3 spôsoby, ako prestať žiť v obavách a strachu z budúcnosti


Print Friendly, PDF & Email

3 spôsoby, ako prestať žiť v obavách a strachu z budúcnosti

Ak ste jedným z tých ľudí, ktorí žijú v budúcnosti, nie je to až taká hviezdna predstava. Naše neustále obavy o budúcnosť nás okrádajú o jednu z najcennejších vecí, ktorú máme – o prítomnosť.

Môžeme mať veľké sny a nastaviť si vysoké ciele. Avšak neustále vynakladanie našej mentálnej energie v priestore a čase, ktoré nemôžeme ovplyvniť, je ako prechádzať sa po vode s desaťtisícovým závažím uviazaným na našich členkoch. Existuje aj lepší spôsob.

Tuto nasledujú 3 spôsoby, ako sa zbaviť obáv z našej budúcnosti:

1. Pochopenie toho, prečo si predstavujeme samých seba v budúcnosti a ako to zastaviť

Život v prítomnosti je pre mnohých z nás ťažký, pretože sa bojíme našej minulosti, alebo máme nesprávne predpoklady, čo tiež nazývame naprogramovanie.

Zvláštne je, že naše neustále prognózy o budúcnosti sú v skutočnosti únikom pred niečím, čo sa nám stalo v minulosti.

Na našich cieľoch nájsť si romantického partnera, zarábať viac peňazí, alebo ísť na úžasnú dovolenku je všetko v poriadku a sú dobré, ale opýtajte sa samých seba: Plánujete uskutočniť tieto ciele preto, že sa snažíte uniknúť pred bolestivým vzťahom z minulosti, pred chudobou alebo nudou?

Niektoré obavy sú prirodzené, ale mnohí z nás bežia ako bežeckom páse do nejakej imaginárnej budúcnosti bez toho, aby si uvedomili, že bežia na mieste.

Vaša budúcnosť sa stane jasnejšou, keď naplno využijete zázraky, ktoré sa okolo vás dejú. Horíme ako sviečka s každým nádychom, keď umožníme nášmu vnútru horieť.

V prípade, že je pre váš ťažké zbaviť sa bolesti z minulosti, alebo sa bojíte o budúcnosť, skúste sa úplne ponoriť do svojho vnútra a precítiť vaše pocity. Pozerajte sa na všetko okolo seba detailne.

Pozerajte sa na úsmevy iných ľudí. Vnímajte vôňu kávy v dome svojho blízkeho alebo vôňu morského vánku. Precíťte slnko na svojej pokožke a vietor vo vlasoch. Všimnite si všetky farby a život, ktoré sa hmýria okolo vás.

Namiesto fantazírovania o bohatstve, kráse a cestovaní (alebo o niečom inom, čo je pre vás dôležité) majte úprimný pohľad na to, čo prežívate teraz.

Ste láskavý? Ste zodpovedný? Ste poctivý k sebe i ostatným? Kým ste teraz je oveľa dôležitejšie než to, kým budete zajtra.

Je to preto, že budúcnosť sa má starať o seba sama v súlade s činnosťami, ktoré vykonávate teraz.

Pri ďalšom plánovaní svojich činností si buďte istí, že robíte len to, čo môžete dosiahnuť práve teraz a zanechajte všetku starosť o to, aké opatrenia musíte prijať, aby sa prejavili v budúcnosti.

„Každý okamih prežite naplno a budúcnosť sa o seba postará sama. Naplno sa tešte zo zázraku a krásy z každého okamihu.“

– Paramahansa Yogananda

2. Byť si vedomý znamená byť prítomný

Zatiaľ čo sa zaoberáme budúcim okamihom, nie sme v skutočnosti vedomí. Počas jedenia hlavného jedla snívame o dezerte alebo premýšľame nad tým, čo budeme ďalej robiť.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Máme na mysli rozhovory, čo nabudúce povieme, čo chceme počuť od našich priateľov a partnerov.

Kým takto v mysli jazdíme, premýšľame o tom, že sme už na mieste, čím často spôsobujeme nehody, alebo len nevnímame prírodnú scenériu okolo nás.

Takmer pri všetkom, čo robíme, sme neustále niekde inde namiesto toho, aby sme si vychutnávali daný okamih.

Dokonca aj domáce práce môžu byť oveľa príjemnejšie, keď sme v prítomnosti. Niektoré umelecké diela sú vytvorené s vedomím pozornosti.

Maliar a hudobník vytvoria dielo, keď sa strácajú v „prúde“, čo v skutočnosti znamená, že sú plne vedomí pri každom jednom ťahu na plátne, alebo pri každej note, ktorú hrajú alebo skladajú.

Všetci môžeme dosiahnuť rovnaký pocit bdelosti zotrvaním v okamihu každej našej činnosti.

3. Nerobte viac vecí naraz, ale začnite sa venovať jednej úlohe

Váš zamestnávateľ môže byť rád, že plníte viacero úloh, ale vaša duša nie.

Výskumníci Kelvin Lui a Alan Wong z čínskej univerzity v Hongkongu zistili, že ľudia, ktorí robia viac činností naraz, alebo tí, ktorí používajú viacero médií naraz sú lepší v zjednotení informácií, ale čo presne zjednocujú?

Mnohí z nás, ktorí máme na starosti viaceré úlohy, sa snažíme urobiť ich naraz, aby sme si vyčistili priestor pre našu budúcnosť.

Opäť je to len predstava. Namiesto toho by sme sa mali upokojiť a oddýchnuť si.

Skúste si vypiť čaj namiesto toho, aby ste sa hrali s mobilom alebo kontrolovali vašu mailovú schránku. Pokúste sa prechádzať a vnímať váš dych alebo to, čo sa okolo vás deje.

Nechajte nadmerný počet úloh iným a doprajte vašej duši odpočinok.

„Je obrovský rozdiel medzi pitím rannej kávy pri plnej pozornosti a pitím kávy, zatiaľ čo vás zamestnáva rad plánov na daný deň.“

– Tara Bennett-Goleman

Záver

Život v súčasnosti nám umožňuje byť v kontakte so Všeobecnou tvorivou energiou, ktorá sa obnovuje každú mikro-sekundu.

Ak sa budeme utiekať do budúcnosti (čo je naozaj len maskou strachu z minulosti), potom sa nemôžeme dostať do kontaktu s prúdom vesmíru.

Pokúste sa precvičovať prežívanie v prítomnosti vo všetkom, čo robíte a uvidíte, aká elektrická krása sa odohráva pred vašimi očami.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Tlamka Jozef

  Pekný článok, ale nedáva orientáciu v základnom strachu z budúcnosti………t.zn. THANATOLOGICKÉ
  fobie ´= „čo bude po mojej smrti…..!!!
  Moja rada 80-r. vizionára:
  „Harmonia viery a vedy:“
  1/ transcedentálne viera – v kresťanstve „Kto vo mňa verí, bude žiť život večným“ – Ježiš
  2/ vedecká analýza interakcia individuálneho a vesmírneho vedomia v rámci kvantových teorií o podstate života, zdravia a smrti človeka….
  Niečo o tom viem, ale je to na dlhšiu reč ……Jozef

  • E. Ter-Akopow

   Páči sa mi, čo ste doplnil, pretože práve to mi v tom článku chýbalo.
   Ďakujem.
   E. T-A.

 2. Jednoduchá

  Je to všetko na rozhodnutí človeka.
  …myslím si, že ak sa človek stále ,,vracia“ do minulosti,
  má niečo, čo ešte úplne nevyriešil, resp.niečo, s čím nie je úplne stotožnený.
  No a ak stále rieši, čo bude, ako bude, to tiež nie je správny prístup, pretože
  nikto z nás ľudí to nevie popredu.takýto človek si neuvedomuje svoju prítomnosť,
  svoje Ja práve tu a teraz. A tak poriadne ani nežije, pretože sa zaoberá alebo trápi tým, čo sa vlastne ani ešte neudialo.:-(…..
  Všetkým Vám želám pekné pohodové dni.

Pridajte komentár

*