Rádioaktívne výrobky sú bežnejšie, než si myslíte. A bude ešte horšie

Print Friendly, PDF & Email

rádioaktívne produkty

Vláda USA prišla na geniálne riešenie, čo so všetkým zbytočným rádioaktívnym odpadom pochádzajúcim zo zdravotníctva (nukleárnej medicíny) a armády.

Chcú ho roztaviť ho do praciek na opaskoch. Alebo do vidličiek. V hre je dokonca aj krájač na syry.

Chcete sa vyhnúť BPA v plastových pohároch či fľašiach a preto siahnete po náhrade z nehrdzajúcej ocele? Bohužiaľ, tá je po novom tiež ohrozená rádioaktivitou.

Všetko sa to začalo absurdnou zmenou nariadenia Amerického ministerstva pre energetiku v decembri 2012, ktoré navrhlo uvoľniť zákaz recyklácie rádioaktívneho materiálu.

Logika navrhnutého opatrenia je asi takáto…

Ak máte odpadový materiál, ktorý je ťažké, drahé a nebezpečné skladovať, tak ho v tichosti vyhoďte na nič netušiace obyvateľstvo vo forme spotrebného tovaru a stavebných materiálov.

No a zároveň na tom všetkom ešte aj zarobte.

Viac radiácie prosím

Ako keby obyvateľstvo už aj v súčasnosti nebolo nadmieru zaťažené radiáciou (spád z Fukušimy, medicínske CT-čka či röntgeny a podobne).

Oni nám ho chcú pridať ešte viac – vo forme rádioaktívnych implantov, bicyklov, šperkov, zipsov na bundách či bežných produktov do domácnosti ako sú hrnce, panvice alebo varechy.

Ak snaha ministerstva pre energetiku bude úspešná, ročne sa recykluje až 14 000 ton kontaminovaného kovu, ktorý sa dostane do výroby spotrebných tovarov. Predpokladá sa zisk 10 až 40 miliónov dolárov a súčasne sa ušetria obrovské sumy na uskladnenie nebezpečného odpadu.

Keď sa zákaz recyklácie zruší, to otvorí bránu kontaminovaného tovaru zo zahraničia.

Potom totiž už nebude žiaden alebo len minimálny dozor úradov nad tým, či dovážaný tovar nie je náhodou rádioaktívny.

Rádioaktívne produkty objavené v USA

Budete prekvapení, no problém rádioaktívnych tovarov nie je nový.

Napríklad, nedávno boli stojany na papierové utierky od firmy Bed, Bath & Beyond sťahované z predaja, lebo sa v nich našiel cobalt-60.

Potom je tu spomínaný krájač na syr, ktorý počas 36 hodín emitoval rovnaké žiarenie ako jedna dávka röntgenu pľúc. Alebo stoličky, na ktorých by 1000 hodín sedenia poskytli majiteľovi rovnakú dávku žiarenia.

A to všetko je len špička ľadovca.

Odhaduje sa, že vyše pol milióna kontaminovaných objektov v USA sú stále v cirkulácii, nevedno kde.

A čo EÚ, týka sa to aj nás?

Samozrejme.

Práve schvaľovaná zmluva medzi EU, USA a Kanadou – takzvané TTIP (Transantlantické obchodné a investičné partnerstvo) stanovuje, že medzi USA a EÚ bude prebiehať voľná výmena tovarov. Vrátane tých rádioaktívnych.

Problém s rádioaktívnymi tovarmi v Európe však existuje už aj teraz.

Väčšina takéhoto tovaru v súčasnosti pochádza z Číny a Indie. Menšia časť zo štátov bývalého Sovietskeho zväzu a Afriky.

Prekvapivé zdravotné riziká kabeliek a výťahov

Neuveriteľný prípad sa stal v Holandsku, kde objavili 500 kabeliek z Indie kontaminovaných radiáciou z dekoratívnych obrúčok.

Ďalší kuriózny prípad je z Francúzska a Švédska, kde sa našlo 500 rádioaktívnych tlačidiel vo výťahoch.

Nejde o žiadne zanedbateľné prípady. Vystavenie rádioaktívnym materiálom môže spôsobovať závažné zdravotné následky.

Na Taiwane skúmali 6000 ľudí, ktorí medzi rokmi 1983 až 2005 žili v apartmánoch postavených z kontaminovaných oceľových výstuží betónu. Zistilo sa, že títo ľudia mali výrazne vyšší výskyt leukémie a rakoviny prsníka.

Mnohí preberači kovového odpadu v Indii už zomreli na choroby z ožiarenia.

Napríklad taký kobalt-60 (ale aj každý iný rádioaktívny materiál) nie je prvok, ktorý by sme chceli mať v našej domácnosti, oblečení alebo stavebných materiáloch, ak chceme ostať zdraví a bez chorôb.

Záver

Od roku 2000 sa nezmenilo nič, čo by ospravedlňovalo zrušenie zákazu recyklácie rádioaktívnych materiálov.

Práve naopak. Veď predsa Národná akadémia vied v USA priznala nasledujúce fakty:

  • neexistuje bezpečná dávka radiácie
  • ženy sú na radiáciu viac háklivé ako muži
  • deti sú na žiarenie oveľa zraniteľnejšie než dospelí

Z týchto dôvodov by sme sa mali snažiť o znižovanie radiačného znečistenia nášho prostredia tak počas medicínskych zákrokov, ako aj v bežnom živote.

V žiadnom prípade by sme nemali tolerovať snahy štátnych orgánov o zľahčovanie rizika či snahy o ušetrenie peňazí na úkor zdravia obyvateľstva.

Zdroj: Radioactive Apartment Buildings and Household Goods are Not as Unusual as You May Think… and it’s About to Get Worse!Podobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Pridajte komentár

*