Odhaľte príčinu vášho ochorenia štítnej žľazy, vyliečte ju prírodnou cestou za 90 dní a zbavte sa potreby neustáleho užívania liekov! [Čítať ďalej]

Nové poznatky o tom, ako rôzne druhy cukrov poškodzujú vaše zdravie


Nové poznatky o tom, ako rôzne druhy cukrov poškodzujú vaše zdravie

(Willow Tohi, Natural News) Špecialista na cukrovku Dr. Jason Fung znovu rozpútal diskusiu o vplyve cukru na zdravie a vyzval verejnosť na prehodnotenie konzumácie rôznych druhov cukrov.

V relácii Vital Signs televízie Epoch TV Fung varuje, že fruktóza, cukor nachádzajúci sa v ovocí, mede a kukuričnom sirupe s vysokým obsahom fruktózy, predstavuje pre človeka viaceré neviditeľné riziká.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Podľa neho fruktóza prispieva k stukovateniu pečene, cukrovke a obezite, a to dokonca aj v situáciách s nízkou hladinou cukru v krvi.

Jeho zistenia zdôrazňujú, ako moderná strava plná spracovaných potravín a sladených nápojov prispieva ku kríze, ktorej len málo ľudí plne rozumie.

„Mýlime si sladkosť s nebezpečenstvom,“ vysvetľuje Fung. „Nejde len o vyhýbanie sa cukru, ale o pochopenie toho, ktoré cukry skutočne škodia.“

Aké je jeho kľúčové odhalenie?

Pečeň metabolizuje fruktózu na tuk, keď sa nespotrebuje, čím sa zaťažujú jej mechanizmy a vyvoláva sa inzulínová rezistencia. Ide o problémy, ktoré sú často maskované inými zdravotnými parametrami.

Fruktóza: Tichý zloduch vo vašej špajzi

Nebezpečenstvo fruktózy spočíva v jej metabolizme. Na rozdiel od glukózy, ktorú telo bežne využíva na tvorbu energie v svaloch či mozgu, fruktózu spracováva takmer výlučne iba pečeň.

Nadmerná konzumácia spôsobuje hromadenie tuku v pečeni a jej bezprostrednom okolí, zaťažuje orgány a zvyšuje riziko viacerých ochorení.

„Obsah fruktózy v jablku je v porovnaní so sladeným nápojom malý,“ povedal Fung a poznamenal, že vysoký obsah fruktózy v Coca-Cole v kombinácii s umelými prísadami zahlcuje telo rýchlejšie než celozrnné potraviny.

Zatiaľ čo ovocie obsahuje vlákninu a živiny, ktoré spomaľujú vstrebávanie, spracované potraviny zvyšujú hladinu inzulínu a ukladanie tuku bez akéhokoľvek prospechu.

Fung uvádza ako zlomový bod vzostup kukuričného sirupu s vysokým obsahom fruktózy v 80. rokoch 20. storočia a jeho všadeprítomnosť v sladených nápojoch, pochutinách a pečive.

Došlo doslova k zaplaveniu našej stravy skrytou fruktózou, čo spôsobilo prudký nárast metabolických porúch.

Chyby glykemického indexu: Prečo sú testy na hladinu cukru v krvi nedostatočné

Glykemický index (GI), ktorý meria prudké zvýšenie hladiny glukózy v krvi po jedle, dlhodobo ovplyvňoval stravovacie rozhodnutia. Fung tvrdí, že ide o chybný ukazovateľ.

„Coca-Cola síce nezvýši hladinu glukózy v krvi tak vysoko ako chlieb, ale fruktóza, ktorú obsahuje, stále poškodzuje pečeň,“ povedal.

Liečba osteoporózy

Tradičné merania nezohľadňujú úlohu fruktózy, čo umožňuje vyvodzovať zavádzajúce závery.

Varoval, že spoliehanie sa výlučne na glykemický index môže viesť k nekontrolovanému nadmernému skrytému príjmu fruktózy, čo vystupňuje záťaž pečene a inzulínovú rezistenciu.

Jeho kritika poukazuje na potrebu širších nutričných ukazovateľov, pričom uprednostňuje metabolické zdravie pred zjednodušeným sledovaním hladiny cukru v krvi.

Spracované potraviny: Cyklus závislosti

Fung spája rýchle trávenie spracovaných sacharidov s uvoľňovaním dopamínu, čím sa vytvárajú návykové cykly. Ultraspracované potraviny, vrátane bieleho chleba, sušienok a sladkých cereálií, vytvárajú rýchle energetické vzostupy a pády, čo vedie k hladu a prejedaniu sa.

„Spracované sacharidy sú navrhnuté tak, aby ste túžili po ich väčšom množstve,“ hovorí Fung.

Odporúča preto radikálny odklon: úplne vylúčiť návykové potraviny namiesto toho, aby ste ich konzumovali s mierou.

„S mierou to zriedka funguje,“ dodal a nalieha na zameranie sa na celozrnné potraviny.

Cesta k vyváženej výžive: Prístup založený na celozrnných potravinách

Fung odporúča uprednostňovať komplexné sacharidy – celozrnné obilniny, strukoviny a zeleninu, ktoré sú bohaté na vlákninu stabilizujúcu hladinu cukru v krvi.

Cvičenie sa tiež odporúča, ale je koncipované ako doplnok, nie kompenzačné opatrenie.

„Keď cvičíte, spaľujete cukor, ale väčšina ľudí to po cvičení nadmerne kompenzuje sladkými odmenami,“ hovorí a zmrzlinu po tréningu označuje za kontraproduktívnu.

Ďalej zdôrazňuje, že strava bohatá na vlákninu prirodzene obmedzuje príjem cukru a znižuje metabolický stres.

Prehodnotenie cukru v 21. storočí

Keďže o Fungových postrehoch sa začína širšie diskutovať, je nutné zdôrazniť kľúčovú pravdu: nie všetky cukry sú rovnaké.

Posun od plošnej fóbie z cukru k cielenej výžive založenej na vyhýbaní sa skrytej fruktóze a konzumovaní celozrnných potravín je kľúčový pre obmedzenie epidémií, ako je cukrovka.

Jeho posolstvo je jasné: pochopenie vedy o cukroch nie je len škola; je to záchranné lano.

Keďže spracované potraviny sú súčasťou každodenného života, osvojenie si uvedomelých stravovacích návykov pomôže uvedomiť si nebezpečenstvá cukru a ochrániť budúce generácie.

Autor: Willow Tohi, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Takto. Fruktóza sa viaže na buničinu a odchádza stolicou von z tela. Fruktóza bez buničiny je pečeňou ukladaná ako tuk spôsobujúci ztukovanie pečene. Všimli ste si minimálne 2-násobné zdvihnutie cien sirupov? Ja osobne užívam maďarskú citronádu bez sladidla. Treba sa vyhýbať šťavám a jesť keď tak celé ovocie.

    • Marek Košice

      Neuskodilo by ti byt konkretnejsim…. Aj stava z hrozna je stava, a obsahuje prakricky NULA fruktozy, lebo vsetok obsah cukru v nej tvori glukoza & tzv. hroznovy cukor. Nie som „stavopic“, ale veci treba upresnit….
      Rovanko ani stava z nektarinky alebo broskyne nebude obsahovat fruktozu, resp. bude obsahovat jej minimum.
      A ked uz o skodlivosti fruktozy nenaviazanej na vlakninu, lesny med obsahuje ovela viac fruktozy nez med lucny (ten viac glukozy)…. Takze ak ho mas doma, vyhodis ho?…

      Mimochodom, veta „Fruktóza sa viaže na buničinu a odchádza stolicou von z tela.“ je neskutocnym blabolom. Keby to tak bolo, stava z jablka by neobsahovala fruktozu, pretoze by bola naviazana na vlakninu ktora by pri odstavovani bola separovana od stavy. Pri zjedeni jablka sa v zaludku vlaknina jablka rozlozi na „vlakninovu mucku“, a teda sa od nej separuje stava z jablka. Ak by nebola lravda co pisem, tak v stolici by si mal viditelnu jablkovu vlakninu (jej „vlocky“) z drene jablka (nemyslim supku), a po xjedeni troch sladkych jablk by si mal horko-sladku stolicu. A to by bolo sci-fi, pokial by si si nespravil klystir s jablkovou stavou…

      • Marek Košice

        * este doplnim…..Keby sa fruktoza viazala na vlakninu ovocia (a ta väzba by nebola rozbita odstavovanim ci travenim alebo varenim), tak po zjedeni neodstaveneho fruktozoveho ovocia (hlavne jablka, hrusky, pomarance) by sme nepriali ziadne kalorie, len vodu a nejake vitaminy a mineraly = 10 jablk by nam dodalo asi tolko energie ako tabletka drasliku zapita custou vodou…. Pretoze vykadena fruktoza = fruktoza, ktora sa nepremenila na energeticke palivo tela…

      • Dik biochemik Milan Calábek. Ty si naďalej požieraj svoje kukuričné fruktózové sirupy. A hajzel čisti Coca Colou.

    • Marek Košice

      (zda sa mi, ze druhy koment nepresiel, to to skratim)

      Maros, keby fruktoza konzumovana v ovoci vychadzala z tela naviazana na bunicinu zjedeneho ovocia (vies vobec o tom, ze vlaknina sa deli na rozpustnu a nerozpustnu?), znamenalo by to, ze 10 velkych jablk by ti dodalo NULA kalorii zo sacharidov/fruktozy…a teda 10 jablk by ti nedodalu ZIADNU energiu, NAOPAK, energiu by ti ubrali, lebo travenie energiu spotrebuvava….A jablko ma asi 95% kalorii ZO SACHARIDOV…. Z 10 väcsich jablk (2kg) by si mal mozno 7g bielkovin, co je v jednom vajc i(tam je ale aj 7g tukov, a 1g tuku ma viac nez dvojnasobne mnozstvo kcal nez 1g sacharidu ci bielkoviny)… Napisane inak: keby si stolicou vylucil fruktozu z jablk, tak 2kg jablk by ti dodalo 3X MENEJ energie, nez JEDNO VAJCE…

  2. Nuž, všetko znie múdro, ale ani jedna naša vláda nebojovala dôrazne proti sladeniu. V cukrárenských výrobkoch je často (podľa receptu) dvakrát viac cukru, ako je potrebné. Niektoré sú tak presladené, že sa nedajú jesť. Výrobcovia určite vedia prečo. Cukor (označovaný tiež ako biely jed) je droga. Na rozdiel od tabaku (cigarety) sa naňho nevzťahujú žiadne obmedzenia ani nezakazujú reklamy.

    • Objektívne

      V cukrárenských výrobkoch už dávno nie je cukor, ale náhrada cukru (umelé sladidlo), preto aj tak dobre chutia.

  3. Marek Košice

    Kolko sto miliard dolarov/Eur nalial zapad do Ukrajiny?

    Poondiatych 40 miliard Eur by bola placa 100 000Eur pre 200 000 vojakov na rok spolu s nakladmk na ich prepravu po svete, nejake tanky KEBY boli potrebne……VOJAKOV, ktori by svet ocistili od plantazi kde sa pestuju plodiny na vyrobu drog, od drogovych velkoobchodnikov, od obchodnikov s detmi, bielym mäsom, od otrokarov v krajinach tretieho sveta, latinskej amerike, atd….. 200 000 vojakov po cely rok….

    PRECO SA TAK NESTANE? PRETOZE TI KTORI OVLADAJU „ELITY“, OVLADAJU AJ SPOMINANE NEZAKONNE OBCHODOVANIE S DROGAMI, ORGANMI, OTROKMI, DETMI, VYNUCOVANOU PROSTITUCIOU…..

    A „Boh“ nekona, pretoze vo svojej nekonecnej mudrosti vyhodnotil, ze je lepsie nechat ludske hyeny svoje krvilacne plany plnit, a potrestat ich AZ po zniceni tazkych milionov zivotov, miesto toho, aby im to znemoznil uz na zaciatku (a aj tak ich potrestal v Pekle)… Ze, Draslik?

Pridajte komentár

*