Podvod bez ujmy na zdraví


Print Friendly, PDF & Email

Asistentka lékaře nechala zmizet pozitivní výsledky testů na rakovinu. Pacienti, kteří se přesto uzdravili, jí poděkovali.

„Je to nepochopitelné, ale stalo se to“, shrnul tento případ soudce u zemského soudu v Linci (Rakousko). Tím měl na mysli jak průběh zločinu, tak jeho důsledky. Obžalována byla tenkrát 33-letá Astrid S., která pracovala jako asistentka lékaře u jednoho lineckého gynekologa.

K jejím úkolům patřilo také sdělovat ženám nepříjemné nálezy, které byly zjištěny na základě preventivního vyšetření stěru děložního hrdla (PAP). Senzitivní asistentka to jednoho dne nemohla přenést přes srdce „říkat chuderám ženám, že jsou nemocné“. Místo aby pacientky zatěžovala s podezřením na rakovinu a s tím souvisejícími nutnými diagnostickými zásahy nebo terapiemi, začala nálezy falšovat nebo je jednoduše nechala zmizet hluboko v archívu.

Po šesti letech ten stres již nemohla vydržet, dala výpověď a přestěhovala se do Vídně. Na podvod se přišlo, když se jedna laborantka u gynekologa chtěla informovat na stav pacientky, u které několik měsíců předtím na základě stěru diagnostikovala rakovinu děložního hrdla. Šokovaný lékař zjistil, že se nález nacházel ve složce pacientky bez toho, aby o tom byla postižená žena kdy informována. Celkem se našlo 99 podobných případů. Všechny ženy byly pozvány a vyšetřeny. Překvapivý výsledek: u žádné z postižených žen nevznikla zanedbáním léčby škoda. Naopak: většina předstupňů rakoviny při novém vyšetření zmizela. Pouze v šesti případech byla potřebná konizace – preventivní odstranění podezřelé tkáně. Avšak toto by bylo provedeno u podstatně většího počtu žen, pokud by byly okamžitě ošetřovány.

Jeden konkrétní akutní nález rakoviny se dokonce zcela rozplynul. Znalec tipoval na spontánní vyléčení. V žádném z případů nebyl zjištěn pokročilý stav nemoci.

Rozsudek pro bývalou sekretářku lékaře byl tudíž odpovídajícím způsobem mírný: dostala pět měsíců na osvědčení a symbolickou peněžní pokutu ve výši 700 eur.

Poté, co byl vydán rozsudek, se událo něco nevšedního. V soudní síni byla totiž přítomna jedna z „oklamaných“ pacientek gynekologa. Velmi asistentce děkovala za její kriminální akci. Byla totiž jednou z žen, které byly při dalším vyšetření zcela zdrávy. „Pokud by tenkrát nález nenechala zmizet“, řekla a přitom objímala pachatelku, „byla bych operována a musela bych se podrobit léčbě rakoviny.“

Prírodná liečba osteoartritídy

Tento proces vešel jako kuriozita do análů historie medicíny. Důsledky, vedoucí ke zlepšení kvality preventivních vyšetření karcinomu děložního hrdla, která zatěžují nespočet žen hrozbou rakoviny a zbytečnými zákroky, však z toho zatím do dnešního dne nebyly vyvozeny.

(článek je z nezávislých rakouských novin PROFIL č. 15, 12.4.2010

Zdroj: http://barboraopelkova.blog.cz/1101/podvod-bez-ujmy-na-zdravi

Liečba osteoporózy

Přeložila Martina M.

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Na tomto linku je scan casopisu Profil, v ktorom clanok vysiel. http://channeling.wbs.cz/profil_210.pdf

    Realita je to, comu verime.

  2. ..comu verime v danom okamihu.

Pridajte komentár

*