10 najhorších látok vo vitamínoch, doplnkoch a zdravých potravinách

Print Friendly, PDF & Email

toxiny-vo-vitaminoch

Vieme, čo obsahujú rôzne vitamíny, doplnky, bylinky a iné zdravé potraviny, ktoré konzumujeme?

Keď si ich v obchode kupujeme, automaticky predpokladáme, že sú bezpečné. Nemusí tomu však byť vždy tak.

Zbohom vysoký krvný tlak

Je pravdou, že výrobcovia doplnkov a zdravých potravín dosahujú pri výrobe svojich produktov lepšie výsledky bezpečnosti ako farmaceutické firmy, ktoré sú zodpovedné za tisícky úmrtí ročne.

No na druhej strane je potrebné si priznať, že aj v odvetví výrobcov doplnkov a zdravých potravín sa vyskytujú nedostatky.

Výsledkom potom je, že tieto produkty obsahujú mnohé skryté toxíny.

V dnešnom článku si povieme trocha viac o tom, na ktoré veci by ste si v týchto prípadoch mali dávať najviac pozor.

1. Maltodextrín

Ide o pomerne veľký problém.

Ak akýkoľvek prírodný produkt, ktorý si kúpite, obsahuje maltodextrín, potom je vysoká šanca, že pochádza z geneticky modifikovanej kukurice od neslávne známej firmy Monsanto.

Produkty vyrobené z geneticky modifikovaných organizmov môžu mať viaceré zdravotné riziká, o ktorých podrobnejšie píšeme v tomto článku.

2. Aspartám

Aspartám (E951) je známym neurotoxínom a karcinogénom. Donedávna sa pridával ako umelé sladidlo prevažne do žuvačiek, light alebo „diétnych“ nápojov a potravín určených pre cukrovkárov.

V poslednej dobe ho však z nepochopiteľných príčin začali rôzni výrobcovia pridávať aj do vitamínových doplnkoch, dokonca neraz určených deťom.

Preto vždy, keď nabudúce budete kupovať vitamíny, vždy si na obale skontrolujte, či neobsahujú túto toxickú látku.

3. Sójové a ryžové proteíny

Takmer 100% „prírodných“ sójových produktoch predávaných v súčasnosti sú vyrábané z čínskych surovín, pri ktorých bola použitá pomerne toxická hexánová extrakčná metóda.

Všetky výrobky z Číny, prípadne produkty, ktoré obsahujú zložky vyrobené v Číne, je preto nutné podrobiť dodatočnej kontrole a byť pri nich ostražití.

4. Vysoké množstvá hliníka v produktoch na detoxikáciu

Stránka NaturalNews pomohla odhaliť vysoký obsah hliníka v koncentráciách až 1200 ppm (jednotiek na milión) v jednom populárnom detoxikačnom prípravku.

Dôsledkom bolo sťahovanie uvedeného produktu z celej distribučnej siete v USA a poskytnutie refundácií zákazníkom vo výške vyše 1 milióna dolárov.

5. Olovo a arzén v bylinkách z Číny

Zrejme ste už počuli o tom, že Čína patrí medzi najznečistenejšie krajiny na svete. Napriek tomu dnes odtiaľ dovážame mnohé ovocie, zeleninu a bylinky.

Najčastejšie sa jedná o cesnak a zázvor. Tieto druhy zeleniny preto kupujte radšej z iných krajín, ak si ich dokážete zohnať.

6. Anorganické minerály v lacných doplnkoch

Vápnik v lacných vitamínových a minerálnych doplnkoch často predstavuje len pomleté morské mušle a ulity.

V prípade horčíka sa neraz jedná o lacný oxid horečnatý, ktorý je ťažko vstrebávateľný a pre telesné bunky zvyčajne úplne nevyužiteľný.

7. Karagenan

Cornucopský inštitút nedávno publikoval varovanie o karagenane v potravinách.

Hovoria, že karagenan vyvoláva zápaly tráviaceho traktu, vrátane vysokej miery rakoviny hrubého čreva u laboratórnych zvierat.

Karagenan bol nájdený v mnohých potravinách, vrátane tých v bio kvalite. Najčastejšie ho objavili v dojčenských mliekach a produktoch pre veganov.

8. Akrylamídy

Akrylamídy technicky nie sú ingrediencie potravín, preto ich na etiketách nikdy nenájdete.

Ide o vedľajšie produkty výroby s karcinogénnymi účinkami. Vznikajú pri vystavení sacharidov vysokým teplotám, ako napríklad pri výrobe čipsov, ale aj bežného pečiva.

Čím viac je cesto spálené, tým má vyšší obsah akrylamídov.

9. Ukrytý glutamát sodný (MSG)

Skrytý a nedeklarovaný glutamát sodný (E621) je v potravinárskom priemysle veľkým problémom.

Ak sa totiž aj nepridáva priamo, stále môže byť súčasťou iných surovín pri výrobe potravín. Z uvedeného dôvodu sa potom na obaloch ani neuvádza.

10. Fluór v zelenom čaji

Zelený čaj je známy tým, že je často kontaminovaný vysokým obsahom fluóru.

Ide o pomerne frustrujúci fakt, keďže vo svojej podstate je zelený čaj fenomenálne dobrá a zdravá potravina.

Prírodná liečba cukrovky

Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

  1. Karagenan je v tomto zozname nevinne. Jedna sa o vyluh cervenej riasy, pouzivany starocia ako rastlinna nahrada zivocisneho kolagenu. Povodna riasa ma liecive, protizapalove ucinky. Cornucopsky institut , ktory prisiel so studiou o “ skodlivosti karagenanu“ , zdruzuje americke rodinne farmy, ktore okrem uvedeneho, aktualne namietaju nove americke zakony pre welfare zvierat /maju sa priblizit dokonalejsim europskym, t.j. minimalizovat krute zaobchadzanie s chovnymi zvieratami /. Zaver sa nuka sam…

Pridajte komentár

*