9 tajomstiev, ktoré vám pomôžu schudnúť aj bez prísnej diéty či cvičenia


Print Friendly, PDF & Email

9 tajomstiev, ktoré vám pomôžu schudnúť aj bez prísnej diéty či cvičenia

Neexistuje dôvod, pre ktorý by ste sa mali hanbiť za to, že máte nadváhu alebo byť nešťastný z toho, ako vyzeráte.

Dnešná spoločnosť žije dosť uponáhľaným životom a preto je ťažké zvládať prácu, osobné záležitosti či spoločenský život a to všetko pri dodržiavaní striktnej diéty s pravidelným cvičením.

Len pre zaujímavosť, v roku 2013 bolo viac ako 150 miliónov Američanov klasifikovaných ako buď obéznych, alebo majúcich nadváhu. To je polovica populácie… No a my Slováci a Slovenky ich v tom pomaly doháňame.

Ale čo ak existuje spôsob, s pomocou ktorého by ste dokázali postupovať v dosahovaní vašich fitnes cieľov bez toho, aby ste si museli naordinovať striktnú diétu a vojenský tréningový program?

Práve o ňom je tento článok.

Nejde o žiaden podvod, ktorým by sme chceli využiť vašu dôverčivosť či predať vám nejaký výrobok alebo službu.

Ide o niekoľko rozumných tipov, ktorých dodržiavanie vás povedie k úbytku na váhe aj bez ráznej diéty. Tieto tipy sú z reálnych príbehov ľudí, ktorí úspešne schudli a pritom boli ani nie tak dávno na vašom mieste.

Na úvod je vhodné uviesť jednu poznámku

Skeptici možno hneď budú namietať, že telesná váha je jednoduchá rovnica medzi prijatými a spálenými kalóriami.

To je samozrejme pravda.

Treba si však uvedomiť, že v priemere je za spálené kalórie z dvoch tretín zodpovedný bazálny metabolizmus a len z jednej tretiny vedomé aktivity, ako pohyb či cvičenie.

U aktívnych športovcov je tento pomer samozrejme viac naklonený smerom k pohybovým aktivitám.

Nasledovaním odporúčaní v tomto článku dosiahnete predovšetkým zlepšenie vášho bazálneho metabolizmu a zároveň zníženie množstva kalórií nie diétou, ale postupnou zmenou štruktúry vašej stravy.

Najdôležitejšie pravidlo: Odhodlanie

Pred tým, ako sa dostaneme k „siedmim prikázaniam chudnutia“, musíme sa ešte zastaviť pri jednom veľmi dôležitom pravidle.

Možno ste to počuli už aj pred tým, no ak chcete v chudnutí uspieť naozaj sa ho treba držať.

Viera + Trpezlivosť = Výsledky

Veľmi veľa ľudí sa nechá pri snahe schudnúť rýchlo znechutiť a stratia všetku vieru v úspech.

Bratia Wrightovci tiež nevzlietli na prvý krát, Edisonovi zlyhalo viac ako 1000 pokusov, kým vyrobil žiarovku a Michaela Jordana, z ktorého sa stala basketbalová legenda, odmietli prijať do školského basketbalového tímu.

Nedá sa povedať ako dlho potrvá, kým dosiahnete svoj cieľ, no so správnym prístupom váš život môže a veruže aj bude smerovať k pozitívnym zmenám.

No a teraz už prejdime k našim siedmym prikázaniam.

1. Učte sa!

Príprava je pri snahe schudnúť kľúčová v prípade, že naozaj chcete vidieť výsledky.

Právnici neprídu na svoju rigoróznu skúšku bez študijnej prípravy. Ani stavbár sa nepustí do stavby domu pred tým, ako si prezrie všetky plány.

Prečo by ste sa teda mali snažiť schudnúť bez toho, aby ste sa na to pripravili?

Štúdie poukazujú na to, že ak vaše ciele nemajú štruktúru a nestoja na vašich vedomostiach, je vysoko pravdepodobné, že pri snahe dosiahnuť ich jednoducho zlyháte.

Možno by ste sa najradšej hneď pustili do toho. Je to pochopiteľné, no skúste toto náhlenie sa ešte na chvíľočku potlačiť.

Sila je vo vedomostiach.

Zistíte najprv, ako vaše telo pracuje, prečítajte si niekoľko príbehov úspešného chudnutia a dajte si záležať na tom, aby ste sa pustili na túto cestu tým správnym krokom.

Môže sa to síce na prvý pohľad zdať ako nuda, no na webe je naozaj veľa hodnotných aj zaujímavých informácií, ktoré vám môžu pomôcť.

2. Očistite sa

Nemusíte dodržiavať prísny pôst, aby ste schudli. Spôsobilo by to viac zla ako dobra.

Začnite tým, že si telo „prepláchnete“ množstvom zásadotvorných tekutín ako je voda s citrónom či jablkovým octom, pite zelené džúsy a jedzte množstvo šalátov a klíčkov.

Stravovanie s nízkou hladinou cukrov a množstvom vlákniny, plné zdravých a prírodných potravín je vhodné pre každého.

Zlepšením výživy dosiahnete aj lepšie zdravie a pocit spokojnosti.

3. Zabudnite na všetko čo viete o diétach

Ľudia majú mylný dojem o tom, ako úspešne držať diétu a čudujú sa prečo nikdy žiadna nefunguje.

Mnohí si myslia, že držať diétu znamená mať plný tanier zeleniny a celkovo jesť najmenej ako sa dá. Z dlhodobého hľadiska preto veľa diét zlyhá a vám neostane nič okrem pár nechcených kíl navyše a veľké znechutenie.

Ak ste celý život mali jeden spôsob stravovania, najhoršie čo môžete urobiť, je úplná zmena týchto stravovacích zvykov.

Vaše telo ostane zmätené a bude omnoho ťažšie udržať si pevnú vôľu. Pravdepodobne sa dokonca aj budete cítiť zle.

Liečba osteoporózy

Ak jedávate nezdravé jedná, pokúste sa len zopár z nich počas dňa nahradiť jedným zdravým, bohatým na zdravé tuky a hodnotné bielkoviny.

Vaše telo si postupne prestane pýtať všetko nezdravé jedlo a začne sa prikláňať k zdravším voľbám. Vďaka tomu bude pre vás jednoduchšie povedať si „nie“ pri pohľade na pizzu.

4. Pospite si

Je to tak jednoduché, ako to aj znie. Plnohodnotný a dostatočný spánok vám vytvorí istú hranicu, ktorú pri chudnutí potrebujete.

Dr. Sanjay Patel tvrdí, že vo viac ako 24 rôznych štúdiách o chudnutí je nedostatok spánku úzko prepojený s nadmerným priberaní na váhe.

Ak spíte v noci iba 5 alebo ešte menej hodín, je u vás o  tretinu vyššia pravdepodobnosť, že postupne získate až 15 kíl navyše.

Neexistuje správna dĺžka spánku, no väčšina expertov odporúča 7-8 hodín počas noci.

Počas spánku má vaše telo aj myseľ čas na regeneráciu pred ďalším dňom, preto je tento čas základom zdravého životného štýlu.

Oberanie sa o dostatok oddychu vedie k hormonálnym a metabolickým výkyvom, z ktorých potom plynie chuť na doplnenie sacharidov.

No a toje to posledné, čo potrebujete, ak sa snažíte zhodiť prebytočné kilogramy.

5. Majte prehľad v tom, čo pijete

Vedeli ste, že po celý ten čas, čo ste sa statočne snažili zhodiť prebytočné kilá, mohli byť kameňom úrazu práve kalórie skryté v nápojoch?

Máme tendenciu ich prehliadať, pretože vyzerajú tak neškodne – tu džús, tam limonáda. Jedna či dve, no dokážu pridať dostatočné množstvo kalórií, ktoré sa odzrkadlia v podobe pneumatiky na vašom bruchu.

Štúdia Amerického žurnálu klinickej výživy ukázala, že ľudia, ktorí znížili príjem kalórií v tekutinách o 100 (čo je približne jedna limonáda), pozorovali výraznejší pokles hmotnosti než tí, ktorí znížili rovnaké množstvo kalórií v pevnej strave.

S troškou disciplíny to nie je vôbec tak ťažké preorientovať sa na vodu.

V skutočnosti, je toho viac, v čom vám pitie väčšieho množstva čistej vody môže pomôcť:

 • Pokles apetítu po prebytočných kalóriách
 • Zmenší rozmery bruška – prečítajte si tiež ďalší náš článok o tom, ako sa vyhnúť brušnému tuku
 • Zrýchli metabolizmus
 • Podporuje zdravú cirkuláciu
 • Očistí telo od toxínov

Ak vám nechutí čistá vodu, skúste napríklad piť vodu s plátkom citrónu. Ten jej dodá chuť, takže sa to potom už ani nezdá, že pijete čistú vodu.

Môžete si ju ochutiť ajiným čerstvým ovocím.

Človek má v tele viac ako 50% vody a aj preto je tak dôležité jej piť toľko, koľko môžete, aby ste dosiahli optimálne zdravie.

6. Staňte sa členom skupiny

Nemyslite si, že sa na túto cestu musíte vydať úplne sami. Vonku sú tisíce ľudí, ktorí majú ten istý cieľ ako vy.

Existuje mnoho programov, do ktorých sa môžete zapojiť a ktoré vám pomôžu dosiahnuť stanovený cieľ.

Spoločnosť by vám mal robiť aj niekto z vášho okolia. Priatelia a rodina sú vynikajúcim zdrojom motivácie, keď sa človek pokúša schudnúť.

7. Raňajky

Ja viem, pravdepodobne ste to počuli už tisíc krát, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa.

Nuž, je to tak!

(Poznámka redakcie: Na túto tému existujú aj odlišné názory. Za povšimnutie stojí článok od doktora Mercolu Čo na zdravé raňajky)

Nevynechávajte kvalitné raňajky. Môžete mať pocit, že vyhnúť sa jedlu ráno zníži celkový príjem kalórií, čo by malo priniesť predsa úžitok.

Skutočnosť je však taká, že tento krok vaše telo iba ochudobní o „palivo“, ktoré potrebuje po 8 hodinovej hladovke. To potom vedie k nezdravým úletom počas dňa, za ktoré môže hlad.

Pokúste sa preto vo svojom prvom jedle dňa skombinovať rovnomerné množstvo proteínu, zdravých tukov a zložitých sacharidov.

8. Využívajte technológie

Máte pocit, že keď ide o chudnutie, tak vás technológie ťahajú ku dnu?

Môže sa to tak na prvý pohľad javiť, no v skutočnosti dokážete využiť technológie vo svoj prospech!

My Fitness Pall aplikácia je výborná pomôcka, s ktorou udržíte svoj pokrok v tempe chudnutia. Ľudia vďaka nej dosahujú výsledky.

Ďalšia možnosť je ponoriť sa do sveta blogovania.

Píšte o svojom chudnutí a uvidíte, od koľkých ľudí v tejto komunite získate podporu a uznanie.

9. Správne načasovanie

Už sa toho na tému správneho časovania jedenia povedalo dosť.

Aj keď neexistuje žiadna štúdia, ktorá by priamodokazovala ideu, že jedenie v správnom čase podporí zrýchlenie vášho metabolizmu, aj tak vám táto metóda môže pri chudnutí pomôcť.

Jesť raz za 2-3 hodiny je výborná cesta k vyrovnanému dennému príjmu kalórií.

Dbajte však na to, aby vaše jedlá mali rozumnú veľkosť a aby celkový príjem kalórií neprekročil váš denný limit (pozrite si kalorickú kalkulačku, ak neviete aký je ten váš).

Takto sa budete cítiť plný a spokojný počas celého dňa a jedlo bude posledná vec, ktorá vám bude behať po rozume.

Záver

S týmito 9 pravidlami na pamäti budete pripravení vydať sa na cestu k štíhlejšej postave. a znovu objaviť vaše nové „Ja“.

Šťastný a zdravý život bez obmedzovania a striktných diét si vyžaduje iba trochu viery a trpezlivosti.

Liečba osteoporózy

Zdroj: Amazing 9 Secrets of Losing Weight Without Diet

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Pozor na pravopisné chyby! Siedmim sa píše s mäkkým i – pokiaľ sa nejedná o radovú číslovku. Články s gramatickými chybami vzbudzujú pochybnosti o úrovni redakcie. ( „K našim siedmym prikázaniam“ -) – keď vidím takúto hrúbku, hneď´prestávam čítať.

  • Hruba chyba je jist malo. Bida v lednice nebo nejezeni zpusobi, ze telo nastavi obrannou reakci, vi ze najest nedostane, tak bude vsechno ukladat. V momente, kdy se ji, tak telo ma s cim pracovat, jeho metabolismus naskoci a clovek zhubne ani nevi jak. A pokud k tomu bude mit pohodu, dostatek pohodli a nenarocnou fyzickou cinnost. Obezita je jen znamkou chudoby, setreni na jidle, strachu, stresu nebo tezke namaave fyzicke nebo dusevni cinnosti.

   • Orioniti, zaujímavý postreh, niečo na tom bude. Ale keďže k odstráneniu stresu vedie pri našom životnom štýle veľmi dlhá cesta (teda veľmi nutná, ale aj veľmi dlhá), u mňa zatiaľ veľmi spoľahlivo zaberá keď si koncom jari dám pár týždňovú vodnú hladovku (telo samo povie kedy dosť) nasledovanú ketogenickou diétou (škoda nevyužiť že sa počas hladovky prepnem do tukového metabolizmu) až do novembra kedy mi začne byť akosi zima a prejdem na normálnu diétu (so sacharidmi) ktorá mi obzvlášť na Vianoce spôsobí mierne pribratie čo je ale dobrý dôvod na opakovanie celého cyklu na jar (vodná hladovka je super na detoxikáciu, tak prečo nie).

 2. Prehľad bodov čo sa dá spraviť pre chudnutie je aj tu http://www.chudnutie-ako.sk/ako-schudnut len ke ďmálokomu sa do toho chce ísť nadlho…

 3. Jozef Treba jesť iba 2 až 3 krát za deň. Ráno najviac a večer do 18.00 najmenej. Postupne zvyšovať fyzickú námahu.

 4. Pari špekulantka

  A na pribratie mám začať robiť pravý opak?

 5. U nás doma se nejvíce osvědčila snídaně (z Badatel-e): cvikla + mrkva + jablko, kt sme neskor na zvýšenie detox účinku doplnili medom + škoricou, 2 : 1; oliv olejom (niekedy nahraď Ostropestřecovým); 1-2 lyžice Ume-octom (podla množstva tohto „šalátu“); hrozinka (najqalit sú z Iránu); 1-2 lyžice slneč semiačok. Možno pridať aj namletý lan, (suš slivky, datle namieto medu) a aby to nebolo tak „suché“, dá sa to zaliať trochou nápoje z kombuchy, aby sa to lahko dalo premiešať.

  Pozitívne účinky takýchto raňajok možu byť u každého jednotlivca mierne rozdielne. Nakolko sme na začiatku raňajky robili 3 týžne deň čo deň, doporučujem najma v prvvých 2 mesiacoch 4-5 x za týždeň (podcenili sme UPOZORNENIE, že ide o intenzívnu detoxikáciu…..)

  A TO VŠETKO VĎAKA článkom z BADATEL-a, VYLEČTE SE.CZ a podobných stránok…

 6. „My Fitness Pal“ a nie „My Fitness Pall“ . Pal je kamarát, pall je závoj, mrak. Aj vyslovujú sa úplne ináč (pel, pól). Troška viac profesionality prosím – dnes už aj malé deti vedia prekvapujúco dobre po anglicky, treba trochu držať krok s dobou :o). Inak som samozrejme váš fanúšik, vďaka za osvetu ktorú šírite. MS mamľasi sa vás síce snažia dehonestovať kde sa dá, ale čo iné im už zostáva. Nakoniec im aj tak už skoro nikto neverí.

Pridajte komentár

*