Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Prečo nepiť vodu z PET fliaš? Ak nie kvôli prírode, tak pre toto určite


Print Friendly, PDF & Email

pitie vody z plastových fliaš

Nemeckí výskumníci objavili v 18 rôznych vzorkách balených vôd látky narúšajúce endokrinný systém, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť reprodukčné orgány.

Z až 24.520 podozrivých chemikálií nachádzajúcich sa vo vode z plastových fliaš, jedna obávaná látka sa vyskytovala v takmer všetkých skúmaných vzorkách.

Ide o 2-elylhexyl fumarát (DEHF) – endokrinný disruptor (narušovač), u ktorého sa opakovane potvrdili anti-androgénne a anti-estrogénne účinky.

Endokrinné narušovače sú látky, ktoré:

 • zasahujú do hormonálneho systému
 • môžu spôsobovať rakovinové nádory
 • vyvolávajú pôrodné defekty
 • zapríčiňujú srdcovocievne ochorenia
 • prispievajú k metabolickým ochoreniam a poruchám vývinu

Na tejto štúdii pracovali Martin Wagner a Jorg Oehlmann z Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom a Michael Schlusener s Thomasom Ternesom z Nemeckého federálneho inštitútu hydrológie.

Potvrdili, že balená voda môže obsahovať vysoké množstvá pre vaše zdravie nebezpečných látok. To u odbornej verejnosti vyvolalo vážne znepokojenie.

Čo konkrétne vedci objavili?

Autori použili citlivé merania biologických procesov v skúmavkách, aby zistili celkovú estrogénnu záťaž, ktorú predstavuje voda uskladnená v plastoch.

Väčšina z analyzovaných vzoriek vykazovala kontamináciu. Necielená spektrometria s vysokým rozlíšením poukazovala na prítomnosť izomérov melátov a furmátov ako možných kandidátov.

Okrem 2-elylhexyl fumarátu zisťovali aj možnú prítomnosť ďalších endokrinných disruptorov.

Jeho namerané množstvo bolo totiž menšie, ako bolo potrebné pre vyvolanie tak silných pozorovaných biologických zmien v skúmavkách.

To znamená, že vo vode museli byť prítomné aj ďalšie látky s podobným účinkom.

Meláty a furmáty sú nielen biologicky, ale aj chemicky dosť podobné ftalátom. Preto sa vedci domnievajú, že objavili novú, doteraz prehliadanú skupinu endokrinných narušovačov (disruptorov).

Biologická sila nameraných chemikálií

Antagonická aktivita vzoriek na biologické procesy bola veľmi silná. Ekvivalent 3,75 ml balenej vody vo fľaši deaktivoval receptory estrogénu a androgénu o neuveriteľných 60 až 90%.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Balená voda analyzovaná zo šiestich krajín vykazovala nasledovné biologické vplyvy:

 • estrogénne
 • anti-estrogénne
 • androgénne
 • progesterogénne
 • gluko-kortikoidné (steroidné)

Čo môžete proti tomu urobiť?

Odpoveď je jednoduchá – nepite balenú vodu z plastových fliaš!

Okrem toho si môžete zakúpiť vodné filtre, ktoré odfiltrujú nielen chlór a jeho zlúčeniny, ale aj ďalšie škodlivé látky.

Keď si spravíte malý prieskum, nie je ich až tak ťažké zohnať aj za pomerne málo peňazí.

Napríklad táto multifunkčná Zeus filtrovacia sada Oasa (v Česku TU), vrátane filtra stojí len okolo 26 Eur. Náhradný filter vyjde na približne 8 Eur a vystačí pre 800 litrov vody.

Za 1 Euro tak viete prefiltrovať až okolo 100 litrov vody.

Samozrejme, nie všetky z nájdených 24.520 chemikálií je škodlivých. Prečo ich ale vedome dodávať do tela a vystavovať sa tak zbytočnému riziku?

Určite ste aj vy niekedy zacítili príchuť chemikálií z plastovej fľaše a obzvlášť, ak ste ju nechali postáť nejaký čas na slnku.

To je aj jeden z hlavných problémov – aj keď vy fľašu na slnku nenecháte, neviete čo s ňou bolo robené v distribučnom reťazci, pokým ste ju nekúpili.

Tuto nasleduje jedno zaujímavé video (v angličtine) obsahujúce viac informácií, ktoré je dobré vedieť o balenej vode.

Záver

Ak vás teda nepresvedčili o nekupovaní vody v PET fľašiach výzvy na ochranu prírody pred plastovým odpadom, tak priame ohrozenie vášho zdravia by snáď mohlo.

Určite o tom dajte vedieť aj svojim známym, napríklad zdieľaním nášho článku.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: Study Finds Over 24,000 Chemicals In Bottled Water: Which Ones Are Harming You?

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Plasty ,voda

  Pochybuji o tom, že nějaké filtry pomohou..To je zase nějaká reklama na vyčístění peněženky

 2. a co hovorite na filtracnu kanvicu brita. ta je teiz plastova, no predpokladam ze ide o to ze voda vo flasiach je uzavreta dlhodobo.

 3. A výpis těch 24 500 chemikálií společně se zastoupením v testované látce je kde ?
  2-elylhexyl fumarát byl nalezen ve kterém výrobku ?
  Protokol o účinnosti filtrace vodního roztoku 2-elylhexyl fumarátu přístrojem Zeus je kde ?
  Odpovím si sám, nic z toho nemáte, jen si to tak cucáte z prstu.

  • Nemohu snad ani uvěřit reakcím čtenářů na výzkum , který byl proveden na univerzitě v Německu.. Jen pro informaci. je vidět, že mnoho z těchto lidí nevědí nic o podstatě věci. 100% plastových lahví, používaných na světe se vyrábí v Číně. Pokud budete směřovat dotaz, co obsahují plastové lahve, na jakéhokoli výrobce nápojů, neodpoví Vám , nebo jen částečně. Je to z jediného důvodu. Jelikož žádný výrobce nápojů na světě neví , co skutečně plastové lahve obsahují. Nikdo to neví, jelikož je to nedostupná informace. Výrobce své výrobní postupy a technologie a tzv. jak na to, nesděluje a uvádí, že je to obchodní tajemství. Bohužel dnešní situace je taková, že výroba plastových lahví a jejich dodávka z Číny je až 200 vnější, než by se daly vyrábět kdekoli jinde na světě a hlavně….je to tak obrovský byznys, že si to dovede představit málokdo. Pokud někdo z Vás chce věřit, nesmyslům typu….plast je testován, apod…tak promiňte je to naivní představa, jako že dýcháme čerstvý vzduch. Doporučuji si pustit na youtube….pravda pro nevěřící Tomáše…např. Chemitrails práškování ovzduší a poté něco o plastech a procitnete…. NEPIJTE balenou vodu z lahví z plastu…

 4. NIEKOHO NEPRESVEDCIS DNES LUDIA NEZOMIERAJU NA OSUD AKO TO RADI NAZYVAJU,ALE NA HLUPOST NEDOSTATOK INFO A KED IM DAS VYSMEJU TA NEVA SMRT NEEXISTUJE,LEN ZMENIS FORMU TÍ TOMASI NENASLI ESTE CESTU RAZ SA IM ZADARII V INOM ZIVOTE.

 5. Zeus filtrovacia sada Oasa viete o tom ze ta filtrovacia vlozka v tej sade je z plastu? Můze sa aj to rozpadat?

Pridajte komentár

*