Domáci nápoj s elektrolytmi: Super na črevnú chrípku, hydratáciu či osvieženie

Print Friendly, PDF & Email

elektrolity

Elektrolyty sú v podstate soli. Zabezpečujú, aby bolo naše telo elektricky vodivé a tiež udržiavajú vnútrobunkové napätie, aby bunky dokázali prijímať a vysielať informácie.

Najbežnejšou používanou soľou plniacou tento účel je kuchynská soľ, teda chlorid sodný. Ten je súčasťou väčšiny druhov solí, vrátane morskej či Himalájskej soli.

Liečba osteoporózy

Rozdiel medzi jednotlivými soľami je v tom, či obsahujú aj iné prospešné látky, ako napríklad jód, železo alebo ďalšie stopové prvky a minerály.

No a práve tieto druhy soli sú najlepšie pre použitie v rôznych koktailoch.

Medzi ostatné látky, ktoré v našich telách plnia funkciu elektrolytov, patria chloridy vápnika, sodíka, draslíka, horčíka, ale tiež fosforečnany a hydrogén uhličitany.

Uvedené zlúčeniny sú pre naše prežitie doslova nevyhnutné.

Ak dôjde k ich prílišnému zriedeniu, môže to viesť dokonca až k smrti následkom takzvanej otravy vodou, respektíve prevodneniu.

Ingrediencie

Na výrobu nášho domáceho nápoja s elektrolytmi budeme potrebovať nasledujúce zložky:

  • 1/2 pohára (1 dcl) čerstvej pomarančovej šťavy
  • 1/4 (0,5 dcl) pohára čerstvej citrónovej šťavy
  • 2 poháre (4 dcl) čistej vody alebo kokosovej vody
  • 2 polievkové lyžice medu
  • 1/8 čajovej lyžičky ružovej Himalájskej, morskej alebo Keltskej soli

Príprava a užívanie

Zmiešajte dokopy všetky zložky, až pokým sa soľ a med úplne nerozpustia.

Najlepšie je tento nápoj vypiť čerstvý, hneď po príprave. Prípadné nedopité zvyšky uskladňujte v chladničke maximálne 24 hodín.

Nápoj pite počas choroby, počas a po športe, prípadne v iných obdobiach, kedy je potrebné doplniť si elektrolyty (napríklad ráno nasledujúce po náročnom večeri, keď ste konzumovali alkohol).

Tuto nasledujú zdravotné prínosy jednotlivých ingrediencií nápoja.

Morská soľ – Soľ hrá dôležitú úlohu pri nastoľovaní rovnováhy stresových hormónov počas cvičenia.

Soľ znižuje hladinu adrenalínu a podporuje celkový metabolizmus. Vhodná je ružová Himalájska soľ, pretože obsahuje veľké množstvo stopových prvkov a minerálov.

Citrusy – Citrusy sú bohaté na elektrolyty a citrón ich má zo všetkých najviac.

Sú tiež bohaté na vitamín C, čo pomáha udržiavať výkonnosť imunitného systému. Bývajú tiež výborným liekom pri prechladnutí a príznakoch chrípky.

Med – Med obsahuje prírodné enzýmy a minerály. Ľahko stráviteľné cukry v mede sú veľmi dobré na dodávanie energie pri cvičení.

Okrem toho, med je tiež výborným antibiotikom a zmierňuje kašeľ a bolesti hrdla.

Kokosová voda – Dodá vám okamžitú energiu a rýchlo nastolí rovnováhu elektrolytov v tele.

Zdroj: Homemade Electrolyte Drink- Best For Stomach Flu, Rehydration and Refuel BodyPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

  1. terezkaterka

    Ak dôjde k prílišnému zriedeniu elektrolytov v našom tele môže to viesť dokonca až k smrti. v Inom článku pite až 3 litre vody je to zdravé. Tie 3 litre vody riadne zriedia elektrolyty v tele, takže môže nastať až smrť. To je hrozné, čo nám dnes odborníci radia. Človek by sa mal riadiť zdravým sedliackym rozumom a nie počúvať rady odborníkov.

    • Nič sa nemá preháňať! Nie každý znesie 3 litre vody- podstatné je, aby sme cikali (plný mechúr) najmenej 5 x denne a nie viac ako 8x denne. Potom hrozí, že si odplavíme minerály z tela a akoby sme sa zvnútra „utopili“ . Bohužiaľ mnohí cikajú 4x denne aj menej a to je zasa žalostne málo. Trápia telo nedostatkom vody aj kyslíka!

Pridajte komentár

*