Antidepresívne mikróby v pôde: Ako robí pôda šťastným váš mozog


Print Friendly, PDF & Email

Antidepresívne mikróby v pôde: Ako robí pôda šťastným váš mozog

Bolo zistené, že pôdne mikróby majú na mozog podobné účinky ako Prozac, no bez negatívnych vedľajších účinkov a potenciálu chemickej závislosti a problémov s odvykaním.

Ukazuje sa teda, že ísť do záhrady a zašpiniť sa je vďaka jedinečným mikróbom v zdravej organickej pôde prírodným antidepresívom.

Čo objavili vedci

Veda teraz potvrdila to, o čom záhradníci a farmári hovoria asi tisíc rokov. Pocit, že vaša záhrada či farma sú vaším šťastným miestom, nie je vôbec náhodný!

Bolo zistené, že pôdny mikrób mycobacterium vaccae má na neuróny v mozgu podobný účinok, aký dokážu poskytnúť lieky ako antidepresívum Prozac, no bez vedľajších účinkov.

Funguje to tak, že „šťastné“ mikróby v pôde spôsobujú zvýšenie hladiny prospešných cytokínov, čo následne vedie k tvorbe väčšieho množstva sérotonínu.

Táto baktéria sa nachádza v zdravej pôde a keď s ňou ľudia prichádzajú do styku, stimuluje mikrób tvorbu sérotonínu.

Vďaka sérotonínu sa potom cítime uvoľnenejší a šťastnejší.

Naopak, nedostatok tohto hormónu šťastia sa dáva do súvisu s depresiou, úzkosťou, obsedantno-kompulzívnou poruchou a bipolárnymi poruchami

Niektoré štúdie u pacientov s rakovinou preukázali pri podávaní mycobacterium vaccae lepšiu kvalitu života pacientov a menej stresu.

Vedci testovali mikrób na potkanoch prostredníctvom zaočkovania aj orálneho požitia a výsledky porovnali s kontrolnou skupinou. Zistili pozoruhodné prínosy, ktorými boli kognitívne schopnosti, nižší stres a lepšia koncentrácia, trvajúce 3 týždne.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Antidepresívne mikróby mycobacterium v pôde skúmajú aj kvôli zlepšovaniu kognitívnych funkcií, Crohnovej choroby a dokonca aj reumatoidnej artritídy.

Ako sa táto baktéria dostáva do ľudského tela

Farmári a záhradníci prichádzajú s touto baktériou do kontaktu kožou, vdychovaním a cez malé ranky alebo iné cesty infekcie sa im dostáva aj do krvného riečiska.

Takže hoci fyzická práca v záhrade môže znižovať stres a zlepšovať náladu aj sama osebe.

Je fascinujúce vedieť, že rozpoloženie šťastného záhradníka má oporu aj vo vede.

Keďže baktéria mycobacterium vaccae nemá žiadne nepriaznivé zdravotné účinky a viete ňou toľko získať, môžete rovno aj niečo pestovať.

Ako bonus si vypestujete čerstvé, miestne potraviny, alebo aspoň niečo pekné, čo môžete voňať a na čo sa môžete pozerať, ak dávate prednosť kvetom a ďalším ozdobným rastlinám.

Ocenia to dokonca aj včely a ďalší opeľovači!

Použitá literatúra

Identification of an Immune-Responsive Mesolimbocortical Serotonergic System: Potential Role in Regulation of Emotional Behavior” Christopher Lowry a kol., uverejnené online 28. marca 2007 v Neuroscience.

Mind & Brain/Depression and Happiness – Raw Data “Is Dirt the New Prozac?” Josie Glausiuszová, časopis Discover, júl 2007

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: realfarmacy.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Dobrý článok……uvedený pozitívny efekt práce v záhrade môžete zvýšiť
  občasným posedením chrbtom k stromu, ktorý „Vás osloví“ ….,terapia živou
  prírodou na báze kognitívne biologie a kvantovej mechaniky robí zázraky,
  môžem to potvrdiť vlastnými skúsenosťami…Jozef

 2. Príroda je geniálna…iba človek to stále nie a nie pochopiť.

 3. Jednoduchá

  …príroda je ozaj geniálna….no ak človek napr. býva v meste, je celý deň v práci, tak si jej moc neužije :-(….ale treba si jednoducho nájsť na to čas….. už viem, čo urobím túto sobotu – pôjdem do prírody ! :-)………
  Želám všetkým ,,slobodne zmýšľajúciom“ pekný večer :-)……………

Pridajte komentár

*