Zadržiavanie vody v tele a opuchy – ich príčiny a prírodná liečba

Print Friendly, PDF & Email

Zadržiavanie vody v tele a opuchy – ich príčiny a ako sa ich zbaviť

Vyšší podiel telesného tuku nemusí byť vždy tou jedinou príčinou našej nadváhy. Za tých niekoľko kíl navyše nezriedka môže voda, ktorá sa zadržiava v našom tele.

Existuje niekoľko príčin, prečo sa v našom organizme, v jeho obehovej sústave alebo v tkanivách, môžu tekutiny zadržiavať a hromadiť.

Liečba osteoporózy

Tento jav je často zapríčinený zmenou tlaku vnútri ciev, prípadne tiež nadmerným objemom tekutín v lymfatickom systéme (miazgovej sústave).

Prejavuje sa v prvom rade opuchmi na nohách, členkoch, chodidlách a iných častiach tela.

Zadržiavanie vody v organizme môže byť zapríčinené aj:

 1. užívaním niektorých liekov
 2. dlhodobým sedením alebo státím
 3. nadmerným príjmom sodíka
 4. cestovaním lietadlom
 5. menštruáciou a hormonálnymi zmenami

Okrem toho, dlhotrvajúce zadržiavanie vody v tele môže byť prejavom vážnejších zdravotných problémov, ako sú napr. myómy (fibroidy) v maternici, hlboká žilová trombóza alebo pľúcny edém (opuch pľúc).

55 až 75 percent hmotnosti zdravého ľudského organizmu pozostáva z vody, zvyšok tvorí tuk, svalové tkanivo a kosti.

A preto, ak v krátkej dobe (1 – 3 dni) pozorujeme výrazné zmeny v našej hmotnosti, tieto zmeny má s najväčšou pravdepodobnosťou na svedomí voda.

V prípade, keď vieme, že prírastok na našej váhe je naozaj spôsobený nahromadenou vodou v našom tele, dodržiavanie nasledovných rád nám pomôže sa tejto nadbytočnej vody zbaviť:

1. Obmedzte príjem sodíka

Keďže sodík na seba viaže molekuly vody, nadmerný príjem sodíka môže mať za následok zadržiavanie vody v organizme a opuchy na rôznych častiach tela.

Preto, aby sme týmto problémom predišli, bude rozumné dodržiavať v príjme sodíka určitú striedmosť.

Maximálna odporúčaná denná dávka sodíka pre dospelé osoby je 2300 miligramov, ideálne je však prijímať o niečo nižšiu dávku.

2. Obmedzte príjem cukru

Vysoký príjem cukru v strave má za následok vysokú hladinu inzulínu, ktorý je častou príčinou zadržiavania vody v tele.

Preto sa snažme v našej strave obmedziť potraviny s vysokým obsahom cukru a zaradiť do nej viac vlákniny a bielkovín.

3. Pime viac vody

Zadržiavanie vody v tele býva často výsledným prejavom dehydratácie organizmu. Počas dňa by sme preto mali dbať o dostatočný príjem tekutín, najlepšie čistej vody.

Zbohom vysoký krvný tlak

4. Kardio tréning

Kardiovaskulárny typ tréningu má na naše telo viacero prospešných účinkov, najmä momentálne zrýchlenie srdcového tepu, zlepšenie metabolizmu či vyplavovanie toxínov z tela, ktoré často bývajú príčinou zadržiavania vody v organizme.

Kardio tréningu by sme sa teda mohli začať venovať častejšie.

5. Zdravé stravovanie

Na odplavenie nadbytočnej vody z nášho tela sa tiež odporúča zaradiť do stravy viac ovocia a zeleniny.

Okrem toho, ovocie a zelenina, najmä tie s vysokým obsahom antioxidantov, pomôžu nášmu telu zbaviť sa škodlivých voľných radikálov.

6. Konzumujme viac potravín bohatých na obsah draslíka a horčíka

Potraviny s vysokým obsahom draslíka a horčíka pôsobia na znižovanie obsahu sodíka v našom tele.

To sa okrem iného prejavuje aj optimalizáciou obsahu vody v našom tele. Ideálne by preto bolo, aby nasledovné potraviny boli súčasťou nášho každodenného jedálnička:

 • paradajky
 • batáty (sladké zemiaky)
 • banány
 • avokádo
 • listová zelenina (napr. špenát)

7. Vitamín B6

Je vedecky dokázané, že zvýšený príjem vitamínu B6 (aj vo forme výživových doplnkov) výrazne zabraňuje zadržiavaniu vody v organizme v prípade, že jeho príčinou je predmenštruačný syndróm (PMS).

Zbavením sa nadmerného a nepotrebného obsahu vody v našom organizme sa určite priblížime našej optimálnej telesnej váhe.

Okrem toho však dosiahneme aj zlepšenie viacerých telesných funkcií, ktoré sa prejaví v nezanedbateľnom posilnení nášho zdravia ako celku.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Na opuch končatín nech si dávajú pozor hlavne kardiaci. Z mojej skúsenosti inak dobre pomáha aj prasličkový čaj, prípadne aj surová strava aspoň pár dni.

Pridajte komentár

*