Tieto tri rastliny aktivujú duchovné schopnosti, prehlbujú uvedomenie a obnovujú životnú energiu


Print Friendly, PDF & Email

Tieto tri rastliny aktivujú duchovné schopnosti, prehlbujú uvedomenie a obnovujú životnú energiu

Liečivé byliny a rastliny sa používajú už tisíce rokov na liečenie a posilnenie tela a mysle. Ich používanie je naozaj veľmi rozšírené, až tak, že v posledných desaťročiach vedci a výskumníci podnikli množstvo výskumov, ktorými skúmali účinky uvedených bylín a rastlín.

Samozrejme, záujem vedcov vo všeobecnosti možno považovať za pozitívnu vec, no veľká časť starodávnych poznatkov ohľadom energetických a duchovných účinkov týchto rastlín sa pri výskumoch stratila alebo ju prehliadli.

Prečo súčasná veda neskúma duchovné účinky bylín

Je na to jednoduchý dôvod – často je veľmi náročné, až nemožné, zmerať účinky týchto rastlín pomocou moderných vedeckých prístrojov.

Ak ale nejaký jav moderná veda nedokáže zatiaľ zmerať, neznamená to, že tento jav neexistuje.

Pred niekoľkými storočiami bol elektrón tiež neznámou časticou, no samozrejme, že existoval rovnako vtedy ako aj dnes, bez ohľadu na vtedajšiu nevedomosť či ignoranciu.

A to isté platí aj o energetických a duchovných vlastnostiach rastlín. Pre osoby, ktoré sú citlivejšie a majú schopnosť vnímať jemnejšie úrovne skutočnosti, sú vlastnosti týchto rastlín veľmi skutočné a účinné.

A na veci nič nemení, že väčšina ľudí o vlastnostiach týchto liečivých rastlín nič nevie.

Okrem toho, mnohé staroveké sofistikované systémy liečiteľstva, ako sú napríklad ajurvéda a tradičná čínska medicína, majú v zásobe veľké množstvo klasických textov.

Tieto texty idú do veľkej hĺbky a nájdeme v nich detailný prehľad a zobrazenie psychologických, duchovných a energetických účinkov rastlinnej a bylinnej medicíny.

Musíme poznamenať, že starovekí lekári považovali jemné úrovne liečebného procesu (psychologické, duchovné a energetické) pre úspešné vyliečenie choroby dokonca za omnoho dôležitejšie, než liečenie na telesnej úrovni. Telesné ochorenie vtedajší lekári vnímali len ako prejav, a nie ako skutočnú príčinu samotnej nerovnováhy.

Hlavná myšlienka, ktorá nám z toho vyplýva je, že liečivé byliny a rastliny majú skutočné a významné účinky na aktivovanie duchovných schopností.

Preto nám môžu veľmi pomôcť pri zmene nášho vedomia a myslenia. Väčšina z nás vie, že je to tak napríklad v prípade šamanov, ktorí používajú na aktivovanie duchovných schopností zmes byliniek, ako je napríklad ayahuasca a pod.

No málokto vie, že bylinky, ktoré sú bežne dostupné v predajniach liečiv a zdravej výživy, môžu mať podobné účinky a možno ich aj ľahšie začleniť do nášho každodenného života.

Ďalej v článku by som chcel vyzdvihnúť tri moje obľúbené byliny, ktoré majú jednoznačné a zreteľné účinky na aktiváciu duchovných schopností, najmä u osôb, ktoré sú dostatočne vnímavé na to, aby tieto účinky dokázali rozoznať.

Článok píšem v nádeji, že sa obnoví a zachová aspoň časť zo stratených starovekých vedomostí.

1. He Shou Wu (Fo-Ti)

Vo filozofii taoizmu má bylinka He Shou Wu (hriva čierneho vraníka) už dlhodobo povesť jedného z najznámejších prostriedkov s pozitívnym účinkom na dlhovekosť.

Podľa dochovaných legiend, čínsky bylinkár a qi gong majster Li Ching-Juen, ktorý sa narodil koncom 17. storočia, vďačil za svoju dlhovekosť najmä bylinke He Shou Wu a niektorým ďalším bylinkám.

Li Ching-Juen sa údajne dožil 256 rokov. Hoci mnohí môžeme mať pochybnosti o účinkoch byliniek na dlhovekosť, nedávne výskumy, ktoré podrobili rastlinu He Shou Wu skúmaniu, naozaj potvrdzujú, že táto bylinka má vlastnosti podporujúce dlhovekosť. [1]

Bylinke He Shou Wu sa pripisuje schopnosť zvrátiť priebeh mnohých chorôb, schopnosť chrániť a opraviť poškodenú DNA, niektoré výskumy dokonca preukázali, že táto bylinka prispela k predĺženiu života skúmanej osoby. [2]

He Shou Wu tiež zabraňuje v pôsobení enzýmu MAO-B, u ktorého je možné merať vplyv na dĺžku života a na celkový stav zdravia. [3]

To, že bylinka He Shou Wu má aj výrazné aktivizujúce účinky na duchovnej úrovni je však už menej známe. Táto rastlina má silné účinky najmä na podporu intuitívneho vnímania a schopnosti intuície ako takej.

V taoizme je He Shou Wu opisovaná ako tonikum s vlastnosťami Shen a Yin. Slovo „Shen“ sa prekladá ako „duch“ alebo „duša“, slovo „Yin“ zase označuje všetko, čo v sebe obsahuje „ženský“ prvok alebo energiu.

V tomto prípade slovo „Yin“ označuje schopnosť vnímať. A preto, pôsobením byliny He Shou Wu sa stávame „vnímaví voči duchom“ – citlivejšie a vnímavejšie osoby aj po krátkodobom pravidelnom užívaní tejto rastliny začnú bezpochyby pociťovať, že disponujú schopnosťou vnímať duše či duchov.

Osoby ktoré pravidelne užívali bylinu He Shou Wu uviedli, že pociťovali výrazné zvýšenie tvorivých schopností, väčšiu inšpiráciu a schopnosť intuitívne sa rozhodovať.

Práve preto môže byť táto bylinka významnou pomocou pre umelcov, osoby praktikujúce meditáciu či pre kohokoľvek, kto si chce naozaj obohatiť svoje vnímanie skutočnosti.

Okrem vyššie spomenutých výnimočných účinkov bylinky He Shou Wu, táto rastlina má aj iné nezanedbateľné účinky.

Spomenieme len tie najdôležitejšie pozitívne účinky na naše zdravie, a to hĺbkové zotavovanie a omladzovanie organizmu na bunkovej úrovni či posilnenie libida.

O mnohých iných zdravotných účinkoch tejto rastliny sa dozvieme viac v článku „Bylinka pre intuíciu a dlhovekosť“, ktorý si môžete prečítať tu.

Zo začiatku odporúčam užívať ¼ až ½ čajovej lyžičky He Shou Wu denne, dávku môžeme postupne zvyšovať.

Väčšina ľudí už po jednej dávke pociťuje záplavu inšpirujúcich myšlienok a intuitívnych výhľadov, hoci v niektorých prípadoch je na prejavenie sa účinkov potrebné jej dlhšie užívanie.

Liečba osteoporózy

2. Reishi

Na Východe je Reishi (lesklokôrovka obyčajná) veľmi obľúbená a známa ako „huba nesmrteľnosti“ či ako „huba duchovnej sily“. Keď bola huba Reishi podrobená skúmaniu, rýchlo sa ukázalo, že sa jedná o neobyčajný prírodný liek.

Vo filozofii taoizmu je huba Reishi veľmi vysoko vážená ako rastlina s účinkami podporujúcimi zdravie. Už v dávnych dobách bolo známe, že Reishi vplýva priaznivo naozaj na každý jeden telesný orgán, ako aj na psychiku.

Nie je to žiadne staroveké zveličovanie. Účinky huby Reishi sú preverené aj nemalým počtom moderných vedeckých výskumov. Za zmienku tiež stojí, že huba Reishi sa používa v nemocniciach v celej Ázii aj pri liečbe ťažkých ochorení, akým je rakovina. [4]

S istotou teda môžeme konštatovať, že sa jedná o rastlinu so silným účinkom. A hoci je táto rastlina výborným tonikom pre náš imunitný systém, starovekí liečitelia ju používali častejšie práve na aktivovanie duchovných schopností.

Podobne ako bylinka He Shou Wu, aj huba Reishi pôsobí povzbudzujúco na vlastnosti „Shen“ čo znamená, že je to rastlina, ktorá vyživuje ducha. Avšak z praktického pohľadu sú duchovné účinky huby Reishi trochu odlišné od účinkov byliny He Shou Wu.

Reishi má výrazný účinok najmä na upokojenie nervovej sústavy, uvoľnenie mysle a na navodenie stavu uvoľnenej sústredenosti. Vďaka týmto účinkom je huba Reishi oddávna vysoko cenená ľuďmi, ktorí chcú rozšíriť svoje duchovné obzory, osobami praktikujúcimi meditáciu ako aj každým, kto usiluje o odbúranie stresu zo svojho každodenného života.

Podľa mojich skúseností, účinok huby Reishi spôsobuje badateľnú zmenu vnímania času – nejakým spôsobom sa zdá, ako keby čas plynul pomalšie, no bez toho, že by sme mali spomalené myslenie či telesné procesy.

Je to podobný účinok, ako môžeme vidieť vo filme Matrix – máme schopnosť vnímať a spracovať viac informácií za kratší čas bez toho, že by sme sa náhlili či boli v strese.

Môžeme to povedať aj inak – naša myseľ pokračuje vo svojej činnosti normálnou rýchlosťou, ale čas začne plynúť pomalšie, čiže zo života dokážeme každú sekundu vyťažiť viac bez náhlenia sa či zrýchľovania.

Huba Reishi má na našu myseľ uvoľňujúci účinok, no bez toho, že by nás príliš utlmovala. Mohli by sme ju prirovnať k „meditácii v pilulke“, hoci sa od stavu meditácie svojím spôsobom odlišuje.

Nazdávam sa, že niektoré látky obsiahnuté v hube Reishi vplývajú na vylučovanie sekrétu z epifýzy. Epifýza je žľaza uložená v malom mozgu, ktorá zodpovedá za naše vnímanie skutočnosti a času, napr. prostredníctvom neurohormónov a iných mechanizmov.

Svoju úlohu tu zrejme tiež zohráva upokojujúci účinok huby Reishi na našu nervovú sústavu. Vďaka upokojeniu nervovej sústavy sa uvoľní a zväčší rozsah frekvencií, ktoré vníma a spracováva.

A tak naša nervová sústava, ktorá je obvykle zamestnaná najmä spracovaním stresových signálov, takto získa priestor pre spracovanie a plynulejší tok zmyslových vnemov do nášho vedomia.

Kombinácia všetkých týchto vlastností vyvoláva stav zvýšeného uvedomovania a zvýšeného vnímania – stavy, ktoré väčšina z nás v každodennom živote obvykle nikdy nezakúsila.

Ohľadom užívania huby Reishi na duchovné účely je dôležité poznamenať, že nie všetky sorty majú rovnaký účinok.

Taoisti veria, že huba Reishi, ktorá rastie na divoko v jej prirodzenom prostredí (vysoko v pohoriach, v hustých lesoch Severnej Ázie a Číny), obsahuje viac prvku Shen, čiže duchovnej energie než huba Reishi, ktorá je pestovaná v skleníkoch, kde rastie na drevených pilinách a stružlinách.

Drevené piliny sa však dnes pri pestovaní rastlín používajú úplne bežne. Preto je veľmi dôležité zaobstarať si produkt s výťažkom z huby Reishi, ktorá je pestovaná dlhodobo udržateľným spôsobom na divoko.

3. Bazalka posvätná (Tulsi)

Bazalka posvätná sa za posledných približne päťtisíc rokov stala legendárnou súčasťou kultúry hinduizmu, zdobí domácnosti a chrámy v celej Indii a vyslúžila si také mená ako „elixír života“ a „matka prírodného liečiteľstva“.

Táto rastlina má množstvo mimoriadnych zdraviu prospešných účinkov, od účinného odbúravania stresu a úzkosti po vyrovnávanie hladiny krvného cukru, upokojujúce účinky, obnovu správnej činnosti endokrinného systému a mnoho iných. [5-7]

Menej známe sú však už účinky bazalky posvätnej na jemné energetické pole človeka. Tulsi má silné účinky na harmonizáciu bioenergetického poľa, tzn. že má schopnosť obnoviť a vyvážiť jemné elektromagnetické polia, ktoré sú vytvárané našou mysľou a telom.

Pokrokoví vedci a lekári si začínajú stále viac a viac uvedomovať, že tieto elektromagnetické polia a ich pôsobenie sú veľmi dôležitým prvkom z pohľadu ľudského zdravia. Vo filozofii jogy je Tulsi považovaná za jednu z mála výnimočných byliniek, ktorá má schopnosť uviesť do rovnováhy čakry v ľudskom tele.

Čakry sú energetické centrá, ktoré sa nachádzajú hlboko v jemnohmotnom ako aj v hmotnom tele na miestach s mimoriadne vysokou hustotou nervových zakončení.

Bazalka posvätná sa už veľmi dlho teší veľkej obľube u osôb venujúcich sa meditácii v Indii a po celom svete – táto rastlina pôsobí na spomalenie toku myšlienok a na upokojenie tela, vďaka čomu sa pre meditujúcich stávajú hlboké stavy vedomia ľahšie dostupné.

Z bazalky posvätnej je možné pripraviť čaj, no konzumuje sa aj v podobe koncentrovaných extraktov v kapsliach či v tinktúrach. Každý z uvedených spôsobov konzumácie bazalky posvätnej je správny a každý nám prinesie požadované účinky, avšak nie je potrebné užívať ju každý deň.

Na zaznamenanie výraznejších zmien v našom zdraví je však potrebné, aby sme bazalku posvätnú užívali dlhodobejšie.

Zdroje

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4436517/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4471648/

[3] https://www.healthy.co.nz/ailment/2067-polygonum-multiflorum-liver-blood-tonic.html

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14713328

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11744301

[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3185238/

[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15587591

 

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. No nehnevajte sa na mna, ale davat posilnenie libida a meditaciu do jedneho „vreca“, to je ako miesat ohen s vodou !
    To by potom mohli byt sexiulni devianti tymi najlepsimi ucitelmi duchovneho osvietenia ! Mnohi vlastne aj su, ked sa po pekelnej skusenosti z tej najnizsej telesnej zavislosti rozhodnu pre chirurgicky zakrok. Preto ohnivym ludom neradno odporucat ani bazalku, to radsej medovku, matu, rascu, bobkovy list a podobne upokojujuce byliny ako branu k meditac.stavu.

    • TO KAŽDÁ ŽENA ktorá má aspoň jedno dieťa je ZÁVISLÁ na sexe ! SEXUÁLNE MANIAČKY – ZÁVISLÁČKY NO NEHOVORTE O TOM TICHO ! TO JE TABU TÉMA ! ! !

  2. terezkaterka

    Pekný článok, ale tie byliny nenajdem u nás na lúke. Tak že, tek že.

Pridajte komentár

*