Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Toto sušené ovocie dramaticky znižuje riziko rakoviny hrubého čreva


Print Friendly, PDF & Email

ovocie na prevenciu rakoviny hrubého čreva

Súčasný výskum ukazuje, že konzumácia tohto sušeného ovocia s prebiotickými vlastnosťami môže výrazne znížiť riziko rakoviny hrubého čreva.

Je síce pravdou, že medzi ovocím nie je favoritom v obľúbenosti. Avšak po vzhliadnutí uvedeného výskumu možno budete chcieť prehodnotiť to, či ho neurobiť stálou súčasťou svojho jedálnička.

Kým prejdeme k jadru článku, vysvetlíme si najprv dva základné pojmy. Ľudia sú totiž často zmetení z pojmov probiotikum a prebiotikum.

Probiotikum je prospešná črevná baktéria. Prebiotikum je látka, zvyčajne potravina, ktorá podporuje rast prospešných baktérií.

Sušené slivky podporujú udržanie vhodnej črevnej mikrofóry

Štúdia, o ktorej hovoríme, bola uskutočnená Dr. Nancy Turnerovou z prestížnej Texaskej univerzity A&M. Pracuje tam ako profesorka výskumu na Katedre výživy a potravinárskych vied.

Jadrom výskumu bolo pozorovanie toho, ako konzumácia sušených sliviek podporovala zadržiavanie prospešných baktérií v črevách. Týmto baktériám sa často hovorí aj črevná mikroflóra.

Prítomnosť zdravých baktérií znižuje riziko rakoviny hrubého čreva tým, že priamo bojuje s nádorovými bunkami a bráni tak rastu nádorov.

V našom tráviacom trakte sa nevyskytujú len prospešné baktérie.

Existuje vyše 400 rôznych druhov baktérií obývajúcich naše črevá. Niektoré sú prospešné, iné neutrálne a ďalšie zasa škodlivé.

Dôležité je udržiavanie vhodnej štruktúry tejto mikroflóry, v ktorej by mali prevládať prospešné baktérie. Ak sa táto rovnováha naruší, môže dôjsť k množeniu zlých baktérií na úkor dobrých, čo vedie k zápalom.

No a ako všetci vieme, zápaly a hlavne chronické zápaly sú jednou z primárnych príčin vzniku nádorov.

Čo dokážu fenolové zlúčeniny objavené v sušených slivkách

Súčasťou výskumu Dr. Turnerovej bolo štúdium fenolových zlúčenín, ktoré sa v hojnom množstve nachádzajú práve v slivkách.

Uvedené zlúčeniny majú celú paletu zdravotných účinkov.

Pôsobia napríklad ako antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály. Tie sú známe tým, že poškodzujú DNA a zvyšujú riziko rozvoja rakovinových buniek.

Liečba osteoporózy

Štúdia skúmala konkrétny vplyv fenolových zlúčenín na myši, ktoré boli rozdelené do 2 skupín.

Prvá skupina myší dostávala stravu obsahujúcu sušené slivky. Druhej skupine bola podávaná kontrolná strava podobná tej prvej, avšak bez sušených sliviek.

Obe typy diét mali to isté množstvo kalórií a štruktúru makronutrientov (sacharidy, tuky a bielkoviny), aby sa zaistilo, že jediným rozdielom medzi nimi boli len sušené slivky.

Výskumníci následne vyšetrili obsah čriev a tkanivá v hrubom čreve.

Ako sušené slivky ovplyvnili črevá v pokuse na myšiach

Podrobným preskúmaním myších čriev prišli výskumníci k dvom prekvapivým objavom.

Prvým objavom bolo, že myši na diéte obsahujúcej sušené slivky mali v črevách väčšie množstvo prospešných a menšie množstvo škodlivých baktérií.

Kontrolná skupina myší mali opačný výsledok.

Druhým objavom bolo, že myši na slivkovej diéte mali v črevách tiež znížený výskyt abnormálnych útvarov v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Takéto abnormálne útvary sú často silným indikátorom zvýšeného rizika rakoviny hrubého čreva.

Na základe uvedených zistení došli výskumníci k záveru, že myši na diéte obsahujúcej sušené slivky mali oveľa nižšiu pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu.

Záverečné myšlienky k sušeným slivkám

Základným záverom výskumu Dr. Turnerovej je, že konzumovanie sušených sliviek pomáha udržať v hrubom čreve zdravú mikroflóru.

To má za následok priame a dramatické zníženie rizika vzniku rakoviny hrubého čreva.

Samozrejme, na objasnenie celkového vplyvu sušených sliviek na ľudský organizmus, je potrebné uskutočniť ešte ďalšie štúdie.

Avšak v každom prípade, už aj doterajšie zistenia predstavujú skvelú správu pre výskum prevencie rakoviny.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: This Dried Fruit Could Dramatically Lower Your Risk of Colon Cancer

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Vysoko oceňujem odborné odporúčania týkajúce sa prevencie závažnych civilizačných ochorení ako sú formy rakoviny.

  2. Bledá Tvář

    Jsem po rakovině a tento článek mě zajímá.

    1) No, já bych se tak neradoval z nákupu sušených švestek v xy-marketech, Protože jsou všechny sířené, tj. ošetřené kysličníkem siřičitým (SO2). A ten jak známo všechno živé zabijí !!!

    2) Jako dia na inzulínu představuje 100 g sušených švestek pro mě asi 50 g sacharidů, tj. cca 35% celkové denní dávky sacharidů. Nikde jsem neviděl doporučenou DD sušených švestek .

Pridajte komentár

*