Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Prečo potrebujete horčík, keď ste v neustálom strese alebo pociťujete úzkosť


Print Friendly, PDF & Email

Prečo potrebujete horčík, keď ste v neustálom strese alebo pociťujete úzkosť

Zdá sa, že úzkosť a stres začínajú byť čoraz bežnejšie. Našťastie by mohol existovať jednoduchý spôsob, ako to pomôcť zmierniť bez toho, aby ste do svojho tela pumpovali plno liekov na predpis.

Tým nehovorím, že lieky na predpis nie sú niekedy užitočné, sú však veľmi drahé a často majú neželané vedľajšie účinky.

Dôležitosť horčíka

Horčík (magnézium) je známy ako najstaršia tabletka na upokojenie. Hrá dôležitú úlohu v biochemických reakciách celého ľudského tela, vrátane tých, ktoré sa vzťahujú k úzkosti a stresu.

Stravovacie prieskumy stále dokazujú, že príjem horčíka je nižší než odporúčané množstvo. Od konca 2. svetovej vojny alarmujúco stúpli udávané hladiny úzkosti.

Toto korešponduje s nízkymi podielmi horčíka. Možno si myslíte, že je to náhoda, no vedci objavili medzi týmito dvoma zrejmú spojitosť. Je dokonca možné vyvolať prejavy úzkosti u laboratórnych zvierat, keď im odopriete horčík.

Nedostatok horčíka

V roku 1968 vedci Wacker a Parisi uviedli, že nedostatok horčíka môže spôsobovať depresiu, poruchy správania, bolesti hlavy, svalové kŕče, záchvaty, ataxiu, psychózu a podráždenosť.

Zistili tiež, že doplnením horčíka sa tieto všetky dajú zvrátiť.

Horčík a GABA

GABA (kyselina gama-aminomaslová) je hlavný upokojujúci neurotransmiter mozgu.

Keď nemáte dostatok horčíka, klesnú hladiny vašej GABA, čo spôsobí, že váš mozog zostáva v polohe ´zapnutý´.

To môže spôsobiť, že sa neustále kvôli niečomu trápite a nie ste schopní sa uvoľniť, pričom zvyšujete svoju úroveň stresu.

Horčíkové doplnky

Štúdie dokázali, že užívanie doplnkov stravy s obsahom horčíka môže pomáhať zmierňovať niektoré príznaky spájajúce sa s úzkosťou a stresom a môže účinne znižovať mieru príznakov súvisiacich s úzkosťou.

Horčík môžete užívať dokonca povrchovo ako rýchlo účinkujúcu aplikáciu, ktorá obchádza tráviaci systém.

Potraviny bohaté na horčík

Ak užívanie doplnkov nie je nič pre vás, prečo neskúsiť zvýšiť množstvo, ktoré prijímate, vo svojej strave?

Vo všeobecnosti dodávajú horčík jedlá obsahujúce potravinovú vlákninu, no do niektorých jedál, ako sú určité raňajkové cereálie, sa horčík a ďalšie živiny špeciálne pridávajú.

Keďže mnohí ľudia majú horčíka nedostatok, nezaškodí pripomenúť si niektoré potraviny bohaté na horčík.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

1. Orechy a semená

Niektoré orechy, ako sú mandle, kešu a arašidy, vám môžu poskytnúť až 20 % odporúčaného denného príjmu horčíka len v 28 gramoch orechov, ktoré sú okrem toho plné pre srdce priaznivých zdravých mastných kyselín a veľmi sýtym občerstvením.

28 gramov tekvicových semienok dodá úžasných 37 % odporúčaného denného príjmu horčíka.

2. Zelenina

Špenát je v podstate superpotravina ohľadom takmer každej živiny, ktorú obsahuje, a nie je to inak ani s horčíkom.

Len pol šálky vám zabezpečí impozantných 20 % vášho odporúčaného denného príjmu, a tak ide o veľmi jednoduchý spôsob, ako do svojej stravy dostať viac horčíka.

3. Ovocie

Jeden stredne veľký banán obsahuje až 8 % vašej dennej odporúčanej dávky horčíka.

Jablká ho obsahujú len okolo 2 %, no dať si po jednom z každého pre dosiahnutie slušných 10 %, predstavuje aj nesmierne zdravé občerstvenie.

4. Mäso a ryby

Nie všetky ryby obsahujú horčík, no 60 gramov halibuta alebo lososa ho obsahuje až 7 % vášho odporúčaného denného príjmu.

Kuracie prsia a mletá chudá hovädzina ho obsahujú 6, resp. 5 % na 60 gramov.

5. Ostatné potraviny

Dajte si na raňajky dva keksy z pšeničných otrúb s pohárom sójového mlieka a dosiahli ste 30 % svojho odporúčaného denného príjmu horčíka.

Môže sa tak stať ešte predtým, než vám zaúčinkuje kofeín z vašej rannej kávy. Pri 15 % odporúčaného denného príjmu u každého keksu sú tieto raňajky fantastickým začiatkom dňa.

Ako pochutinu si pridajte pol pohára hrozienok a zvýšte to na 36 %.

Vysoké množstvo horčíka obsahuje aj ryža a iné obilniny. Nanešťastie však niektoré druhy spracovania potravín, ako je čistenie obilnín spôsobmi, ktoré odstraňujú na živiny bohaté klíčky a otruby, obsah horčíka silne znižujú.

Vždy by ste sa mali snažiť vyberať si menej spracovanú verziu.

Napríklad, pol pohára varenej bielej ryže obsahuje 3 % vašej odporúčanej dennej dávky horčíka, zatiaľ čo hnedá verzia obsahuje takmer štvornásobok toho množstva, čo dáva pri rovnakom objeme 11 %.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: healthy-holistic-living.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*