Aký je rozdiel medzi mužským a ženským mozgom?

Print Friendly, PDF & Email

mozog-muz-vs-zena

Fascinujúca nová štúdia na mozgoch 949 mladých ľudí odhalila nápadné rozdiely medzi pohlaviami.

Najväčšie odlišnosti mužského a ženského mozgu sa ukázali byť v prepojeniach jednotlivých mozgových častí.

Zistenia, ku ktorým vedci dospeli, môžu vysvetliť niektoré typické psychologické rozdiely medzi mužom a ženou.

Pri skúmaní mozgov použila štúdia typ zobrazovania pomocou vektorových vzťahov. Takýto typ zobrazenia dokáže odhaliť mikroskopické štruktúry živého mozgu.

Čo konkrétne výskumníci zistili?

U 428 mužov v štúdii výskumníci zistili, že prepojenia v mužských mysliach prebiehajú viac medzi prednými a zadnými časťami, avšak v rámci tých istých hemisfér mozgu.

To vysvetľuje výhodu mužov pri motorických zručnostiach a orientovaní sa v priestore oproti ženám.

Je to preto, lebo prepojenia medzi prednou a zadnou časťou mozgu napomáhajú spájať predstavu s následnou akciou.

Názorný príklad zobrazenia pri mapovaní činnosti mozgu zo spomínanej štúdie nájdete na tomto obrázku:

mozgove prepojenia

Mužský mozog (hore) vykazuje viac prepojení spredu-dozadu, kým ženský mozog (dole) je lepšie prepojený medzi hemisférami.

Naproti tomu u 521 žien, ktoré sa zúčastnili štúdie, si výskumníci všimli viac prepojení medzi jednotlivými mozgovými hemisférami.

To zasa vysvetľuje predpoklady žien na lepšiu pamäť a sociálne zručnosti.

Ako uvádzajú autori štúdie, komunikácia medzi hemisférami mozgu pomáha spájať intuíciu s analýzou.


Náš tip: Túžite po pevnom zdraví? Vyskúšajte jedinú spirulinu na našom trhu, ktorá sa suší niekoľko rokov, vďaka čomu má najvyššiu kvalitu. Viac informácií tu

Rozdiely sa vynárajú vo veku 13 rokov

Participanti štúdie boli vo veku 8 až 22 rokov, keďže výskumníci spočiatku hľadali odpovede na otázky, ako sa ľudský mozog vyvíja.

Zistili, že do veku 13 rokov boli medzi chlapcami a dievčatami len minimálne odlišnosti. Rozdiely v konektivite sa začali objavovať výraznejšie až po puberte.

Jeden z autorov štúdie, Ruben Gur, to okomentoval nasledovne:

Je úžasné, ako mozgy žien a mužov sa v skutočnosti navzájom dopĺňajú.

Podrobná mapa prepojení v mozgu nám pomôže pochopiť nielen rozdiely medzi tým, ako muži a ženy myslia.

Okrem toho nám poskytne aj lepší pohľad na príčiny mnohých neurologických ochorení. Tie totiž často súvisia práve s pohlavím.

Zdroj: Connectivity: The Difference Between Men’s and Women’s BrainsPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

  1. Je zvlastne ze rozdiely spozorovali az od 13 rokov. Odlisnosti v strkture mozgu medzi pohlaviami a aj v rozdielnom naslednom vyvine su dokazane uz u batoliat. Dievcata dokazu vyrazne dlhsie zamerat pozornost, pozorovat ludsku tvar, chlapci zase potrebuju „technicke“ hracky – co vydavaju zvuk, hybu sa.. A vekom sa to este prehlbuje.

  2. Ja poznam prilis vela kontraprikladov. …ako sme, dve zeny, nemohli naucit kolegu v praci postavit nacaty sacek s mliekom tak, aby sa nevylialo (priestorove videnie), …ako moj brat, hoci sa rad hraval s autickami, nikdy nevydrzal s otcom pri oprave auta a co chytil, to pokazil, …ako ma bavi viac dielna, ako, kuchyna, …ako ma v udive kolega pochvalil za ulozenie roznych kusov nabytku do kufra auta a inokedy zas cudzi vodic nakladaku za zaparkovanie do radu vozidiel v uzkej ulici (vtedy neviem, ci mam byt polichotena, alebo urazena – otvara sa mi feministicky nozik vo vacku), …ako si nic nepamatam, ale matematiku som vystudovala, …ako je moj muz knihomol technicky zrucny len preto, ze ho otec v detstve vycepoval, …ako ja vymyslim to, o com on prehlasi, ze to nejde, …ako som v medziludskych vztahoch, ako slon v porcelane, …ako synovec syn automechanika sa dal na kucharstvo (pomamil sa), ….a zien s motorickou zrucnostou, technickym myslenim a orientovanim v priestore poznam viac, …a muzov bez tychto vlastnosti tiez poznam viac – nie je to skor o rozvijani cviku?

    • Áno, je to AJ o rozvíjaní cviku. Ale Vaša životná skúsenosť nemá ani zďaleka takú hodnotu ako štatistika. Štatistika je vždy pravdivejšia.

  3. Najlepsie a zaroven najvtipnejsie porovnanie mizskeho a zenskeho mozgu, musite vidiet:
    http://www.mojevideo.sk/video/b71f/muzsky_vs_zensky_mozog.html

Pridajte komentár

*