4 skryté príznaky srdcového infarktu, o ktorých musíte vedieť!


Print Friendly, PDF & Email

4 hlavné príznaky srdcového infarktu, o ktorých musíte vedieť!

Problém srdcových infarktov je, že na rozdiel od iných ochorení sa nehlásia postupne gradujúcimi bolesťami či inými jasnými príznakmi.

Asi 25% srdcových infarktov sa odohráva v tichosti, bez rozpoznateľných alebo jasných príznakov.

Zvyčajne k nim dochádza náhle a na záchranu života človeka vtedy už ostáva len málo času. Často sa to vôbec nepodarí a pacient zomiera.

Príznaky prichádzajúceho príznaku síce nie sú výrazné, ale predsa len nejaké sú.

Preto je nanajvýš dôležité ich vedieť včas rozpoznať. Včasná reakcia potom môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. A to doslova.

Kardiológ Dr. C. Crandall strávil mnohé roky prácou na minimalizácii, prevencii a vyliečení srdcových ochorení.

Časom rozpoznal, ako nás srdce varuje pred možným infarktom, a to niekoľko minút, dní alebo týždňov pred tým, ako k nemu dôjde.

4 varovné signály srdcového infarktu

Teraz sa už ale poďme bližšie pozrieť, ako rozpoznať blížiaci sa srdcový infarkt. Ide o tieto 4 často sa vyskytujúce, no skryté príznaky:

1. Opuchy

Opuchy členkov alebo chodidiel súvisia s tým, že sedíme alebo stojíme príliš dlho.

Dochádza k nim aj vtedy, ak máme problémy s obličkami, ktoré nedokážu efektívne odvádzať z tela nahromadené tekutiny.

Nahromadená tekutina v tele však dokáže spôsobiť opuch aj v oblasti brucha, členkov a nôh. Takýto opuch obmedzuje činnosť srdca a preťažuje ho.

Niektorí ľudia majú v tele také množstvo tekutín, že zrazu sa to javí akoby pribrali na váhe. Uvedené prípady sú často sprevádzané stratou chuti do jedla.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

2. Úzkosť

Mnohí ľudia, ktorí zažili srdcový infarkt, uviedli, že tesne pred ním trpeli úzkosťou.

Niektorí pacienti s úzkostnou poruchou si preto ani len nepomyslia, že by mohli mať srdcový infarkt. Preto je vhodné v takýchto situáciách pre istotu vyhľadať pomoc lekára.

Je lepšie sa mýliť ako potom doplatiť na zanedbanie alebo podcenenie situácie.

3. Bolesť v iných častiach tela

Pre mnohé z obetí srdcového infarktu sa bolesti začínajú v hrudníku a neskôr rozširujú do čeľustí, chrbta, ramien, rúk alebo brucha.

Niekedy bolesť na hrudníku nemusí byť vôbec prítomná. Zvlášť bežná je prenesená bolesť do jednej z rúk alebo bolesť medzi lopatkami.

Pamätajte na to, že každá bolesť môže prísť a potom odísť. Nenechajte sa tým zmiasť a pre istotu vždy vyhľadajte pomoc odborníkov.

4. Kašeľ

U niektorých pacientoch dochádza k vykašliavaniu krvavých hlienov, k rozvoju dýchavičnosti alebo hnisavému kašľu, ktorý je niekedy príznakom srdcového infarktu.

Dôvodom je nahromadenie tekutín v pľúcach. Je preto veľmi dôležité venovať pozornosť tomuto nezvyčajnému príznaku.

Záver

Toto boli časté, no skryté príznaky srdcového infarktu. Pre dôslednosť sa ešte žiada uviesť niektoré z bežnejších príznakov1, o ktorých by mal vedieť každý:

 • točenie hlavy
 • nevoľnosti, zvracanie
 • studený pot
 • dýchavičnosť
 • bolesť na hrudníku
 • bolesti v bruchu
 • citlivosť na svetlo

Neignorujte tieto príznaky dúfajúc, že zmiznú samé. Ak trvajú dlhšie ako 5 až 10 minút, zavolajte záchranku na čísle 112 (155) alebo niekomu, kto vás odvezie do nemocnice.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Článok pozorne prečítaný, a tak trocha mi zdvihol“ tlak.
  Pri nedávnej pravidelnej kontrole Kardiológa, ma pán Dr. takmer vysmial, že bolesť na ľavej strane ramena, – bolesť v sánke- vzadu na lopatke a ramene- nevysvetliteľne znížený tlak – problém s dýchaním – nespavosť – búšenie srdca, memožnosť ležať, nie sú signálom, že by mohol nastať infarkt či mozgová príhoda. Urobil mi Ekg aj Echo, a poslal ma preč. Problém ale pretrváva,aj keď nie až tak ako počas dovolenky, ale predsa. Bojím sa, či pán Dr. dobre posúdil o čo sa jedná, totiž bolesť v dolnej čeľusti je častá, a zubári vylúčili problém zubov. Bludný kruh, mám pocit a neviem čo mám robiť, na koho sa obrátiť.

  • Tiez som mal takeho mudrlanta….
   Treba najst ineho lekara!!!
   Hlavne ak sa budu prejavovat taketo problemy ,treba z hlboka dychach . Vdychovat ustami az na 10 sekund a tiez ratat do 10 secund a vydychovat nosom !!
   Mam problemy zo srdcom dobrych 55 rokov.
   Vzdy ak ma to pochyti ,tak toto praktikujem …

 2. Zmente stravu. Možno to máte psychosamotického pôvodu. Ak chcete vedieť o svojom zdraví a spojitosti so stravou vedieť viac prečitájte si Čínsku štúdiu, za ktorou je Dr. Walker.

 3. František Unterfranc, Robotnícka 34 97152 Handlová

  Sused: Dr. pri priatelskej debate asi 50 rokov mojho veku, mi povedal: Keď pocítite počas noci problémy: pálenia v hrudníku, bolesti v spodnej čelusti, staňte, požite aspon 1dcl liehoviny. Skúäsenosť :Pri problémoch, idem na prvé poschodie, dám si 1dcl, slivovice a pokial zídem na prízemie, som v pioridku. Lahnem a spím. Funguje

  to, mám už 80 – rokov a som pracovne aktyvný.

Pridajte komentár

*