom takom som v živote nepočula a zemiaky, aj tie zhnité, máme v pivnici každý rok. Ani armáda to nepoužíva…. 😉

 3. Trochu to pripomína princov, ktorí šli zoťal sedemhlavého draka, a žiaden sa nevrátil. Táto stránka je čoraz lepšia. 🙂

 4. Katarína Orendášová

  spajzu mali nepriedysne uzavretu, preto sa ten plyn tam nahromadil. kyanovodik moze ist do prdele

 5. je to hlúposť, ten glykoalkaloid je solanín, a to je biela kryštalická látka, ktorá sa topí pri viac ako 280°C. Mohol by teoreticky sublimovať, ale aj tak by zrejme nezomreli okamžite. Najskôr by som to tipoval na otravu CO2, tá je pre to príznačná, a zrejme to nebola špajza, ale skôr pivnica, kam sa šlo dolu po schodoch.

 6. mariankosnac

  Takto si svoj koniec nepredstavovali: Štyria Ukrajinci zomreli na otravu plynom zo zle skladovaných zemiakov

  Pri rozklade organických materiálov, ako sú zemiaky, dochádza k rôznym chemickým reakciám, pri ktorých sa môžu uvoľňovať nebezpečné plyny. Zemiaky obsahujú látku zvanú solanín, ktorá je vo väčšom množstve pre ľudí jedovatá a jej výskyt sa zvyšuje pri nesprávnom skladovaní.
  https://www.topky.sk/cl/11/2573669/Takto-si-svoj-koniec-nepredstavovali–Styria-Ukrajinci-zomreli-na-otravu-plynom-zo-zle-skladovanych-zemiakov#disqus_thread

Pridajte komentár

*