Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

9 trikov ako ráno naštartovať metabolizmus za 20 minút (či menej)


Print Friendly, PDF & Email

ranný metabolizmus

Niekedy sa ráno zobudíme a trvá hodnú chvíľu, kým sa telo rozbehne na plné obrátky.

Občas sa dokonca stáva, že už po raňajkách dôjde k útlmu a začne sa človeku zívať a pritom je ešte len začiatok pracovného dňa.

Dnes vám prezradíme zopár ranných trikov, ktoré pomôžu naštartovať vaše telo a metabolizmus, aby ste plný energie dokázali preplávať celým dňom.

1. Pite teplú vodu s citrónom, hneď po zobudení

Keď ráno po zobudení neviete, čo prvé by ste mali urobiť, skúste si vypestovať zvyk, že vypijete pohár mierne teplej vody s čerstvo vytlačenou citrónovou šťavou.

Vyčistí vám to tráviaci systém a vybudí metabolizmus na úroveň, že pôjdete na “všetky valce“.

O mnohých ďalších prínosoch citrónovej vody sme podrobnejšie písali v inom článku.

Voda by mala byť teplá preto, aby to nebol hneď z rána šok pre váš organizmus. Po zvyšok dna ale kľudne môžete piť aj studenú vodu, nie však ľadovo studenú.

Ukázalo sa, že voda, ktorá je chladnejšia ako telesná teplota, zvykne mierne zvyšovať mieru metabolizmu.

Kľudne môžete do citrónovej vody pridať aj 1-2 čajové lyžičky medu, aby ste trocha zmiernili kyslú chuť citróna a zároveň zaviedli do tejto rovnice aj nejaké tráviace enzýmy a antioxidanty.

Ako to zaviesť do praxe: Vždy, keď idete do obchodu, uistite sa, že si do nákupného vložíte sieťku s citrónmi. Ak si totiž chcete z tejto činnosti vytvoriť zvyk, bude nutné mať citróny vždy po ruke.

Citróny vydržia v chladničke dosť dlhú dobu, preto sa nemusíte obávať, že sa pokazia.

2. Nastavte si budík na 30 minút skoršie

Tento krok možno bude najťažší zo všetkých, obzvlášť vtedy, ak už teraz máte pocit, že musíte vstávať príliš zavčasu.

Skoršie vstávanie povzbudí váš metabolizmus tým, že vás zosúladí s procesom, ako funguje vaše telo. Ide hlavne o správne načasovanie vyprázdňovania hrubého čreva.

Včasným vykonávaním toalety a nezadržiavaním stolice, napríklad počas cesty autom do práce, pomôžete vášmu telu sa lepšie zbavovať toxínov a zároveň ho zosúladíte s jeho prirodzeným cirkadiánskym rytmom.

Ak chodíte neskôr spať a neskôr aj vstávate, to len oddiaľuje tento proces a dokonca zvyšuje riziko opätovnej absorpcie toxínov z hrubého čreva späť do tela.

Ako to zaviesť do praxe: Preto, aby sa vám ráno ľahšie vstávalo, neponocujte a choďte radšej večer spať o niečo skôr. Váš deň v skutočnosti nezačína ráno, ale v predošlý večer.

3. Skáčte na trampolíne aspoň 5 minút

Trampolína je výborná pomôcka na rozprúdenie lymfatickej tekutiny a udržiavanie zdravej štítnej žľazy.

Lymfatický systém a štítna žľaza hrajú významnú úlohu v tom, ako rýchlo pracuje metabolizmus.

Ak máte ráno dosť času, kľudne si poskáčte na trampolíne aj dlhšie – 5 minút je len minimum. Skákaním zo seba tiež veľmi efektívne strasiete spánok a nabijete sa energiou na celý deň, ktorý je pred vami.

Ako to zaviesť do života: Kvalitná trampolína sa dá kúpiť za menej ako 50 Euro. Nechajte ju v rohu izby vždy dostupnou a na očiach.

Keď je na svojom mieste, bude veľmi ťažké odolať neisť si na ňu trocha poskákať. Jediný problém môžu mať ľudia vyššej postavy, bývajúci v bytoch s nižším stropom.

4. Zacvičte si 5 Tibeťanov

Týchto 5 cvikov, keď sa cvičia spolu a v odporúčanom slede, dokáže nakopnúť váš metabolizmus do ešte vyššej úrovne.

Cviky zahŕňajú otáčanie sa v páse, zdvíhanie nôh, prehýbanie sa v chrbte, urobenie „stola“ a vypnutie celého tela. Všetky cviky sa robia v počte 21 opakovaní.

Video nižšie podrobne ukazuje, ako vykonať tieto cviky, vrátane oddychu medzi nimi.

Inštruktorka je ich schopná dokončiť do 10 minút. Mali by ste byť preto schopní zakomponovať ich aj do tých najhektickejších rán.

Ich precvičením by ste mali po zvyšok dňa nadobudnúť pocit pokoja a vyrovnanosti. Video je v angličtine, no grafické prevedenie cvikov bude snáď jasné každému, aj bez znalosti jazyka.

Ako to zaviesť do praxe: Začnite pomaly a zmierte sa s tým, že spočiatku nemusíte byť schopní vykonať všetky cviky alebo dokončiť všetkých 21 opakovaní každého cviku.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Váš cieľ by mal byť získanie schopnosti vykonať časom všetkých 5 cvičení a získať z nich prínosy postupne, nie naraz.

5. Zdvíhanie činiek počas 20 minút

Zväčšenie objemu svalovej hmoty je zaručeným spôsobom, ako zrýchliť metabolizmus a jedným z najlepších časov na zdvíhanie činiek je ráno.

Ide o rituál, ktorý nechcete prepásť. Ak by ste si z nášho listu mali vybrať iba jeden bod, tak nech to bude práve tento.

Zdvíhanie činiek prepne vaše telo do módu spaľovania tukov. Ak nebudete cvičiť ráno, potom je vysoká šanca, že sa vám počas dňa bude v tele ukladať tuk.

Byť aktívnym ráno znamená zostať aktívnym a energickým aj počas dňa.

Ak je tento bod pre vás nepraktický, skúste namiesto neho aspoň takzvanú HIIT fázu. Ide o vysoko intenzívny intervalový tréning, ktorý udrží váš metabolizmus na vysokej úrovni na niekoľko hodín po cvičení.

Ako to zaviesť do praxe: Keď ranná návšteva posilňovne nie je nič pre vás, kúpte si sadu odporových elastických pásov pre používajte v domácom prostredí.

Ich výhodou je, že vás oberú o výhovorku na zlé počasie, a že vám dovoľujú za pomerne malý počiatočný výdavok precvičovať takmer všetky hlavné svalové partie.

6. Dajte si na raňajky 2 vajíčka na akýkoľvek spôsob

Vajíčka sú výbornou potravinou pre zrýchlenie metabolizmu a vôbec nezáleží na spôsobe, ako si ich pripravíte. Vždy z nich získate všetky potrebné živiny a zároveň povzbudíte svoj metabolizmus.

Najdôležitejšou časťou vajíčok pre metabolizmus sú ich bielkoviny. Budete sa po nich cítiť nielen sýty, ale zároveň budete páliť kalórie počas dňa.

Ak si ich pripravíte na oleji, použite kokosový olej. Ako prílohu môžete k nim zjesť napríklad bio hrušky alebo broskyne, prípadne misku ovsených vločiek s malinami alebo čučoriedkami na vrchu.

Ako to zaviesť do praxe: Rozšírte si zoznam receptov s vajíčkami, aby ste si ich mohli pripraviť na mnoho rôznych spôsobov.

Budete sa potom na ne vždy tešiť namiesto toho, aby ste mali pocit, že znova jete to isté.

7. Vypite pohár zeleného čaju

Zelený čaj obsahuje antioxidanty, ktoré zlepšujú vaše celkové zdravie. Pre zrýchlenie metabolizmu vás však bude najviac zaujímať látka označovaná ako EGCG a katechíny, ktoré obsahuje.

Keď chcete získať zo zeleného čaju čo najviac zdravotných prínosov, bude potrebné, aby ste pokračovali v jeho pití aj počas dňa. Jedna šálka totiž nemusí stačiť na vybudenie zrýchleného metabolizmu.

Vedci poukazujú na to, že bude potrebných možno až 5 šálok zeleného čaju za deň, možno i viac.

Ako to zaviesť do praxe: Dnes nájdete v obchodoch veľa druhov zeleného čaju, čo pomôže spestriť vaše rána od monotónnosti.

Zaujímavé bývajú zelené čaje prichutené o rôzne lesné plody či iné bylinky dodávajúce extra energiu, prípadne podporujúce detoxikáciu.

8. Zabaľte si desiatu na neskôr

Ráno je ten čas, kedy sa rozhoduje o vašom úspechu počas zvyšku dňa. Preto sa uistite, že počas dňa neuviaznete v nejakej metabolickej zápche.

Keď na vás totiž dôjde hlad a vy siahnete po najbližšom nezdravom jedle, takmer zaručene si tak spomalíte metabolizmus. Preto buďte na takéto chvíle pripravený a majte vždy po ruke niečo zdravé.

Meňte svoju desiatu každý deň podľa toho, na ako sa ráno cítite a čo si myslíte, že na čo budete mať neskôr chuť. To robí celý proces zaujímavejším a zároveň zvyšuje pravdepodobnosť, že to vydržíte praktizovať pravidelne.

Zdravé desiatovanie (olovrantovanie) vám takto výrazne pomáha vyhýbať sa nezdravým jedlám.

Ako to zaviesť do praxe: Pripravte si desiatu, ktorú neskôr aj naozaj budete chcieť zjesť, aby ste sa na ňu pred obedom tešili.

Je neuveriteľné, ako jednoduchá desiata dokáže úplne zmeniť to, ako sa celé doobedie cítite.

Predstavte si čakanie na tú chvíľu, kedy si na nej pochutíte a následný dobý pocit po jej zjedení.

9. Naplňte si fľašu s vodou

Udržiavanie tela správne hydratovaným je kľúčom k dobre fungujúcemu metabolizmu.

Keď ste začali deň s pohárom teplej vody s citrónovou šťavou, naštartovali ste zároveň proces hydratácie tela po nočnom odvodnení.

Ako to zaviesť do praxe: Vezmite si svoju váhu a vydeľte ju číslom 70. Toľko litrov vody by ste mali vypiť (popri iných tekutinách obsiahnutých v potrave).

Aby ste celý proces zjednodušili, kúpte si takú fľašu, ktorá vám umožní si jednoduchšie rozdeliť požadované denné množstvo vody na menšie dávky počas dňa.

Ak potrebujete napríklad vypiť 1 liter vody za deň, môže to byť fľaša s objemom 0,33 litra, ak si to rozdelíte na 3 dávky alebo fľaša s objemom 0,25 litra, ak na 4 dávky.

No a samozrejme, plus extra k tomu ten ranný pohár citrónovej vody (tá sa do toho vyššie uvedeného litra nepočíta).

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: 9 Morning Tricks to Supercharge Your Metabolism in 20 Minutes or Less

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zdravim,
    tak ze ak niekto vazi 70kg tak mi vychadza ze 70:70=1 liter vody za cely den…to sa mi zda zalostne malo….ved vsade je osveta ze min 2,5 L a viac…hmm

  2. 1 liter len pocas dna.
    Rano hned citronova voda plus na ranajky cajik, to je 0,5L a na popracovne hodiny ostava 0,5 az 1L.

Pridajte komentár

*