Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Varovanie: Čo vám hrozí pri kolonoskopii, no lekár vám to nepovie


Print Friendly, PDF & Email

kolonoskopia

Každý rok vyše 14 miliónov zdravých Američanov sa podrobuje vyšetreniu kolonoskopiou pre odhalenie rakoviny hrubého čreva. V prepočte na počet obyvateľov to vychádza na 250.000 Slovákov.

Denník Anály internej medicíny (Annals of Internal Medicine) v článku nazvanom „Komplikácie kolonoskopie v integrovanom systéme zdravotnej starostlivosti“ uviedol, že približne 70.000 ľudí (0,50%) je usmrtených alebo zranených komplikáciami tohto vyšetrenia.

Oproti tomu ročná miera úmrtia na rakovinu hrubého čreva je len 0,22%. Po prepočte na slovenské pomery to vychádza na 1250 poškodených alebo usmrtených ľudí ročne u nás!

Problémové oblasti spochybňujúce prínosy kolonoskopie

V tejto časti sa podrobnejšie pozrieme na pár faktov, ktoré spochybňujú prínos kolonoskopického vyšetrenia.

1.Dramatický nárast výskytu rakoviny hrubého čreva. Napriek miliónom vyšetrení vykonaných medzi rokmi 2000 až 2007, ročná miera výskytu rakoviny hrubého čreva v USA narástla o zhruba 30.000 prípadov.

2. Viac polypov sa prehliadne ako nájde. Približne tretina kolonoskopií bežne prehliadne polypy, ale i samotné rakovinové nádory. Podľa správy Národného onkologického inštitútu (National Cancer Institute) zo dňa 17.10.2008 sa prehliadne prakticky 100% polypov v pravej časti vzostupného hrubého čreva.

3. Odstraňovanie polypov nepredchádza rozvoju rakoviny. Podľa výskumu z roku 2006 sa do niekoľko rokov po vyšetrení vyvinula rakovina hrubého čreva v rovnakej miere, aká by sa dala očakávať v bežnej populácii. Dokonca i vtedy, ak sa im odstránili polypy.

4. Nadhodnotené riziko úmrtia na kolorektálnu rakovinu. Riziká tohto druhu rakoviny sú nadhodnotené pre komerčné účely. Dokonca, aj osoba vo vysoko rizikovej skupine, má 12 násobne vyššie riziko úmrtia na ochorenie srdca, 10 násobné na inú rakovinu, 6 násobné na lekársku chybu, 3 násobné na mŕtvicu a 2 násobné riziko, že zomrie pri dopravnej nehode.

5. 95% polypov sú nezhubné. Nikdy z nich nebude rakovina, preto ich vybratie nemá žiadny význam.

6. Nie všetkým kolorektálnym typom rakovín predchádzajú polypy. Väčšina nádorov vzniká z plochých jaziev, ktoré nikto nenavrhuje odstrániť, hoci sú až 5 krát rizikovejšie pre vznik rakoviny ako polypy.

Zdravotné riziká kolonoskopie – 8 dôvodov, prečo sa jej vyhnúť

Problémom kolonoskopie nie je len absencia prínosov popísaných vyššie. Vyznačuje sa aj priamymi rizikami pre zdravie a dokonca život pacienta.

1. Kolonoskopické vyšetrenie zvyšuje riziko úmrtia na všetky ostatné príčiny. Štúdia The Telemark Polyp Study I ukázala, že po kolonoskopii mali pacienti o 157% vyššie riziko úmrtia ako kontrolná skupina (z dôvodov popísaných nižšie). Zníženie výskytu kolorektálnej rakoviny bol však iba 2% (štatisticky bezvýznamné).

2. Zvýšené riziko rakoviny. Odstránenie malígnych polypov alebo ich biopsia uvoľňuje rakovinové bunky do krvného obehu. Tieto bunky ako metastázy môžu vytvoriť nové nádory po celom tele.

Prírodná liečba osteoartritídy

3. Vysoké riziko vnútorného krvácania. Odstránenie polypov výrazne zvyšuje pacientove riziko úmrtia v dôsledku ťažko odhaliteľného interného krvácania. To môže spôsobiť ischemický infarkt, infarkt myokardu, zástavu srdca alebo náhle srdcové zlyhanie.

4. Ťažká dehydratácia. Príprava čreva pred kolonoskopiou spôsobuje silnú dehydratáciu. Môže spôsobiť nezvrátiteľné poškodenie obličiek, závrate, stratu vedomia, ischemický infarkt, náhlu srdcovú smrť, úraz a ďalšie komplikácie.

5. Chronické ochorenie hrubého čreva. Narušenie činnosti čreva po kolonoskopii často vedie k zápche, ťažkým hnačkám, zápalom a črevnej obštrukcii. Všetky tieto komplikácie spôsobujú syndróm zapáleného čreva. Tento jediný faktor zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva až 32 násobne!

6. Infekcie dýchacích ciest a zápal pľúc. Po celkovej anestézii sa až u 25% ľudí vyvinie infekcia dýchacích ciest. Mnohí starší ľudia zomierajú týždne či mesiace neskôr na akútny zápal pľúc. Úmrtnosť pri zápale pľúc je 5%, čo predstavuje približne 60 tisíc ľudí v USA ročne – viac ako úmrtia na kolorektálnu rakovinu.

7. Zrážanie krvi a pľúcna embólia. Hlboká trombóza ciev a pľúcna embólia sú bežné vedľajšie účinky celkovej anestézie. Len v Amerike sú príčinou až 200.000 úmrtí ročne.

8. Komplikácie z chýb lekárov počas kolonoskopie. V USA každý rok až 70.000 ľudí (v prepočte na Slovensko 3.500 ľudí) utrpí počas kolonoskopie úraz zavinením lekára. Skutočná miera, vrátane nehlásených poškodení, sa odhaduje na 280.000 (na Slovensku 14.000 ľudí), čiže 2% zákrokov.

Čo na miesto kolonoskopie?

Pôvodne sme túto tému chceli nechať na samostatný článok. Avšak veľa čitateľov sa nás dotazuje, že čo teda majú podstúpiť namiesto kolonoskopie?

Jeden známy lekár sa na túto tému vyjadruje v tom zmysle, že namiesto kolonoskopie celého čreva, úplne postačuje vyšetriť len jeho poslednú časť od konečníka po prvý záhyb v brušnej dutine.

Je tomu tak preto, lebo väčšina rakovín sa aj tak nachádza práve v tejto časti hrubého čreva a na toto vyšetrenie sa používajú bezpečnejšie nástroje ako pri klasickej kolonoskopii.

Záver

Ak sa blížite k veku, v ktorom sa začína vykonávať pravidelné vyšetrenie kolonoskopiou, teda približne 50. rok života, dobre si zvážte prínosy a riziká toho vyšetrenia.

Napriek silnej medializácii jej údajných prínosov sa totiž akosi pozabúda oboznamovať verejnosť aj s jej zjavnými nedostatkami.

V prípade, že sa vás táto téma zatiaľ netýka, určite na to upovedomte svojich rodičov a známych, pretože správne rozhodnutie dnes môže zajtra ovplyvniť ich život. A to doslova.

Stop Candida

Zdroj: Colonoscopy: Is It Worth The Risk?

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Rada pozerám videa od MUDr. Saputo. Jedno video bolo o tomto – aký obrovský biznis je kolonoskopia, vyberanie polypov. Dr. Saputo radí – nevyberať, skoro nikdy z toho nevznikne rakovina.

 2. Som zhrozená z uvedeného článku a nesúhlasím s ním. Kolonoskopia dokáže odhaliť a ak je to zavčasu aj vyliečiť rakovinu hrubého čreva a lekári na Slovensku sú odborníci, pozrite recenzie ľudí ktorí toto absolvovali. Sama som podstúpila toto vyšetrenie, našťastie bolo všetko v poriadku, dôležitý je aj prístup lekára a personálu. Keďže som mala rôzne ťažkosti, po kolonoskopii mi vymizli, ľudia riaďte sa svojím rozumom a nepodceňujte varovné signály tela. Syn podstúpil toto vyšetrenie kvôli problémom a zistili mu Crohnovu chorobu, iným spôsobom by mu to ani neodhalili.

  • Aljosa, plne, na milion % s tebou súhlasím!!!- Ja som bola na vyšetrení už viackrát a je to dobré, človek môže kľudne spávať! Synovi tiež objavili v čreve polypy – aj neškodné, ale aj jeden zlý, z ktorého by sa za pár rokov mohlo vytvoriť niečo oveľa horšie!!!!! A teraz v najbližšej dobe pôjdeme na kontrolu, hoci by sme ešte nemuseli! 🙂

   • signály těla lze zavčasu podchytit i normální (přirozenou cestou), naproti vašemu tvrzení mi zdravý rozum říká, pozor na ty jejich „lékařské“ praktiky… 🙁

  • Mas pravdu budem sa riadit vlastnym rozumom a na take vysetrenie NIKDY nepojdem. To nieje prirodzene aby vam do rici strkali nejake hadice. Zapaly criev, rakovina sa da tomu lahko predchadzat alebo ich zmiernit a nepotrebujem aby mi tam nieco strkali…urcite by som sa nezverila lekarom bezhlavo v dnesnej dobe a uz vobec nie tu na SR

  • Súhlasím s týmto komentárom. Tento článok je veľmi zavádzajúci a môže čitateľov pomýliť a nesprávne nasmerovať. Pracujem vyše 10 rokov na gastroenterologickom oddelení, síce v Nemecku, ale ako sa v komentaroch píše, dobrých odborníkov máme aj na Slovensku. Toto vyšetrenie pomôže zachrániť a predĺžiť životy mnohým ľuďom. Mrzi ma len, ze sa na Slovensku nepreplaca, ale ani neponúka možnosť čiastočnej anestézie- sedativa v podobe intravenoznej anestézie (propofol), kde pacient počas vyšetrenia spí a po vyšetrení môže do hodiny so sprievodom opustiť ambulanciu. Tak by sa totiž zabranilo strachu z vyšetrenia, ktoré je naozaj zvlášť kvôli zrastom po operáciách často veľmi bolestive a nepríjemné a ľudia sa boja a nejdú na vyšetrenie nie len vrámci prevencie ale ani pri ťažkostiach. Je známe, že náklady na prevenciu rakoviny hrubého čreva zďaleka neprevyšuju náklady samotnej liečbu rakoviny. Tiež samozrejme záleží veľa od samotného lekára a personálu, kde ani ja žiaľ nemám na Slovensku dobru skúsenost zvlášť s necitlivosťou personálu. Ale rozhodne je toto vyšetrenie dôležité a dúfam, že sa čoskoro aj na Slovensku dočkáme v tomto ohľade zlepšenia.

 3. Ja jsem toto absolvovala bez narkozy. Stačilo….

  • Lubica Chlapikova

   ja tiež,dnes a taku bolest som nezažila ani pri pôrodoch, už nikdy….strašný zážitok,
   ktorý museli ukončit skôr inak by som omdlela.

 4. Mam problemy s hrubym crevom, takze absolvujem kolonoskopiu 4x rocne.

  Robi sa z toho vacsi strasiak ako je. Poznam gastroenterologov na slovensku a nepoznam jediny pripad na slovensku kedy by niekto pri , alebo po kolonoskopii umrel.

  Polypy sa neodstranuju preto, aby sa obmedzilo riziko rakoviny, ale sa posiela na cytologiu aby sa zistilo ci je rakovinotvorne. Ak ste to nikdy na vlaste oci nevydeli, tak si to pozrit epozrite na youtube a potom zistite, ze by lekar musel byt slepi aby nezmadal polyp na crevnej stene.

  Nechapem ako moze kolonoskopia sposobit dehydtaraciu. Pred kolonoskopiou mozete pit az do polnoci nasledujuceho dna. Teda ak sa dehydratyjete od polnoci do rana tak je problem asi niekde inde.

  Ja som nikdy neabsolvola kolonoskopiu pri narkoze a ani nechapem preco by to niekto robil. Aj ked su taky…. Ale to uz nie je problem vysetrenia a s tym spojene riziko ale problem anestezy.

  • Narkoza sa podava pacientom, ktori podstupili niektoru z operacii v oblasti brucha alebo maju zrasty. Pri nafuknuti criev by tu bolest fyzi cky tazko znasali. Tak mi to vysvetlili v nemocnici. 🙂

  • To ze nepoznas taky pripad, neznamena ze taky neexistuju, co poznas vsetkych na SR??

  • Mate problemy s hrubym crevom a absolvujete kolonoskopu 4krat do roka? V com vam to pomaha? Kolonoskopia crevo nelieci, len ho drazdi. Je to drasticka invazivna metoda. Ja som po absolvovani kolonoskopie musela ist na operaciu. O tychto veciach sa vsak nehovori. Chrante si svoje crevo a nevystavujte ho takym sokom. Radsej si upravte zivotospravu a zivotny styl. To vam pomoze. Kolonoskopia urcite nie.

   • Tak ak niekto podstúpi kolonoskopiu 4 krát do roka, tak jasne ze mu to skôr uškodí ako pomôže. Normálne sa kolonoskopia opakuje najskor za 6 mesiacov, zvyčajne kvôli nedostatočne pripravenému – znečistenemu crevu, alebo ak neboli odstránené všetky polypy. Do nemocnice musia pacienti, pokiaľ je odstránenie polypu rizikové pre ambulantné vyšetrenie a mohlo by spôsobiť komplikácie.

 5. já jsem to absolvovala bez anestezie v 22 letech, ta bolest byla pro mě horší než porod, je to už 12 let, kdybych věděla, co mě čeká, tak bych na to nešla….

 6. Diagnóza sa dá všeobecne stanoviť aj z vyšetrenia vzorky stolice, keď sa vyšetruje prítomnosť krvi v stolici. Lenže po pozitívnom náleze sa automaticky robí kolonoskopické vyšetrenie.

 7. František

  Hovorí Vám niečo Shankaprakshalána?Nájdite si to a zistíte ako jednoducho sa dá vyčistiť nie len celé hrubé črevo,ale celý tráviaci trekt od hrtane po konečník,kto to pozná už nikdy nepôjde(nemusí) na koloskopiu!

 8. Americky doktori robia vsetko tak ako korejci vyrabaju automobily teda pasovo rychlo nekvalitne…Cest vynimkam aj to sa tyka len prominentnych lekarov. Preto treba brat tento clanok z rezervou.. nepoznam nikoho komu by kolonoskopia ublizila.

  • hildegarda

   Ja poznám, lepšie povedané poznala som. Mama mojej švagrinej zomrela následkom zle vykonanej kolonoskopie. Lenže páni MUDr. si tieto zbabrané úkony veľmi strážia, aby sa to verejnosť nedozvedela…. Po vyšetrení ju v obrovských bolestiach poslali z ambulancie domov, že veď to prejde, nech si doma ľahne a vyspí sa z toho… Keby nebola zavolala predtým dcére, tak by sa už nebola prebrala. Dcéra ju zobrala hneď na pohotovosť a tam zhrození zistili, že ju pustili domov s „deravým črevom“. Ihneď ju operovali, trápila sa vo veľkých bolestiach ešte asi 3 mesiace, kým nakoniec zomrela. Ale samozrejme to nebolo klasifikované ako následok zbabranej kolono……. Takže hor sa všetci na toto bezpečné vyšetrenie…… Veď lekári nám chcú iba to najlepie :))))

   • Podobnú situáciu sme prežili s našim otcom! Ten prežil len vďaka tomu, že ešte v ten deň som ho doviezla rovno na chirurgiu a urobila riadny cirkus, že otcovi poškodili črevo pri výkone…

   • Ako sa dá kolonoskopii vyhnút, keď mi našli v stolici krv ?

 9. Maria Vysocanska

  Som prekvapena co pisete pretoze,tiez som absolvovala kolonoskopiu ktorej som sa neskutocne bala a nakoniec to bolo v pohode.Petsonal a lekar super.pred zakrokom so. Dostala injekciu.

 10. Tiež som podstúpil kolonoskopiu bez akejkoľvek injekcie. Doktor zašiel len po prvý ohyb v čreve a ďalej pre bolesti nemohol. V tej časti ktorú prezrel našiel jeden polyp ktorý hneď odstránil. A navrhol mi opakovať kolonoskopiu ale tentoraz v celkovej anestézii. Súhlasil som. Mal som totiž skryté krvácanie v stolici, tak preto som chcel nech mi to pozrú. Lenže už druhý deň po tej čiastočnej kolonoskopii som začal mať problémy v spodnej časti brucha, začala mierna bolesť, tiež pocit že mi to tam akosi „brní“ (inak to neviem pomenovať), tiež nafukovanie a zápcha. Tiež som spozoroval že mám žlto zelenú stolicu každý jeden deň. A to som držal diétu aj kvôli prvému zákroku, aj preto že ďalšiu kolonoskopiu v celkovej anestézii som mal mať za 8 dní. Čo mi pripadalo dosť skoro. Absolvoval som predoperačné vyšetrenia a už som len dodržiaval všetko ohľadom stravovania. Presne deň pred vyšetrením a presne v čas keď som mal začať piť preháňadlo som sa rozhodol že si dám najprv vyšetriť čo spôsobuje tie moje problémy po kolonoskopii. Pred tým som také problémy s črevom nemal. Inak je to presne dnes čo som mal začať piť preháňadlo a zajtra ísť na vyšetrenie. Rozhodol som sa normálne najesť a preháňadlo som ani nerozrobil. Mám v pláne zajtra odmietnuť kolonoskopiu aspoň kým mi nezistia čo spôsobilo moje terajšie problémy. Mám pocit že mi to doktor poškodil. Buď sa to zapálilo, alebo iným spôsobom mám poškodené črevo. Predtým som takéto problémy nemal. Ešte aj v tejto chvíli ako to tu píšem mám nepríjemný pocit v bruchu. Chcem doktora požiadať o CT vyšetrenie hrubého čreva. A až keď pri CT niečo nájdu, až potom pôjdem na klasickú kolonoskopiu. Ale to všetko až potom keď mi prejdú terajšie problémy spôsobené prvým vyšetrením. Som zvedavý ako doktor zareaguje na to že odmietam kolonoskopiu a že budem žiadať CT a tiež vyšetrenie problémov ktoré nastali po prvej kolonoskopii. Ak s ním budem mať problémy, som rozhodnutý ísť k inému doktorovi. Nenechám si zničiť hrubé črevo a chcem aby mi to napravili. Ako to dopadne sme môžem neskôr napísať

 11. Ste úplne zmanipulovani. Načo by sa robila kolonoskopia v narkóze? Ved to je bežné vyšetrenie bez operačných zákrokov, možno skôr spoločenský nepríjemné, ináč bezbolestné. Tie komentáre mi pripadajú ako od odmietacov na očkovanie. Proste všetko čo je od lekárov je zle. Tak si chodte vylecit svoje choroby aj problémy do lesa a nezdrzujte pokrok.

  • Bezbolestné? Mali by ste sa porozprávať s ľuďmi, čo kolonoskopiu absolvovali… A o riziku možnej perforácii čriev ani nehovoríme.

  • Pro Lubos 16/01/2020 at 2:17
   Degradaci Člověka nazývat pokrokem … to je trefa 🙂

 12. Mejte radny styl zivota, jen alkalicku stravu a vse k tomu a muzete zit stastne 200 roku jak nyni nove trendy v USA samozrejme trochu pomoci s novymi supelementy, Senolytic activatory… jine NAD+ vseho druhu a take peclive omezena strava jen 5 az 12 hod denne jinak jen pitne voda.. tak zvaneho polohladoveni takze veskere toxiny, speky se pali a nic nemuze ulozit a vase tolemery se nebudou taken kratit…

 13. Desať dní po kontrolnej kolonoskopii mám silné bolesti v krížoch, tie som pred výkonom nemal, lekár mi povedal, že je to z prechladnutia, alebo z nervov. Ani jednu noc po kolonoskopii som nespal. Z plného zdravia do stálej bolesti. Platil som za vyšetrenie na stanovenú hodinu / bolo nás sedem na ten istý čas, platil som aj po výkone / Samozrejme, aj od poisťovne lekár vytiahol nejaké fin.prostriedky. Liečenie ? Biznis ? Čo to pre Boha je ?

Pridajte komentár

*