Ako si vypestovať vlastný avokádový stromček v malom kvetináči


avokadovy-stromcek

Avokádo patrí medzi jedno z najzdravších ovocí na svete, Zdá sa vám však jeho cena či dostupnosť obmedzujúca? Tak si vypestujte vlastné!

Nabudúce, keď zjete avokádo, preto ušetrite jeho kôstku.

Zbohom vysoký krvný tlak

Hoci to teraz môže znieť ako malý vedecký projekt z ôsmeho ročníka základnej školy, aj avokádová kôstka sa dá naklíčiť a vypestovať z nej doma avokádový stromček.

Ak budete mať šťastie, možno vám na ňom za čas narastie chutné krémové ovocie.

Predtým, než prejdeme k návodu, ako to celé urobiť, povedzme si trocha viac o avokáde a jeho zdravotných prínosov.

Zdravotné prínosy avokáda

O avokáde sme podrobne písali v inom našom článku. V krátkosti sa dá povedať, že paleta jeho účinkov na zdravie je neskutočne pestrá.

Obsahuje totiž ohromné množstvo nutričných látok. Napríklad všetky vitamíny skupiny B, ďalej vitamíny C, E a K a minerály vápnik, draslík, železo, fosfor či zinok.

Nezanedbateľné sú aj živiny ako lykopén, beta karotén, omega-3 kyseliny či luteín pre zdravie očí.

Zo účinkov na telo stojí za spomenutie znižovanie zlého cholesterolu, prevencia rakoviny, predchádzanie infarktu a mŕtvici, stabilizácia krvného cukru alebo liečba mnohých kožných ochorení ako sú ekzémy či psoriáza.

Za dužinou avokáda nezaostáva ani jeho kôstka.

Tá má dokonca oveľa viac aminokyselín než samotná dužina. Okrem toho lieči artritídu, žalúdok, črevá, omladzuje pokožku, podporuje chudnutie, zvyšuje energiu a predchádza únave.

Postup na vypestovanie avokádového stromčeka

Na vypestovanie stromčeka avokáda, postupujte podľa nasledovných bodov:

1. Vyberte kôstku z avokáda

Opatrne z avokáda vyberte jeho kôstku tak, aby ste ju nezlomili alebo neprerezali nožíkom.

Umyte ju od mazľavého povlaku a dokonale vysušte vreckovkou alebo papierovou servítkou.

2. Napichnite kôstku na špáradla

Držte avokádovú kôstku vzpriamene smerom nahor, vezmite 3 alebo 4 špáradlá a po obvode nimi kôstku napichnite tak, aby smerovali v miernom uhle smerom dole.

Uhol by mal byť nie viac ako približne 10 stupňov s rovinou stola.

Prírodná liečba osteoartritídy

Nie ste si istý, ktorý koniec avokádovej kôstky je horný a ktorý dolný? Horný je ten, ktorý je mierne zašpicatený, respektíve ten, ktorý smeruje k stonke, keď je kôstka ešte v ovocí.

3. Namočte kôstku do vody

Naplňte pohár čistou vodou až po okraj. Položte kôstku na pohár tak, aby sa špáradla opierali o jeho okraj.

Spodná časť avokádovej kôstky by mala byť ponorená do vody a vrchná časť musí zostať suchá na vzduchu.

4. Nechajte kôstku vyklíčiť

Umiestnite pohár s kôstkou na teplé miesto, nie však na priame slnko.

Každých pár dní vymeňte vodu, aby sa v nej nevytvorila pleseň alebo nezačali množiť baktérie. Zabezpečte tiež, aby spodný koniec kôstky bol neustále namočený vo vode.

Za približne 2 až 8 týždňov by ste mali spozorovať klíček rastlinky. Neprestávajte každý deň dávať pozor na vodu, aby klíček náhodou nevyschol.

5. Odstrihnite z klíčka

Keď bude klíček veľký približne 15 až 18 cm dlhý, odstrihnite z neho polovicu.

Odstrihnutím z klíčka podporíte jeho rýchlejší rast.

6. Pripravte sa na presadenie do kvetináča.

Keď klíček znova dosiahne dĺžku 15 až 18 cm, nastal čas na jeho presadenie do kvetináča s pôdou, ktorý by mal mať priemer približne 25 cm.

Je tiež potrebné, aby pôda mala dostatok živín. Môžete ju prihnojiť kompostom.

Kôstku zasaďte do pôdy tak, aby jej spodná polovica bola zahrabaná v pôde a vrchná polovica odhalená nad zemou.

Starostlivosť o stromček

Kvetináč s avokádovým stromčekom umiestnite na teplom a slnečnom mieste. Pravidelne ho zalievajte, no nie tak, aby bola pôda premočená.

Keď stromček dorastie do výšky 30 cm, ustrihnite ho späť na 15 cm pre podporu rastu.

U avokáda je ťažké odhadnúť, kedy bude mať prvé plody. Niektoré stromčeky ich majú už po 3 až 4 rokoch. U iných to môže trvať aj 15 rokov.

Existujú dokonca aj prípady, že nezakvitnú nikdy. Ak by sa to nebodaj stalo vo vašom prípade, nevadí. Aspoň budete mať peknú izbovú rastlinku so zaujímavým príbehom.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Janka Sivecova

    Zdravim,

    potrebujem poradiť 🙂 . Kolegyňa ma 15-rocnú dcéru – mala silné hnačky, zvracanie a 40 teploty. v nemocnici jej robili rôzne vyšetrenia vrátane gastro a kolenoskopie 🙁 vyniesli verdikt – zápal sliznice hrubého čreva. k tomu ešte antihistaminovu alergiu a alergiu na lepok. Chudák dievča dokopy nič nemôže jesť a ďalšia vec – či jej to dobre diagnostikovali 🙁 …. viem o centre Vitare – ponúknem jej túto možnosť, ale keby ste mohli poradiť k tomu ešte – alebo odporučiť článok… čo má robiť. Neni normálne, žeby celý život teraz nejedla vajcia, mliečne výrobky a dokopy nič :(. Ďakujem. Pekný deň. JS

    • Ono nejesť mliečne výrobky zas nie je vôbec taká tragédia, kravské materské mlieko je vhodna strava pre telce, nie je to veľmi zdraviu prospešná výživa pre ľudí, ide v podstate o akúsi zotrvačnosťou zachovanú stravu z krízových alebo zlých časov, kedy nebolo ako inak vyživiť deti, prípadne i dospelých. A chápem, že napr. syr ľuďom chutí, je chuťovo návykový no pitie kravského mlieka je ale už naozaj nezdravé, minimálne pre kosti (príliš veľa vápnika, prepáli sa tým kotol). Nie je to normálna, zdravá strava človeka pre dlhý život. A i keď sme si hlavne na mliečne výrobky zvykli, že si bez nich nevieme život vôbec predstaviť mali by sme sa snažit v ich našej strave minimalizovať. Chce to i zdravému najmenej 5x týždenne prejsť na zdraviu prospešnú zeleninovú stravu bez množstva soli, cukru no radšej i bez sóje. Je to už dnes otázka experimentovania, po čom sa človek cíti najľahšie v žalúdku. Ja sa vždy cítim veľmi dobre po obede v brnenskom Avatári…

      • Maximálny súhlas! je to len o vytvorených návykoch… kokosové mlieko, makové, orechové… dajú sa z nich robiť chutné domáce jogurty … je veľa alternatívnych, zdravých možností.
        Lepkové produkty nahradiť bezlepkovými – kváskovými, najlepšie pečenými doma.

  2. vo vitare jej nepomôžu

  3. Bezlepková a bezmliečna strava jej môže len prospieť. Je potrebné ozdraviť a regenerovať sliznice čriev – napr. ajurvédsky prípravok Triphala je na to veľmi dobrý, ďalej užívať ľanové a chia semiačka – večer zaliať 1 – 2 polievkové lyžice celých semiačok vodou a ráno vypiť. Vytvorí sa „želé“ ktoré hojí sliznice. Užívať probiotiká a prebiotiká (inulín z koreňa čakanky alebo psylium) a prejsť na delenú stravu s prevahou čerstvej, dusenej – parenej zeleniny a bezlepkových obilovín a piť veľa čistej vody, bylinkové čaje (bazalka posvätná). Zmeniť myslenie – naladiť sa pozitívne, cvičiť, správne dýchať. Veľmi dôležité – dať si urobiť vyšetrenie na parazity u overeného liečiteľa. Väčšina intolerancií a alergií sa vylieči po odstránení parazitov a kvasiniek z organizmu. Želám úprimne skoré uzdravenie!

Pridajte komentár

*