Znížená funkcia štítnej žľazy: Hlavné príčiny a prírodná liečba


Print Friendly, PDF & Email

znizena-funkcia-stitnej-zlazy

Výskyt zníženej funkcie štítnej žľazy, respektíve hypotyreózy je oveľa častejší, než sa kedysi predpokladalo. Podľa posledných odhadov ňou trpí až 20 miliónov Američanov (teda každý 15-ty Američan), no skutočné čísla sú pravdepodobne vyššie. Niektorí odborníci tvrdia, že dokonca 10 až 40 percent Američanov majú suboptimálnu funkciu štítnej žľazy.

Hormóny štítnej žľazy sú používané každou bunkou v tele na regulovanie metabolizmu a telesnej hmotnosti tým, že riadia spaľovanie tukov na energiu a teplo. Hormóny štítnej žľazy sú taktiež potrebné pre zdravý rast a vývoj detí.

Jód je kľúčový pre zdravú štítnu žľazu

Kľúčom k zdravej štítnej žľaze a efektívnemu metabolizmu je jód, ktorý predstavuje veľkú časť samotných molekúl hormónov štítnej žľazy.

Dokonca aj mená rôznych foriem hormónov štítnej žľazy odrážajú počet pripojených molekúl jódu – napríklad T4 má štyri molekuly jódu, T3 (biologicky aktívna forma hormónu) má tri – ukazujúc na fakt, že jód hrá dôležitou úlohu v biochémii štítnej žľazy.

Nízka hladina jódu patrí k jednému z troch najčastejších nedostatkov výživy, spolu s horčíkomvitamínom D.

Vzhľadom k tomu, že jód je tak dôležitý pre funkciu štítnej žľazy, dalo by sa teda s jeho nedostatkom očakávať aj nárast hypotyreózy? Áno, je to presne to, čoho sme svedkami. Z toho teda vyplýva, že problém so štítnou žľazou by vlastne v skutočnosti mohol znamenať nedostatok jódu.

Ak sa cítite pomalý a unavený, máte ťažkosti schudnúť, trápi vás suchá koža, vypadávanie vlasov, zápcha alebo precitlivenosť na chlad, to všetko by mohlo súvisieť s hypotyreózou.

Pred viac ako 100 rokmi sa zistilo, že jód dokáže zabrániť strume (opuchu štítnej žľazy) a tiež napraviť zníženú funkciu štítnej žľazy. Dnes už ale vieme, že jód a jeho účinky sú ešte oveľa rozsiahlejšie.

Jód má v tele štyri dôležité funkcie:

 • Stabilizácia metabolizmu a telesnej hmotnosti
 • Vývoj mozgu u detí
 • Plodnosť
 • Optimalizácia imunitného systému (jód, je účinný proti baktériám, parazitom, vírusom a rakovine)

Kým u jódu za posledné desaťročia dochádzalo k poklesu jeho úrovne v tele, súčasne sa začala zvyšovať miera ochorení na štítnu žľazu, rakovinu prsníka a fibrocystické ochorenia prsníka, prostaty a obezity u dospelých. Taktiež bol zaznamenaný nárast mentálnej retardácie a vývojových oneskorení u detí.

Príčiny klesajúcej úrovne jódu v tele

Nedostatok jódu je na vzostupe v celom západnom svete. Jeho jednoduché nahradzovanie nemusí byť odpoveďou na uvedený problém, pretože je nutné sa zamerať aj na zopár ďalších faktorov.

Z údajov nedávnych prieskumov vyplýva, že viac ako 11 percent z celkovej americkej populácie, viac ako 7 percent tehotných žien a takmer 17 percent všetkých žien v reprodukčného veku trpí nedostatkom jódu.

Ďalšia štúdia vykonaná FDA uvádza príjem jódu 621 mikrogramov u 2 ročných detí v rokoch 1974 a 1982, v porovnaní s 373 mikrogramov medzi rokmi 1982 a 1991. V rovnakom období pekársky priemysel nahradil pôvodné prídavné látky na pečenie na báze jódu za látky na báze brómu.

Okrem vymiznutia jódu z našich potravín sa výrazne zvýšila expozícia toxickým konkurenčným halogénom (bróm, fluór, chlór a chloristan).

Tieto halogény sú absorbované prostredníctvom jedla, vody, liekov a tiež zo životného prostredia, pričom sa viažu na receptory jódu, čo ešte viac prehlbuje jeho deficit.

Fluorizácia vody, okrem toho, že je veľmi škodlivá pre vaše zdravie v mnohých iných ohľadoch, je ďalšou hlavnou príčinou nedostatku jódu. (Poznámka prekladateľa: na Slovensku na našťastie fluorizácia vody neuskutočňuje, no sú tu ďalšie zdroje fluóru, prevažne fluoridované zubné pasty).

Ďalšie príčiny, ktoré prispievajú k poklesu úrovní jódu a spôsobujú tak problémy so štítnou žľazou:

 • Diéty s nízkym obsahom rýb, kôrovcov a morských rias
 • Vegetariánstvo a vegetariánska strava
 • Znížené využitie jodidovanej soli
 • Nižšia spotreba jodidu v potravinárskom priemysle a poľnohospodárstve
 • Použitie rádioaktívneho jódu v mnohých liečebných procedúrach, ktoré súperia s prírodným jódom

Chybne vykonaný experiment

Hlavným dôvodom, prečo jód upadol do nemilosti, je tzv. „Wolff-Chaikoff efekt“, čo znamenalo katastrofu pre verejné zdravie. Jednalo sa o experiment, ktorého nesprávne interpretovaný výsledok tvrdil, že hypotyreóza môže byť spôsobená nadmerným príjmom jódu. Avšak v danom experimente bol pokusnej osobe podaný rádioaktívny jód, ktorý je jedovatý.

Nemalo to nič spoločné s jedlom alebo doplnkovým príjmom jódu, keďže tieto sú dve úplne odlišné veci.

Napriek tomu príbehy uvedeného experimentu sa rýchlo rozšírili a vytvorili strach z jódu, čo spôsobilo aj to, že za posledné tri desaťročia bol jód odstránený z veľkej časti potravín.

Nedostatok jódu v USA sa vyskytuje predovšetkým na Stredozápade a pri Veľkých jazerách, pretože jód sa zvyčajne nachádza iba v pôde v blízkosti oceánov, zatiaľ čo pôdy vo vnútrozemských oblastiach sa vyznačujú nedostatkom jódu.

Tomuto vnútrozemskému územiu sa kedysi hovorilo „pás strumy“. Keďže Slovensko je vnútrozemskou krajinou, tento problém sa týka aj nás.

Toxické halogenidy – najväčší konkurenti jódu

Jód je členom skupiny prvkov nazývaných „halogény“, ktorá obsahuje bróm, fluór a chlór. Keď chemicky zreagujú, stanú sa „halogenidmi“: jodidy, bromidy, fluoridy a chloridy. To sú formy s ktorými sa najčastejšie stretnete v potravinách, liekoch a prostredí.

Jodidy a chloridy sú prospešné v malých množstvách, ale bromid a fluorid sú toxické. Tie sa zachytia na receptoroch jódu a následne blokujú činnosť jodidu a hormónov štítnej žľazy, čo vedie, alebo aspoň prispieva k celej rade závažných ochorení.

Jedným z hlavných problémov je, že toxické halogenidy sa vo vašom tele hromadia.

Neexistuje žiadny známy spôsob ich detoxifikácie. Skrátka – brómu a fluóru sa vaše telo nevie zbaviť. Takto sa v tkanivách časom hromadia a pre vaše zdravie spôsobujú katastrofu.

Bromidy

Bromidy vyskytujúce sa všade okolo vás sú pre váš endokrinný systém veľkou hrozbou. Aj napriek zákazu používania bromičitanu draselného v múke zo strany Svetovej zdravotníckej organizácie, je bromidy možné ešte stále nájsť v niektorých voľno predajných liekoch, potravinách a produktoch osobnej hygieny.

Použitie bromičitanu draselného ako prísady do chleba a pečiva výraznou mierou prispelo k predávkovaniu bromidom v západných krajinách.

Bromičitan sodný možno nájsť v produktoch, ako sú napríklad trvalé vlny, farby na vlasy a textilné farbivá. Benzylkonium sa používa ako konzervačný prostriedok v niektorých kozmetických prípravkoch. Dokonca aj stopové množstvá brómu môžu vyvolať ťažké akné u citlivých jedincov.

A kto potrebuje produkty starostlivosti o pleť, ktoré spôsobujú akné?

Bróm je tiež obsiahnutý v spomaľovačoch horenia používaných v kobercoch, matracoch, čalúneniach, nábytku a niektorých zdravotníckych prístrojoch. Na základe výskumu na zvieratách, bola zistená spojitosť bromidov so zmenami v správaní a poruchami neurologického vývoja, vrátane porúch nedostatku pozornosti u detí.

Liečba osteoporózy

Spojené štáty sú značne pozadu s ukončením praxe pridávania bromidov do jedla a ďalších spotrebných tovarov, zatiaľ čo niektoré iné krajiny v tomto trende napredovali:

 • V roku 1990, Veľká Británia zakázala bromičitany v chlebe
 • V roku 1994, Kanada urobila to isté
 • Brazília nedávno zakázala bromid v múčnych výrobkoch
 • Európska únia zakázala niektoré zlúčeniny PBDE (polybrómované difenylétery)

V čom je teda problém?

Opäť platí, že keď dôjde na to, čo je najlepšie pre verejnosť, tak firemné zisky sú vždy prednejšie než zdravie.

Výborné zdroje pre získanie viac informácií

Autor a aktivista za práva pacientov Mary Shomonová je jedným z popredných pedagógov na zdravie štítnej žľazy v USA. Viedla najpopulárnejšie spotrebiteľské fórum o štítnej žľazy na stránke About.com.

Mary varuje pacientov majúcich problém so štítnou žľazou, nebežať hneď do obchodu so zdravou výživou a zásobiť sa jódom alebo doplnkami bohatých na jód, ako sú rôzne morské riasy.

Podľa Márie, u niekoho, kto nemá nedostatok jódu, môže jeho nadmerná suplementácia v skutočnosti zhoršiť existujúcu predispozíciu  štítnej žľazy, alebo spustiť ďalšie zhoršovanie jej stavu. Kľúčom k úspechu je správne množstvo jódu – nie moc, nie príliš málo.

Spôsob, ako zistiť úroveň vstrebávania jódu je test na zistenie jeho vylučovania v moči. Protokol všeobecne vyžaduje, aby ste užili dávku jódu, následne zobrali vzorku moču po 24 hodinách a následne poslať vzorku do laboratória, kde sa vypočíta úroveň jódu založená na tom, koľko jódu sa vylúčilo do moču.

Zvýšenie úrovne jódu

Ak trpíte nedostatkom jódu, odporúčam pridať morskú zeleninu do svojho jedálnička. Najlepším zdrojom organicky viazaného jódu o ktorom viem sú nekomerčne zberané riasy.

Dávka je asi 5g denne. Je vždy lepšie získať živiny z prirodzenej stravy než z umelých doplnkov alebo liekov, preto tie užívajte až ako poslednú možnosť.

Niektorí pacienti tiež uvádzajú, že lepšie reagujú na potraviny obsahujúce jód ako na lieky. Ak sa však chystáte použiť doplnok, potom dôrazne odporúčame používať supersaturovaný jód (SSKI), ktorý je k dispozícii ako lacný liek na predpis. Obvykle 1-3 kvapky denne je všetko čo potrebujete.

Prosím, nepoužívajte Lugolov jódový roztok ak je to možné, pretože ten môže stav štítnej žľazy dokonca zhoršovať.

Skutočnosť, že vaša štítna zužitkováva jód len v jeho ionizovanej forme (t.z. jodid), je uvedená ako základný fakt v každej medicínskej učebnici. Vaša štítna žľaza spracováva jodidu (I-) do jódu (I2) pre použitie v tvorbe tyreoglobulínu. Vaše telo potom nevyužíva I2 jód priamo. Ten sa musí najprv rozdeliť do dvoch I-ióny, čo je oxidačná reakcia, ktorá spôsobuje oxidačný stres.

Prenášače jodidu sa nachádzajú aj v iných oblastiach tela okrem štítnej žľazy, vrátane vašich pŕs a v hrubom čreve. Jedna zo skupín transportérov jodidu sa nazýva sodno-jodidový symporter a druhá sa nazýva pendren. Dr David Brownstein pojednáva o sodno-jodidovom symporteri, ale nezmieňuje pendren.

Avšak rovnako ako všetky ostatné iónové prenášače, aj oni vyžadujú elektrický náboj pre pohyb molekúl cez membránu, čo znamená, že jód musí byť vo svojej ionizovanej forme.

Je možné, že pre určité ochorenia niektorí pacienti dosahujú dobré výsledky pomocou Lugolovho roztoku, ale podľa skúseností Catherine Tamarovej, odborníčky na autizmus, je zrejmé, že deti s autizmom a ich matky, sú na tom dobre s jodidom, ale nie nevyhnutne s jódom.

Udržiavať optimálnu hladinu jódu je obzvlášť dôležité, ak ste žena, ktorá plánuje tehotenstvo, alebo ste už tehotná. Uistite sa, že užívate morské riasy alebo tehotenské vitamíny sa správnym množstvom a formou jodidu, nie jódu. Tým výrazne pomôžete chrániť svoje dieťa.

Tipy pre optimalizáciu funkcie štítnej žľazy pomocou prírodnej liečby

David Brownstein, lekár, napísal niekoľko kníh o štítnej žľaze a jóde, ktoré sú cenným zdrojom informácií pre tých z vás, ktorí chcú vedieť viac.

Doktor Hyman pripravil pre vás zopár dobrých odporúčaní v prípade, ak trpíte zníženou činnosťou štítnej žľazy:

 • identifikovať a liečiť príčiny (napr. nedostatok jódu, hormonálna nerovnováha, ekotoxicita, zápal)
 • prispôsobiť jedálniček a pochopiť úlohu výživy (nedostatok jódu, rovnako ako tyrozín, selén, vitamíny A a D, zinok, vitamíny B a omega-3 mastné kyseliny), potravinové alergie, neznášanlivosť lepku a potraviny, ktoré obsahujú goitrogény, ako napríklad sója, ktorá narúša v tele využitie jódu
 • dostatok pohybu
 • zníženie stresu
 • vychutnajte si sauny a horúce kúpele pre detoxikáciu
 • používajte doplnky, ak je to nutné pre ich nutričnú hodnotu

Ak užívate hormóny štítnej žľazy počas doby kratšej ako päť rokov, väčšina ľudí zistí, že oveľa lepšie reaguje na prírodné doplnky hormónov štítnej žľazy obsahujúce všetky zložky T1, T2, T3 a T4, nielen  T4 Synthroid. Lekárnici vedia pripraviť aj prírodné recepty hormónov štítnej žľazy, spýtajte sa ich na to.

Čím viac sa dokážete zbaviť toxických halogenidov, tým viac jódu vaše telo bude schopné absorbovať a tým lepšie bude fungovať aj vaša štítna žľaza.

Na zvýšenie vylučovania fluóru a brómu z tela Laura Power, MS, Ph.D., LDN, ponúka tieto návrhy:

 • vysoké dávky jódu
 • vysoké dávky vitamínu C
 • morská soľ nerafinovaná
 • kúpele v epsom soli
 • potenie v infračervenej saune

e-Kniha o prírodnej liečbe štítnej žľazy

V redakcii našej stránky sme sa rozhodli napísať vlastnú elektronickú knihu o prírodnej liečbe štítnej žľazy, v ktorej nájdete všetky potrebné informácie.

Slovenskú verziu tejto e-knihy nájdete TU a české vydanie zasa TU.

Budúcnosť prírodnej liečby na štítnu žľazu

Nespravodlivosť, ktorá sa v súčasnosti deje je prekvapivá a šokujúca. Napríklad taká americká FDA (Úrad pre lieky a potraviny) vydala zákazy na doplnky stravy pre liečbu štítnej žľazy vyrábané prírodným spôsobom týkajúce sa troch popredných firiem a starý storočný prírodný liek teraz nazýva „nepovolená droga.“

Jedným zo spôsobov, ako obvykle môžete rozlíšiť prírodného lekára od konvenčného, je podľa typu náhradnej hormonálnej terapie štítnej žľazy, ktorú predpisuje.

Prírodní lekári budú takmer výhradne predpisovať vysušené produkty obsahujúce hormóny štítnej žľazy. Podľa skúsenosti väčšine pacientov sa darilo oveľa lepšie s prírodnými prípravkami ako s tými na predpis.

Jedinou výnimkou sú ľudia užívajúci syntetické lieky dlhšie ako 10 rokov. Zdá sa, že pre ich telo je dosť namáhavé vrátiť sa späť k prirodzenej forme. Stiahnutie vysušených doplnkov obsahujúcich hormóny štítnej žľazy z trhu bude mať za následok nebezpečenstvo a škody na státisícoch pacientoch.

Dvaja ďalší významní výrobcovia a distribútori majú teraz dlhý zoznam objednávok pre svoje bio-identické hormonálne prípravky.

Celková neistota ohľadom budúcnosti prírodných liekov na štítnu žľazu znepokojuje veľké množstvo pacientov. V súčasnosti preto aj vznikla tzv. Koalícia pre záchranu prírodných liečiv štítnej žľazy.

Zdroj: mercola.com

Poznámka

Podrobný zoznam doplnkov vhodných pri problémoch so štítnou žľazou i iných chorobách, vrátane odkazov na obchody, kde sa dajú zohnať, nájdete v článku Odporúčané doplnky výživy.

Doplnenie po publikovaní článku

Viacerí z Vás, ktorí používajú Lugolov roztok sa na nás obracajú s otázkou či ho majú aj naďalej používať, keďže v článku sa neodporúča. Tento článok je prekladom zo stránky Mercola.com, kde sa cituje názor jedného lekára, že sú aj iné vhodnejšie formy jódu ako Lugolov roztok.

Náš názor je ten, že Lugolov roztok je možné bezpečne používať.

Vždy závisí na okolnostiach kedy a ako sa jednotlivé doplnky stravy užívajú. V prípade Lugolovho roztoku, ktorý môže oxidovať, by sa mal užívať striedavo a spolu s antioxidantmi, ako napríklad vitamínom C. Odporúča sa tiež používať tento roztok primiešaním do vody a trocha jablčného octu.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. No a čo teraz?-Lugol,alebo nie Lugol?????ak áno,tak ako ho užívať a koľko denne???-niektorí tvrdia,že je lepšie užívať Lugol s mliekom-do cca štamprlíka mlieka nakvapkať Lugol!-čo je na tom pravdy??-tak ako ho teda ozaj užívať???-vďaka voprad za odpoveď!

 2. Dobry den,
  mam otazku. Ake mnozstvo mikrogramov iodu by mal clovek so strumou uzivat denne?
  Uzivam morske riasy kelp, je tam 750 mcg iodu.
  Vopred dakujem za odpoved.

 3. A čo so zvýšenou funkciou štítnej žľazy?

 4. Dobry den,

  rada by som sa opytala prosim, co v pripade ak je zvysena cinnost stitnej zlazy? Viete mi dat prosim nejake blizsie informacie?
  Vopred velmi pekne dakujem za odpoved
  Pekny den prajem

 5. Hildegarda

  Dobrý deň! Môj syn má vrodenú hypotyreózu, od narodenia berie Euthyrox 20. Teraz má 8,5 roka. Doteraz som netušila, že existuje nejaké prírodné liečivo na liečbu hypotyreózy. V článku je výzva, aby sme sa lekárnikov opýtali na prírodné hormóny štítnej žľazy. Keď som sa na to spýtala, tak sa zatvárili, že ďalšia „trafená“, čo vymýšľa a chce byť múdrejšia ako oni, resp. ako lekári. Tak Vás veľmi prosím o konkrétnejšiu radu. Naozaj mám veľkú snahu, aby sme umelé lieky vôbec nemuseli brať. ďakujem za každú radu.

 6. Stitna žlaza sa zablokuje ,ked nemá dostatok jodu,je jedno či mate hypo alebo hyper teda malo alebo vela produkujucich hormonov,ked si to tak zoberiete,endokrinologia lieči??? iba doplnkom hormonov a potom vam este povedia ze telo si pomylilo organ a napada ten správny,čize akásik autoimunita…a to je liečba??? citala som o jode z tekvicoveho oleja..ale všetko to suvisi s tými dalsími jedmi,takže žiadna fluorizácuia v dm predávaju pasty bez fluoru…tak clovek musi vyhladávať a hladať…

 7. Ja mám cysty na štítnej žlaze, ale údajne podľa endokrinológa je funkcia normálna.Vyše 10 rokov som brala euthyrox a chodím na kontroly.Nie sú žiadne zmeny, jedine toľko, že som posledné dva roky som mala strašné bolesti kľbov, ledva som vstávala z postele, bola som strašne unavená.nebola som schopná ani k lekárovi ísť pre tabletky, tak som ich prestala užívať.Po 2 týždňoch ma prestali kľby bolieť, začala som žiť. Keď som to povedala svojmu lekárovi vynadal mi, a tvrdil, že to nemohlo byť z tabletiek.Až potom som pozorne prečítala príbalový leták, a skoro všetky tam opísané možné vedľajšie účinky Euthyroxu som mala.Neberiem ich už vyše pol roka, a cítim sa dobre, bola som na sono a ani výsledky nemám horšie, dokonca sa mi cysty aj trochu zmešili.
  Bola som u inej lekárky, a keď som jej spomenula, že možno mi tie problémy nerobí hormón ŠŽ ale prídavné látky, ako laktóza /od malička mlieko mi nerobí dobre, ani ho nepijem/ pani doktorka mi vynadala, aby som prestala, už také veci študovať. Vie mi niekto potvrdiť alebo vyvrátiť, či môže mať euthyrox také vedľajšie účinky?

  • Mila Katarina,mam problemy ako Vy v r.2013. Hrozne bolesti vsetkych klbov,suchu popraskanu kozu, cervene zapalene drobne klby na rukach. 5 rokov chodim od lekara k lekarovi a bezvysledne. Tiez beriem L thyroxin 50 dlhe roky. Zaujimalo by ma,ako ste na tom zdravotne vy teraz a ci vas prestali boliet klby ……. Dakujem za odpoved a radu. Prajem vela zdravicka!!! Jana

  • Píšete, že pani lekárka vám vynadala aby ste také veci neštudovali… V tom momente by som od pani doktorky odišla a už sa tam neukázala. Nájdite si konečne nejakého poriadneho holistického liečitela. Sama chodíte roky rokúce k lekárom bez zmeny, kde vám nakoniec ešte aj vynadajú. Pre mna je úplne nepochopitelné, že takýto prístup zo strany lekárov, navyše bez akýchkolvek výsledkov, stále akceptujete.

 8. Lekár Vám nemá právo vynadať. Má s Vami komunikovať. Je to Vaše telo. Sťažujte sa.

 9. Katarina chod na alergológiu nech ti odoberú krv a zistia či si alergická na mlieko.

 10. Dlhe roky som mal problem zo znizenou funkciou stitnej zlazy.nemal som potuchy ze mi vlastne nieco je az casom,som si uvedomoval,ze nieco nie jesomnou v poriadku.pribral som,unava na dennom poriadku,zmena nalady,nechut na sex.dal som si vRakusku spravyt vsetky mozne testy.okrem stitnej.vsetko bolo ok,tak som tusil,ze v com je problem.dali mi tabletky,dobral som ich,na kontrolu som nesiel.stav sa zlepsil.teraz som zbadal,ze sa mi objavuju tie iste priznaky.zacal som brat vytaminy,a zaberaju.dolezite je poznat priznaky lebo mnoho ludi ani netusi,ze maju problem zo stitnou a popritom,im to narusa ich zivot,a nici vlastne vztahy v rodine ci praci

  • Nápodobne. Vôbec som netušila prečo sa napriek racionálnemu stravovaniu, dobrému prostrediu, správa moje telo nevyspytateľne. Ťažké ovládanie sa, veľký hlad aj po skonzumovaní nadmerného množstva, nervozita, nepokoj, podráždenosť a únava. Strata záujmu o záľuby, spoločenský kontakt. A krvný obraz, všelijaké testy vyhviezdičkované. Lenže vlasy boli oslabené, na tvári akné a vitalita podpriemerná. Až som sa stavila u nekonvenčného liečiteľa a ten mi dal jasnú odpoveď-štítna žľaza. Nasadil mi homeopatiká a už po prvej dávke som ožila. Spočiatku som neverila, kedže doktori..a aj psychiatri mi nevedeli pomôcť. Nedostatok jódu vplýva aj dosť na psychiku, myslenie. Ale uverila som. Lebo som si uvedomila, že som nejedla nič slané, soli sa vyhýbala. Občas riasy, ale len v malom množstvo. To moje telo nemohlo vydržať. Teraz sa učím jesť aj slané, do šalátu si pridávam morské riasy Nori a z nich si dám, keď to cítim, aj dve malé lyžičky. Potom sa hneď cítim kľudnejšia. Stačí jedna látka..

   • Dobrý deň,vedeli by ste mi povedať názov tých homeopatík?Tiež mám problémy s hypo,poctivo beriem hormóny,ale stále mám problémy,vopred Ďakujem vopred za odpoveď

   • Dobry den , mohli by ste mi dat kontakt na toho liečitela prosim?
    Dakujem.

 11. Vegetariánstvo a vegánska strava ako jedna z príčin nedostatku jódu? A zároveň píšete: „Výskyt zníženej funkcie štítnej žľazy, respektíve hypotyreózy je oveľa častejší, než sa kedysi predpokladalo. Podľa posledných odhadov ňou trpí až 20 miliónov Američanov (teda každý 15-ty Američan), no skutočné čísla sú pravdepodobne vyššie. Niektorí odborníci tvrdia, že dokonca 10 až 40 percent Američanov majú suboptimálnu funkciu štítnej žľazy.“.
  Že by 10 až 40 percent Američanov boli vegetariáni?
  U nás je vegetariánov asi 2 % a tu v diskusii sa zrazu koľko ľudí našlo s poruchami štítnej žľazy. že by všetci prísliušníci tej 2 % nej menšiny?

 12. londonlady

  Dobry den,

  chcela by som sa opytat ze ci je uzivanim spiruliny mozne zlepsit cinnost stitnej zlazy
  ked je jej funkcia znizena.
  Dakujem

  • londonlady

   Na vyliečenie štítnej žľazy – znížená činnosť ber spirulinu hlavne kvoli detoxu zo začiatku 2 týždne 3 krát denne 1/2 hod pred jedlom a potom po 2 tbl denne ale
   Ty súrne potrebuješ aj Kelp 1 krát denne 1/2 hod pred jedlom a L -Tyrozín a k tomu ešte selén 1x denne tiež pred jedlom.
   Veľa zeleniny,žiadny rafinovaný cukor a jeho sladkosti,v ovocí je až priveľa cukrov.

   Nie vyprážané,nie pečené mäso v trúbe,menej soliť aj tak už jód len málo ktorá soľ obsahuje,nie mastné a iné jedla s purinovými látkami.

   Ak si to všetko vezmeš za svoje do 2. mesiacov budeš z toho vonku.

   • Mam prosbu,mam strumu ,lekarka mi nedala ziadne lieky,posiela ma to vyoperovat,ale momentalne je na dovolenke,takze musim cakat,kym sa vrati,mne z nicoho nic,opuchla cela lava strana,tlaci mi to na klucnu kost aj na hrtan,velmi sa bojim,je to viditelne,bola som na pohotovosti,no nic mi nedali,dakujem za odpoved

 13. hildegarda

  25.4.2013 som písala nasledovný príspevok:
  Dobrý deň! Môj syn má vrodenú hypotyreózu, od narodenia berie Euthyrox 20. Teraz má 8,5 roka. Doteraz som netušila, že existuje nejaké prírodné liečivo na liečbu hypotyreózy. V článku je výzva, aby sme sa lekárnikov opýtali na prírodné hormóny štítnej žľazy. Keď som sa na to spýtala, tak sa zatvárili, že ďalšia “trafená”, čo vymýšľa a chce byť múdrejšia ako oni, resp. ako lekári. Tak Vás veľmi prosím o konkrétnejšiu radu. Naozaj mám veľkú snahu, aby sme umelé lieky vôbec nemuseli brať. ďakujem za každú radu.
  Teraz má syn 11,5 roka. Od decembra 2013 do mája 2014 sme postupne znižovali podávanie Euthyroxu 20 a súčasne sme synovi podávali 1 čajovú lyžičku tekvicového oleja s organicky viazaným jódom od prof. Turjanicu. Od mája 2014 až do dnes berie iba 1 čajovú lyžičku tohto oleja. Je pravidelne 4-krát do roka kontrolovaný na endokrinológii. Výsledky sú vynikajúce, ibaže pani doktorka netuší, že sme iba na oleji. A ani jej to nepoviem, nepochopila by….. Ale odvtedy, čo berieme iba olej, tak syn už nie je tak hrozne bojazlivý, strunulý, začalo mu chutiť jesť, čo boli dovtedy hotové galeje nakŕmiť ho, zaujíma sa viac o okolie-je zvedavý, intenzívnejšie dáva najavo svoje potreby, začal rásť a mocnieť…. Skrátka taký skok vpred, že je to až neuveriteľné. Profesor Turjanica by si zaslúžil Nobelovu cenu za svoj objav /nazval ho Fortuna Vitae/ a nie pohŕdanie od doktorov, ktorému sa mu hojne dostáva. Takže touto cestou chcem posmeliť aj iných, ktorý majú problém so štítnou žľazou, aby sa nebáli urobiť ten veľký krok – vystúpiť z kolotoča lekárov, ktorí nás zastrašujú. Aj my sme sa na začiatku báli, veď aj preto sme dávku euthyrox 20 postupne znižovali až 6 mesiacov /prof.Turjanica odporúčal 3 mesiace/ a popri tom sme boli až 3x na kontrole u endokrinologičky… takže veľmi dobre viem, čo je to strach z vyradenia „doživotných liekov“. Ale výsledok stojí za to :))))
  Všetkým prajem veľa zdravia!

  • kde jste koupili olej s jodem?

  • To je skvělé, jste šikovní! S olejem Fortuna vitae mám taky výborné zkušenosti. Je hodně návodů, jak léčit štítnou žlázu přírodní medicínou, ale zaráží mě, že se doporučuje Lugolův roztok a chemická sůl! To je právě ten největší problém. Chemicky jodidovaná sůl se chová v těle stejně jako halogeny (fluorid v zubní pastě), vytlačí z těla organický jod a onemocní štítná žláza. Proč by jinak po plošném zavedení jodidované soli – která měla lidem pomoct proti strumě – je stále více nemocných se štítnou žlázou? Je potřeba solit jedině himalájskou solí bez jodu a bez protihrudkujících příměsí. Stejně tak nedoporučuji užívat nic co pochází z moře – tedy určitě ani mořské řasy! Kdysi to byl dobrý zdroj organického jodu, ale dnes jsou oceány zamořené radioaktivitou a ta štítnou žlázu ničí. Takže berete-li kelp, můžete si ještě ublížit. Jediné dostupné řešení na dodání organického jodu je právě olej profesora Turianici. Mně ohromně pomohl a to jsem měla dlouhodobě hypotyreozu. Dále na stimulaci ŠŽ můžu velmi doporučit provádět masáž štítné žlázy (sám na sobě) podle Václava Vocáska (najdete na youtube). A aby byl problém vyřešen od základu, doporučuji nechat si vyměřit detoxikační kúru podle metody Dr.Jonáše – preparáty Joalis. Pořeší autoimunitu, zánět, toxické kovy nebo jiné toxiny které zatěžují štítnou žlázu. Není důvod v dnešní době užívat chemické hormony, které vás dovedou akorát k tomu, že se postupně štítná žláza zhorší a nakonec vás doktoři pošlou na operaci abyste museli brát vysoké dávky umělých hormonů do konce života. Po vyoperování štítné žlázy už se to přírodní cestou opravdu spravit nedá. Uzdravit se je určitě možné a relativně snadné a dostupné, jen to chce komplexní přístup – dodávat organický jód, důsledně vyloučit chemický jód, vyřešit zánět a autoimunitu. Opravdu není důvod se trápit a ničit si tělo umělými hormony. Mimochodem když jsem brala Euthyrox tak mi šíleně padaly vlasy. To byla poslední kapka k tomu abych se naštvala a léky zahodila do koše. Doktoři o léčbě štítné žlázy nevědí vůbec nic, jediné co zvládnou je že vám žlázu ozáří na sonografii aby se ještě zhoršila a pak vám dají umělý hormon a dorazí vás tím že vám řeknou že to budete brát celý život. Bravo. Držím palce všem kdo se rozhodnou vyléčit alternativní cestou. V případě štítné žlázy to totiž jinak ani nejde.

 14. Dajte si do Google meno ,,profesor turianica,, mate tam aj olej…

Pridajte komentár

*