5 ľahkých jogových póz pre deti na trénovanie trpezlivosti


Print Friendly, PDF & Email

detská trpezlivosť

Zvyknete často niekam cestovať s deťmi alebo sú aj doma často neposedné? Všetci rodičia vedia, aké ťažké je si pri deťom oddýchnuť a zrelaxovať.

Najhoršie to býva práve pri cestovaní, keď je potrebné niekde čakať na príchod vlaku, autobusu či lietadla. Neraz sa preto radosť z cestovania stane pre rodičov priam utrpením.

U detí je problém, že ešte nemajú plne rozvinutý systém sebakontroly. Inými slovami, konajú impulzívne na základe momentálnej nálady.

Joga je niečím, čo vám s týmto problémom dokáže účinne pomôcť. V tomto článku sa s vami podelíme o 5 ľahkých jogových póz, ktoré pomôžu deťom trénovať trpezlivosť.

1) Dýchanie do brucha

poza-1

Nechajte dieťa ľahnúť si na chrbát a na brucho mu položte jeho obľúbenú hračku. Potom nech pomaly nosom dýcha do brucha a predstavuje si, ako ho napĺňa vzduchom.

Následne nech pomaly vydýchne a brucho vyrovná.

Tento spôsob diafragmatického dýchania fyziologicky spomalí srdečný tep, zníži krvný tlak a zredukuje stresové hormóny.

Z emocionálneho hľadiska sú deti schopné sústrediť sa na niečo pozitívne a upokojujúce. Stanú sa trpezlivejšie a získajú späť kontrolu nad svojim správaním.

2) Póza v stoji

poza-2

Či už ste na stanici, letisku alebo v Disney parku, čakanie je pre dieťa vždy veľmi frustrujúce.

Výborným spôsobom, ako takéto čakania preklenúť a mať popri tom aj trocha zábavy, je robiť pózu v stoji na jednej nohe. Táto póza je pre deti výzvou nielen v tom, že musia udržať rovnováhu, ale aj príležitosťou na sústredenie sa.

Postavte dieťa, jednu nohu nech si položí oproti členku, kolenu, prípadne (ak to zvládne) aj oproti stehnu, ruky upaží do hora a spojí si dlane.

Spýtajte sa ho, akým je druhom stromu. Niekedy bude snaha o rovnováhu viesť ku kývaniu sa a smiechu. Kým sa mu to podarí, vám prejde nejaký ten čas. A nezabudnite, aby túto pózu dieťa urobilo aj na druhú stranu!

3) Strečingové pozície

poza-3

Pri cestovaní sa často veľa nasedíte a celkovo máte málo pohybu. Úzke sedadlá v lietadle či dlhé jazdy autom v detskej sedačke môžu viesť u detí k nepohodliu a sťažovaniu si.

Prírodná liečba osteoartritídy

Vtedy je vhodné sa aspoň z času na čas ponaťahovať. Deťom aj vám pomôžu niektoré zo strečingových póz uvedených na obrázku.

Chytanie oblakov alebo naťahovanie sa za hviezdami (namiesto šťuchania do svojho bračeka či sestričky) je pre deti kreatívne a zábavné. Koordinujte pohyby rúk s nádychom pri vztyčovaní a výdychom počas skladania rúk.

Ak môžete dostať seba alebo dieťa zo svojho sedadla a postaviť sa (či už v lietadle, vlaku alebo autobuse) vyskúšajte prostrednú pózu s naširoko rozkročenými nohami a rozpaženými rukami.

Prípadne vyskúšajte pózu bojovníka s natiahnutou a skrčenou nohou na obrázku vpravo.

4) Póza na spojenie so zemou

poza-4

Po tom, čo prídete do vášho cieľa, častým problémom býva časový posun (ak cestujete do vzdialenej krajiny) alebo celkové vyčerpanie.

Deti sa často cítia vyvedené z rovnováhy. Vtedy pomáhajú pózy, ktoré ich spájajú telo so zemou.

Výbornou pózou je psík hľadiaci smerom dole. Položte obe ruky aj nohy dieťaťa na zem a boky zodvihnite do hora k oblohe. Dieťa sa bude cítiť znova pevné a stabilné.

Rovnaký tlak na obe polovice tela dokáže občerstviť a povzbudiť.

Po tejto póze môže nasledovať takzvaná „savasana“ alebo relaxačná póza, ktorá dáva telu príležitosť si oddýchnuť. Jednoducho, nech si dieťa ľahne na chrbát a zrelaxuje každú časť tela a popri tom si predstavuje ich ťažobu oproti zemi.

5) Detská póza

poza-5

Byť na novom mieste alebo s novými ľuďmi môže byť pre dieťa vždy trocha stresujúce. Póza dieťaťa obnovuje pocit bezpečia a osobného priestoru.

Posaďte dieťa na päty, položte čelo na zem a ruky natiahnite buď dopredu nad hlavu, alebo pozdĺž tela. Táto póza dáva dieťaťu šancu povedať „stačí“ alebo „teraz chcem byť samé so sebou“.

Ide o únik z nepríjemnej situácie a šanca na znovuzískanie kontroly.

Záver

Uvedené tipy z jogy môžu urobiť vaše cestovanie s deťmi oveľa príjemnejšie pre vás aj pre ne.

Samozrejme, využiť sa dajú nielen počas vašich ciest, ale aj doma vždy, keď je dieťa neposedné alebo ,keď ľudovo povedané „nevie čo so sebou“.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Super článok, len chcem upozorniť, že v bode 2. Póza v stoji – nohu možno položiť kdekoľvek, ale NIE ku kolenu, aby sa nepoškodil kĺb.

Pridajte komentár

*