Varovanie Úrad pre kontrolu potravín a liečiv: epidurálne injekcie so steroidmi podávané proti bolestiam v chrbte a krku prinášajú vážne zdravotné riziká


Print Friendly, PDF & Email

Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) varuje pred nebezpečenstvami, ktoré predstavujú epidurálne injekcie so steroidmi, ktoré sa podávajú proti bolestiam v chrbte a krku

Neznesiteľné bolesti chrbta môžu spôsobiť, že budete mať pocit, akoby ste ich neboli schopní prežiť…

Po tom, čo vyskúšate nespočetné množstvo cielených cvičení, od ktorých očakávate úľavu, rôzne naťahovania svalov a končatín, po tom, čo navštevujete hriešne drahé kurzy jogy, konzumujete potraviny, ktoré majú pôsobiť proti bolestiam, a dokonca aj po tom, čo užívate lekárom predpísané rizikové lieky proti bolesti, niektoré bolesti jednoducho neustanú a z vášho života urobia peklo.

Potom sa môže stať, že už vám veľa možností na to, aby ste sa tejto bolesti zbavili, neostane a snáď už ani neexistuje iná možnosť, než tá, ku ktorej sa utieka množstvo iných ľudí.

Ostávajú už len steroidné injekcie. Tie však predstavujú aj niekoľko hrozivých rizík.

Jedna žena s bolesťou v bedrovej chrbtici opísala, aké to bolo, keď jej vpichli prvú injekciu so steroidmi, takto:

„Neviem, čo sa stalo, ale predtým mi bolo povedané, že pocítim niečo ako zopár včelích bodnutí, a potom možno nejaký tlak. Tá bolesť presiahla bežnú stupnicu od 0 po 10, stanovila som ju na úrovni 15.

Toto bola tá najhoršia bolesť, akú som kedy zažila. Odpadla som a môj krvný tlak klesol na  78/52. Museli mi podať kyslík, dali mi dýchať vonné soli, dávali mi obklady z mokrých uterákov a ešte všeličo iné.

NIKDY viac nedovolím, aby mi to znova urobili. Intenzívne to bolí a je to nočná mora.“

Ďalšia žena, ktorá dostala v roku 2011 epidurálnu injekciu so steroidmi proti bolestiam v chrbte, mala podobnú skúsenosť.

Helen Bertelli, matka dvoch detí z Raleigh v New Yorku, začala v sebe pociťovať elektrické výboje, svalové kŕče a nenormálny pocit toho, ako sa jej do spodných častí tela nalieva voda.

„Mala som pocit, akoby som bola napojená na koniec gitarovej struny a niekto na tú strunu zabrnkal. Moje nohy akoby explodovali, akoby v nich boli odpálili ohňostroje. Moje svaly sa šklbali, ako keby práve vreli.“

Na základe všetkých týchto strašidelných príznakov sa zdá, že táto procedúra na uvoľnenie bolesti nestojí za to, takže…

Ako fungujú epidurálne injekcie so steroidmi?

Prenikavé bolesti na chrbte alebo v krku sa niekedy liečia epidurálnou injekciou so steroidmi, čiže podaním steroidov injekciou vpichnutou do tela epidurálne (ESI).

Lekár podá steroidy do epidurálneho priestoru (epidurálny priestor je oblasť medzi miechou a kostnou štruktúrou chrbtice). Látka, ktorá sa podáva injekciou zvyčajne pozostáva z/zo:

  • steroidov alebo kortizónu, čo sú protizápalové prípravky,
  • lidokaínu, čo je rýchlo pôsobiace lokálne anestetikum,
  • soľného roztoku, ktorý zriedi lokálne anestetikum

Na röntgenovej tabuli bude jasne vidieť oblasť chrbta pacienta a aj to, že táto oblasť je umŕtvená. Pomocou živého röntgenového prenosu lekár vedie ihlu s injekciou, v ktorej sú steroidy, do epidurálneho priestoru.

Pri podaní injekcie sa automaticky predpokladá, že zmes má protizápalový účinok, ktorý môže pretrvávať od niekoľkých dní až do niekoľkých mesiacov.

Keďže však epidurálny priestor je taký delikátny, tento postup môže byť veľmi riskantný. Keď vezmeme do úvahy všetky tie príbehy, ktoré sa spájajú s epidurálnymi steroidnymi injekciami (ESI), sú tu určité veci, ktoré by ste o ESI mali vedieť.

Pravda o procedúrach podávania steroidov epidurálnymi injekciami

23. apríla 2014 uverejnil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) varovanie pre každého, kto zvažuje alebo plánuje využiť epidurálnu injekciu so steroidom.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Vo svojej výstrahe FDA dokonca uviedol aj to, že podanie ESI môže „vyústiť do zriedkavých, ale závažných nežiaducich udalostí, vrátane straty zraku, mozgovej mŕtvice, paralýzy a smrti“.

Vzhľadom na to, že potenciálne vedľajšie účinky sú takéto závažné, Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) rozhodol, že všetky injekčné steroidy musia obsahovať aktualizované upozornenie, ktoré zahŕňa vyššie uvedené riziká vrátane „arachnoiditídy, dysfunkcie čriev, dysfunkcie močového mechúra, bolesti hlavy, meningitídy, paraparézy (čiastočná strata schopnosti aktívneho voľného pohybu, oslabenie svalov, ktoré postihuje najčastejšie dolné končatiny), paraplégie, záchvatov a senzorických porúch“.

Aj keď to znie prekvapivo, FDA v skutočnosti ani doteraz nedal súhlas k tomu, aby sa steroidy používali a podávali týmto spôsobom. To je z veľkej časti dôsledkom toho, že výskum rizík spojených s epidurálnymi steroidnými injekciami sa ešte stále len vykonáva a nie je zďaleka ukončený.

Bez ohľadu na to, či to je alebo nie je schválené, Dennis Capolongo z EDNC (skupina, ktorá bojuje proti ESI už celé roky) sa domnieva, že štítky s varovaním by mali byť väčšie, výraznejšie, viditeľnejšie, písané veľkým písmom. Nemali by byť písané drobným, nečitateľným písmom.

Capolongo porovnal USA s Austráliou a Novým Zélandom. Práve tam vo februári 2018 aktualizovali texty upozornení tak, že sa na nich uvádza to, že takéto steroidové injekcie sa „NESMÚ používať intratekálne (lumbálnou punkciou v oblasti medzi mozgom a jemnou blanou mozgu, alebo medzi miechou a jemnou blanou miechy), epidurálne (cez chrbticu), intravenózne (do žily) a ani žiadnym iným nešpecifikovaným spôsobom“.

Sú epidurálne injekcie so steroidmi realizovateľnou možnosťou?

Hoci ESI nie sú najprirodzenejšou liečbou, niet pochýb o tom, že počas mnohých rokov pomáhali ľuďom zbaviť sa bolestí. Z ľudskej podstaty už akosi automaticky vyplýva, že ľudia majú vždy sklon pamätať si len negatíva, ale len veľmi zriedkavo si pamätajú pozitíva.

Bez ohľadu na všetko ostatné, výskumníci sú stále financovaní za to, aby sa pokúsili ďalej skúmať epidurálne injekcie so steroidmi ako reálnu možnosť efektívneho liečenia bolesti a snáď aj bezpečný liečebný postup.

V rámci štúdie, ktorá bola zverejnená v časopise Lekár bolestí, pacientom s bolesťami bedrovej chrbtice (čiže so stenózou) podali epidurálne injekcie so steroidmi.

Hoci veľkosť vzorky bola malá, pacienti boli rozdelení do dvoch skupín: prvú skupinu tvorili pacienti s miernymi až stredne silnými bolesťami a druhú skupinu tvorili pacienti so silnými bolesťami.

Keď výskumníci pozorovali rozdiel v úľave od bolesti po podaní ESI, zistili, že u pacientov oboch skupín došlo k poklesu „intenzity bolesti“.

Keď však porovnávali stav oboch skupín pacientov s odstupom troch mesiacov od podania ESI, zistili, že u skupiny s miernou až stredne ťažkou bolesťou došlo k väčšiemu ústupu bolestí.

Výskumné správy z Archívov fyzikálneho lekárstva a rehabilitácie takisto potvrdili, že ESI boli účinné pri zmierňovaní bolesti u pacientov s bolesťou v oblasti bedier, ktoré boli spôsobené degeneráciou medzistavcových platničiek.

V jednej zo správ sa spomína prípad, keď takmer polovica skupiny pacientov dostala len placebo. Keď výskumníci sledovali druhú polovicu skupiny, ktorá dostala epidurálne injekcie so steroidmi, 80 % z pacientov vyjadrilo úľavu od bolesti v bedrách.

V rámci podobnej štúdie bola pacientom s bolesťou ischýzy a bedrovej spinálnej stenózy podaná ESI.

Úžasné bolo to, že po uplynutí jedného roka od podania epidurálnych injekcií so steroidmi sa tri štvrtiny pacientov vyjadrili v tom zmysle, že majú o 50 % menej bolestí než pred tým, čo im ESI bola podaná.

Mnohí z nich sú schopní dokonca chodiť aj na dlhšie vzdialenosti a vydržia dlhšie stáť aj bez toho, aby pociťovali akúkoľvek bolesť.

Keď to zhrnieme, liečenie bolestí pomocou epidurálnych injekcií so steroidmi nemusí byť síce liečebným postupom s najnižším rizikom vedľajších účinkov, štúdie však naznačujú, že pozitívne účinky môžu byť sľubné.

Predtým, než dáte súhlas na akýkoľvek zásah do svojho tela, dôkladne sa porozprávajte so svojím osobným lekárom a urobte si aj svoj vlastný prieskum. Cieľom je to, aby ste zistili, či sú injekcie s epidurálnym steroidom tou najlepšou voľbou pre vás.

Ak ste ešte neskúšali prirodzené alternatívy liečenia,  napríklad rehabilitačné cvičenia na chrbticu alebo stravu, ktorá obsahuje potraviny s protizápalovými účinkami, možno by toto mohla tá prvá voľba, ktorú by ste mali vyskúšať!

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. ja som si vyliecila ischias tak, ze som asi 2 mesiace sedela na fit lopte, v praci pri pocitaci, doma, velmi rychlo ta bolest zacala ustupovat, doporucujem

  2. Pravidelne cvicim,jem zdravo,ale bolest pretrvava.Som objednana na injekciu..Tak len dufam,ze pomoze..

Pridajte komentár

*