Čo je lepšie na pokazené zuby: Amalgámové či biele porcelánové plomby?


Print Friendly, PDF & Email

zubne plomby

Pri rozhodnutiach aký typ plomby použiť na pokazené zuby sa do popredia často dostáva cena. Tie amalgámové sú zvyčajne výrazne lacnejšie ako biele keramické plomby.

V tomto článku sa dozviete dôvody, prečo by ste sa v tejto oblasti cenou riadiť radšej nemali. Pár Eur ušetrených dnes môže totiž viesť k závažným zdravotným problémom v budúcnosti.

Čo je to amalgám a ako na nás pôsobí?

Amalgám, ktorý sa rutinne používa ako plomba, sa skladá z tekutej ortuti (cca 50%) a zmesi prášku (cca 50%), popritom tento prášok pozostáva z viacerých kovov: 3% ortute, 16% cínu (v starých plombách až 30%), 12% medi a 20% striebra, ako aj z malého množstva niklu, kadmia a pod.

V nových plombách tento prášok obsahuje len 1,5% ortute, takže celá plomba obsahuje dohromady až 51,5% ortute.

Často majú ľudia v ústach až 12 amalgámových plomb, čo predstavuje cca 3-4 gramy čistej ortute. Keby sa človeku injekčne podal čo len 1 gram ortute, znamenalo by to už smrteľnú dávku. Také množstvo ortute znášame len preto, lebo ortuť je viazaná v tejto kovovej zliatine a len veľmi pomaly sa uvoľňuje do tela.

Naše ústa sú teda také malé laboratórium, v ktorom neustále prebiehajú mechanické, chemické a elektrolytické procesy.

Sliny sú elektrolyt, to znamená vodivá tekutina. Skôr či neskôr sú všetky plomby zasiahnuté koróziou, po desiatich rokoch je to už cca 80% všetkých plomb. Korózia zapríčiňuje, že sa kovy z plomb uvoľňujú a dostávajú bez zábran do nášho tela.

Rôzne zliatiny v ústach (amalgám, zlato, palladium a i.) okrem iného spôsobujú aj vyššie napätie v ústach a urýchľujú tým korózne procesy.

V priemere každý človek, ktorý má 12 plomb, v priebehu 1 roka prijme asi 560 mg ortute. Po 10. rokoch, keď je už väčšina z nich narušená koróziou, je polovica ortute z plomby preč.

Nielen ortuť, ale aj ostatné amalgámové kovy sú jedovaté: toxické sú aj striebro a meď a najmä cín, ktorý je vysoko toxický pre bunky a nervy a jeho vplyv na organizmus ešte nie je celkom preskúmaný. Hlavným problémom je však ortuť, ktorá je veľmi prchavá a je v plombách zastúpená v najväčšom množstve.

Ortuť a jej vplyv mozog

Ortuť sa vyparuje už pri teplotách 20 stupňov C. V ústach  máme niekedy teploty od 40 – 60 stupňov Celzia! Ortuť je preto neustále z plomby uvoľňovaná, hlavne pri požívaní a žuvaní horúcich potravín a nápojov.

Pri žuvaní sa ortuť dostáva spolu so slinami do žalúdka a čreva a vo forme výparov sa dostáva aj do pľúc a cez nos pri vdychovaní  priamo do mozgu.

Cez korene pokazených zubov ortuť zasahuje čeľusť, následne cez zubné nervy zasahuje centrálny nervový systém a mozog. Popri mozgu a nervovom systéme sú postihnuté najviac orgány, ktoré sú v tele zodpovedné za vylučovanie a čistenie, to znamená pečeň, žlčník, obličky, črevá a lymfatický systém.

Keďže zuby a mozog sú si navzájom blízki “susedia”, dostáva sa tento jed veľmi ľahko pomocou krvi do mozgu a prekračuje tak nefiltrovaný cez mozgovú hranicu (závoru). Až po zistenní tejto skutočnosti sa teda prišlo na to, prečo býva mozog najviac postihnutý a prečo sa v ňom nachádza najviac ortute.

V mozgu sa ortuť viaže s proteínom a v tejto forme môže len veľmi ťažko mozog opustiť. Pitvy dokázali, že nositelia amalgámových plomb mali v mozgu, najmä v hypofýze také množstvo ortute, ktoré zodpovedalo počtu plomb v ich ústach.

Inými slovami, čím viac plomb v ústach, tým viac ortute v mozgu, popritom dnes sa už vie rozoznať ortuť získaná z iných prameňov (napr. strava, voda) a ortuť z amalgámových zliatin.

To, čo sa v mozgu našlo pri pitvách, bola jednoznačne ortuť z plomb. V mozgu môže ortuť poškodiť celý limbický systém, ktorý je zodpovedný za spánkové centrum, riadenie pamäti a tiež spracovanie emócií.

V nervovom systéme sa tento jed ukladá pozdĺž nervových dráh, nervov v mieche a pozdĺž trigeminusových nervov v mozgu. Mnohé choroby nervového pôvodu ako napr. roztrúsená skleróza alebo Parkinsonová choroba môžu tak mať svoj pôvod v otrave amalgámom.

Príznakom poškodenia hypofýzy (mozgová žľaza) ortuťou,  je nárast potreby močenia a to aj v noci.

Tak isto aj v obličkách sa ortuť viaže s proteínmi a môže tak zapríčiniť ich ťažké poškodenie.  Telo vylučuje jedy hlavne cez črevo, a tak je prirodzené, že aj tento orgán býva poškodený.

Nečudujte sa preto, keď nastanú problémy, ako napr. zápal črevnej sliznice, narušenie črevnej flóry, plesne a pod.

Ortuť, srdce, cievy a ženské orgány

Taktiež srdce a krvný obeh sú rušené vo svojej aktivite vplyvom ortute. Nasledovne môže prísť  k problémom súvisiacim so srdcovou činnosťou, ako napríklad narušenie srdcového rytmu a pod.

Prítomnosť ortute v ženských orgánoch sa prejavuje tvrdnutím tkaniva a tvorením cýst a polypov. U tehotných žien ortuť preniká cez placentu, ktorá by mala dieťa chrániť pred škodlivými vplyvmi.

Vedci namerali vo vyvíjajúcom sa plode približne 20% väčšie množstvo ortute, ako u jeho matky.

Nervový systém tela dieťaťa môže byť teda už od jeho narodenia poškodený (Poznámka redakcie: A ak nie je poškodený ortuťou z amalgámu, dorazia ho dávky ortute vo vakcínach).

Civilizačná choroba – otrava amalgámom – poškodzuje teda nielen jednu generáciu, ale tieto škody prechádzajú na ďalšie pokolenia. Deti, ktoré už prišli na svet s ortuťou v tele, reagujú veľmi citlivo na založenie ďalšieho amalgámu do zubov!

Prečo sa zdravotné problémy u ortuti neprejavujú hneď?

Potom čo ste si prečítali, aké škody amalgám v organizme spôsobuje, sa určite čudujete, prečo mnohí z nás, ktorí majú plné ústa amalgámu, ešte polomŕtvi neodpadli. Našťastie k ťažkým a viditeľným otravám dochádza len zriedkavo.

Po prvé je to preto, že naše telo tento jed nevstrebáva celkom, ale ho z časti vylučuje a po druhé preto, že pokiaľ sme zdraví, naše telo má ohromnú schopnosť sa samo očisťovať, je to jeden fantastický samočistiaci stroj.

Nesmie však byť preťažený. Niektorí ľudia majú málo, iní zas veľa plomb v ústach, niektorí majú malé, iní veľké diery v pokazených zuboch.

Mnohí majú v ústach aj rôzne amalgámové zmesi. Pred pár rokmi si ich zubári miešali sami, dnes si ich môžu kúpiť od farmaceutických firiem už hotové.

Niektorí z nás majú pevné zdravie, iní menej. Existuje teda veľmi veľa príčin, prečo sú niektorí postihnutí menej a iní viac. Naše telo musí denne spracovať a vylúčiť len malé množstvo ortute.

Liečba osteoporózy

To sa mu darí po určitý čas celkom dobre.  Avšak, príde operácia, choroba, nadmerný stres, k tomu znečistené životné prostredie, kedy je ochranný systém oslabený a telo začína amalgámové jedy ukladať.

Dlhé roky sa nič nedeje, kým sa “sud nenaplní.” Symptómy ľahkej otravy väčšina ľudí možno ani nezbadá.

Akútne otravy sú ľahšie rozoznateľné, pretože prechod od zdravého stavu do stavu choroby je veľmi nápadný a rýchly. V tomto prípade ľudom po návšteve zubára a po založení novej amalgámovej výplne, príde nevoľno, alebo dostanú hnačku či bolesti hlavy atď.

Biele keramické plomby aj napriek obsahu niektorých sporných prímesí, väčšinu z týchto príznakov nespôsobujú.

V nasledujúcom zozname symptómov otravy sa môžete sami otestovať. Je to veľa symptómov, ktoré jednotlivo môžu byť aj následkom iných ochorení.

To najzákernejšie pri otrave z ortute je, že neexistuje jeden typický symptóm, ktorý ju dokazuje, ale je to kombinácia mnohých príznakov.

Prejavy otravy ortuťou

Nie všetci ľudia reagujú na otravu rovnako. Prečítajte si tento zoznam a poznačte si, čo sa vás týka.  Ak sú to viaceré príznaky naraz, je veľká pravdepodobnosť, že ste postihnutý aj vy. (Symptómy, napísané hrubšími písmenami som mala aj ja sama):

 • Krvácanie ďasien, paradentóza, zápaly ďasien
 • Bolesti zubov a čeľusti
 • Horká kovová chuť v ústach, zápach z úst
 • Časté pupáky, ranky alebo „žaby“ v ústach
 • Napínanie žuvacích a tvárových svalov
 • Obmedzená pohyblivosť čeľuste, vŕzganie a praskanie čeľustí pri pohybe
 • Tlak v hlave, bolesti hlavy, migréna
 • Zahmlená hlava, pocit vidieť svet spoza záclony
 • Častá únava a vyčerpanosť
 • Problém s koncentráciou
 • Problém s rozpamätávaním sa a s pamäťou
 • Problém so spaním, nespavosť
 • Časté stavy pocitu bez energie, depresie
 • Nárazové zmeny nálad, strach, hanblivosť, popletenosť
 • Závrate, nerozhodnosť
 • Problém s pokožkou
 • Alergie
 • Časté zápaly hrdla alebo nosových dutín
 • Slzenie očí
 • Problém so zrakom, napr. dvojité videnie
 • Pocity tlaku v bruchu, nafúknuté brucho
 • Zápchy, hnačky, alebo oboje navzájom sa striedajúc
 • Nechutenstvo
 • Je vám zle, keď ste hladný
 • Bolesti a kŕče v črevách
 • Trasenie svalov, unavené svaly, bolesti svalov
 • Kŕče v nohách
 • Bolesti kĺbov, reuma, bolesti končatín
 • Opuchnuté lymfatické uzliny, najmä v oblasti hlavy a krku
 • Tŕpnutie a bolesti  šije
 • Bolesti v oblasti srdca
 • Narušený srdcový rytmus, nepravidelný tlkot srdca
 • Pomalé dýchanie, najmä nadýchnutie pripadá ťažko
 • Často studené ruky a nohy
 • Všeobecná náklonnosť na infekčné choroby
 • Časté močenie, aj v noci

Myslite na to, že aj symptómy, ktoré prichádzajú len v určitých fázach, sú pre otravu ortuťou tiež charakteristické. Okrem hore uvedených symptómov sú u ľudí s otravou pozorované i nasledujúce ťažkosti:

Oči, uši, chuťové a čuchové vnemy

Tupý pohľad, neostré videnie, dvojité videnie, šedý zákal, oslepnutie, zmena pigmentu v oku, poškodený sluch, pískanie v ušiach, celkové zhoršenie sluchu, zápaly stredného ucha, zápach z úst, citlivosť na dym, zníženie prípadne totálne vypadnutie chute a čuchu.

Štítna žľaza

Zvýšená alebo znížená funkcia, tvorenie hrčiek, nadmerné potenie, strata na váhe, problém so spánkom.

Obličky, močové cesty

Časté močenie, náklonnosť na zápal močových ciest a prostaty, tvorenie vody v tele, tupá bolesť v spodnej časti chrbta, opuchy obličiek, smäd, pohyblivé hodnoty magnézia a vápnika.

Žalúdok, črevo, pankreas

Nafúknuté brucho, časté nevoľnosti a zvracanie, zápaly žalúdka, čriev, slinivky brušnej (pankreas), chronický zápal slepého čreva alebo zápaly v jeho oblasti.

Pečeň, žlčník

Bolesti v oblasti pečene, rôzne poškodenia pečene, žltkastá pleť, bledá mäkká stolica, žlčníkové kamene a iné problémy so žlčníkom.

Pohlavné orgány

Cysty, polypy, zápal vaječníkov a maternicovej steny, PMS syndróm (silné bolesti v podbruší, prsiach krátko pred menštruáciou), nepravidelný menštruačný cyklus, neplodnosť, impotencia, rakovina prostaty.

Srdce, pľúca, krv

Nepravidelný, slabý tlkot srdca, časté búšenie srdca, plytké nádychypocit zviazaného  hrudného koša, anémia.

Koža

Alergie, akné, citlivosť na kovy, vyrážky, svrbenie, hrčky v koži.

Hlava, ústa, čeľusť, oblasť krku

Horiaci jazyk, napuchnutý s otlačkami zubov po stranách, kývajúce sa zuby, amalgámové tetovanie v ďasnách (malé fialkasté bodky a fliačiky), stŕpnuté oblasti v ústach a čeľustiach, problém s prehltávaním, trhanie svalov na tvári, pocit tepla v hlave,  pocit, že vám hlavu ťahá dozadu, zápaly nosových, čelových dutín, zápaly čeľuste, ďasien, vypadávanie vlasov, zmena štruktúry vlasov – ostanú tvrdé a rozdvojené.

Mozog, nervový systém

Mozgová skleróza, slabá pamäť až úplné výpadky pamäte, miešanie a vypadávanie slov, nelogické úkony, totálna citová otupenosť, nevysvetliteľné záchvaty plaču, zvýšené svalové reflexy, večné vnútorné napätie a nepokoj, malá výkonnosť, práca s hlavou pripadá ťažko, večná únava a preťaženosť.

Ďalej sú to ochorenia centrálneho nervového systému a vegetatívneho systému, trigeminusneuralgia, toxické zápaly mozgovej blany, chronický syndróm  únavy, zmena písma, myšlienky na samovraždu,  škody na hypofýze, hypotalame, limbickom systéme, nádory v mozgu

Na záver

Toto množstvo symptómov potvrdzuje len to, aké obrovské škody môžu pokazené zuby vyplnené amalgámom a dlhoročná chronická otrava ortuťou v organizme spôsobiť.  Možnože ste mali doposiaľ šťastie a ochránili ste svoje zdravie nepoškodenou imunitou.

Alebo máte po prečítaní tohto zoznamu pocit, že aj vy môžete byť postihnutý?

Veľmi vám držím palce, aby ste patrili do skupiny “neotrávených”. Myslite však na to, že amalgám je “časovaná bomba” v našom chrupe, ktorá môže každú chvíľu vybuchnúť.  A všetkým tým, ktorí majú podozrenie, že sú otrávení, by som chcela dodať odvahu.

Nebojte sa pozrieť tejto chorobe do očí a rozhodnúť sa takpovediac “zub za zub” a popasujte sa s ňou. Zodpovednosť za vaše telo  a zdravie leží len a len vo vašich rukách, tú nemôžete predať žiadnemu zubárovi, doktorovi ani doktorke.

Aj keď by sme mohli byť veľmi nahnevaní na tých, ktorí nám desaťročia vkladali do zubov tieto kovy, nemusíme im hneď pri budúcej návšteve hneď “zahryznúť do prstov”.

Ale “ukážte im zuby” v prípade, ak by opäť prišli s amalgámom a obsiahle ich informujte o svojich problémoch s otravou.

Držím vám palce!

Svetlana Wenzl

(www.marhulove-jadierka.eu)

Poznámka redakcie

Ak sa rozhodnete pre výmenu amalgámových plomb za biele keramické, potom odporúčame počas výmeny dodržiavať zopár dôležitých rád:

1. Zaobstarajte si Kombuchu a Chlorellu alebo Spirulinu. Približne týždeň pred výmenou ich začnite užívať (stačí jednu z nich). Chlorella a Spirulina vaše črevo čiastočne prečistí a pripraví na ďalšiu detoxikáciu.

2. Počas vyberania amalgámovej plomby u zubára vŕtačkou sa bude tvoriť veľké množstvo prachu a drobných čiastočiek. Zubár ich bude síce hneď odsávať, no aj tak sa mnohé môžu dostať do pľúc alebo žalúdka.

3. Pre minimalizovanie kontaminácie dýchajte nosom, nie ústami. Tiež sa snažte neprehltávať sliny. Po dokončení vŕtania si ústa čím skôr vypláchnite vodou.

Zbohom vysoký krvný tlak

Nasledujúce 2 až 3 týždne po zákroku pokračujte v konzumácii Chlorelly alebo Spiruliny. Tie vo vašich črevách naviažu zbytky ortute, ktorú ste mohli počas vyberania plomby nechtiac prehltnúť. K tomu pridajte tiež Kombuchu, ktorá pomôže vyplaviť ortuť už vstrebanú do krvi a ostatných tkanív.

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Udelujem pokutu v takmer nevycislitelnej vyske za utrapy miliardam ludom, a to tomu kto vymyslel tieto amalganove plomby. Mal by viest zodpovednost za problemy ktore spachal

 2. dobrý deň,

  čítal som Váš článok a zaujal ma. Ak je všetko toto čo píšte pravda, je jasné, že to treba dať z úst čo najskôr preč. Lenže otázka znie, čo „biele blomby“? z čoho sa skladajú? neobsahujú taktiež látky, ktoré nášmu orgmanizmu škodia…a je to len krok z blata do kaluže?
  ďakujem za odpoveď.

 3. dakujem za clanok, tiez by ma zaujimalo, ci su biele plomby bezpecnejsie, pripadne ake maju zlozenie..dakujem a vsetko dobre

  • Máte pravdu. Biele plomby sú tvorené z polymérov a kremíka, avšak obsahujú aj látku bisGMA. Tá sa vyrába za pomoci BPA (bifenol-A). BPA je hormonálny disruptor, môže vyvolávať hormonálne i neurologické poruchy.

   Takže máte na výber – ortuť z amalgámových plomb alebo BPA z bielych plomb. Ťažko povedať čo je horšie. Osobne by som si zvolil asi BPA.

   Najlepším riešením je starať sa o zuby tak, aby žiadne plomby nebolo treba. Ja viem, ľahšie sa to hovorí, ako vykoná. Sám ich mám v ústach niekoľko… 🙁

   • Podle mě největší vliv má genetika (některé rody mají zuby zkažené, i když si pravidelně čistí zuby, někdo to má nadělené, a zuby si skoro nečistí a kazů minimum), a další silný vliv je vhodná strava bohatá na vápník (ale ne tekuté mléko, nýbrž jogurt a tvaroh), křemík a další minerály. Sladkosti vyráběné z rafinovaného cukru jsou jistě také nevhodné, a to nejen na zuby, ale rafinovaný cukr má negativní vliv i na cévy a další orgány, jakož i na množení nevhodných bakterií a na celkové zdraví, energii, kondici.

 4. preto sa drzim hesla,radsej ziadny zub ako plomba z amalganu :D.sice mam o pat zubov menej,ale aj o pat plomb menej 😀

 5. Vážená p. Svetlana!

  Neviem ako Vy ale ja som z matematiky neprepadol a ak správne počítam tak amalgámová plomba sa skladá z nosiča a zmesi 50:50 %. A v tej zmesi v tých 50% sa voľakedy nachádzalo 3% ortute (Hg) a v nových už iba 1,5%! Čo po prepočte voči celku je pôvodne hmotnostného 1,5% a po novom iba 0,75% !

  Príklad: keď má plomba 2g (2000mg) tak voľakedy obsahovala 30mg (0,03g) Hg a nová iba 15mg (0,015g) !

  Je pravda že 40 – 50 mg Hg je smrteľných ale amalgám ako taký po zatvrdnutí Hg
  nevylučuje a pokiaľ sa Vám plomba odlúpne a ju zhltnete, tak ju žalúdok nedokáže spracovať a organizmus ju vkuse vylúči (vykakajú sa).

  Ako chemik spracovania ropy som mal za školských čias rozbor materiálov a amalgám bola jedna zo vzoriek!

 6. fb. Liecba hladom

  Ja si dal uz pred 14timi rokmi vybrat vsetke amalganove blomby a vymenil ich za keramicke. Za komunistov bolo normalne zub rozvrtat, aj ked bol zdravy a dat blombu. Za poslednych 14 rokov som nemal ziaden kaz a zuby mam 100% zdrave. Zuby nici strava, hoc volakedy zubari.

 7. Dimitar Stojnov

  Hvala Bohu,že celý život som až tak nepotreboval zubarov a najmä plombovania zubov.

 8. Amalgam je material, kt. sa pouziva uz 150 rokov… Aj v sucasnej dobe je nenahraditelnym z hladiska mechanickej odolnosti proti zuvaciemu tlaku a to najma v zadnych usekoch chrupu, ma antikariogenne ucinky, dokonca dokaze produktami korozie utesnit strbinu medzi vyplnou a zubom, co je dolezite z hladiska prevencie zubneho kazu. Naopak biele vyplne, ano su estetickym riesenim, ale len pre pacientov s vybornou ustnou hygienou!!!!
  Ak by sme hodnotili kazdy material pouzivany ako definitivnu vypln, tak zistime, ze ani jeden nie je bez negativnych vlastnosti. Zoberme si napr. lieky, kolko negativnych ucinkov ma obycajna tabletka od bolesti hlavy? Amalgam bol a bez pochybi patri medzi kvalitne vyplnove materialy!!! Zo stomatologickeho hladiska je vyznamnym aspektom buducnosti amalgamu incidiencia kazov… no pokial sa na slovensku neznizi narast nie je mozno ho vylucit, lebo dopad bude katastrofalny.
  Preto tymto sposob pozdravujem autorku clanku, pretoze komercne podporovat len jednu stranku bez kvalitneho porovnania nie je adekvatne zhodnotenie.

  • Michalela, ty len ziadnu autorku nepozdravuj, urcite od takej ovce ako si ty o to nestoji a zi si v svojej bubline dalej. Ta zena autorka clanku , inak ma svoju web stranku si prezila roky utrpenia a ludia su jej vdacni, ze sa rozhodla prehovorit a zverejnit informacie, ktore mozu pomoct milionom ludom. Ja povazujem skor katastrofalne stretat ludi, ktory zmyslaju ako ty a este maju potrebu zlahcovat a znevazovat pracu a vyskumy inych ludi.

   • pani Marcela, troch skôr ukľudnenia vo vyjadrovaní…matematika je dosť jednoduchá stará plomba vydrží 20 AJ 25 rokov, nová 2 až 5 a stále ju reparovať takže za kratší čas prídete o zub. Potom je náhrada, dáte si keramický zub, Ale je to o peniazoch, zaplatiť si za výkon, zaplatiť si návštevy + plombu + keramický zub behom pár rokov + strata na príme z práce pri vysedávaní u zubára + stres a častejšie bolesti pri tom, Takže ani ekonomicky ani zdravotne nevidím výhody. Čo keby ste sa tak začala radšej zaoberať kurencami čo si dávate na obed. Kura ktoré dorastie na reznú váhu za 39 dni miesto toho aby rástlo normálne 5 až 6 mesiacov je dosť otázne… Je tam kopec rastových hormónov a všelijakých karcinogénov ktoré viac podporujú zhubné nádory a rôzne poruchy ako ortuť v plombe. Kurence je dnes rozhodne najnezdravšie mäso. Venujete sa radšej tejto tematike, napr.že deti do 18 rokov nesmú jesť kuracinu no rozhodne by to mali jesť kuracinu zakázať malým deťom úplne, na zodpovednosť rodiča! Európska únia nech sa stará do seba a človek by mal mať na výber akú plombu chce.

 9. Ja som taka nahnevana, ze si neviete ani len predstavit. Teraz som sa vratila od zubarky vo Francuzsku, za zablombovanie odo mna vypytala 42 euro a az po tom ako som platila mi povedala, ze mi tam dala amalgam! Pise sa rok 2017. Skoro som sa rozplakala. 5 rokov sa detoxikujem od tazkych kovov a ona mi tam da bez upozornenia amalgam. Da sa toto reklamovat? Mna snad slak trafi teraz. Ja som ani v najhorsom sne netusila, ze v dnesnej dobe este k tomu vo Francuzsku niekto pracuje s tymto hnusom.

  • Môjmu skoro 6-ročnému synčekovi dal zubár na jeseň ako plombu amalgam, a to vedel, že sa mu vyhýbam a co je najhoršie, ani sa ma naň nespýtal!!! Keď som si to všimla, už bola časť plomby dnu. Povedal, že takému malému musí dať amalgam, lebo by mu iný materiál nemusel dobre chytiť. Teraz asi už len čakať, kedy sa mu začne kývať zub a vypadne…mliecak. Príde mi to celé ako neschopnosť toho zubára.

 10. terezkaterka

  Ešte som nepočul, že by niekto zomrel pre amalgámovú plombu a nosíme ich celé desaťročia. Beatka nič sa ti nestane, nemaj obavy. Amalgám je oproti všetkej chémie , čo jeme v potravinách úplne malilinké zlo. Na Igorovej pripomienke je tiež veľa pravdy. Miroslav, aké problémy spáchal ten, čo vymyslel amalgám? E – čka ti vôbec nevadia,že.

 11. NO jak tady někdo píše v jedne plombě 1.5g ortuti,ale po ce lé roky se vyměšuje z bloby a vlastně čověk si z toho uděla obraz,že se z 1.5 g za rok vypaři do těla 20g ortuti což není možne,dle mne je to vše tak malé množství,že to nejde ani změřit,sám mám plomby už 60 let a že by mne to něják poznamenalo nelze říct,bílé plomby nevydrži tolik a musi se za ně dost platit,ale záleží na každém jak se rozhodne

Pridajte komentár

*