Aký je rozdiel medzi mužským a ženským mozgom?


Print Friendly, PDF & Email

mozog-muz-vs-zena

Fascinujúca nová štúdia na mozgoch 949 mladých ľudí odhalila nápadné rozdiely medzi pohlaviami.

Najväčšie odlišnosti mužského a ženského mozgu sa ukázali byť v prepojeniach jednotlivých mozgových častí.

Zistenia, ku ktorým vedci dospeli, môžu vysvetliť niektoré typické psychologické rozdiely medzi mužom a ženou.

Pri skúmaní mozgov použila štúdia typ zobrazovania pomocou vektorových vzťahov. Takýto typ zobrazenia dokáže odhaliť mikroskopické štruktúry živého mozgu.

Čo konkrétne výskumníci zistili?

U 428 mužov v štúdii výskumníci zistili, že prepojenia v mužských mysliach prebiehajú viac medzi prednými a zadnými časťami, avšak v rámci tých istých hemisfér mozgu.

To vysvetľuje výhodu mužov pri motorických zručnostiach a orientovaní sa v priestore oproti ženám.

Je to preto, lebo prepojenia medzi prednou a zadnou časťou mozgu napomáhajú spájať predstavu s následnou akciou.

Názorný príklad zobrazenia pri mapovaní činnosti mozgu zo spomínanej štúdie nájdete na tomto obrázku:

mozgove prepojenia

Mužský mozog (hore) vykazuje viac prepojení spredu-dozadu, kým ženský mozog (dole) je lepšie prepojený medzi hemisférami.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Naproti tomu u 521 žien, ktoré sa zúčastnili štúdie, si výskumníci všimli viac prepojení medzi jednotlivými mozgovými hemisférami.

To zasa vysvetľuje predpoklady žien na lepšiu pamäť a sociálne zručnosti.

Ako uvádzajú autori štúdie, komunikácia medzi hemisférami mozgu pomáha spájať intuíciu s analýzou.

Rozdiely sa vynárajú vo veku 13 rokov

Participanti štúdie boli vo veku 8 až 22 rokov, keďže výskumníci spočiatku hľadali odpovede na otázky, ako sa ľudský mozog vyvíja.

Zistili, že do veku 13 rokov boli medzi chlapcami a dievčatami len minimálne odlišnosti. Rozdiely v konektivite sa začali objavovať výraznejšie až po puberte.

Jeden z autorov štúdie, Ruben Gur, to okomentoval nasledovne:

Je úžasné, ako mozgy žien a mužov sa v skutočnosti navzájom dopĺňajú.

Podrobná mapa prepojení v mozgu nám pomôže pochopiť nielen rozdiely medzi tým, ako muži a ženy myslia.

Okrem toho nám poskytne aj lepší pohľad na príčiny mnohých neurologických ochorení. Tie totiž často súvisia práve s pohlavím.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: Connectivity: The Difference Between Men’s and Women’s Brains

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Je zvlastne ze rozdiely spozorovali az od 13 rokov. Odlisnosti v strkture mozgu medzi pohlaviami a aj v rozdielnom naslednom vyvine su dokazane uz u batoliat. Dievcata dokazu vyrazne dlhsie zamerat pozornost, pozorovat ludsku tvar, chlapci zase potrebuju „technicke“ hracky – co vydavaju zvuk, hybu sa.. A vekom sa to este prehlbuje.

  2. Ja poznam prilis vela kontraprikladov. …ako sme, dve zeny, nemohli naucit kolegu v praci postavit nacaty sacek s mliekom tak, aby sa nevylialo (priestorove videnie), …ako moj brat, hoci sa rad hraval s autickami, nikdy nevydrzal s otcom pri oprave auta a co chytil, to pokazil, …ako ma bavi viac dielna, ako, kuchyna, …ako ma v udive kolega pochvalil za ulozenie roznych kusov nabytku do kufra auta a inokedy zas cudzi vodic nakladaku za zaparkovanie do radu vozidiel v uzkej ulici (vtedy neviem, ci mam byt polichotena, alebo urazena – otvara sa mi feministicky nozik vo vacku), …ako si nic nepamatam, ale matematiku som vystudovala, …ako je moj muz knihomol technicky zrucny len preto, ze ho otec v detstve vycepoval, …ako ja vymyslim to, o com on prehlasi, ze to nejde, …ako som v medziludskych vztahoch, ako slon v porcelane, …ako synovec syn automechanika sa dal na kucharstvo (pomamil sa), ….a zien s motorickou zrucnostou, technickym myslenim a orientovanim v priestore poznam viac, …a muzov bez tychto vlastnosti tiez poznam viac – nie je to skor o rozvijani cviku?

    • Áno, je to AJ o rozvíjaní cviku. Ale Vaša životná skúsenosť nemá ani zďaleka takú hodnotu ako štatistika. Štatistika je vždy pravdivejšia.

  3. Najlepsie a zaroven najvtipnejsie porovnanie mizskeho a zenskeho mozgu, musite vidiet:
    http://www.mojevideo.sk/video/b71f/muzsky_vs_zensky_mozog.html

Pridajte komentár

*