10 vecí spôsobujúcich rakovinu, ktoré by ste mali ihneď vyhodiť


10 vecí spôsobujúcich rakovinu, ktoré by ste mali ihneď vyhodiť

Každý jeden deň prichádzate do kontaktu s veľkým množstvom vecí – a viaceré z nich predstavujú zdravotné riziká, ktoré sa môžu časom kumulovať. Mnohé chemické látky sa zdajú byť bezpečné, no nie sú a sotva ich budete podozrievať, keď vám začne zlyhávať zdravie.

V dlhodobom meradle však môžu urobiť viac škody než osohu aj iné veci, ktoré sú súčasťou „štandardu“ súčasného života – ako sú elektronika a dokonca aj vaša kancelárska stolička.

Zbohom vysoký krvný tlak

Iste by sa dal zostaviť nesmierne dlhý zoznam škodlivých vecí. Tu však uvedieme 10 každodenných vecí, bez ktorých by vám bolo skutočne lepšie.

Nedávny článok v Time Magazine uvádza dokonca ešte viac príkladov, ktoré by ste mali kvôli svojmu lepšiemu zdraviu radšej vyhodiť.

č. 1: Umelé sladidlá

Umelé sladidlá, ako sú aspartam a sukralóza, zvádzajú vaše telo k ukladaniu tuku a zvyšujú vaše riziko cukrovky. Ak vám teda ide o zdravotné prínosy, spravili by ste lepšie, keby ste tieto farebné balíčky hodili do koša.

To isté platí pre akékoľvek jedlo či nápoj, obsahujúci umelé sladidlá, ako je napríklad diétna malinovka. Okrem toho, že zhoršujú citlivosť na inzulín a podporujú priberanie, dopomáhajú umelé sladidlá aj k ďalším závažným zdravotným problémom, ako sú infarkt, mŕtvica a Alzheimerova choroba.

Jedným z mechanizmov, ktorými umelé sladidlá prispievajú k obezite a ochoreniu, je narušenie vašej črevnej mikroflóry. Konkrétne umelé sladidlá menia metabolické cesty, súvisiace s činnosťou metabolizmu.

Znížená činnosť bola napríklad pozorovaná u ciest, súvisiacich s transportom cukru vo vašom tele. Bolo tiež zistené, že umelé sladidlá spôsobujú črevnú dysbiózu a glukózovú intoleranciu aj u inak zdravých ľudí.

č. 2: Plastové nádoby na jedlo a fľaše

Vyhodiť vaše plastové nádoby na jedlo a plastové fľaše je základný krok k zníženiu vášho vystavenia chemickým látkam, narúšajúcim endokrinný systém, ako sú bisfenol-A (BPA), bisfenol-S (BPS) a ftaláty.

Váš endokrinný systém ako celok je nápomocný pri regulácii nálady, rastu a vývoja, funkcie tkanív, metabolizmu a tiež pohlavnej činnosti a reprodukčných procesoch.

Bolo zistené, že chemické látky, narúšajúce endokrinný systém, súvisia s celým radom nepriaznivých účinkov, ako sú:

  • problémy reprodukčného zdravia
  • hypertenzia: podľa jedného randomizovaného kontrolovaného pokusu vám môže BPA z obalov alebo fliaš už niekoľko hodín po požití zvýšiť krvný tlak
  • znížené IQ u detí
  • hyperaktivita, zvýšená agresivita a poruchy učenia
  • rakovina prsníka, prostaty a štítnej žľazy

Teplo, spoločne s opotrebením a odreninami z opakovaného umývania môžu zvyšovať množstvo chemikálií, uvoľňovaných z nádob a fliaš. Nechávať si staré nádoby preto nie je dobrý nápad.

Hoci som býval zástancom prechodu na nádoby bez BPA, teraz sa zistilo, že dokonca aj plasty bez BPA môžu uvoľňovať chemické látky, narúšajúce endokrinný systém rovnako zle ako tie s BPA.

Vaším najlepším tipom je vyhnúť sa plastovým nádobám úplne a nahradiť ich sklenými fľašami a nádobami.

Ak máte malé deti, zvoľte tiež sklené kojenecké fľaše. Prejdite na sklo a nebudete sa musieť trápiť zisťovaním, ktorý plast by mohol byť bezpečnejší než druhý, aby ste nakoniec zistili, že tá zmena nakoniec nebola vôbec skvelá…

č. 3: Nelepivé varné nádoby

Pri najbližšom upratovaní svojej kuchyne vyhoďte nelepivé hrnce a panvice a nahraďte ich keramickými alebo sklenými nádobami.

Nelepivý povlak sa vyrába z chemickej látky zvanej kyselina perfluórooktánová (PFOA), ktorú nezávislý vedecký kontrolný tím, ktorý v USA radí Agentúre pre ochranu životného prostredia (EPA), označil za „pravdepodobný“ karcinogén.

Hoci je PFOA dlhý a zložitý názov, v podstate ide o komplexnú chemickú látku, ktorá za svoje nelepivé vlastnosti vďačí fluoridu. Problém je v tom, že po nahriatí hrnca alebo panvice sa fluorid vyparuje do ovzdušia, kde môže zabíjať malé vtáky a škodiť vám aj vašej rodine.

Tomuto zbytočnému zdravotnému riziku sa môžete ľahko vyhnúť tým, že prejdete na keramické alebo sklené varné nádoby, ktoré neemitujú toxický fluorid.

č. 4: Osviežovače vzduchu

Izbové deodoranty často obsahujú 2, 5-dichlórofenol (2, 5-DCP), metabolit 1,4-dichlórobenzénu, ktorý je spájaný s predčasnou pubertou a ďalšími zdravotnými problémami, vrátane rakoviny.

V osviežovačoch vzduchu a izbových deodorantoch sa tiež bežne nachádzajú ftaláty, narúšajúce endokrinný systém.

Ak máte problém s nepríjemnými pachmi, urobili by ste múdro, keby ste sa zamerali na ich zdroj a nie na ich prekrývanie chemickými postrekmi.

Pomôcť môže občasné otvorenie okien a dverí a tiež to zlepší celkovú kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti či kancelárii. Ak chcete nejakú vôňu, zvoľte si vysokokvalitné esenciálne oleje, ktoré môžu naozaj podporiť vaše zdravie a pohodu.

č. 5: Antibakteriálne mydlá a detergenty

Rutinné dezinfikovanie vášho tela a prostredia môže v skutočnosti v dlhodobom meradle spôsobiť ďaleko viac škody než úžitku.

Nielenže podporuje vývoj voči liekom odolných baktérií, ale bola zistená aj spojitosť antibakteriálnych zložiek, ako triclosan, s celým radom škodlivých zdravotných účinkov, najmä u malých detí.

Zistilo sa, napríklad, že triclosan môže meniť reguláciu hormónov a u tehotných žien môže nepriaznivo zasahovať do vývoja plodu. Tieto antibakteriálne prísady sa tiež dávajú do súvisu s:

  • alergiami
  • dysfunkciou štítnej žľazy
  • narušením tvorby hormónov
  • priberaním
  • zápalovými reakciami

V skutočnosti to jediné, čo potrebujete pre bezpečné zneškodnenie ochorenia spôsobujúcich mikróbov, je teplá voda a jemné mydlo. Ešte aj Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vyhlásil, že „momentálne nie sú žiadne dôkazy o tom, že by anibakteriálne mydlá boli v prevencii ochorení účinnejšie než umývanie obyčajným mydlom a vodou.

Okrem mydiel na ruky a produktov, konkrétne označených ako antibakteriálne, sa triclosan môže nachádzať aj v celom rade ďalších produktov pre domácnosť a osobnú starostlivosť, ako sú dosky na krájanie, hračky, krémy na akné a zubná pasta Colgate Total – týmto všetkým je najlepšie sa vyhnúť.

Jeden univerzálny dezinfekčný prostriedok, ktorý skvele funguje na kuchynské pulty, dosky na krájanie a kúpeľne – na všetky miesta, kde sa rady množia choroboplodné zárodky – je 3%-ný peroxid vodíka a ocot.

Každú jednotlivú kvapalinu dajte jednoducho do osobitných fľaše s rozprašovašom a povrch potom jednou a následne druhou postriekajte.

V testoch, vykonaných Polytechnickým ústavom vo Virgínii a virgínskou Štátnou univerzitou zabila kombinácia týchto dvoch sprejov doslova všetky baktérie Salmonella,  Shigella E. coli na silne kontaminovaných potravinách a povrchoch.

To robí túto kombináciu sprejov v zabíjaní potenciálne smrtiacich baktérií účinnejšiou než je chlórový roztok či ktorýkoľvek iný bežne dostupný kuchynský čistiaci prostriedok.

č. 6: Bežne predávané čistiace prostriedky

Niekoľkým dosť nebezpečným chemikáliám sa môžete vyhnúť už tým, že tie bežne predávané čistiace prostriedky hodíte do popolnice.

Každý jeden z nich sa dá nahradiť krátkym zoznamom základných ingrediencií. Toto je jednoduchý počiatočný zoznam pre výrobu vašich vlastných prírodných čistiacich prostriedkov:

  • sóda bikarbóna
  • biely ocot
  • citrónová šťava
  • peroxid vodíka
  • tekuté mydlo z olivového oleja
  • organické esenciálne oleje (podľa vlastného výberu – niektoré, napríklad levanduľový a čajovníkový, majú antibakteriálne vlastnosti)
  • nádoby na miešanie
  • fľaše s rozprašovačom
  • utierky z mikrovlákna

Skvelé video o tom, ako tieto ingrediencie používať a ďalšie tipy na čistenie vašej domácnosti bez nebezpečných chemikálií nájdete pri článku „How to Keep Your Home Clean Naturally.“

Napríklad, citrónová šťava je prírodný bieliaci prostriedok a ocot v kombinácii s peroxidom vodíka unguje výnimočne dobre fako dezinfekčný aj sanitárny prostriedok. Sóda bikarbóna je tiež skvelá na čistenie kúpeľne a kuchyne.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

č. 7: Prostriedky osobnej hygieny

Chemické látky sa veľmi účinne vstrebávajú vašou kožou a tak čistenie skrinky v kuchyni nemusí ani zďaleka prispievať k vášmu zbaveniu sa toxickej záťaže. Obzvlášť to platí pre ženy, ktoré zvyknú každodenne používať viacero produktov.

Skrytým zdrojom ťažkých kovov je aj mejkap. V správe Nebezpečenstvo ťažkých kovov: Zdravotné riziká skrytých ťažkých kovov v tvárovom mejkape“ testovala organizácia Environmental Defense 49 rôznych prostriedkov na mejkap, ako sú základ, korektory, púdre, červene, maskary, očné linky, očné tiene, rúže a lesky na pery.

Ich testovanie odhalilo závažnú kontamináciu ťažkými kovmi u doslova všetkých produktov:

  • 96 percent obsahovalo olovo
  • 90 percent obsahovalo berýlium
  • 61 percent obsahovalo tálium
  • 51 percent obsahovalo kadmium
  • 20 percent obsahovalo arzén

Keď používate bežný mejkap denne, môžete do svojho tela každý rok absorbovať až dva a pol kilogramu chemických látok – a to ešte nerátam pleťové vody, deodoranty, šampóny, kondicionéry a ďalšie prostriedky osobnej hygieny!

Ak chcete prerušiť tento zdravie ničiaci cyklus, prejdite na organické značky toaletných potrieb a kozmetiky.

Organizácia Environmental Workong Group má skvelú databázu, ktorá vám môže pomôcť nájsť prostriedky osobnej hygieny neobsahujúce potenciálne nebezpečné chemické látky.

Ešte lepšie urobíte, keď svoju rutinu zjednodušíte a budete si vyrábať vlastné produkty.

Množstvo pleťových vôd, prípravkov a prostriedkov na ošetrovanie vlasov sa dá nahradiť napríklad fľašou kokosového oleja, do ktorého môžete kvôli vôni pridať veľmi kvalitný esenciálny olej.

č. 8: Vypáchnuté koreniny

Liečivé byliny a koreniny obsahujú celý rad antioxidantov, minerálov a vitamínov a pomáhajú maximalizovať výživovú výdatnosť vašich jedál.

V antioxidačnej aktivite na gram hmotnosti v čerstvom stave sa liečivé byliny umiestňujú ešte vyššie než ovocie a zelenina. Mnohé štúdie tiež dokázali, že väčšina korenín zvykne mať jedinečné liečebné vlastnosti.

Štyri obzvlášť účinné koreniny na potláčanie zápalu sú:

  1. klinčeky
  2. zázvor
  3. rozmarín
  4. materina dúška

Dôležitá je však čerstvosť a preto, ak máte komoru prepchatú fľašami so starými koreninami, možno je načase obnoviť zásoby.

Staré, vypáchnuté koreniny tiež nemajú takú vôňu, keď teda vaše pokusy o korenenie jedál nemajú výrazné výsledky, možno jednoducho vypáchli.

č. 9: Elektronické zariadenia

Hoci len málokto by bol ochotný vzdať sa svojho smartfónu alebo počítača, urobili by ste múdro, keby ste sa znovu zamysleli nad tým, ako svoje zariadenia používate a koľkými sa v danej dennej dobe obklopujete.

Niektoré deti, najmä tínedžeri, majú sklon byť obklopené nepretržite celé hodiny viacerými elektronickými zariadeniami. Mám pocit, že dôkazy o dlhodobej škodlivosti elektromagnetických polí a bezdrôtového žiarenia sú veľmi jasné a vyžadujú si obozretný prístup.

31. mája 2011 vydala Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) správu pripúšťajúcu, že mobilné telefóny môžu naozaj spôsobovať rakovinu, klasifikujúcu rádiofrekvenčné elektromagnetické polia ako „potenciálne karcinogénne pre ľudí“ (trieda 2B).

Klasifikácia sa objavila sčasti ako reakcia na výskum dokazujúci, že bezdrôtové telefóny zvyšujú riziko rakoviny mozgu. Pre zníženie expozície sa vyhýbajte nepretržitému noseniu smartfónu na svojom tele.

Strčiť si ho do podprsenky alebo do vrecka môže byť v danej chvíli pohodlné, no ide o otvorenú pozvánku pre následné zdravotné problémy a tie môžu byť viac než len trochu nepríjemné!

Dôležité je uvedomiť si, že keď je váš telefón zapnutý, neprerušene vydáva žiarenie, a to aj vtedy keď práve netelefonujete. A tak nosiť telefón na boku 15 hodín denne znamená vystavovať túto časť vášho tela takmer nepretržitému žiareniu.

Ďalšie tipy na to, ako obmedziť expozíciu, nájdete v našom predošlom článku „Ako sa chrániť pred škodlivými účinkami elektrického poľa„. Zvážte tiež občasné odpojenie sa od svojho digitálneho života, aby ste mohli, takpovediac, „privoňať k ružiam“.

Ako uviedol Time Magazine:

„Čoraz väčšie množstvo výskumu naznačuje, že informačná záťaž – ku ktorej dochádza pri neustálom používaní vašich inteligentných zariadení – má súvis s depresiou a úzkosťou.

Najnovšie štúdie naznačujú, že to platí najmä pre ľudí, ktorí sú nadmerne naviazaní na svoje smartfóny a tablety a pre tých, ktorí používajú viac zariadení naraz (odborníci to nazývajú mediálny multitasking).

Vypnite aspoň niekoľkokrát do týždňa svoje zariadenia a odložte ich do zásuvky, aby ste dožičili prestávku svojmu mozgu. Ideálne v pevne stanovenom čase (napríklad po deviatej hodine večer cez pracovný týždeň, alebo počas víkendových dopoludní).

č. 10: Vaša stolička

Hoci som ju zaradil na koniec, čoraz väčšie množstvo výskumu jasne odhaľuje, že vaša stolička môže byť v skutočnosti jednou z najnebezpečnejších vecí pre vaše zdravie, aké okolo seba máte.

Opakovane sa dokázalo, že dlhé sedenie je nezávislým faktorom chronického ochorenia a predčasného úmrtia, a to aj vtedy, keď pravidelne cvičíte a ste veľmi fit. Je to pravda: cvičenie nemôže odčiniť škodu, spôsobenú hodinami každodenného sedenia práve tak, ako nemôže odčiniť škodu spôsobenú fajčením.

Spolu s obezitou je sedenie novým fajčením, zvyšujúcim vaše riziko rakoviny pľúc o viac než 50 percent.

Kto by hádal, že sedenie je oveľa nebezpečnejšie, než pasívne fajčenie?

Zistilo sa, že sedenie zvyšuje vaše riziko úmrtia na doslova všetky zdravotné problémy, počnúc cukrovkou 2. typu a kardiovaskulárnym ochorením až po rakovinu a smrť z akéhokoľvek dôvodu.

A čím menej cvičíte, tým sú škodlivé účinky sedenia výraznejšie.

Aké je teda riešenie?

Čo najviac stojte. Jednou z možností je stôl na státie. Keď to nie je možné, dajte si záležať na tom, aby ste sa počas pracovnej doby v pravidelných intervaloch postavili.

Celý rad tipov v podobe cvikov na nápravu chrbtice môžete nájsť v našom predošlom článku „10 cvičení na nápravu poškodenia chrbtice spôsobeného sedením.

Všeobecným pravidlom je, že ak sedíte hodinu, tak ste už sedeli pridlho. Ako úplné minimum sa vyhnite sedeniu dlhšiemu než 50 minút za každú hodinu.

Ak ešte nemáte zariadenie na sledovanie telesnej aktivity, možno by stálo za to nejaké si kúpiť. Odporúčam zamerať sa na dosiahnutie výkonu 7000 až 10000 krokov denne, na dôvažok k akémukoľvek svojmu jestvujúcemu cvičebnému programu.

Ja som pred používaním takéhoto zariadenia robil zrejme len 2000 krokov denne a teraz sa blížim k 15000 krokom denne, čo je približne 12 kilometrov.

Pre mnohých je prvým krokom, ktorý vás môže priviesť k zdravšiemu životnému štýlu, jednoducho vstať a držať sa mimo stoličky. Keď si zvyknete na nenáročnú, netréningovú aktivitu, s väčšou pravdepodobnosťou získate motiváciu začať cvičiť aktívnejšie.

Eliminujte známe rizikové faktory, brániace optimálnemu zdraviu

Žijeme v nesmierne toxickom svete; je to smutná realita. Významnú rolu hrá vaša strava, no vystavovaní ste aj množstvu chemických látok zo všetkých vami používaných produktov.

Ako veľmi účinný doručovací systém pre toxíny slúži vaša koža, dopravujúca ich priamo do vášho krvného riečiska, obchádzajúc tak mnohé zabudované filtračné systémy vášho tela.

Nájsť si trochu času na zamyslenie a opätovné posúdenie vami používaných produktov je pozitívny krok, ktorý môže pomôcť výrazne znížiť vašu toxickú záťaž a na vaše zdravie bude mať len pozitívne dopady.

Znečistenie životného prostredia je obrovský problém, no na jeho riešenie zväčša neexistuje veľa okamžitých riešení. Svoj čas využijete oveľa lepšie, keď sa zameriate na svoje bezprostredné okolie: na vašu domácnosť a všetky produkty, s ktorým prichádzate každodenne do styku.

Optimalizovať vaše zdravie a znížiť riziko chronického ochorenia tiež pomôže zameranie sa na vaše návyky ako sú sedenie a používanie elektroniky.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: Mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ďakujeme za preloženie ďalšieho potrebného článku z webu MUDr. Mercolu.
    Ale dnes na tomto webe nabehol „veľmi nepekný článok“
    Ak neposlúchame všetky príkazy ohľadne Covidu, zrazu pred domom sa objaví 8 ľudí a nasadia Vám členkové putá.
    https://blogs.mercola.com/sites/vitalvotes/archive/2020/08/01/kentucky-couple-get-ankle-bracelets-for-not-signing-quarantine-papers.aspx

  2. Článok je poučný, ale z hľadiska praktického života sú upozornenia irelevantné…
    Podľa môjho názoru a vízie je terapeutické riešenie možné v rámci návratu do prenatálneho vývinu človeka resp. germinálneho a embryonálneho štádia a to
    na báze systémovej koginitívnej biologie a epifýznych
    apiterapeutických impulzov…Jozef
    Pozn. Ale vždy je to 50 na 50 v úspešnosti, v rámci osudovosti a osobnej aktivity
    každého človeka

Pridajte komentár

*