Lekári objavujú, ako turistika mení naše mozgy k lepšiemu


Print Friendly, PDF & Email

Lekári objavujú, ako turistika mení naše mozgy

Hoci sa zdá byť jasné, že dobrá túra lesom alebo na nejakú horu vám môže vyčistiť myseľ, telo a dušu, aj veda začína teraz objavovať, že turistika môže skutočne meniť váš mozog… k lepšiemu!

Prečítajte si, aké zdravotné prínosy vám prinesie.

Turistika v prírode dokáže zastavovať negatívne myšlienky

Odhliadnuc od takmer okamžitého pocitu pokoja a uspokojenia, ktorý sprevádza čas strávený vonku, turistika v prírode dokáže obmedziť neustále premýšľanie.

Mnohí často zisťujeme, že nás pohlcujú negatívne myšlienky, čo nám bráni naplno sa radovať z danej chvíle a v najhoršom prípade nás vedie cestou depresie a úzkosti.

Nedávna štúdia, uverejnená v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, však zistila, že trávenie času v prírode tieto negatívne myšlienky vo významnej miere obmedzuje.

Pre vykonanie tejto štúdie porovnávali vedci udávané hĺbavé premýšľanie účastníkov, ktorí putovali buď mestským alebo prírodným prostredím.

Zistili, že tí, ktorí kráčali 90 minút v prírodnom prostredí, udávali nižšie úrovne premýšľania a mali tiež zníženú nervovú aktivitu v subgenuálnej prefrontálnej kôre, oblasti mozgu, spájanej s duševnými ochoreniami.

Tí, ktorí putovali mestským prostredím, však pokles neustáleho premýšľania neudávali.

Výskumníci uviedli, že zvýšená urbanizácia úzko súvisí s pribúdajúcimi prípadmi depresie a ďalších duševných ochorení.

Nájdenie si času na pravidelné vymanenie sa z mestského prostredia a trávenie väčšieho  množstva času v prírode, dokážu nesmierne prospieť našej psychologickej (a fyzickej) pohode.

Turistika pri odpojení sa od technológií zlepšuje tvorivé riešenie problémov

Štúdia, vykonaná psychológmi Ruth Ann Atchleyovou a Davidom L. Strayerom, zistila, že tvorivé riešenie problémov dokáže drasticky zlepšiť odpojenie sa od technológií a opätovné spojenie s prírodou.

Účastníci tejto štúdie sa vydali s batohmi na asi štvordňové putovanie prírodou a počas tejto doby nesmeli používať vôbec žiadnu technológiu.

Požiadali ich o vykonávanie úloh, vyžadujúcich si tvorivé myslenie a o riešenie zložitých problémov.

Výskumníci zistili, že u tých, ktorí sa zúčastnili na tejto turistickej exkurzii bez technológií, sa o 50 % zlepšil výkon pri riešení zložitých problémov.

Uviedli tiež, že technológie a mestský hluk sú neuveriteľne rušivé, neustále si vyžadujú našu pozornosť a bránia nášmu sústredeniu, čo všetko môže zaťažovať naše kognitívne funkcie.

Pekná dlhá túra, bez technológií, dokáže zmierniť duševnú únavu, upokojiť myseľ a podporiť tvorivé myslenie.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Turistika v prírode dokáže u detí zlepšovať ADHD

Porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou (ADHD) začína byť u detí čoraz bežnejšia. Deti s ADHD majú problém so zvládaním impulzívnosti a zachovaním sústredenia, ľahko sa nechajú rozptýliť a prejavujú nadmernú hyperaktivitu.

Hoci výchova detí s ADHD je pre rodičov náročná, obvyklé riešenie – lieky na predpis – môže narobiť viac škody než osohu, najmä keď rovnako dobre dokážu fungovať aj prírodné riešenia.

Štúdia, vykonaná Frances E Kupovou, PhD. a Andreou Faberovou Taylorovou, PhD., zistila, že vystavenie detí s ADHD „zeleným vonkajším aktivitám“ symptómy výrazne znižuje.

Výsledky tejto štúdie naznačujú, že pobyt v prírode vie prospieť každému, kto má problém sústrediť sa, alebo prejavuje impulzívne správanie.

Turistika v prírode je skvelé cvičenie, a preto zvyšuje inteligenciu

Vieme už, že cvičenie je skvelé pre našu celkovú pohodu. Turistika je vynikajúci spôsob na spálenie 400 – 700 kalórií za hodinu, v závislosti od vašej hmotnosti a náročnosti túry, a je ohľaduplnejšia ku kĺbom než iné aktivity, ako je napríklad beh.

Bolo tiež dokázané, že ľudia, ktorí cvičia vonku, pri tom s väčšou pravdepodobnosťou vydržia a budú dodržiavať svoje programy, čím sa z turistiky stáva skvelá voľba pre tých, ktorí si želajú stať sa aktívnejšími na základe pravidelnosti.

Bádatelia z University of British Columbia zistili, že aeróbne cvičenie zväčšuje objem hipokampu – oblasti súvisiacej s priestorovou a epizodickou pamäťou – u žien vo veku nad 70 rokov.

Také cvičenie nielen spomaľuje stratu pamäte, ale pomáha jej aj predchádzať. Výskumníci tiež zistili, že dokáže znižovať stres a úzkosť, zvyšovať sebavedomie a vyplavovať endorfíny.

Na riešenie každého jedného z týchto problémov užívajú mnohí ľudia lieky, no ich riešenie môže byť oveľa jednoduchšie, než si myslíte!

Ako môžete začať s turistikou?

Našťastie, turistika je jeden z najjednoduchších a najlacnejších športov, ktorým sa môžete venovať a môže byť veľkým prínosom pre celú rodinu, vrátane starej mamy!

Začnite v malom a otestujte si svoje schopnosti. Robte to, čo vám vyhovuje; ak to znamená len prechádzať sa po cestičkách v parku, je to v poriadku. Akékoľvek cvičenie vonku je lepšie než žiadne.

Na internete si môžete ľahko vyhľadať mapy turistických trás v okolí vášho domova a je tiež množstvo smartfónových aplikácií, ktoré ich mapujú.

Odporúčam vám však vypnúť si počas chôdze signál a telefón, aby ste z túry mohli mať čo najväčší úžitok (hoci môže byť múdre mať telefón aspoň so sebou, pre prípad núdze).

Zariaďte, aby ste mali dobré, pevné turistické topánky, klobúk a fľašu s vodou a oblečte sa tak, aby ste mohli ľahko odkladať vrstvy odevu či obliekať si ďalšie, keď sa zahrejete, alebo vychladnete.

Možno budete chcieť zvážiť aj použitie turistických palíc, ktoré môžu zvýšiť vašu rýchlosť a trochu zmierniť tlak na vaše kolená. Takže, môžete pre mňa niečo urobiť?

Choďte na túru!

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: collective-evolution.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Môj svokor bol turista celý život.Dnes má 93 rokov a je vitálny, úplne samostatný a ZDRAVí.

Pridajte komentár

*