Ako prírodne liečiť chronicky zväčšené lymfatické uzliny


Print Friendly, PDF & Email

lymfatické uzliny

Pred nedávnom nás naša čitateľka poprosila o článok venovaný lymfadenopatii (odborne tiež lymphadenopatia alebo lymfadenopatia, angl. lymphadenopathy), teda chronické zväčšenie a zápal lymfatických uzlín.

Ide o ochorenie, ktoré na Slovensku trápi nespočetné množstvo prevažne detí, no často i dospelých.

Zbohom vysoký krvný tlak

 

Rodičia spozorovali, že problémy s touto diagnózou sa zvyčajne začali po absolvovaní niektorého z „povinných“ očkovaní.

Takmer všetky príbehy sú si navzájom podobné…

Za krátky čas po očkovaní sa dieťaťu najčastejšie na krku alebo aj na iných miestach zväčšili uzliny.

Nasleduje behanie po lekároch, poliklinikách či nemocniciach doprevádzané mnohými vyšetreniami. Dokonca neraz skončia rodičia s deťmi na onkológii.

Prejdú týždne, mesiace a výsledok konvenčnej medicíny nie je žiaden. Dokonca sa toto ochorenie dnes už považuje za normálny stav, z ktorého deti vraj časom vyrastú.

Zdá sa vám takéto zdôvodnenie normálne? Uspokojíte sa s ním a budete len nečinne čakať? Dokedy?

Ak nie ste typ rodiča bezvýhradne dôverujúci tápajúcim lekárom, ktorí sami nevedia ako toto ochorenie liečiť, potom určite hľadáte riešenia.

V našom dnešnom článku nezaručujeme, že takéto riešenie máme, no pokúsime sa podať vám vo vašom snažení pomocnú ruku.

Príčiny zväčšených lymfatických uzlín

Ako mnohí z vás už viete, očkovanie je silným zásahom do imunity vášho dieťaťa. Napriek proklamovaným prínosom o posilnení imunity v skutočnosti očkovanie vedie k jej oslabeniu.

Dôkazom sú ordinácie lekárov plné očkovaných detí. Tie neočkované málokedy bývajú choré a ak, tak choroba u nich do pár dní prejde sama.

Po očkovaní sa funkcia zdravého imunitného systému naruší a otvoria sa dvere pre rôzne baktérie, vírusy a iné patogény.

Lymfatický systém je prvou obrannou líniou tela v boji proti infekciám. Nečudo potom, že deti s rozhádzaným imunitným systémom sú viac náchylné na rôzne infekcie.

Zdurené a zapálené uzliny však môžu postihnúť i dospelých po nejakom očkovaní (napríklad proti chrípke, tetanu alebo exotickým chorobám pred cestou na dovolenku), prípadne ako následok nejakého infekčného ochorenia.

Pri chronických infekciách, doprevádzaných antibiotikami, lymfatické uzliny trpia najviac. Od pochopenia príčin sa logicky dostaneme k možnej liečbe.

Prírodná liečba chronického zápalu uzlín

Keďže príčinou zväčšených alebo zdurených uzlín sú zápaly a infekcie, liečba by mala byť zameraná práve týmto smerom. Tá by mala pozostávať na týchto troch pilieroch:

 1. Detoxikácia pomocou enzýmov
 2. Strava a posilňovanie imunity
 3. Iné užitočné veci

Poďme si postupne rozobrať každý z nich.

1. Detoxikácia pomocou enzýmov

V prípade zápalov sa v ich mieste vyskytuje množstvo metabolických splodín, toxínov a odumreté vírusy, baktérie i vlastné tkanivá. Na odstraňovanie týchto látok je sú vhodné enzýmy.

Keďže v tomto prípade sa jedná o deti, nie je možné im podávať zvyčajné preparáty určené pre dospelých.

Okrem toho mnohé enzymatické prípravky sú vo forme tabliet, ktoré sa musia užívať celé, aby prešli žalúdkom a vylúčili sa až v črevách. Inak by ich žalúdočné kyseliny neutralizovali.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Napríklad vitamín C môže byť malým deťom podávaný tak, že sa tableta rozdrví na prášok a ten sa potom rozpustí v tekutine. Tú aj malé deti bez problémov vypijú. V prípade enzýmov to však nie je možné.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

 

Riešením tu môže byť podávanie prírodných rastlinných enzýmov, ktoré sú odolné voči žalúdočnej kyseline.

Medzi potraviny, bohaté na takéto enzýmy, patria rôzne druhy ovocia. Ich najjednoduchšie podávanie pre deti je vo forme čerstvých odšťavených džúsov.

Džúsy sú v tomto prípade výhodnejšie ako celé ovocie. Síce budú o niečo chudobnejšie na vlákninu, no v tomto prípade sú enzýmy dôležitejšie ako vláknina. A vo forme džúsov ich môžu deti prijať oveľa viac, ako keby konzumovali celé ovocie alebo zeleninu.

Použiť sa dajú rôzne druhy ovocia – jablká, hrušky či pomaranče a pridať môžete aj niektorú zeleninu, ako napríklad mrkvu.

Obzvlášť odporúčaným v tomto prípade je ananás – ten obsahuje veľké množstvo kvalitných enzýmov.

Iným príkladom je papája. Tá sa však sa v našich obchodoch nepredáva tak hojne ako práve ananás. Preto ho určite pridajte do vášho odšťavovača k ostatnému ovociu.

Tuto by som ešte raz chcel pripomenúť, že džúsy musia byť čerstvo odšťavené.

Tie, čo kúpite v obchode, sú pasterizované a žiadne enzýmy sa v nich už nenachádzajú. Ak by sa nachádzali, nevydržali by v obchode stáť rok, ale len pár hodín, nanajvýš dní, ak by boli chladené.

2. Strava a posilňovanie imunity

Obnova rozhádzanej imunity po očkovaní je nemenej dôležitá. Detoxikácia je podstatná, lebo v prípade nedostatočnej imunity a zlej stravy by sa ochorenie znova vrátilo.

Na uvedený účel sa v zdrojoch alternatívnej medicíny uvádzajú tieto prostriedky:

a) bylinné čaje alebo tinktúry – senovka grécka, šípky, sladké drievko, echinacea, zázvor, divozel, pískavica, olivové listy, lopúch, púpava, lipkavec

b) vitamíny: A, C a D (dostatok slnka), minerály: selén a zinok

c) hydratácia – uistite sa, že dieťa pravidelne prijíma dostatok tekutín, najlepšie čistej vody

d) jednoduchá alkalická strava – slepačia polievka, zeleninové džúsy, listová zelenina varená v pare. Takéto jedlá odľahčia tráviaci systém a prenechajú viac energie imunitnému systému

e) obmedzenie kyselinotvorných jedál, prispievajúcich k formovaniu hlienu, ako napríklad mliečne výrobky, cukor a potraviny z pšenice. Ak už pšeničné, tak radšej celozrnné pečivo ako biele. Tiež niektoré obiloviny (proso alebo pohánka) sú zásadotvorné.

f) prospešné potraviny, ako sú zázvor, čili a chren. Keďže sa ale jedná o malé deti, ich použitie v tomto prípade bude zrejme obmedzené.

g) probiotiká obnovujúce zdravú črevnú mikroflóru. Toto je obzvlášť dôležité, ak bolo dieťa predtým „liečené“ antibiotikami.

h) olej z tresčej pečene (bohatý na vyššie spomínané vitamíny A a D).

i) jód, ktorý  je veľmi dôležitý pre činnosť štítnej žľazy a produkciu ďalších dôležitých hormónov a enzýmov  nevyhnutných pre metabolizmus a imunitu

j) kurkuma, ktorá je jednou z najsilnejších prírodných protizápalových látok. Sila protizápalového účinku kurkumy je porovnateľná so steroidnymi kortikoidmi, no bez ich vedľajších účinkov.

3. Iné užitočné veci

Medzi niektoré ďalšie odporúčané veci, vhodné pri odstraňovaní prejavov a tiež napomáhajúce odstraňovať zdurené lymfatické uzliny, patria nasledovné:

 • Jemná masáž postihnutých lymfatických uzlín. Môžete pri tom použiť sladký mandľový, jojobový olej alebo ricínový olej
 • Byť v teple a nedovoliť, aby dieťa prechladlo. Obzvlášť je potrebné dávať pozor na obličky, ktoré sú pre dobre fungujúci lymfatický systém prioritné.
 • Vyhýbať sa alergénom, na ktoré je dieťa alergické
 • Dostatok spánku

Záver

Máte svoje vlastné skúsenosti s úspešnou liečbou lymfadenopatie, respektíve zápalov lymfatických uzlín?

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Potom budeme radi, ak sa s nami aj ostatnými čitateľmi o ne podelíte v komentároch pod článkom.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

 

Niektoré z použitých zdrojov: zdroj 1, zdroj 2, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Dobrý deň.
  Moja dcéra po očkovaní v 3.mesiaci prestala prijímať potravu ,dovtedy som ju kojila . Nič som do nej nemohla dostať, ani nepila, 10ml čaju pila z fľaše pol hodiny. Myslela som,že jej to prejde tak som lekára nenavštívila . Po 3 dňoch ,keď som už bola zúfalá spomenula som si na recept starých mám , ktorý sa dáva deťom keď nechcú jesť. ( postrúhame surový zemiak potom prelisujeme cez plátno,chvíľu necháme postáť , opatrne zlejeme ,na dne zostane škrob ten dáme len tak trošku na lyžičku zjesť , musí sa to urobiť čerstvé lebo to rýchlo ztmavne) Toto síce zabralo ,začala papať ale ďalší problém vznikol z mliekom. Vyskúšala som všetky druhy mlieka ani jedno jej nerobilo dobre,našťastie sestra mala kozu , poslala mi mlieko a hurá. Dnes má už 12 rokov ale od malička, keď sme stúhali zemiaky na placky tak jedla surové zemiaky, teraz zje zemiak surový ako jablko . Ešte jedna vec s tým súvisela ,mala veľmi suchú pokožku . Teraz po 12 rokoch som si viac než istá že na príčine mohli byť parazity.
  Žiadne vedecké dôkazy, čítala som články na tejto stránke o parazitoch ,tak som si to všetko pospájala, príznaky dnešný môj zdravotný stav aj celej rodiny. Začíname s nimi bojovať mám ich všade ale to je iná téma alebo ?!
  Toto sú čiste moje skúsenosti ,možno niekomu pomôžu . Ešte by som odporučila na uzliny Jánsky olej (najlepšie domáci).

 2. Ešte by som dodala , že je chvála Bohu zdravá , u lekára sme boli len pár krát na bežne prechladnutie je hyperaktívna a má veľmi veľmi rada sladkosti.

 3. pozor pozor tie clanky na nete o parazitoch co su vselikde su scam len aby sa predavali pochybne pristroje typu zaper ktore s logiku nemaju nic spolocne
  parazity sa v zapadnej spolocnosti vyskytuju len minimalne a to vdaka castej veterinarnej kontrole vo velkochovoch
  z toho co pises mi skor pride ze tvojej dcere moze dost kolisat cukor, kde sa strieda slaba hypoglykemia s normalnym stavom cukru – je to nieco ako pociatocna faza cukrovky 2, typu ale ziadne strachy u vacsiny ludi to skonci „iba“ prejedanim

  • Ta casta veterinarna kontrola vo velkochovoch je fajn. Potom by ma zaujimalo, preco domacich milacikov (psy) je doporucovane odcervovat 2x rocne? … zeby sme zili v inom prostredi ako psy? Preco sa neodcervujeme pravidelne my???

   • Ved rozmyslaj,ked budes nuchat s papulou a vylizovat vsetko zo zeme,potom budes aj ty chodit 2x do roka na odcervenie

  • Pochybne pristroje ako zapper? Zapper je hadam jediny ktory pracuje na zakladych fyzikalnych principov. Ja nechapem ako ludia mozu hanit nieco co nepoznaju a nevyskusaju. Cista inkvizicia.. a co sa tyka parazitov. Clovek je cicavec a tak ako ine cicavce ani my nie sme odolny proti parazitom. A ze je to modny hit? Tazko.. uz nasi predkovia vedeli preco maju postne dni, preco cesnak na lacno pomaha a pili orechovicu a yzop. Len my zadubenci 21 storocia nosime svet vo vacku ale za to sedliacky rozum nam davno z hlavy vysumel. A este nieco k tym parazitom. Ked zacnu cloveku po uzivani clarkie vyliezat cervikci z oci aj lekar presne mudrovat… a stalo sa to neraz.

 4. Nebolo by rozumné posilňovať imunitu po čokovaní aj enzýmami? Mám na mysli konkrétne wobenzym. Počula som však aj o enzýmoch ktoré vedia „zázračne pomôcť“. V čechách mala jedna firma s týmto problém, volalo sa to profyzim, nebol to liek, ale iba výživový doplnok a jeho účinky rozhodne neboli také ako sa písalo na obale a nakoniec to stiahli z predajní. Odhliadnuc od toho, enzými by mohli fungovať, nie?

 5. mne zmizli velke uzliny ,ktore som mal po otrave krvi v 10r.pil som 2,7litra odstavenej surovej mrkvy denne,tri roky- mrkvove-.zmizli aj obrovske krcne mandle.v prvom roku pitia.

 6. Cely zivot mam obrovsku uzlinu za uchom. Robila som posty, breussovu stavovu kuru, rozne detoxy a zmensila sa iba raz. Pri ryzovej kure. Potom sa opat zvacsila.

 7. 1/ Uvedena strava pre matku. Najvhodnejsia rastlinna.
  2/ Vylucne dojcenie pre dieta min do 6 mesiaca, idealne do konca prvych 4 ockovacich kombinacii, t.j. do 18 mesiaca. Ak dieta odmieta inu potravu.
  Niet lepsieho zakladu pre fyzicke a emocne dravie dietata. Je to obeta hodna vydrze.

 8. Pre každého kto má zväčšené lymfatické uzliny odporúčam skúsiť tinktúru z kvetov Lonicera Japonica v dávke 16 kvapiek 2 x denne. Obvykle zdurenie zanikne do týždňa. Alternatíva: tinktúra z kvitnúcich výhonkov Vinca minoris alebo Vinca rosea. Pomalšie zaberá aj Echinacea a Rakytník. Toto sú LR s excelentnou účinnosťou na takmer všetky príčiny prečo môžu byť uzliny zdurené.

 9. Tiež by ma zaujímalo kde sa dá kúpiť ta tinktura….

 10. Ja mám zdurenú-opuchnutú lymfatickú uzlinu pod pazuchou. Krvné testy u hematologa sú OK, aj usg a mamograf. Mám len trochu zvýšené CRP-16- číže vírus. Ale uzlina ako orech.. Mám to už rok. Bola som aj na lymfo masaž a sa mi trochu zmenšila, ale teraz je znovu ako bola…mám strach, aby to nebolo niečo iné….nemám žiadne iné prejavy, ako je potenie, únava, chudnutie…naopak!

Pridajte komentár

*