Základná nutričná kalkulačka: Užitočný pomocník pre zdravie

Print Friendly, PDF & Email

Aktualizácia

Medzičasom sme vydali rozšírenú kalkulačku, ktorá obsahuje 6,5 krát viac potravín a 25 dodatočných nutičných látok ako táto základná kalkulačka.

Viac podrobností o rozšírenej nutričnej kalkulačke sa dočítate na tomto mieste.

* * * * *

Priznajme si to: Kto z nás sa stravuje naozaj vzorovo? Ja sám to nerobím…

V dnešnom uponáhľanom svete to ani nie je možné. Ako často ste radi, že sa vôbec stihnete najesť? A na úvahy o zložení stravy už veľa času neostáva.

Váš jedálniček nikdy nebude perfektný. Avšak čo môžete aspoň z času na čas urobiť je to, že si zabezpečíte dôležité vitamíny a minerály výberom nutrične bohatých druhov potravín.

To už môžete ľahko urobiť pomocou našej knihy Nutričné hodnoty potravín. Teraz k tomu pribudla ďalšia možnosť.

S potešením vám predstavujeme nástroj, pomocou ktorého sa výber hodnotných potravín stáva ešte jednoduchším:

excel-icon

Základná nutričná kalkulačka v Exceli

Na internete nájdete kopec nutričných kalkulačiek. Väčšina z nich sú však zamerané na chudnutie, nie na výživu.

Takéto kalkulačky vám narátajú iba kalórie, tuky, cukry či bielkoviny.

Táto kalkulačka je iná.

Pomocou nej dokážete ľahko a rýchlo napočítať 14 vitamínov, 10 minerálov a ďalších 10 zložiek stravy ako cholesterol, obsah vody či vlákniny.

Kúpiť si ju môžete v dolnej časti tohto článku za Návodom na použitie, prípade na stránke Naše produkty.

Návod na použitie

Na jej použitie potrebujete mať vo svojom počítači nainštalovaný Microsoft Excel 2007 alebo 2010. Práca s ňou tak jednoduchá, že to zvládne snáď každý. Aj tí bez alebo iba s minimálnou znalosťou Excelu.

Tu je ukážka ako vyzerá (pre zväčšenie kliknite na obrázok):

obrazok1

Postup práce je nasledovný:

1. Zadanie údajov o konzumovanej strave

V ľavej časti obrazovky sa nachádza stĺpec, kde uvediete všetky potraviny a ich množstvo v gramoch, ktoré skonzumujete.

obrazok2

Zadávanie je extrémne jednoduché. Potraviny nepíšete, ale vyberáte si ich z ponúknutého zoznamu. Najprv vyberiete „Typ“ potraviny (A) a potom konkrétnu potravinu (B) . Tie sa vám vždy zobrazia aktuálne pre vybraný typ.

Čiže keď si vyberiete zeleninu, následne vám budú ponúknuté iba zeleniny. Je to tak navrhnuté pre jednoduchosť, aby ste nemuseli zakaždým listovať v zozname 244 potravín.

Napokon uvediete váhu konzumovanej potraviny v gramoch (C).

Dokopy môžete zadať do 100 rôznych druhov potravín. Ak by ste potrebovali viac, dajte nám vedieť. No myslíme si, že 100 by malo bohato stačiť.

2. Zadanie obdobia, ku ktorému sa údaje vzťahujú

Zadáte obdobie v dňoch, ku ktorému sa konzumácia vybraných potravín vzťahuje (D).

Môže to byť jeden deň, prípadne pre uľahčenie uvediete všetky konzumované potraviny za niekoľko dní alebo týždeň.

Kalkulačka potom prepočíta priemery nutričných látok na jeden deň.

3.Výsledok

Postupne ako zadávate údaje, výsledný rozbor stravy sa okamžite zobrazuje v ľavej časti. Hneď ako dokončíte zadávanie, výsledok je hotový.

Tak a to je všetko!

V priebehu pár minút, bez toho aby ste vy museli hocičo ručne počítať, vám kalkulačka presne všetko vypočíta za vás (E):

obrazok3

Dokonca vám výsledok zobrazí ako percento dennej odporúčanej dávky a k tomu ešte aj farebne zvýrazní, či sa nachádzate v červenej alebo zelenej zóne!

Odporúčané denné dávky (ODD) sme navrhli my a sú pre priemerného dospelého človeka.

Ak sa vám nepáčia, chcete použiť vlastné alebo budete počítať stravu pre dieťa, tak ich jednoducho prepíšte. Percentá dennej dávky a farebné zvýraznenia sa automaticky prispôsobia.

Pravidlá pre farby sme nastavili nasledovne:

 • Zelená farba a zelené odtiene vyjadrujú, že sa nachádzate v správnom pásme.
 • Červená a jej odtiene naznačujú, že danej látky máte buď nedostatok alebo príliš veľa.
 • Pre vitamíny rozpustné vo vode všetko nad 100% bude zelené. To preto, lebo týmito vitamínmi sa nedá predávkovať, prípadne len veľmi ťažko.
 • Pre vitamíny rozpustné v tukoch a ostatné látky sa príliš vysoké hodnoty začnú opäť farbiť do červena. Tuto by ste sa mali snažiť nie o ich maximálne, ale optimálne množstvá.

Tak ako? Pozdáva sa vám náš nový produkt pre zdravie?

Tipujem, že pre mnohých sa stane niečím, čo nezačne časom len tak zapadať prachom na poličke, či na harddisku. Naopak, stane sa každodenným pomocníkom.

Vždy keď zmeníte jedálniček, alebo zaradíte doň niečo nové, za pár sekúnd sa vždy dozviete, ako to ovplyvní váš príjem nutričných látok.

Ale nieže sa na tom stanete závislí! Život predsa nie je len o sledovaní stravy…

Keď občas zmaškrtíte niečo nezdravé a farby vyskočia do červena, nemusíte byť na seba nahnevaní. Ak to do červena nebude skákať každú chvíľu, tak je to v poriadku. 🙂

Ako získať základnú nutričnú kalkulačku

Našu základnú nutričnú kalkulačku môžete získať úplne zdarma. Jednoducho sa prihlásite na odoberanie našich článkov na email a kalkulačku vám obratom pošleme.

Prihlásiť sa môžete cez tento formulár:

Ako dosiahnuť najlepší výsledok

Najlepší výsledok pri zostavovaní ideálneho jedálneho lístka s potrebným obsahom všetkých dôležitých látok v správnom pomere dosiahnete použitím kombinácie knihy Nutričné hodnoty potravín a tejto Nutričnej kalkulačky.

Kalkulačkou najprv jednoducho zanalyzujete Vašu súčasnú stravu a zistíte čoho máte nedostatok. Následne si v knihe vyhľadáte potraviny, ktoré obsahujú chýbajúce látky v najväčšom množstve.

A napokon nájdené potraviny vložíte do kalkulačky a ihneď zistíte ako ich zaradenie do jedálneho lístka ovplyvní celkové množstvá prijímaných živín.

Ďalšie produkty

Viac podrobných informácii o všetkých našich elektronických produktoch nájdete na stránke Naše produkty.

P.S.

Veríme, že náš posledný produkt svojou inovačnosťou a užitočnosťou prekoná všetky vaše očakávania!

Jeho zakúpením získate nielen unikátnu pomôcku pre starostlivosť o zdravie. Ako naši stáli zákazníci získate v budúcnosti podobné zľavy ako teraz tí čitatelia, ktorí si našu nedávno vydanú knihu už zakúpili.

Pripravil: Badatel.net

Súvisiace články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ján Kollár

  Nutričná kalkulačka je veľmi veľmi chudobná na výber potravín (minimálny výber), v zelenine chýba veľa druhov (napr. cvikla), nie sú tam za studena lisované oleje a pod., alebo neviem s tým pracovať.

  • Nutricna kalkulacka obsahuje presne tie iste potraviny ako kniha. Je to v podstate kniha prerobena do kalkulacky. Opticky sa moze zdat, ze je toho menej, lebo je to vo forme programu a zatriedene do skupin.

   V sucasnosti pracujeme na dalsom vylepseni kalkulacky. Chceme do nej pridat nie zopar, ale mozno stovky dalsich potravin a vytvorit tak naozaj kompletnu pomocku pre planovanie stravy. Po jej vydani sa vam suma za starsiu verziu zapocita, takze o nic nepridete. Samozrejme aj ini ludia, co si kalkulacku kupia za sucasnych 8.95 Eur budu mat moznost ziskat aktualizaciu za sumu znizenu o tuto sumu.

   Budeme sa snazit zahrnut co mozno najviac dalsich potravin. Velmi by nam pomohlo, ak by ste tuto napisali, ktore dalsie potraviny vas zaujimaju. Staci jednym slovom, oddelene ciarkou, ako napriklad: cvikla, nektarinky, cukina, atd…

   • Mna by zaujimalo, ci kalkulacka obsahuje hodnoty bezlepkovych obilnin, spaldy, kokosovej a mandlovej muky, Tebi drozdie, spaldove cestoviny, ryzove cestoviny, kukuricne cestoviny…. avokado.

    • Dobry den. Z veci, na ktore ste sa pytala, obsahuje kalkulacka nasledovne: spaldovu muku, suseny kokos (nie muka), mandle prazene a surove (opat nie muka, ale hodnoty muky budu podobne), ryzu hnedu aj bielu a ryzove otruby, kukuricne otruby (opat, hodnoty muky budu podobne, kedze muka je vlastne pomleta kukurica na jemno) a avokado.

     Prave pracujeme na druhej verzii kalkulacky. Do nej mozeme zahrnut aj dalsie veci o ktore bude zaujem. Neviem presne povedat, kedy vyjde druha verzia, ale pravdepodobne skor ako neskor.

     Ak si chcete kupit kalkulacku, cakat na novu verziu nemusite. Kludne mozete kupit aj tuto, pretoze zaplatena cena sa vam zapocita, ak by ste chceli neskor aj novu verziu. Takze za obe verzie dokopy nezaplatite ani o cent viac ako keby ste si kupili len tu novsiu…

     Cenu novej kalkulacky sme este zatial nestanovili. Je dost mozne, ze bude za tu istu cenu ako stara, takze navyse nezaplatite nic. Pripadne bude drahsia len o trocha – ale ako vravim, cena zatial nie je stanovena, preto nechcem hovorit dopredu tak ci onak.

 2. Barbara Bartšiková

  Máte obrovský talent na reklamu vašich kníh! To teda fakt musím uznať, ale… ale ja som počas svojho života už prečítala kopu kníh o zdravej výžive, o zdraví, o zdravej pokožke, o všeličom… Inak moju čistú, hladkú pleť bez vrások si každý všimne, aj závidí, a hádajú mi v priemere o 8 až 10 rokov menej, v tme dokonca aj o 15:)), takže ja už knihy na túto tému nekupujem! Riadim sa múdrosťou mojich starých rodičov, ktorí sa dožili vyše 90 rokov aj bez jedenia krabov, citrusov, avokáda a kadejakých moderných a zahraničných nutričných hodnôt! Prajem vám tiež dlhý život v zdraví a šťastí!

Pridajte komentár

*