Mýtus "drahého moču" a "vyhodeného" vitamínu C


Print Friendly, PDF & Email

Mýtus „drahého moču“ a „vyhodeného“ vitamínu C.
Tlačová správa Ortomolekulárnej medicíny, 10. januára 2008

 

FOR IMMEDIATE RELEASE
Orthomolecular Medicine News Service, November 10, 2008

The „Expensive Urine“ Myth
What About Those „Wasted“ Vitamins?

(OMNS, 10. novembera 2008) Už ste počuli o tom, že „Vaše telo nie je schopné vstrebať extra dávky vitamínov“ a že „Jediný efekt z prijímania výživových doplnkov je drahý moč“? Iste ste o tom počuli a stále to propagujú na stránkach ako http://www.dietitian.com a http://www.americanchronicle.com/articles/67769.  Dokonca o tom píšu aj na http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/109881.stm. Mnohí, vrátane lekárov, vás iste často presviedčajú, že konzumovanie vitamínov ponad odporúčané denné dávky (ODD) sú jednoducho vyhodené peniaze. Mátanie ľudí „drahým močom“ je dávny trik konvenčnej (chemickej) medicíny. Pozrime sa teda na fakty.

Moč je to, čo vzniká pri filtrácii krvi. Ak váš moč obsahuje povedzme extra vitamín C, znamená to, že tento vitamín C bol v krvi. Ak bol v krvi, znamená to, že sa dostatočne vstrebal cez črevá. Ak vodorozpustný vitamín C nie je prítomný v moči, znamená to jeho nedostatok. Ak vaše telo vylučuje vitamín C do moču, je to znak toho, že ste ním dobre zásobený a vyživovaný a niečo máte aj nazvyš – a to je dobre.

„Drahý moč“ pri užívaní vitamínu C, je trápny argument, píše výživový reportér Jack Challem, keďže 50 dolárový účet v reštaurácii za mäso a víno tiež spôsobuje „drahy moc“, avšak, nezdá sa, že by sa preto niekto sťažoval.

Početné štuúdie dokázali, že doplňovanie vitamínov má za následok zvýšenie ich prítomnosti v krvnom sére a teda sa vstrebávaju (1). Člen fakulty na Univerzite v Aucklande Michael Colgan, PhD meral, koľko vitaminu C telo OPTIMÁLNE ZDRAVÉHO ČLOVEKA spotrebuváva pri postupne zvyšujúcich sa dávkach. Len u jednej štvrtiny z pozorovaných bola denná dávka 1500 mg dostatočná. Viac ako polovica potrebovala viac ako 2500 mg deňne. Štyria zúčastnení potrebovali dávku až 5000 mg na to, aby sa vitamín C objavil v moči. Znamená to, že telo spotrebovalo a zužitkovalo celých 5000 mg (2).

Známy kardiológ Dr Thomas Levy uznáva, že existuje tradičná, medicínskymi fakultami propagovaná lekárska mienka, že prijímanie vitamínu C robí moč drahým, avšak sám tvrdí, že čím viac ho pacient konzumuje, tým viac ho má v tele a telo ho vie rozumne spotrebovať.(3)

Dr William Kaufman, PhD, špecialista na výživovú biochémiu napísal: „Tí, ktorí si stále myslia, že môžu získať dostatok výživy pre udržanie si optimálneho zdravia len z jedla, ktoré konzumujú, sú na veľkom omyle. Ľuďom sa tvrdí, že v jedle je všetko a niet sa čoho obávať. Neberieme ohľad na to, že bludárske jedlo, ktoré ľudia v súčasnosti jedia, je hlboko podvýživené, často bez akýchkoľvek enzýmov, vitamínov a minerálov. A preto, slová, ako „drahý moč“ pri používaní výživových doplnkov  sú nešťastnou dogmou súčasnej medicíny. Väčšina vitamínov sa predsa pred vylúčením do moču zúžitkuje v tele tak, ako sa zúžitkujú aj chemické lieky, ktoré predsa tiež nakoniec odídu do moču (4).

Stále nás učia, že vdychujeme kyslík a vydychujeme kysličník uhličitý. Avšak, pravda je taká, že aj kyslík vydychujeme, a je ho dosť na to, aby počas oživovania zachránil život iného človeka. Vo vzduchu inhalujeme asi 21% kyslíka, z čoho spotrebujeme asi štvrtinu a vydychneme 15% kyslíka (5). Keď už teda rozprávame o spotrebovaní živín, pacienti na ventilátoroch, počnúc predčasne narodených až po geriatrických pacientov, všetci dostávajú masívne dávky kyslíka – omnoho väčšie, ako dokáže telo spotrebovať. Nepovažujeme to za zbytočnosť, ale za prospešnú vec.

A čo drahý moč z chemických „liekov“?

Je smiešne, že lekári hovoria o drahom moči v súvislosti s vitamínom C a zabúdajú na omnoho drahší moč po užívaní chemických liekov, chemoterapií a pod., ktoré tlačia pacientom dolu hrdlom (resp. do žíl). Tieto chemikálie sa taktiež vylučujú do moču a ak si spočítate ich cenu (mimo nevyčisliteľnej ceny poškodeného zdravia devastujúcimi vedľajšími účinkami), ďaleko presahujú cenu zdravého jedla či vitamínov v moči (6).

Dr. Kaufmann dodáva: „Počas 2. svetovej vojny bolo vojakom, ktorí boli liečení penicilínom, prikázané zachytávať všetok moč, aby sa penicilín z neho mohol znovu použiť. Bolo by veľmi hlúpe vtedy poukázať len na to, že tento moč je drahý kvôli obsahu penicilínu a nebrať do úvahy fakt, že bol v tele zužitkovaný na vykynoženie smrteľnych baktérií (4). Žiaľ, takéto hlúposti robíme dnes – vykrikujeme „drahý moč“ namiesto toho, aby sme sa sústredili na terapeutický účinok vysokých dávok vitamínu C pri kynožení toxického materiálu v chorom tele.

Dostatočný prísun výživy chráni pred chorobami. Terapeutické využitie vitamínov na prevenciu a liečbu ochorení je vedecky opodstatnené nespočetnými štúdiami (7). Vedci, ktorí tieto štúdie vykonávajú, budú mať asi bližšie k pravde, naproti niekoľkým podplateným reportérom, či k chémii sa prikláňajúcim lekárom, ktorí na plné hrdlo kričia, že „Vitamíny sú nanič a robia váš moč drahým“.

Väčšina z nás žije z podhodnoteného jedla, ktoré spôsobuje stále rastúci nedostatok výživy v tele. Túto chýbajúcu výživu je potrebné nejako dopĺňať, aby si človek udržal optimálne zdravie. Okrem zmeny stravovania, doplňujúce vitamíny sú čoraz viac potrebnejšie. Prijímanie správnych doplnkov a v dostatočnom množstve nie je problémom, ale východiskom z výživovej nedostatočnosti. Nie je namieste poukazovať na drahý moč, kvôli vylúčeným vitamínom v ňom, ale na to, ako ich telo pred vylúčením využilo pre boj s toxickým materiálom a pre svoj optimálny chod.

Poznámka Kampane za pravdu v medicíne

Stop Candida

Treba pripomenúť fakt, že človek je jediný cicavec, ktorý stratil schopnosť produkovať vitamín C v tele. Dr Linus Pauling, dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny, už v 70 rokoch zistil, ze všetky cicavce produkujú najmenej 3000 mg vitamínu C deňne v prepočte na váhu človeka). Zdravá koza vyprodukuje deňne až 12000 mg vitamínu C, pričom sa po zaťažení stresom táto produkcia niekoľkonásobne zvyšuje. Z politického a ekonomického hľadiska konvenčná medicína vysoké dávky vitamínu C pri liečbe a prevencii odmieta využívať. Hlavným dôvodom je zisková neatraktívnosť vitamínu C v porovnaní z miliardovými ziskami za chemické liečivá zo závažnými vedľajšími účinkami.

Referencie:

(1) http://www.thenutritionreporter.com/10_vitamin_truths.html

(2) http://annieappleseedproject.stores.yahoo.net/expensiveurine.html

(3) Levy T. Vitamin C, Infectious Diseases & Toxins: Curing the Incurable. This book is reviewed at http://www.doctoryourself.com/levy.html

(4) Letter from William Kaufman, M.D., Ph.D. April 7,1992. Published as Kaufman W. [Saul AW, editor]. Nutrition illiteracy and nutritional inadequacy. J Orthomolecular Med, 2007. Vol 22, No 2, p 83-89.

(5) This can be measured. http://www.patentstorm.us/patents/5069220.html

(6) http://www.naturalnews.com/021393.html

(7) Many full-text nutrition therapy papers are posted for free access at http://orthomolecular.org/library/jom . 17 extensive bibliographies of nutrition research are posted at http://www.doctoryourself.com .

Nutritional Medicine is Orthomolecular Medicine

Orthomolecular medicine uses safe, effective nutritional therapy to fight illness. For more information: http://www.orthomolecular.org

The peer-reviewed Orthomolecular Medicine News Service is a non-profit and non-commercial informational resource.

Editorial Review Board:

Damien Downing, M.D.
Harold D. Foster, Ph.D.
Steve Hickey, Ph.D.
Abram Hoffer, M.D., Ph.D.
James A. Jackson, PhD
Bo H. Jonsson, MD, Ph.D
Thomas Levy, M.D., J.D.
Erik Paterson, M.D.
Gert E. Shuitemaker, Ph.D.

Prírodná liečba osteoartritídy

Andrew W. Saul, Ph.D., Editor and contact person. Email: [email protected]

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Zaujimave

 2. Oldrich Lejnar

  Nepoznám výživový doplnok, ktorý by mi umožnil racionálne užívať dávky C vitamínu v množstve 2500 mg a viac denne. Získať takéto množstvo vitamínu z čisto prírodných zdrojov (šípky, citróny ap.) je prakticky nemožné. Synteticky vyrábaný vitamín C má dve formy – ľavotočivú a pravotočivú – pričom jedna z nich (pravotočivá) je pre organizmus toxická. Nechcem tu zachádzať do podrobností, lebo nie som v tomto smere profesionál. Vitamín C som v minulosti užíval aj vo vysokých dávkach ako „doping“ pri vysokom fyzickom zaťažení. Keďže trpím tvorbou obličkových kamienkov, prestal som s tým, lebo urológovia tvrdia, že nadmerná konzumácia C doplnkov je jednou z príčin. Rád by som poznal odborný názor na tento problém.

  • Peter Tuhársky

   Získať vysoké dávky vitamínu C zo stravy je možné, napríklad z čerešní acerola alebo sliviek kamu-kamu, ale nepraktick0. Skúste však pochopiť, že vitamín C telo pôvodne NEMALO prijímať zo stravy, ale malo ho vyrábať pre vlastnú potrebu v pečeni. Nefunguje to len kvôli genetickej poruche. Takže ak chcete pochopiť problematiku, prestaňte sa pozerať na vitamín C ako na súčasť výživy.

   Pokiaľ ide o D-formu, ide o kyselinu erytorbovú. Je to odlišná chemická látka s odlišným katalógovým číslom a odlišnými vlastnosťami. Nie je toxická, ale pre telo je neužitočná a nesmie sa označovať ako vitamín C. Vitamín C je kyselina askorbová, čiže L-forma. Ak niekto predáva vitamín C, MUSÍ to byť L-forma.

   Pokiaľ ide o obličkové kamene, túto tému som podrobne prediskutoval v príslušnej kapitole: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

 3. Argument o podplatenych lekaroch a reporteroch je smiesny.Skor zastancovia vysokych davok vitaminov a mineralov su podplateni vyrobcami.

  • Peter Tuhársky

   Naposledy som kúpil práškovú kyselinu askorbovú za cca 6 EUR/kg. Viem si predstaviť, že táto cena už sa pomerne blíži výrobným nákladom. Konkurencia je tvrdá, výrobcovia idú na minimálnej marži a vysokých obratoch.

   To by ma zaujímalo, koľko tisíc ton by bolo treba predať, aby sa výrobcovi oplatilo niekoho podplácať za propagáciu. To nie je ako pri niektorých patentovaných liekoch, kde náklady na výrobu sú rádovo promile z predajnej ceny!

 4. Naši starí rodičia nepoznali umelý vitamín C.Jedli to,čo dopestovali a s tým príjmali aj dostatok vitamínov a minerálov.Žiaľ,pôda je už tak vyčerpaná,že dnes produkované ovocie a zelenina už neobsahujú dostatočné množstvo týchto látok a tak sa musia dopĺňať umelými,ktoré nie sú pre naše telo prirodzené a preto si náš organizmus s nimi veľa nepomôže.

Pridajte komentár

*