Táto 15-minútová jogová zostava uvoľní i niekoľkomesačné napätie


Print Friendly, PDF & Email

Táto 15-minútová jogová zostava uvoľní i niekoľkomesačné napätie

Joga dokáže byť neuveriteľný nástroj na zmiernenie stresu a úzkosti. Pridanie čo i len krátkej jogovej zostavy do vašej každodennej rutiny vám môže pomôcť zachovať sústredenie a zbaviť sa všetkým prenikajúceho úzkostlivého myslenia.

Cvičenie ráno vám pomôže začať deň z miesta pokoja a jasnosti. Cvičenie večer vám pomôže zbaviť sa tlakov každodenného života.

Ako to funguje? Joga aktivuje váš parasympatetický nervový systém, čo upokojuje telo a myseľ.

Pravidelné cvičenie jogy vám tiež dodáva čas na odpojenie sa od sveta a spojenie sa s vaším dychom, čo oboje môže byť neoceniteľné pre zachovanie stavu vnútorného pokoja.

Uvádzam svoju obľúbenú jogovú zostavu pre úľavu od úzkosti. Môže sa cvičiť vždy, keď začnete pociťovať úzkosť alebo stres: ráno, na poludnie alebo večer.

Hlboký predklon

Táto 15-minútová jogová zostava uvoľní i niekoľkomesačné napätie

Hlboký predklon uvoľní napätie v dolnej časti vášho chrbta a hornej časti stehien. Pomáha tiež na nejakú chvíľu odpojiť svet, keď do vás prúdi energia.

Postavte sa do pozície hory, s oboma chodidlami pevne na zemi a rukami na bedrách. Vydýchnite a pomaly sa skláňajte dopredu od bedrových kĺbov, naťahujúc prednú časť svojho trupu.

Zohnite lakte a uchopte každý z nich opačnou rukou. Zľahka sa pohojdávajte zo strany na stranu, ak vám to je príjemné. Vydržte aspoň minútu.

Malasana (jogový drep)

Táto 15-minútová jogová zostava uvoľní i niekoľkomesačné napätie

Táto pozícia sťahuje nadol všetku vašu energiu, čo vám pomôže cítiť sa ukotvenejšie a menej úzkostlivejšie. Začnite s nohami rozkročenými na šírku bokov, alebo širšie – dôležité je, aby ste mali päty na zemi a vaše prsty smerovali von.

Klesnite bedrami nadol tak, aby vaše telo spočinulo medzi stehnami. Kvôli väčšej opore môžete použiť jogové bloky. Dlane umiestnite do srdcového centra a vydržte tak po 10 hlbokých nádychov a výdychov.

Pozícia kravy s rukami orla

Táto 15-minútová jogová zostava uvoľní i niekoľkomesačné napätie

Kvôli času, ktorý trávime pri počítači a pri našich telefónoch, trpíme bolesťami krkov, chrbta a pliec. Táto pozícia pomôže uvoľniť všetko napätie, ktoré celý deň pociťujete v hornej časti tela.

Začnite na všetkých štyroch. Pravé koleno preložte cez ľavé a položte ho naň. Otvorte chodidlá do strán a jemne spusťte bedrá k podlahe.

Natiahnite ruky do strán a vsuňte pravú pažu pod ľavú. Pevne k sebe pritlačte predlaktia, zdvihnite lakte, držiac ich súbežne s podlahou. Dlane tlačte k sebe.

Vydržte v tejto pozícii 1 minútu, potom zopakujte s opačnými rukami a nohami.

Pozícia holuba

Táto 15-minútová jogová zostava uvoľní i niekoľkomesačné napätie

Vaše bedrá nesú neuveriteľné množstvo emocionálneho napätia. Táto pozícia vám pomôže uvoľniť tlaky dňa a urovnať veci, ktoré sa hromadili celé týždne či roky.

Začnite v pozícii nadol hľadiaceho psa. Posuňte pravé koleno dopredu a umiestnite ho do jednej línie s vašou pravou rukou. Členok by ste mali mať v jednej línii s vašou ľavou rukou, vaša holeň by mala byť súbežne s prednou časťou podložky.

Zbohom vysoký krvný tlak

Natiahnite ľavú nohu dozadu a spočiňte na zemi kolenom a priehlavkom nohy. Vystrite boky a zohnite sa dopredu tak, aby ste čelom spočinuli na svojich rukách. V pozícii vydržte 2 až 5 minút na každú stranu.

Pozícia dieťaťa

Táto 15-minútová jogová zostava uvoľní i niekoľkomesačné napätie

Ide o veľmi upokojujúcu pozíciu. Uvoľnite sa, dýchajte a na niekoľko minút zabudnite na okolitý svet. Po odcvičení tejto pozície sa budete cítiť oveľa vyrovnanejší fyzicky aj duševne.

Posaďte sa na podlahu tak, aby ste mali kolená naširoko od seba a vaše nohy sa dotýkali palcami.

Vtlačte brucho medzi stehná a čelom sa oprite o podlahu. Vystrite ruky dlaňami dolu a cez špičky prstov sa naťahujte od bedier.

V tejto pozícii dýchajte zľahka a vydržte v nej 1 až 5 minút.

Pozícia ležiacej bohyne

Táto 15-minútová jogová zostava uvoľní i niekoľkomesačné napätie

Toto je moja obľúbená posilňujúca pozícia. Stačí v nej stráviť niekoľko minút a budete sa cítiť ako celkom nový človek.

Ľahnite si na chrbát a spojte chodidlá svojich nôh. Kolená pritom necháte voľne otvorené do strán. Pohodlne položte paže po stranách trupu, obrátené dlaňami nahor.

V tejto pozícii dýchajte 2 až 30 minút.

Pozícia nohami nahor pri stene

Táto 15-minútová jogová zostava uvoľní i niekoľkomesačné napätie

Táto jednoduchá obrátená poloha vám takmer okamžite pomôže zbaviť sa stresu a úzkosti. Ľahnite si na podlahu a prisuňte zadok čo najbližšie k stene, posúvajúc nohy hore stenou.

Nohy držte vystreté a chodidlá zohnuté. Plecami a hlavou spočiňte na podlahe. Ruky položte pohodlne vedľa seba, obrátené dlaňami nahor.

Zavrite oči a odpočívajte 5 až 10 minút.

Meditácia v sede

Táto 15-minútová jogová zostava uvoľní i niekoľkomesačné napätie

Meditácia je jeden z najlepších nástrojov na vymanenie si hlavy z chaosu a prenesenie sa na miesto pokojnej jasnosti. Zavrite oči. Zhlboka sa nadýchnite. Zadržte dych.

Pomaly vydychujte. Sústreďte sa na svoj dych. Pre zbavenie sa úzkosti môžete zameriavať svoj nádych na oblasti, v ktorých cítite nahromadené napätie dňa – najobvyklejšími oblasťami napätia sú bedrá a plecia.

Pri výdychu si predstavujte, ako sa všetko napätie uvoľňuje. Začnite s 5 až 20 minútami meditácie denne a postupne cvičenie predlžujte.

Po dokončení cvičenia si doprajte chvíľku na zladenie sa so svojím telom. Ako sa cítite? Ste stále napätí, alebo sa cítite ľahší? Sú vaše myšlienky menej roztúlané a jasnejšie?

Cítite sa nabudení? Vyvolalo to nejaké ďalšie emócie? Pravidelné cvičenie tejto zostavy vám pomôže zbaviť sa úzkosti na trvalejšej úrovni.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: mindbodygreen.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*