Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Prečo vás empatia často privedie k nespavosti, vyčerpanosti a únave


Print Friendly, PDF & Email

Prečo vás empatia často privedie k nespavosti, vyčerpanosti a únave

Väčšina ľudí ľahko chápe, prečo je človek vyčerpaný či unavený po celodennej náročnej fyzickej činnosti. Po náročnom výlete na bicykli, dlhej túre alebo intenzívnom volejbalovom turnaji takmer vždy nasleduje dlhé zdriemnutie.

Mnohí ľudia si však neuvedomujú, že podobný účinok má aj emocionálna a duševná vyčerpanosť. Sú dôvodom, prečo ľudia s empatickým typom osobnosti často trpia únavou a nespavosťou.

Čo je empatická osobnosť?

Človek s empatickou osobnosťou je extrémne vnímavý voči emóciám, energiám a fyzickým symptómom iných.

Empatickí ľudia sú silne naladení na nálady a pocity a dokážu ich ľahko absorbovať od iných, či už dobrých alebo zlých. Taktiež sú kvôli zmyslovému preťaženiu zažívanému v prítomnosti iných často introvertní.

Empatická osobnosť a únava

Judith Orloffová, MD je členkou fakulty klinickej psychiatrie na Kalifornskej univerzite Los Angeles a autorka knihy Príručka prežitia pre empatického človeka: životné stratégie pre senzitívnych ľudí.

Je odborníčkou na detaily a zvláštnosti osobností empatických ľudí. Vysvetľuje, že byť empatickí môže byť zároveň darom, aj výzvou.

Empatickí ľudia sú schopní nachádzať hlboký súcit a lásku k iným.

Môžu však byť aj negatívne ovplyvňovaní okolitými pesimistickými energiami, najmä v našej hyperprepojenej a často jedovatej súčasnej spoločnosti.

Ak ste empatický človek, tak zrejme veľmi dobre viete, aký vyčerpávajúci vie byť tento spôsob života. Neustále absorbovanie energií a emócií od ľudí z vášho okolia môže vyvolávať veľa stresu.

Podobne ako stres z fyzickej aktivity, aj mentálny stres, ktorý zažívate ako empatický človek, si vyberá daň na vašom tele a mysli.

Tento neustály stres potom vedie k nespavosti, vyčerpanosti a únave.

Príručka prežitia pre empatickú osobnosť

Našťastie, Dr. Orloffová ponúka empatickým ľuďom niekoľko odporúčaní, ktoré im počas dňa môžu pomôcť minimalizovať únavu a vyčerpanosť.

1. Spravte si čas na meditáciu

Najlepším spôsobom na pokojné spracovanie všetkej vami absorbovanej energie je meditácia. Vyhraďte  si zo svojho dňa niekoľko minút na uvedomenie si stresu a zbavenie sa ho.

Zbohom vysoký krvný tlak

Dýchajte.

Skoncentrujte sa a prostredníctvom svojho vnútorného svedka nájdite silu, pozitivitu a pokoj.

2. Stanovte si hranice

Empatickým ľuďom je často ťažké povedať „nie“. Naučiť sa používať toto slovo je pre empatických ľudí veľmi dôležité, ak si majú ochrániť svoj osobný priestor.

Stanovte si hranice a prevezmite kontrolu nad množstvom času, ktorý trávite so stresujúcimi ľuďmi.

Niekedy možno na zmiernenie mentálnej a duchovnej napätosti potrebujete len tráviť trochu viac času sami so sebou.

3. Vizualizujte si ochranný štít

Stresujúcim situáciám sa niekedy nedá vyhnúť.

V týchto prípadoch si okolo seba skúste vizualizovať ochranný štít, ktorý k vám nepustí toxickú energiu.

Hoci to môže znieť na prvý pohľad hlúpo, výskum ukazuje, že už len vizualizácia tejto ochrany môže byť liečivá pre vaše telo a myseľ.

Kľúčom je postarať sa o seba

Mať empatický typ osobnosti je ako každý deň stúpať na horu. Je to fyzicky a mentálne vyčerpávajúce, no pri správnom prístupe sa to dá zvládnuť.

S meditáciou, osobnými hranicami a mentálnym štítom môžete udržať únavu a vyčerpanosť na uzde.

Majte však na pamäti, že starať sa o iných budete schopní iba vtedy, keď sa postaráte v prvom rade sami o seba.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: healthy-holistic-living.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*