Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva páchajú pokračujúce trestné činy sabotáže, všeobecného ohrozenia a šírenia nákazlivej choroby tým, že umožňujú očkovaným netestovať sa a voľne tak šíriť covid.

Toto sušené ovocie dramaticky znižuje riziko rakoviny hrubého čreva

Print Friendly, PDF & Email

ovocie na prevenciu rakoviny hrubého čreva

Súčasný výskum ukazuje, že konzumácia tohto sušeného ovocia s prebiotickými vlastnosťami môže výrazne znížiť riziko rakoviny hrubého čreva.

Je síce pravdou, že medzi ovocím nie je favoritom v obľúbenosti. Avšak po vzhliadnutí uvedeného výskumu možno budete chcieť prehodnotiť to, či ho neurobiť stálou súčasťou svojho jedálnička.

Kým prejdeme k jadru článku, vysvetlíme si najprv dva základné pojmy. Ľudia sú totiž často zmetení z pojmov probiotikum a prebiotikum.

Probiotikum je prospešná črevná baktéria. Prebiotikum je látka, zvyčajne potravina, ktorá podporuje rast prospešných baktérií.

Sušené slivky podporujú udržanie vhodnej črevnej mikrofóry

Štúdia, o ktorej hovoríme, bola uskutočnená Dr. Nancy Turnerovou z prestížnej Texaskej univerzity A&M. Pracuje tam ako profesorka výskumu na Katedre výživy a potravinárskych vied.

Jadrom výskumu bolo pozorovanie toho, ako konzumácia sušených sliviek podporovala zadržiavanie prospešných baktérií v črevách. Týmto baktériám sa často hovorí aj črevná mikroflóra.

Prítomnosť zdravých baktérií znižuje riziko rakoviny hrubého čreva tým, že priamo bojuje s nádorovými bunkami a bráni tak rastu nádorov.

V našom tráviacom trakte sa nevyskytujú len prospešné baktérie.

Existuje vyše 400 rôznych druhov baktérií obývajúcich naše črevá. Niektoré sú prospešné, iné neutrálne a ďalšie zasa škodlivé.

Dôležité je udržiavanie vhodnej štruktúry tejto mikroflóry, v ktorej by mali prevládať prospešné baktérie. Ak sa táto rovnováha naruší, môže dôjsť k množeniu zlých baktérií na úkor dobrých, čo vedie k zápalom.

No a ako všetci vieme, zápaly a hlavne chronické zápaly sú jednou z primárnych príčin vzniku nádorov.

Čo dokážu fenolové zlúčeniny objavené v sušených slivkách

Súčasťou výskumu Dr. Turnerovej bolo štúdium fenolových zlúčenín, ktoré sa v hojnom množstve nachádzajú práve v slivkách.

Uvedené zlúčeniny majú celú paletu zdravotných účinkov.

Pôsobia napríklad ako antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály. Tie sú známe tým, že poškodzujú DNA a zvyšujú riziko rozvoja rakovinových buniek.

Štúdia skúmala konkrétny vplyv fenolových zlúčenín na myši, ktoré boli rozdelené do 2 skupín.

Stop Candida

Prvá skupina myší dostávala stravu obsahujúcu sušené slivky. Druhej skupine bola podávaná kontrolná strava podobná tej prvej, avšak bez sušených sliviek.

Obe typy diét mali to isté množstvo kalórií a štruktúru makronutrientov (sacharidy, tuky a bielkoviny), aby sa zaistilo, že jediným rozdielom medzi nimi boli len sušené slivky.

Výskumníci následne vyšetrili obsah čriev a tkanivá v hrubom čreve.

Ako sušené slivky ovplyvnili črevá v pokuse na myšiach

Podrobným preskúmaním myších čriev prišli výskumníci k dvom prekvapivým objavom.

Prvým objavom bolo, že myši na diéte obsahujúcej sušené slivky mali v črevách väčšie množstvo prospešných a menšie množstvo škodlivých baktérií.

Kontrolná skupina myší mali opačný výsledok.

Druhým objavom bolo, že myši na slivkovej diéte mali v črevách tiež znížený výskyt abnormálnych útvarov v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Takéto abnormálne útvary sú často silným indikátorom zvýšeného rizika rakoviny hrubého čreva.

Na základe uvedených zistení došli výskumníci k záveru, že myši na diéte obsahujúcej sušené slivky mali oveľa nižšiu pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu.

Záverečné myšlienky k sušeným slivkám

Základným záverom výskumu Dr. Turnerovej je, že konzumovanie sušených sliviek pomáha udržať v hrubom čreve zdravú mikroflóru.

To má za následok priame a dramatické zníženie rizika vzniku rakoviny hrubého čreva.

Samozrejme, na objasnenie celkového vplyvu sušených sliviek na ľudský organizmus, je potrebné uskutočniť ešte ďalšie štúdie.

Avšak v každom prípade, už aj doterajšie zistenia predstavujú skvelú správu pre výskum prevencie rakoviny.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: This Dried Fruit Could Dramatically Lower Your Risk of Colon Cancer

Súvisiace článkyUpozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Vysoko oceňujem odborné odporúčania týkajúce sa prevencie závažnych civilizačných ochorení ako sú formy rakoviny.

  2. Bledá Tvář

    Jsem po rakovině a tento článek mě zajímá.

    1) No, já bych se tak neradoval z nákupu sušených švestek v xy-marketech, Protože jsou všechny sířené, tj. ošetřené kysličníkem siřičitým (SO2). A ten jak známo všechno živé zabijí !!!

    2) Jako dia na inzulínu představuje 100 g sušených švestek pro mě asi 50 g sacharidů, tj. cca 35% celkové denní dávky sacharidů. Nikde jsem neviděl doporučenou DD sušených švestek .

Pridajte komentár

*