Zadržiavanie vody v tele a opuchy – ich príčiny a prírodná liečba


Print Friendly, PDF & Email

Zadržiavanie vody v tele a opuchy – ich príčiny a ako sa ich zbaviť

Vyšší podiel telesného tuku nemusí byť vždy tou jedinou príčinou našej nadváhy. Za tých niekoľko kíl navyše nezriedka môže voda, ktorá sa zadržiava v našom tele.

Existuje niekoľko príčin, prečo sa v našom organizme, v jeho obehovej sústave alebo v tkanivách, môžu tekutiny zadržiavať a hromadiť.

Tento jav je často zapríčinený zmenou tlaku vnútri ciev, prípadne tiež nadmerným objemom tekutín v lymfatickom systéme (miazgovej sústave).

Prejavuje sa v prvom rade opuchmi na nohách, členkoch, chodidlách a iných častiach tela.

Zadržiavanie vody v organizme môže byť zapríčinené aj:

 1. užívaním niektorých liekov
 2. dlhodobým sedením alebo státím
 3. nadmerným príjmom sodíka
 4. cestovaním lietadlom
 5. menštruáciou a hormonálnymi zmenami

Okrem toho, dlhotrvajúce zadržiavanie vody v tele môže byť prejavom vážnejších zdravotných problémov, ako sú napr. myómy (fibroidy) v maternici, hlboká žilová trombóza alebo pľúcny edém (opuch pľúc).

55 až 75 percent hmotnosti zdravého ľudského organizmu pozostáva z vody, zvyšok tvorí tuk, svalové tkanivo a kosti.

A preto, ak v krátkej dobe (1 – 3 dni) pozorujeme výrazné zmeny v našej hmotnosti, tieto zmeny má s najväčšou pravdepodobnosťou na svedomí voda.

V prípade, keď vieme, že prírastok na našej váhe je naozaj spôsobený nahromadenou vodou v našom tele, dodržiavanie nasledovných rád nám pomôže sa tejto nadbytočnej vody zbaviť:

1. Obmedzte príjem sodíka

Keďže sodík na seba viaže molekuly vody, nadmerný príjem sodíka môže mať za následok zadržiavanie vody v organizme a opuchy na rôznych častiach tela.

Preto, aby sme týmto problémom predišli, bude rozumné dodržiavať v príjme sodíka určitú striedmosť.

Maximálna odporúčaná denná dávka sodíka pre dospelé osoby je 2300 miligramov, ideálne je však prijímať o niečo nižšiu dávku.

2. Obmedzte príjem cukru

Vysoký príjem cukru v strave má za následok vysokú hladinu inzulínu, ktorý je častou príčinou zadržiavania vody v tele.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Preto sa snažme v našej strave obmedziť potraviny s vysokým obsahom cukru a zaradiť do nej viac vlákniny a bielkovín.

3. Pime viac vody

Zadržiavanie vody v tele býva často výsledným prejavom dehydratácie organizmu. Počas dňa by sme preto mali dbať o dostatočný príjem tekutín, najlepšie čistej vody.

4. Kardio tréning

Kardiovaskulárny typ tréningu má na naše telo viacero prospešných účinkov, najmä momentálne zrýchlenie srdcového tepu, zlepšenie metabolizmu či vyplavovanie toxínov z tela, ktoré často bývajú príčinou zadržiavania vody v organizme.

Kardio tréningu by sme sa teda mohli začať venovať častejšie.

5. Zdravé stravovanie

Na odplavenie nadbytočnej vody z nášho tela sa tiež odporúča zaradiť do stravy viac ovocia a zeleniny.

Okrem toho, ovocie a zelenina, najmä tie s vysokým obsahom antioxidantov, pomôžu nášmu telu zbaviť sa škodlivých voľných radikálov.

6. Konzumujme viac potravín bohatých na obsah draslíka a horčíka

Potraviny s vysokým obsahom draslíka a horčíka pôsobia na znižovanie obsahu sodíka v našom tele.

To sa okrem iného prejavuje aj optimalizáciou obsahu vody v našom tele. Ideálne by preto bolo, aby nasledovné potraviny boli súčasťou nášho každodenného jedálnička:

 • paradajky
 • batáty (sladké zemiaky)
 • banány
 • avokádo
 • listová zelenina (napr. špenát)

7. Vitamín B6

Je vedecky dokázané, že zvýšený príjem vitamínu B6 (aj vo forme výživových doplnkov) výrazne zabraňuje zadržiavaniu vody v organizme v prípade, že jeho príčinou je predmenštruačný syndróm (PMS).

Zbavením sa nadmerného a nepotrebného obsahu vody v našom organizme sa určite priblížime našej optimálnej telesnej váhe.

Okrem toho však dosiahneme aj zlepšenie viacerých telesných funkcií, ktoré sa prejaví v nezanedbateľnom posilnení nášho zdravia ako celku.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Na opuch končatín nech si dávajú pozor hlavne kardiaci. Z mojej skúsenosti inak dobre pomáha aj prasličkový čaj, prípadne aj surová strava aspoň pár dni.

Pridajte komentár

*