Tajný recept starkej, ktorá za celý život zubára nepotrebovala


Print Friendly, PDF & Email

Tajný recept starkej, ktorá za celý život zubára nepotrebovala

Dnes vám porozprávam príbeh, ktorý mi asi pred desiatimi rokmi dala prečítať jedna známa. Poučenie z neho vyplývajúce sa časom ukázalo byť pomerne pravdivé.

Článok sa tiež týka oblasti, ktorej sa na stránke až tak často nevenujeme.

No a tu je ten príbeh:

Raz dávno sedeli vo vlaku kupé starká, mladík a zopár ďalších ľudí. Mladík sa neustále chytal za líca. Jeho výraz tváre napovedal, že ho poriadne bolia zuby.

Ako čas plynul a mladík sa zdal byť na tom stále horšie a horšie, zrazu sa ozvala starká a následne medzi ňou a mladíkom prebehol tento rozhovor:

Starká: „Mladý pán, zuby vás bolia z toho, že robíte všetko naopak“, zašamrotala si popod nos starká.

Mladík: „Naopak? Čo robím naopak?“

Starká: „No, ráno keď sa osprchujete, tak si určite najprv uterákom utriete tvár a až potom ruky.“

Mladík: „No, áno, tak to robím. A čo je na tom zlé?“

Starká: „Čo je zlé? No predsa to, že to robíte naopak.  Ak by ste si vždy utreli najprv ruky a až potom tvár, zuby by vás teraz neboleli…“

Koniec príbehu.

Hmm???

Teraz si vravíte: „A to je všetko? Kde je to ponaučenie?“

Ok, pokúsim sa teraz polo-vedecky vysvetliť, čo tým starká myslela.

Pointa príbehu

Takže o čo tu ide? No, ide tu o to, že ak si po sprche najprv utriete tvár, tak súčasne pri tom, ako držíte v ruke uterák, si utrie aj ruky. Tie si potom už zvlášť neskôr neutriete, lebo sú už suché.

A práve tu je jadro problému. Ani netušíte čo si tým vlastne spôsobujete…Teraz sa dostávame tak k jadru článku.

Pri utieraní rúk sa tu vychádza z princípu akupresúrnych bodov.

Ruka je po chodidlách druhé miesto na tele s najväčším počtom takýchto bodov. Každý z nich je spojený s niektorým vnútorným orgánom v tele. A následne každý orgán je nervovými a energetickými dráhami prepojený s niektorým zo zubov.

Dôkladným utieraním rúk si zároveň masírujete aj celú paletu akupresúrnych bodov. Tie následne posilňujú vnútorné orgány. No a tie spätne ovplyvňujú a utužujú vaše zuby.

Rovnaký efekt by ste dosiahli aj nie doslovným utieraním rúk, ale pravidelnou dennou masážou uvedených bodov na rukách. Robiť to ráno po sprche vo forme utierania rúk však má zopár výhod.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Prvou výhodou je to, že na to nezabudnete. Ak si vytvoríte rutinu, že po každej sprche si dôkladne poutierate ruky do uteráka, stane sa to u vás časom pravidelnosťou.

Ak by ste sa rozhodli robiť masírovanie rúk cieľavedome, určite na to časom zabudnete.

Ráno po sprche vám táto procedúra zaberie len jednu či dve minúty. To nikomu nerozhodí časový rozvrh. Dokonca aj ja, čo permanentne nikdy nestíham, si na to bez problémov tých pár minút vždy nájdem.

Ďalšou výhodou je napríklad to, že to robíte v mieste, kde ste sami a nikto vás nevidí. Nebudete tak musieť vysvetľovať kolegom v práci alebo ostatným členom rodiny, ktorí pre takéto veci nemajú pochopenie, prečo si každý deň masírujete ruky.

Okrem toho výhodou je aj to, že použitie uteráka umožňuje samotnú masáž vykonať účinnejšie, ako keby ste si iba jednoducho masírovali jednu ruku druhou.

Postup utierania rúk

1. Ruky si poutierajte dôkladne. Najprv jednu, potom druhú.

2. Pri tomto type utierania použite o trochu väčšiu silu v porovnaní s bežným utieraním. Cieľom nie je len utrieť vodu, ale zároveň vykonať masáž.

3. Jednej ruke venujte približne jednu až dve minúty. To stačí.

4. Utrite si najprv dlaň, potom chrbát ruky a následne každý prst, vrátane palca.

Tak a to je všetko. Robte to pravidelne každý deň a je veľká pravdepodobnosť, že zubára viac potrebovať nebudete. Prípadne ak, tak len na zákroky ako dentálnu hygienu raz za čas alebo opravu starých plomb.

Prečo tento trocha nezvyčajný článok?

Pred tými desiatimi rokmi, keď mi tento príbeh dala známa prečítať, som jeho pravdivosti veľkú váhu neprikladal. Dokonca vtedy ani táto stránke ešte neexistovala…

Avšak povedal som si: „Veď čo, za skúšku nič nedám!“. A tak som od tej doby začal pravidelne po rannom sprchovaní si dôkladne utierať najprv ruky.

Teda, ak aj náhodou som si najprv utrel tvár, nevadí. O samotné poradie tu vlastne ani tak nejde. Ide tu o tú masáž. A tak aj keď si utriem najprv tvár, vždy následne venujem jednu až dve minúty dôkladnému utieraniu, respektíve masírovaniu rúk.

A čudujte sa svete, ono to zrejme naozaj funguje!

Predtým som mal pokazené zuby pomerne často a v ústach asi 6 plomb. Odkedy vykonávam toto „cvičenie“, žiadne nové plomby nepribudli.

Za celých posledných 10 rokov som bol u zubára len vtedy, ak sa mi zlomila existujúca plomba a bolo potrebné ju vymeniť. (Tuto si môžete prečítať iný zaujímavý článok o plombách, hlavne tých amalgámových.)

Druhým dôvodom návštev zubára bola dentálna hygiena. Okrem toho nič, žiadne nové zubné kazy, zapálené ďasná, ani nič podobné.

P.S.

Skúsite tento tajný trik starkej z vlaku aj vy?

Vrelo vám to odporúčame, veď stáť vás to nebude nič. A potom časom nám určite dajte vedieť, či to fungovalo aj u vás.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ak to povedie k potrebe návštevy zubára len z dôvodu údržby starých plomb a dentálnej hygieny, tak sa to oplatí vyskúšať:-))

 2. maria baranovska

  keby som to vedela ovela skor,nemusela by som nosit nahrady,ale zacnem s tym masirovanim,ved predsa na rukach mame body z celeho tela 🙂

 3. este tu chyba clanok o zmene spinu vody a sme kompletni
  jedna babka povedala

 4. prometheus

  Ja by som chcel vidiet babku ako si kazde rano dava sprchu

  • Moja mama každé ráno i večer do smrti, t.j. 85 rokov. Skutočne.

   • Moja mama každé ráno i večer do smrti, t.j. 85 rokov. Skutočne.
    Ešte pridám, že po utretí tela, si špeciálne uterákom masírovala najmä chrbát, tiež jej to niekto poradil v šesťdesiatke.

  • Mária Vaňová

   ja som o jednej takej vedela – moja stará mama sa práve každé ráno sprchovala, utierala sa vlastnoručne tkaným uterákom a zomrela v roku 2002 ako 88 ročná

 5. Hildegarda

  Prečo by sa babka nemohla sprchovať každé ráno? Naša babka, ktorá v decembri 2013 oslávi 90 rokov sa každý deň okolo 10,00 hod. čvachtá vo vani 🙂 Normálne jej závidím, taká pohodička… Ráno vstane, pomodlí sa všetky sv.ružence, naraňajkuje sa, 9,30hod.kávička+maškrta a šup do vane 🙂 A je z nej taká čiperka, že ju ani dobehnúť nemôžem….

 6. Hildegarda

  … ale veru zuby už nemá… asi si ruky neutiera 🙂
  PS: Tým nechcem znevažovať ani nijak zatracovať článok. Má to niečo do seba.

 7. Hmm, tak nasa babka sa sprchuje raz za mesiac…:(

 8. noooo. my, súrodenci, sme sa ako deti o chrup rovnako starali, alebo skor nestarali. žiaľ. strava- ja s bratom sme boli o mäse a mlieku a kyslej kapuste
  sestry /2/- tie boli o menej mäse, nechceli a mlieko tak isto nechceli
  hádajte, ktorí z nás majú dobré zuby. Ešte doplním, tí s dobrým chrupom si okusujú dodnes nechty. Noooo možno to bude asi tým 🙂

 9. Zabudli ste na usi – akupresurne body….

 10. Citala som ten pribeh pred takmer 15 rokmi a cca 10 rokov som si tak utierala ruky, jeden prst za druhym a potom celu ruku velmi dokladne. Zuby mam v prisernom stave. Pochybujem, ze by boli v horsom stave, keby som si neutierala ruky podla toho pribehu.

 11. Kvalita zubov závisí hlavne od stravy a jej úpravy – menej sladkého a viac surovej zeleniny a ovocia. A samozrejme istú rolu tam hrá aj genetika.

 12. Jen k tomu dodám… Přečtěte si knížku Sexuální reflexologie v praxi (Mantak Chia a W.U.Wei) a bude Vám jasný, co ta babka musela ještě před tím utíráním rukou dělat, Ale to už neřekla, kolik reflexních zón je v jeskyňce a nebo na ch*ji… Teď mě omluvte, jdu na jinou stránku a „čistit zuby“. 😀

 13. Skutočne vedecký výskum. Metodika „Jedna pani povedala.“

 14. Dobrý deň,
  celý deň pracujem/e manuálne , – najprv v práci a potom aj v domácnosti . Myslím, že masírovania rúk máme ( ako kto ) dostatok . A nemám pocit že práve masážou rúk o 2-5 min. naviac , mi vyrieši starosť s chrupom. Už tu bolo spomenuté vyššie, – spôsob čistenia, stravovanie a genetika . … a mimochodom , už ste počuli o ultrazvukovej ( nie sonickej ) zubnej kefke? Používam ju asi rok a s výsledkom som veľmi spokojný .

  • o ultrazvukovej som nepočula, ale ani o sonickej /z toho, čo som čítala, tak aj sonická je dobrá???/ My máme doma obyčajnú elektrickú.

 15. Môžem potvrdiť, že je na tomto príbehu – spôsobe veľká pravda. To, že sa majú utierať najprv ruky, hovorievala aj moja babka, ktorá to mala od svojej starkej. Podotýkam, moja starká sa narodila v 1882, takže ak mala túto informáciu od svojej starkej, ktorá ju tiež zdedila, traduje sa to už veľmi dávno. Ja to môžem na sebe tiež potvrdiť.

 16. Mám 80 rokov a ruky po sprche si utieram už 40 rokov, čo som sa to dozvedela.
  Povedal mi to už nebohý muž, ktorý ako vojak cestoval vlakom a jeho priateľa
  vo vlaku bolel zub. Bola s nimi stará žena, ktorá mu povedala, že aby si po sprche
  najskôr utieral ruky a potom telo a nebudú ho bolieť zuby. Odkedy mi to muž povedal, tak to robím aj ja a ešte nemám štátne zuby, len mostky, ktoré som si vyrobila ešte ako mladá, pretože som orechy lúskala zubami. Robí to tak aj syn a on učí zas dcéru.

Pridajte komentár

*