Domáci recept, ako rýchlo a ľahko uvoľniť upchaté nosné dutiny


Print Friendly, PDF & Email

Plné nosné dutiny: Jednoduchý spôsob, ako ich rýchlo uvoľniť

Naše dutiny (sínusy) sa skladajú zo spojeného systému dutín a dutiniek vo vnútri lebky.

Väčšina sínusových oblastí je pomerne malá, s výnimkou maxilárnych (čeľustných) dutín v lícnych kostiach.

Čo by ste o dutinách mali vedieť

Tuto uvádzame ďalšie dôležité informácie, ktoré môžu byť pre vás veľmi užitočné. Často sa používa výraz nosné dutiny, no tých dutín je tam viacero:

 • Dutiny sú párové – na oboch stranách vašej hlavy, v tesnej blízkosti nosa.
 • Čeľustné dutiny sú najväčšie a sú umiestnené v lícnych kostiach.
 • Čuchové dutiny sú umiestnené medzi očami.
 • Klinové dutiny sú umiestnené v rámci kostí za nosom.
 • Dutiny sú zvyčajne prázdne, okrem tenkej vrstvy hlienu.
 • Dutiny pokrýva tenké, mäkké, ružové tkanivo nazývané sliznica.

Zaujímavé je, že aj mnohí z tých, ktorí študujú anatómiu, si nie sú často istí, prečo vlastne dutiny máme.

Existujú dve prevládajúce teórie:

 1. Teória 1: Pomáhajú pri zvlhčovaní dýchania
 2. Teória 2: Pomáhajú pri vystupňovaní hlasu

Upchaté dutiny

Veľmi rozšíreným akútnym stavom sú upchaté dutiny, ktorý môže prerásť až do zápalu prínosových dutín (ktorý odborne nazývame sinusitída).

Upchaté dutiny sú definované ako: „zablokovanie nosových dutín kvôli membránam lemujúcim nos, ktoré opuchnú od zapálených krvných ciev.“

Medzi ostatné používané termíny patria: nosová blokáda, podráždený nos, zapchatý nos a upchatie nosa.

Takmer všetci sme zažili upchaté dutiny a určite sa zhodneme na tom, že je to bolestivé, nepríjemné a nepohodlné. Tento stav môže sťažovať reč, sluch a spánok. V závažných (zriedkavých) prípadoch si upchatie dutín vyžaduje chirurgický zákrok.

Deti sú obzvlášť náchylné na komplikácie, ktoré si môžu vyžadovať odstránenie nosových mandlí, čo môže v budúcnosti spôsobovať problémy.

Medzi najčastejšie príčiny upchatého nosa patria alergie, nachladnutie, chrípka a zápaly dutín. Tieto stavy sa najčastejšie liečia pomocou prírodných domácich liekov, ako sú napríklad tie, o ktorých budeme hovoriť nižšie.

Návod pre vyčistenie a uvoľnenie dutín

Technika, ktorú sme pre vás pripravili, je jednoduchá, rýchla a účinná. Ste pripravení začať? Tu sú 3 rýchle kroky, ktoré vám pomôžu zmierniť upchaté dutiny:

(Pre dosiahnutie najúčinnejších výsledkov odporúčame sedieť pohodlne)

Krok 1

Sadnite si a umiestnite si hlavu a telo pod uhlom 45°. Otočte hlavu na stranu a masírujte kývač hlavy zhora nadol 5 krát.

Tento sval sa nachádza hneď pod ušami po oboch stranách a pokračuje dole krkom kolmo ku kľúčnej kosti. Tento postup opakujte na druhej strane krku.

Účelom tohto cvičenia je uvoľniť krk, aby sa zvyšné kroky cvičenia zefektívnili.

Stop Candida

Krok 2

Pomocou ukazováku si vyhľadajte tvrdú a kostnatú časť nosa, ktorá vedie asi v polovici dĺžky nosa.

Teraz presuňte prsty nižšie, až kým lokalizujete mäkkú časť nosa, kde táto kosť končí. Priestor medzi mäkkou, mäsitou časťou nosa a kosťou je miesto, na ktoré budeme zameriavať našu techniku.

Túto oblasť masírujte 20 až 30 sekúnd krúživými pohybmi s tlakom, ktorý je pevný, ale pohodlný. Po dokončení začnite masírovať svaly nižšie po oboch stranách nosa smerom k lícnym kostiam – pomôže to uvoľniť túto oblasť tváre.

Krok 3

Opäť pomocou ukazováka vyhľadajte horné očnice. Očnica sa nachádza v mieste nad očami.

Teraz lokalizujte nadočnicový zárez – miernu jamku umiestnenú nad stredom očnej buľvy. Tento zárez masírujte 20 až 30 sekúnd krúživými pohybmi s tlakom, ktorý je pohodlne ustálený.

Krok 4

Na koniec nájdite s oboma rukami stred čela.

Pomaly ho masírujte krúživými pohybmi s pohodlným tlakom smerom von, až kým takmer zaspíte.

Poznámka:

Po tomto cvičení by sa u vás mala dostaviť úľava a uvoľnenie dutín. Stupeň tejto úľavy vo všeobecnosti závisí od troch faktorov:

 • od účinnosti vykonávaných cvičebných postupov
 • od závažnosti upchatia nosa
 • od osobnej (mimovoľnej) vnímavosti k vyššie uvedenej technike

Možno zistíte, že toto cvičenie bude potrebné zopakovať a mierne upraviť podľa svojej preferencii, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

Keď cvičenie budete opakovať 2 až 3 krát, výsledkom by malo byť viditeľné zlepšenie priechodnosti vzduchu cez nos a zmiernenie tlaku v okolitých dutinách.

Ako predídete upchatiu nosných dutín

Ako bonus uvádzame niekoľko spôsobov, ako predídete upchatiu nosa:

1. Nefajčite. Cigaretový dym a nikotín môže dráždiť dutiny a zhoršiť akýkoľvek stav dutín.

2. Jedzte zdravo. Navrhnite si a udržiavajte dobre vyváženú stravu. Rovnako ako pri iných zdravotných podmienkach, konzumácia a ochutnávanie jedál s vysokým obsahom nutričných látok môže byť „x-faktor“. Zdravá strava podporuje zdravý imunitný systém – dôležitý obranný mechanizmus, ktorý môže predchádzať zdravotným komplikáciám.

3. Buďte aktívny. Nie je potrebné, aby ste trávili čas v telocvični každý deň, ale telesná aktivita je nevyhnutná pre dosiahnutie optimálneho imunitného systému. Usilujte sa o minimálne 30 minút fyzickej aktivity 3 krát týždenne.

4. Hydratujte sa. Zdravotné prínosy vody pre naše telo sú obrovské. Dehydratácia spôsobuje rad zdravotných problémov, zatiaľ čo dobrá hydratácia – minimálne 5 až 12 pohárov vody denne – môže predísť a zmierniť početné problémy.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: powerofpositivity.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Najúčinnejšie sú aj tak výplachy praslickou a anizom, nič sa im nevyrovná a zaberajú okamžite

  • Mne sa veľmi osvedčili výplachy vincentkou nazalis-dostať v racio predajniach.Aj vyplachovanie obyčajnou mineránou vodou Vincentka je účinné-používajú to aj na detskom oddeleni nemocnici.

 2. Margite Barbadova

  Daj sa zaočkovať proti chrípke a nič sa Ťa chytať nebude. Budeš zdravý ako buk

  • Moji rodiče se dávali několikrát očkovat, ale pak si stěžovali, že mají slabou chřipku celou zimu a není jim dobře. Upustili od očkování a bylo jim lépe. Jinak zacpané dutiny nejsou chřipka. Také očkování se vytváří pro určitý typ chřipky a často přijde jiný typ. Takže to je pak zcela na níc. 🙂

 3. Daniela Rakusova

  výplachy praslickou a anízom-pozri doktor harmancek

 4. Daniela Rakusova

  etoxikácia podľa Pavla Šímu

  Pavel Šíma, v Čechách nazývaný aj „Heřmánek,“ je človek, ktorý svojou metódou prírodného čistenia pomohol už mnohým ľuďom so zdravotnými problémami. Jeho základná myšlienka je, že „človek neumiera na starobu, ale na zanesenie.“ Podľa Pavla Šímu by sme mali svojmu telu čo najviac pomáhať a učiť sa spôsoby, ako ho udržiavať zdravé. Telo potrebuje priestor na to, aby sa vysporiadalo s tým, čo do neho nepatrí. Je to dokonalé zariadenie iba vtedy, ak ho necháme v pokoji pracovať – nemali by sme teda zasahovať do jeho obranného systému. Nezabúdajme na to, že telo má samočistiace schopnosti a keď do neho vložíme dostatok prevarenej vody, naozaj mu tým pomôžeme.

  Prečo prevarenená voda?
  Pretože studená voda odoberá telu energiu k vyrovnaniu na teplotu tela a varom sa čiastočne odparí chlór a zničia sa choroboplodné zárodky. Potom je dobré nechať vodu v sklenenej nádobe pri svetle, pretože sa voda chemickou reakciou so svetlom dočistí a nežiaduce ťažké prímesi padnú na dno. Preto sa táto voda nikdy nedopíja do dna.

  Pokiaľ bude zdroj energie silný, potom budú mať všetky potrebné orgány dostatok energie na svoju činnosť. Zdroj energie je uložený v chrbtici a ak je tam dostatok energie, všetko funguje lepšie, pretože sú všetky orgány zásobované energiou. Ak však budeme zaťažovať všetky orgány súčasne, energia sa rýchlejšie vybije. Túto energiu však môžeme ušetriť, aby jej zostalo dostatok do tých miest, kde niečo nie je v poriadku. Ak vynecháme jedlo, ušetrená energia sa z tráviacieho systému bude môcť premiestniť. Ak budeme kľudne ležať, ušetríme energiu z pohybového systému.

  Telo má tri vývody, ktorými sa snaží odviesť nečistoty z tela. Dolné dva budú (dúfajme) s pomocou teplej vody pracovať dobre, ale čo horný vývod – nosný? Mali by sme sa snažiť odhlieňovať nosom a čo najviac vykašliavať. Nečakajme, až nám hlieny stečú do úst. V žiadnom prípade ich nesmieme prehltnúť, pretože je to rozpustená infekcia, škodliviny, ktoré telo pozbieralo a snaží sa ich z tela odviesť von. Čo sa stane, ak nosný vývod nebude odvádzať nečistoty? Je to známka upchaného nosného vývodu. Musíme pochopiť, že nežijeme v čistom ovzduší a škodliviny nadýchané do dýchacieho systému musia byť rýchlo vydané von z tela. Preto by sme mali dýchať nosom a chrániť si tak dolné dýchacie cesty. Ak budeme behať v nečistom prostredí, po návrate domov je najlepšie prehriať nosový vývod teplou vodou nad umývadlom a snažiť sa nečistoty poriadne vyfúknuť nosom. Ak budú chcieť pľúca nečistoty odviesť, tak buď odhlienením cez ústa, alebo krvou cez lymfatický systém a horné dýchacie cesty. Preto musí byť nosný vývod pripravený nečistoty odvádzať.

  Ako pomôcť hornému (nosnému) vývodu?
  Ak sa chceme naučiť tomuto vývodu pomáhať, môžeme použiť techniku prestrekovania nosných dutín výluhom z prasličky roľnej a anízu.

  Lyžičku prasličky a asi 20 zrniečok anízu dáme do hrnčeka a zalejeme vriacou vodou. Necháme 30 minút vyluhovať a scedíme. Výluh vydrží max. 35 hodín. Tento výluh nasajeme do injekčnej striekačky s obsahom 5 ml, ľahneme si na chrbát, zakloníme hlavu a obsah striekačky rozdelíme do oboch nosných dierok. Hlavu je potrebné zakloniť preto, aby výluh zostal v čelovej dutine, kde má pôsobiť na stuhnuté škodliviny s mnohými zápalmi, ktoré priamo pôsobia aj na oči a uši a oslabujú ich. Mnohým ľuďom sa čistením zlepšuje zrak.

  Ak vás výluh v dutine bude páliť, je to dobré, pretože dezinfikuje zápalové procesy tvoriace sa od nečistôt z dutín horných dýchacích ciest. Výluh necháme pôsobiť 2-3 minúty a do umývadla silno odhlieňujeme rozpustené nečistoty. Po chvíli opakujeme ešte 2x. Súbežne môžeme nahrievať dutiny teplou vodou tak, že do dlaní napustíme teplú vodu nad umývadlom a potierame koreň nosu a čelo oblúkom až k mandliam. Týmto sa aktivizujú body pre horné dýchacie cesty a uvoľňuje sa stuhlosť v dutinách. Pokiaľ škodliviny priťažujú ušiam, tak popri čistení dutín zasúvame do uší vatičku namočenú vo výluhu šalvie a harmančeka. Tým budeme pomáhať vracať škodliviny naspäť do dutín a postupne ich potom nosom odvádzať mimo telo. Týmto výluhom sa dá niekoľkokrát denne vyplachovať i ústna dutina. Čistenie dutín robíme ráno alebo okolo obeda, nikdy však pred spaním, pretože v noci by škodliviny stekali priamo do žalúdka.

  Na bolesti čelovej dutiny, krku, kolien, členkov, … sa dajú použiť aj zábaly.
  Nakrájanú cibuľu podusíme 3-4 min. v troške vody, zmiešame s lyžičkou anízu a lyžičkou fenyklu, môžeme pridať aj 3 strúčiky nakrájaného cesnaku a všetko to zabalíme do mäkkého tvarohu. Priložíme na čelo (aj za uši) a necháme pod gázou 2 hodiny pôsobiť. Niekedy trpí upchanými kanálikmi aj krčná chrbtica – počas liečby nemasírovať.

  Čistenie obličkomočopudného systému.
  Na prečistenie obličiek a močového systému používame čo najviac zásaditých pokrmov, hlavne surový petržlen, semienka dyne, sezamu, ľanu a slnečnice, rascu, mak, vlašské orechy, mandle, lieskové orechy, kokos, zakysané mliečne výrobky, strukoviny, figy, …Všetko ovocie okrem hrušiek je kyslého charakteru.

  Ženské problémy.
  Pri gynekologických výtokoch a zápaloch pôsobia veľmi dobre sedacie kúpele – 20 minút vo vlažnej vode s výluhom: nakrájaná cibuľa, cesnak, praslička roľná, dubová kôra alebo šalvia, rumanček, alchemilka, rebríček, ľubovník, …Na bolestivé miesta sa dá použiť rovnaký zábal ako na nosné dutiny – dať pod igelit, nechať zapariť na 2 hodiny a pritom ležať v kľude na chrbte. Pred zábalom aj sedacím kúpeľom je vhodné držať aspoň poldenný pôst, aby všetka energia mohla pôsobiť v postihnutej oblasti. Robiť to môžeme denne počas 1 týždňa, potom už iba 2 krát do týždňa.

  Pavel Šíma ďalej odporúča konzumovať čo najviac zásaditej stravy (obilniny, zeleninu, semená, orechy), pretože tým sa bránime baktériám a vírusom, ktoré majú radi kyslosť. Telo sa čistí od 2.00 do 14.00, preto piť veľa prevarenej vody hlavne do 14.00. Od 14.00 postupne silnie každý orgán (má na to vyčlenenú svoju hodinu). Preto, ak do tela jeden deň nič nedáme, každý orgán má šancu čiastočne sa prečistiť.

  Viac informácií o Pavlovi Šímovi a jeho metódach liečenia je možné nájsť na stránke prirodni-cisteni.estranky.cz a v jeho 2 knihách: „Za tajemstvím zdraví s úsměvem, láskou a rozumem“ a „Příroda se vrací a odpouští.“

  Zdroj: Pavel Šíma – Za tajemstvím zdraví s úsměvem, láskou a rozumem

  Mohlo by vás zaujímať:
  Zázračná detoxikácia surovou rastlinnou stravou podľa doktora Morsa
  Detoxikácia a pôst z hľadiska ajurvédy
  Riadená a kontrolovaná detoxikácia podľa MUDr. Josefa Jonáša
  Homeopatická detoxikácia
  Detoxikáčné kúry proti parazitom v tele
  Čo je to detoxikácia a prečo detoxikovať
  Javorová detoxikácia

 5. Ivetka Vančová

  Očista prínosových dutín

Pridajte komentár

*