Vyliečte osteoporózu, nespavosť aj únavu s touto taoistickou dýchacou technikou

Print Friendly, PDF & Email

kostné dýchanie

Pred mnohými rokmi, keď som sa prechádzal po kalifornskom Berkeley, naďabil som na nenápadný obchodík zasvätený taoistickej filozofii.

Na policiach stien mali popri rôznych čačkách a nástrojoch aj knihy, nahrávky či diagramy.

Nevedel som vtedy o taoisme príliš veľa, no veľmi ma zaujali nahrávky s takzvaným meditačnými technikami kostného dýchania.

Keďže som vtedy trpel silnou nespavosťou, prišlo mi to ako priamy dar o bohov – sľubovalo to noci relaxačného spánku a dni nabité vitalitou.

Počas nasledujúcich mesiacov som sa striktne pridržiaval uvedeného programu. Či už to bola náhoda alebo nie, zažíval som výnimočne energetické obdobie svojho života.

Vtedy som o tom ani len netušil, no ohromný potenciál kostného dýchania sa preukázal pred pár rokmi, keď žena v strednom veku trpiaca silnou osteoporózou bola touto metódou dramaticky vyliečená.

Zázrak v priamom prenose

Mantak Chia je dnes považovaný za najväčšieho majstra taoismu. Vďačíme mu za to, že západným krajinám predstavil mnohé dôležité taoistické učenia, vrátane takzvaného kostného dýchania.

Niekedy začiatkom rokov 1980 mal jednu kalifornskú žiačku, ktorú sužovala osteoporóza a rýchlo sa zhoršujúci úbytok kostnej hmoty.

Odborníci na západnú medicínu a lekári vyskúšali všetko, čo mali vo svojom arzenáli. Choroba sa však naďalej alarmujúcim tempom zhoršovala.

Prognóza bola pochmúrna: kolaps chrbtice ohrozujúci nervový systém, paralýza a dokonca možno aj smrť.

Po zapísaní sa na kurz kostného dýchania, ktorý viedol majster Chia, začala pacientka s každodenným 3 hodinových „čistením“ svojho kostrového systému, čomu sa v taoizme hovorí aj subtílne dýchanie.

V priebehu pol roka došlo nielen k zastaveniu úbytku kostnej hmoty, ale dokonca aj k jej opätovnému nárastu až o 10%.

Jej lekári boli z výsledku užasnutí. Po piatich rokoch pravidelného cvičenia si pacientka dokázala obnoviť 100% stratenej kostnej hmoty a nemala už žiadne príznaky osteoporózy.

Ide len o jeden príklad z mnohých, keď boli ľudia s pomocou tejto techniky zázračne vyliečení.

O čom je kostné dýchanie

Ako raz povedal liečiaci Tao:

Starovekí taoisti nám zanechali jedno múdre porekadlo: „Praktiky Tao začínajú s pocitmi“.

Bez pocitov sa tieto praktiky môžu zdegradovať akutát tak na mentálne cvičenia bez vplyvu na kosti.

Kostné dýchanie neslúži iba na obnovu kosti. Taoisti vyvinuli tieto praktiky pre maximálne odomknutie ľudského potenciálu.

Jedným z najväčších prínosov kostného dýchania je schopnosť upokojiť myseľ a utíšiť prúd vnútorného hlasu, ktorý v nás nikdy neustáva.

Okrem toho, prináša aj hlboký pocit relaxácie a otvorenosti, ktorá napomáha odstraňovať svalové napätie a stres.

Kostné dýchanie (respektíve čistenie kostí) je technika hlbokého, no jednoduchého dýchania, ktorá posilňuje kosti, znižuje stres, podporuje revitalizujúci spánok, posilňuje imunitu, zvyšuje energiu a celkovo lieči telo.

Môže byť praktizované kedykoľvek a ľahko sa učí.

Okrem liečenia kostí používajú taoisti túto techniku ako spôsob na absorpciu jemných energií z prostredia – zo stromov, riek, slnka, mesiaca a hviezd.

Cieľom je, aby si udržiavali dokonalé zdravie a užívali si oceán pokoja, ku ktorému uvedené techniky inšpirujú.

Ak aj vy chcete zažiť hĺbkové liečenie a relaxáciu, nižšie sú popísané základy tejto techniky.

V prípade, že by ste mali záujem o jej hlbšie štúdium, môžete si zohnať knihu „Bone Marrow Nei Kung: Taoist Techniques for Rejuvenating the Blood and Bone“.

Základy kostného dýchania

1. Pred začiatkom cvičenia sa uveďte do pohodlnej polohy – buď v sede, alebo v ľahu. Dlane sú otvorené, prsty vystreté, no uvoľnené.

2. Nadychujte sa nosom a urobte pár hlbokých nádychov a výdychov. Predstavujte si, že v miestnosti všade okolo vás sa nachádza energia, ktorú dokážete jemne cítiť na povrchu svojej pokožky.

3. Teraz zamerajte svoju pozornosť na končeky prstov ľavej ruky. Cíťte, ako energia z okolia preniká cez kožu hlbšie až ku kostiam. Mali by ste pociťovať teplo, ťažobu alebo mravčenie.

4. Udržujte rytmus a hĺbku dychu. Pokračujte v ťahaní energie do všetkých kostí v ruke, potom vyššie do zápästia, predlaktia, lakťa, vrchnej časti paže a ramena. Vizualizujte si kosti ako špongie, ktoré absorbujú energiu zo všadiaľ okolo vás.

5. Opakujte predošlý bod s pravou rukou.

6. Pokračujte s nasávaním energie z obidvoch rúk do lopatiek, kľúčnych kostí, hrudnej kosti a rebier.

7. Teraz presmerujte svoju pozornosť na prsty na nohách. Z nich ťahajte energiu do kostí chodidiel, členkov, píšťaly a ihlice, kolien, stehien, panvy a krížov.

8. Následne vdychujte energiu do stavcov chrbtice a lebky.

9. Na záver smerujte energiu do zvyšku celého tela počas minimálne 9 plných nádychov a výdychov.

10. Cvičenie ukončite presmerovaním všetkej energie do pupku a predstavte si ako ju tam uzavriete.

Okrem posilnenia kostí tento typ dýchania podporí tirež tvorbu červených a bielych krviniek, zvýši sexuálnu energiu, posilní imunitný systém a zlepší prekrvenie.

Liečiaci Tao ponúka na záver túto radu:

„Kostným dýchaním je možné obnoviť si celú kostru, vrátane zubov. Postupne, ako sa budete zlepšovať, pokúste sa dýchať a nasávať energiu nielen končekmi prstov, ale celým telom ako špongia.

Ak si želáte upriamiť sa na špecifické kosti, môžete pracovať s anatomickou mapou kostry, aby ste dokázali smerovať energiu s väčšou presnosťou“.

Zdroj: Banish Osteoporosis, Insomnia, Fatigue and More With Simple Taoist Bone Breathing TechniquePodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Pridajte komentár

*