20 potravinových prísad, ktorým sa za každú cenu vyhnite


20 potravinových prísad, ktorým sa za každú cenu vyhnite

Umelé arómy, farbivá, konzervačné látky, emulgátory či umelé sladidlá sa dostávajú do našich potravín už viac než štyri desaťročia.

Neraz sa nachádzame doslova až na pokraji útesu, keď dôjde na to, čo náš toxický potravinársky priemysel urobil s naším telom a naším životným prostredím.

Prírodná liečba osteoartritídy

Mnoho spotrebiteľov si časom vyvinuli viac povedomia o danej problematike a zvýšila sa u nich opatrnosť pri nákupe potravín. Tí, ktorí sa tejto téme ešte nemali čas podrobnejšie venovať, to chceme naším dnešným článkom trocha uľahčiť.

Tu je 25 najbežnejších toxických potravinových prísad1, ktorým sa je lepšie vyhnúť. Ak na obale potraviny objavíte čo i len jednu uvedenú zložku, držte sa od nej radšej v bezpečnej vzdialenosti.

Tento zoznam nie je v žiadnom prípade úplný, pretože existujú tucty ďalších previnilcov.

Uvádzame v ňom hlavne tie prísady, ktoré sú okrem svojej nebezpečnosti aj pomerne často využívané v potravinárskom priemysle.

1. Umelé arómy

Umelé arómy sú odvodené od chemických látok vyrobených v laboratóriu, nemajú žiadnu výživovú hodnotu a plodinu, ktorej vôňu majú pripomínať, často nevideli ani len „z rýchlika“.

Dnes ich môžeme nájsť takmer vo všetkom, ako sú chlieb, cereálie, ochutený jogurt, polievkové a kokteilové zmesi, takže je ťažké vyhnúť sa im.

Každá umelá aróma v potravinárskom priemysle má nejaký škodlivý vplyv na zdravie. U ľudí sa môže vyvinúť neurotoxicita, vývojová a reprodukčná toxicita, alergia či dokonca rakovina.

2. Obohatená pšenica

Pšenica je dnes jednou z obilnín, do ktorých sa často pridávajú rôzne „zlepšujúce“ prísady. Dôležité je všímať si kľúčové slovo „obohatená“ pšenica a tej sa vyhnúť úplne.

Znamená to, že výživné látky, ako sú niacín, tiamín, riboflavín, kyselina listová, železo a iné kľúčové živiny sa zo pšenice ako prvé odstránia počas procesu rafinácie vysokými teplotami a chemickými látkami.

Následne sa do takto znetvorenej múky pôvodné živiny vracajú. Ide však často o rôzne chemické náhrady, ktoré už majú iné vlastnosti ako pôvodné živiny.

Platí to pre pšenicu, raž či iné obilniny. Obohatená múka je v skutočnosti len rafinovaná múka, do ktorej pridali niekoľko živín, ale nie v dostatočnom množstve a kvalite na to, aby ste z nej dokázali vyrobiť nutrične bohaté potraviny.

3. Hydrogénované alebo destilované oleje

Proces destilácie sa najčastejšie využíva pri výrobe palmového oleja a oleja z palmových jadier. Pri tomto procese sa olej ohreje a rýchlo vychladí tak, aby sa rozložil na zlomky.

Podstatou je, že proces filtrácie oddeľuje väčšinu kvapalnej časti v oleji a zanecháva vysokú koncentráciu pevného, nezdravého tuku.

Hydrogénované oleje2 sú také, ktoré sú často v prirodzenom stave zdravé, ale rýchlo sa stávajú nezdravými pri ich výrobe a spracovaní.

Prirodzene zdravé oleje, ako sú palmový olej, olej z palmových jadier, sójový (čiastočne a nie z GMO sóje), kukuričný, repkový alebo kokosový olej sa zohrievajú na teplotu od 500 až do 1000 °C.

Takto sa stávajú vynikajúcimi konzervantmi, pretože celá enzymatická aktivita sa v oleji počas procesu hydrogenizácie neutralizovala.

Hydrogénované oleje majú najbližšie k plastovému nánosu, ktorý prechádza cez vaše telo. Ak niekde uvidíte slovo „hydrogénovaný“, bežte od toho preč ako vietor.

4. Glutaman sodný (angl. skratka MSG)

Potravinová prísada MSG je v podstate toxín, ktorý sa ukrýva za desiatkami názvov, ako sú

  • prírodná aróma
  • kvasnicový extrakt
  • autolyzovaný kvasnicový extrakt
  • guanylan disodný
  • inozinát disodný
  • kazeín
  • keratín
  • hydrolyzovaný hrachový proteín
  • a mnohé ďalšie

Označovanie výrobkov nevyžaduje, aby bol glutaman sodný uvedený v zozname zložiek u tisícoiek potravín. MSG nie je výživnou látkou, vitamínom alebo minerálom a nemá žiadne zdravotné prínosy. Ide len o zvýrazňovač chutí.

Súčasťou MSG, ktorá negatívne ovplyvňuje ľudské telo, je „glutaman“, nie sodík.

Viazaná kyselina glutámová v niektorých potravinách (kukurica, melasa, pšenica) sa rozkladá alebo sa uvoľňuje rôznymi procesmi (hydrolyzovaná, autolyzovaná alebo fermentovaná so silnými chemikáliami, baktériami alebo enzýmami) a rafinovaná sa rozkladá na biely kryštál, ktorý sa podobá cukru.

Existuje čoraz viac lekárov a vedcov, ktorí sú presvedčení, že excitotoxíny zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri rozvoji niekoľkých neurologických porúch ako sú migrény, záchvaty, infekcie, abnormálny nervový vývoj, určité endokrinné ochorenia a špecifické typy obezity.

Z neurodegeneratívnych ochorení sa jedná hlavne o skupinu chorôb, ktorá zahŕňa:

  • amyotrofická laterálna skleróza
  • Parkinsonova choroba
  • Alzheimerova choroba
  • Huntingtonova choroba
  • olivopontocerebelárna degenerácia

5. Cukor

Jediný najväčší zdroj kalórií u ľudí v západných krajinách predstavuje cukor. Cukor sa pridáva do vašich nealkoholických nápojov, ovocných štiav, športových nápojov a je ukrytý vo všetkých spracovaných potravinách.

Väčšina dojčenských výživ obsahuje ekvivalent cukru, takže bábätká sú metabolicky otrávené od prvého dňa, ako ich konzumujú.

Cukor mení váš metabolizmus, zvyšuje krvný tlak, kriticky mení bunkovú signalizáciu a spôsobuje výrazné poškodenie pečene – najmenej pochopené poškodenie cukrom.

Tieto zdravotné riziká vo veľkej miere sa podobajú účinkom prílišného pitia alkoholu, preto sa s alkoholizmom často zamieňajú.

Platí tu pravidlo – ak to nie je prírodný cukor, nepatrí do jedla.

6. Vysoko fruktózový kukuričný sirup

Pred niekoľkými rokmi, americká spoločnosť Corn Refiners Association požiadala Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), aby umožnila používať názov „kukuričný cukor“ ako alternatívne označenie pre vysoko fruktózový kukuričný sirup.

Dôvod?

Príliš veľa ľudí zistilo, ako smrteľný je tento sirup pre ľudské telo. Spôsobuje inzulínovú rezistenciu, cukrovku, hypertenziu, zvýšenie telesnej hmotnosti, nehovoriac o tom, že sa vyrába z geneticky modifikovanej kukurice.

7. Benzoát draselný a benzoát sodný

Benzoát sodný sa môže v kombinácii s kyselinou askorbovou premeniť na smrteľný karcinogénny jed.

Peter Piper, profesor molekulárnej biológie a biotechnológie, testoval vplyv benzoátu sodného na živé kvasinkové bunky vo svojom laboratóriu.

To, čo objavil, ho znepokojilo. Benzoát poškodil dôležitú oblasť DNA3 v bunkách známych ako mitochondrie.

„Tieto chemikálie majú schopnosť spôsobiť vážne poškodenie DNA v mitochondriách až do takej miery, že ju úplne deaktivujú: úplne ju zlikvidujú.“, uviedol.

Benzoát draselný sa často objavuje v zdanlivo neškodných potravinách, ako sú jablčný ocot, nízkotučné šalátové dresingy, sirupy, džemy, olivy a nakladaná zelenina.

Je rovnako nebezpečný ako benzoát sodný. Preto si pri kúpe potravín vždy prečítajte štítky, či tam nie sú tieto látky uvedené.

8. Umelé farbivá

Potravinové farbivá, ktoré sú stále k dispozícii ako prídavné látky do potravín, sú často spájané s rakovinou. Modré farbivá 1 a 2, nachádzajúce sa v nápojoch, sladkostiach, pečive a v krmive pre zvieratá, boli spojené s rakovinou u myší.

Červené farbivo 3, používané na farbenie čerešní, ovocných koktailov, cukríkov a pečiva sa ukázalo, že spôsobuje nádory u myší.

Zelené farbivo 3, pridávané do cukríkov a nápojov, je spájané s rakovinou močového mechúra.

Široko používané žlté farbivo 6, pridávané do nápojov, klobás, želatíny, pečiva a cukroviniek, je zasa spájané s nádormi nadobličiek a obličiek.

9. Acesulfám draselný

Acesulfam-K, známy aj ako acesulfám draselný, predstavuje jednu z rozšírených potravinových prísad, ktoré sa používajú na sladenie potravín a nápojov.

Liečba osteoporózy

Je schválený úradmi, ale existuje niekoľko potenciálnych problémov, ktoré súvisia s konzumáciou tejto prídavnej látky.

Máme k dispozícii veľké množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú jeho bezpečnosť. Obavy panujú prevažne v tom, že spôsobuje nádory štítnej žľazy.

U myší rozvoj týchto nádorov trval len 3 mesiace od začatia jeho konzumácie. Za toto obdobie sa koncentrácia uvedenej látky v konzumovanom jedle pohybovala medzi 1 až 5 %.

Ide o veľmi krátke obdobie, preto sa predpokladá, že táto látka musí mať na telo výrazné karcinogénne účinky.

Metylénchlorid, rozpúšťadlo používané pri výrobe acesulfámu draselného, je látka, ktorá je pravdepodobne zodpovedná za uvedené karcinogénne vlastnosti.

10. Sukralóza

Sukralóza je jednoduchý chlórovaný cukor, chlórkarbón. Bežné chlorované uhľovodíky zahŕňajú tetrachlórmetán, trichlóretylén a metylénchlorid. Všetky sú smrteľné.

Chlór je ako útočiaci dobermanský pes – veľmi dráždivý, krutý atómový prvok, ktorý sa používa ako prostriedok v bieliacich, dezinfekčných, insekticídnych, toxických plynoch a v kyseline chlorovodíkovej.

Chlórkarbóny nie sú nikdy nutrične kompatibilné s našimi metabolickými procesmi a sú úplne nezlučiteľné s normálnou metabolickou funkciou človeka.

Sukralóza je veľmi bežná prídavná látka v bielkovinových zmesiach a nápojoch. Takže si dajte pozor ak patríte k ľudom, ktorí si radi pripravujú rôzne smoothies z predpripravených zmesí.

11. Aspartám

Aspartám s iba 4 kalóriami na gram je 200 krát sladší ako cukor. Predáva sa pod ochrannými známkami NutraSweet a Equal či Splenda.

Počet názvov však môže byť oveľa väčší, preto si vždy zistite, z čoho sa dané umelé sladidlo skladá.

Výsledky ukazujú, že aspartám je potenciálny karcinogén a to dokonca aj vtedy, ak je konzumovaný v denných dávkach len 20 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

Ide o nižšie množstvo ako maximálna odporúčaná dávka úradmi.

12. Butylhydroxyanisol (BHA) a Butylhydroxytoluen (BHT)

Tieto látky sa používajú na výrobu trvanlivých potravín pre domácnosť. Akékoľvek spracované jedlo, ktoré má dlhú trvanlivosť, často obsahuje BHA.

Tieto prísady sa nachádzajú v cereáliách, žuvačkách, zemiakových lupienkoch a v rastlinných olejoch.

Sú to oxidanty, ktoré vo vašom tele vytvárajú potenciálne reaktívne zlúčeniny spôsobujúce rakovinu4.

13. Propylgalát

Je to ďalší konzervant, ktorý sa často používa v kombinácii s BHA a BHT. Niekedy sa vyskytuje v mäsových výrobkoch, v kuracích polievkach a žuvačkách.

Štúdie na zvieratách naznačujú, že by mohol byť spojený s rakovinou.

14. Chlorid sodný

Štipka chloridu sodného, ktorý je známy ako bežná soľ, je vinníkom, o ktorom mainstreamové médiá a lekárska spoločnosť tvrdia, že by sme sa od nej mali držať čo najďalej.

Majú pravdu, ale len preto, že to nie je skutočná soľ. Bežná stolová soľ (chlorid sodný) nemá takmer nič spoločné s tradičnou kamennou alebo morskou soľou.

Ak na etikete nájdete označenie chlorid sodný, je to zlé. Ak je to možné, tejto potravine sa vyhnite, pretože sa pravdepodobne vyrába chemicky a obsahuje množstvo stopových chemikálií.

Najzdravšie je používať morskú alebo Himalájsku soľ.

15. Sója

Hoci je často prezentovaná ako zdravá, bez cholesterolu, lacná, s nízkym obsahom tuku, ako alternatíva k mäsu, sója nie je v skutočnosti zdravá.

Akýmkoľvek potravinám, ktoré obsahujú sóju, by ste sa mali určite vyhnúť.

Sójový proteín, sójový izolát a sójový olej sú prítomné v asi 60% potravinách na trhu. Preukázalo sa, že zhoršujú plodnosť, ovplyvňujú hladinu estrogénu u žien, spôsobujú úbytok libida a spúšťajú predčasnú pubertu u detí.

Sója môže tiež prispievať k nerovnováhe medzi omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami. Jediné sójové produkty, ktoré sú vhodné pre ľudskú spotrebu, sú fermentované a organické.

Je však nepravdepodobné, že by ste našli tento typ sóje v nejakých spracovaných potravinách. Väčšina sóje dnes už je geneticky modifikovaná (GMO).

16. Kukurica

Žijeme v dobe, kedy by sme sa mali vyhnúť všetkým výrobkom z kukurice, vrátane čerstvej kukurice. Percento geneticky modifikovanej kukurice je totiž príliš vysoké.

Nikdy neviete, či konzumujete organickú alebo GMO kukuricu. Mali by ste sa vyhnúť modifikovanému kukuričnému škrobu, dextróze, maltodextrínu a kukuričnému oleju.

Všetky majú vysoký obsah omega 6 mastných kyselín, ktoré môžu podporovať zápaly, rakovinu a srdcové ochorenia.

Zatiaľ čo vaše telo potrebuje aj omega 3, aj omega 6 mastné kyseliny pre svoje dobré fungovanie, väčšina odborníkov odporúča pomer omega 6 k omega 3 mastným kyselinám 1:1.

V súčasnosti väčšina ľudí v západných krajinách konzumuje asi 15-20 krát viac omega 6 mastných kyselín ako omega 3 mastných kyselín.

17. Sorbát draselný

Ako jednu z najhojnejších konzervačných látok v potravinárskom priemysle je ťažké nájsť zmrzlinu bez sorbanu draselného.

Nielenže sa odporúča vyhnúť tejto chemikálii, je nevyhnutné odstrániť ju zo všetkých našich potravín.

Potravinársky priemysel a jeho výskumníci nekonečne opakujú mýty, že sorbát draselný neohrozuje zdravie, pretože je netoxický a bezpečný.

Nemohlo by to byť ďalej od pravdy. Správy o potravinách a chemickej toxikológii označili sorbát draselný za karcinogénny. Ukázalo sa, že spôsobuje mutácie v bunkách cicavcov.

Ďalšie štúdie preukázali rozsiahle systémové a toxické účinky na nereprodukčné orgány u zvierat.

Nie sú k dispozícii žiadne dlhodobé štúdie ani na zvieratách, ani na ľuďoch, ktoré by preukazovali jeho bezpečnosť. To znamená, že neexistuje dostatok podkladov pre stanovenie toho, čo by sa mohlo stať po rokoch jeho konzumácie.

18. Sójový lecitín

Sójový lecitín sa pridáva do našich potravín už viac ako storočie. Táto zložka sa nachádza v stovkách spracovaných potravín a tiež sa pridáva do výrobkov zdravej výživy.

Avšak, väčšina ľudí si neuvedomuje, aký je v skutočnosti sójový lecitín zlý a že nebezpečenstvo jeho konzumácie je ďaleko väčšie ako prínosy.

Sójový lecitín pochádza z kalu, ktorý ostane po surovom sójovom oleji. Je to odpadový produkt obsahujúci rozpúšťadlá a pesticídy.

Proces extrakcie toxickým hexánom je dnes bežne používaný pri výrobe sójového oleja. Ďalším veľkým problémom sójového lecitínu je pôvod samotnej sóje.

Skontrolujte obsah tohto emulgátoru v zmrzlinách, čokoláde, cukroviniek a v mnohých ďalších potravinách.

19. Polysorbát 80

Zistilo sa, že polysorbát 80 negatívne ovplyvňuje imunitný systém a môže spôsobiť dokonca aj závažný anafylaktický šok. Potravinová a chemická toxikológia ukázala, že polysorbát 80 spôsobuje neplodnosť.

Urýchľuje dospievanie, spôsobuje zmeny na vagíne a maternici, vyvoláva hormonálne zmeny, deformuje vaječníky a vytvára na ženských orgánoch folikuly (cysty).

Čo je veľmi podozrivé na tejto zložke, je jej pridanie k očkovacím látkam5. Vedci si samozrejme uvedomujú jeho schopnosť spôsobiť neplodnosť, ale napriek tomu sa naďalej z nepochopiteľných dôvodov objavuje vo vakcínach pre deti.

Môžete ho bežne nájsť aj v obľúbenej detskej pochúťke – v zmrzline.

20. Repkový olej

Repkový olej nie je pre človeka zdravý tak, ako sa často v reklamách naň zavadzajúco tvrdí.

V skutočnosti je pre živé bytosti jedovatý. Je dokonca vynikajúcim repelentom proti hmyzu. Ide o priemyselný olej, potravinu. Často sa navyše vyrába z geneticky modifikovanej repky.

Kanadská vláda a repkový priemysel zaplatili Americkému úradu pre lieky a potraviny (FDA) 50 miliónov dolárov za to, aby repkový olej umiestnili do zoznamu GRAS – „všeobecne uznávaný ako bezpečný zoznam látok a potravín“.

Dnes je už bohužiaľ čoraz ťažšie nájsť výrobky, ktoré neobsahujú repkový olej. Nekupujte prosím žiaden výrobok, v ktorom sa táto potravinová prísada nachádza.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Nebolo by lepšie spísať zoznam dobrých potravín, než stále čekovať na stránke – http://www.potravinynapranyri.cz/ ??

    • terezkaterka

      Rahul, veľmi správna poznámka. Tým zdravým by sa nezaplnila ani jedna stránka A4. Čo teda máme konzumovať?

  2. A čo sa teda môže ? Napíšte čo sa môže konzumovať, lebo mám dojem,že pomaly budeme trávu,vodu,a vzduch !!! Aj tie sú znečistené tak teda poraďťe keď všetko je zléééé ! Aj tá voda z vodovodu obsahuje ťažké kovy a chlór! Aj zelenina ani nehovorím čo tam všetko je ovocie striekané: Tak píšte opačne -čo je dobrééé ???? Ďakujem

  3. Viera Mrázková

    Doteraz bol považovaný repkový olej ako najlepší pre konzumáciu,a teraz tvrdítě,že sa mu treba vyhnúť.Pomaly mi to pripadá,že ako sa hovorí,že každá líška svoj chvost chváli,tak čo výrobňa potravín,to kritika na tie ostatné.A čo takto palmový olej,o tom nepíšete.Nie som odborník na výrobu potravín,ale myslím si,že palmový olej je ten,ktorému by sme sa mali zďaleka vyhnúť.Možete mi prosím odpovedať? Ďakujem.Zatiaľ nevidím,že by ste niekomu odpovedali.A ešte niečo,mohla by som vedieť z akého zdroja čerpáte tieto múdrosti? Vždy som sa tešila na Bádateľa,ale už začínam pochybovať,lebo čo som podľa vás vyskúšala,nič neplatilo.

  4. takže nám už neostáva len sa ísť pásť

  5. Nie je olej ako olej, tiez s vami nesuhlasim ohladom repkoveho oleja 🙁

    • Repkovému oleju sa treba vyhnúť. V Kanade a USA sa volá Canola oil, v Anglicku sa volá Rapeseed Oil. (Rape-Seed Oil) Rape znamená znásilnenie. A presne to tento olej s našim telom robí.
      Súhlasím s väčšinou obsahu tohto článku, no nie so všetkým. Okrem repkového oleja sa treba na míle vyhnúť aj sóji vo všetkých formách a hrachovému proteínu.

      Veľmi vyčerpávajúce informácie ohľadne sóji sú tu (v Angličtine): http://augmentinforce.50webs.com/ANTI%20SOY.htm

  6. kvasnicový extrakt, kazeín a hrachová bielkovina používaný v potravinárstve NIE SÚ MSG! Respektíve veta: „Potravinová prísada MSG je v podstate toxín, ktorý sa ukrýva za desiatkami názvov, ako sú…“ nie je vhodne formulovaná.
    Ak už k vyššie uvedeným veciam výrobca pridá MSG a na etikete ho nedeklaruje, neznamená to automaticky, že napr kazeín = MSG ako vyplýva z Vašej textácie…

  7. Vždy žasnu, když slyším (čtu) tyhle odborníky radit, abychom jedli „len prírodný“ cukr nebo sůl. Cukr, který běžně konzumujeme, se vyrábí čistě fyzikálními postupy (lisování, louhování, odpařování, krystalizace) z „přírodní“ cukrové řepy nebo cukrové třtiny. Bílý cukr je jen trochu víc opláchnutý, takže na jeho povrchu ulpívá méně nečistot oproti hnědému cukru. Sůl se získává odpařováním mořské vody nebo těžbou v místech, kde bývalé moře vyschlo. Zdravotní problémy mohou souviset s množstvím, které zkonzumujeme, což ale platí úplně stejně, když se přežeru bio pomerančů. Takže lidi, myslete …

Pridajte komentár

*