Vedci spájajú selfie s narcizmom, závislosťou a duševnou chorobou. Týchto 15 je najhorších


Print Friendly, PDF & Email

Vedci spájajú selfie s narcizmom, závislosťou a duševnou chorobou. Týchto 15 je najhorších

Selfie sa v súčasnosti stalo veľmi populárne. Každý, kto má mobilný telefón, má možnosť urobiť si ho.

„Kognitívno-behaviorálna terapia pomáha pacientom rozpoznať dôvody ich kompulzívneho správania a následne sa naučiť, ako ho zmierniť“, uvádza Sunday Mirror.

Príklad tínadžera, ktorý takmer spáchal samovraždu

Príkladom extrémneho správania je britský dospievajúci chlapec, ktorý sa po neúspešných snahách urobiť perfektné selfie pokúsil o samovraždu.

Danny Browman bol posadnutý zachytiť dokonalý obraz. Denne trávil aj 10 hodín tým, aby si urobil okolo 200 selfíčok.

Tento 19 ročný chlapec schudol 15 kíl, vyhodili ho zo školy a neodišiel z domu celých 6 mesiacov len preto, aby si urobil perfektné selfie.

Hneď, ako ráno vstal z postele, urobil si 10 snímok. Potom, ako sa mu nepodarilo urobiť perfektné selfie, bol z toho natoľko frustrovaný, že sa pokúsil o samovraždu predávkovaním liekov.

Našťastie ho zachránila jeho matka.

„Neustále som sa snažil urobiť perfektné selfie a keď som si uvedomil, že to nedokážem, chcel som zomrieť. Stratil som svojich priateľov, vzdelanie, zdravie a takmer celý môj život,“ povedal pre The Mirror.

Danny Bowman sa považuje za prvého človeka vo Veľkej Británii, ktorý trpel závislosťou na selfie. Podstúpil terapiu, aby vyliečil svoju technologickú závislosť, obsedantno-kompulzívnu poruchu a telesno-dysmorfickú poruchu.

Liečba v Nemocnici Maudsley v Londýne spočívala v tom, že sa ho lekári snažili odpútať od jeho iPhonu, najskôr na 10 minút, potom na 30 minút a čoskoro až na hodinu.

„Bolo neznesiteľné začať, ale vedel som, že to musím urobiť, ak chcem žiť ďalej.“ uviedol chlapec.

Čo selfíčka vypovedajú o správaní ľudí

Verejní zdravotní pracovníci vo Veľkej Británii oznámili, že závislosť od sociálnych médií, ako sú Facebook a Twitter je choroba. Viac ako 100 pacientov kvôli tomu každý rok vyhľadá odbornú pomoc.

„Selfíčka spúšťajú u človeka posadnutosť sebou samým, prípadne sociálnu závislosť na vyhľadávaní pozornosti. Uvedené javy utvrdzujú potrebu človeka niečo robiť alebo naopak, nerobiť.

Zahŕňa to ľudí v celom spektre od narcistov až po tých, ktorí majú nízke sebavedomie.“ uvádza Pamela Rutledge v denníku Psychology Today.

Veľký problém digitálneho narcizmu je, že vyvíja veľký tlak na ľudí, aby dosiahli ťažko prístupné ciele bez toho, aby po tom čo i len túžili.

Chieť byť Beyoncé, Jay Z alebo supermodelkou je dosť ťažké, ale ak nie ste pripravení tvrdo pracovať, aby ste to dosiahli. Pritom stačí, aby ste iba znížili svoje túžby.

Len málo vecí je viac samodeštrukčných ako kombinácia vysokých nárokov s lenivou pracovnou morálkou.

Napokon, online prejavy narcizmu sú trochu viac než len seba-prezentačnou stratégiou, aby ste si nahradili nízke a krehké sebavedomie.

Keď sú tieto snahy posilňované a odmeňované ostatnými, ešte viac podporujú skreslenie reality a utvrdzovanie narcistických nezmyslov.

Sklony k selfie znepokojili thajských zdravotných odborníkov:

Liečba osteoporózy

„Ak venujete veľkú pozornosť publikovaným fotografiám, kontrolujete, kto si ich pozrel a kto ich okomentoval, dúfajúc, že dostali veľký počet likov, je to príznak toho, že vám selfie spôsobujú problémy.“ povedal Panpimol Wipulakorn.

Dr. Wipulakorn verí, že takéto správanie by mohlo neskôr spôsobiť problémy v mozgu, najmú tým, ktorí nedôverujú sami sebe.

Samotné slovo „selfie“ vzniklo v roku 2013 a zaviedol ho Oxfordský anglický slovník.

Tento termín je definovaný ako „fotografia, ktorá je urobená sama, zvyčajne so smartfónom alebo webkamerou a je nahratá na webové stránky sociálnych médií.“

„Populárne“ selfíčka

Tu sme pre vás vybrali 15 najobľúbenejších, a zároveň najhorších druhov selfíčok:

1. Selfie v telocvični (pretože vstupná kontrola nestačí)

2. Selfie s domácim zvieraťom (Ak chcete zverejniť fotografiu s vaším domácim maznáčikom, tak ju uverejnite)

3. Selfie v aute s bezpečnostným pásom (Doslova nastúpite do auta a pomyslíte si: „Dnes vyzerám tak dobre, radšej nech to vidia ostatní predtým, ako sa vydám na cestu.“)

4. Rozmazané selfie (Prečo?)

5. Selfie hneď potom, ako vstanete

6. Alebo ešte horšie, selfie, že predstierate spánok (My vieme, že ste nespali, hlupák, urobil si si hroznú fotku.)

7. Selfie s dieťaťom (extra body za jazvu po cisárskom reze)

8. Selfie v nemocnici (Vzácny poklad. Čím viac ste napojení na hadičky, tým lepšie.)

9. Selfie „Som na drogách“

10. Selfie s husou tvárou (Hej, dievčatá, nie ste krajšie, ale vyzeráte hlúpo a zúfalo. Ak je to to, čo chcete, pokračujte.)

11. Selfie s tehotenským bruškom (pošlite tú fotografiu svojej rodine a priateľom a nezaveste ju na internet)

12. Selfie „Som najväčšia prostitútka“

13. Selfie „Mám dosť peňazí, aby som letel lietadlom“ (A mám vlastné slúchadlá)

14. Selfie s 3D rozlíšením (Vyžaduje si to talent…spolu s triedou)

15. Selfie, ktorá hovorí o niečom, čo nemá nič spoločné so selfie (Mali ste skvelú noc a čo?)

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: organicandhealthy.org

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*