Ako odstrániť zapálené akné a vyrážky na tvári – prírodná liečba


Print Friendly, PDF & Email

Ochorenie kože sprevádzané rôznymi symptómami, v závislosti od typu akné. Najčastejšie sú to uhry (komedóny), ktoré môžu byť otvorené s čiernym povrchom, uzavreté, alebo také, ktoré nevidieť (mikrokomedóny).

Pri akné sa navyše tvoria rôzne druhy vyrážok, červené a zapálené (papuly), hnisavé (pustuly). V pokročilých a nesprávne liečených stavoch dochádza k intenzívnym zápalom a tvorbe hrbolcov (noduly), ktoré zanechávajú vredovitý výzor kože.

V krátkosti o 3 hlavných druhoch akné

Akné vulgaris. Najčastejší druh akné zapríčinený zvýšeným uvoľňovaním testosterónu, zvyčajne v období puberty, v dôsledku čoho dochádza k nadmernej produkcii tukov a podkožného mazu (sébum), tvorenému v podkožných žľazách.

V období puberty testosterón taktiež stimuluje tvorbu keratínu, bielkoviny v koži, ktorý blokuje póry. Tento druh sa vyskytuje najmä na tvári, avšak tiež na chrbte, pleciach a hrudi.

Akné conglobata. Rozvinutejšia a ťažšia forma akné vulgaris, pričom dochádza k tvorbe cýst a vredov z hĺbkových zapálených a hnisajúcich pustulov, ktoré nedokážu svoj obsah vyplaviť na povrch kože ale namiesto toho infikujú okolité tkanivo.

Akné rosacea. Tento stav sa vyskytuje zvyčajne v stredných rokoch, zvyčajne medzi 30 – 40 rokom. Tvár je pokrytá zapálenými vyrážkami podobne ako u akné vulgaris.

Tento stav je najviac spôsobený hormonálnou nerovnováhou v období menopauzy, chronickými latentnými plesňovými (parazitárnymi) infekciami, metabolickou nerovnováhou, tráviacimi ťažkosťami a nedostatkom živín, zvyčajne vitamínov skupiny B.

Konvenčná liečba akné

Dermatológovia svojim pacientom radi podávajú lieky ako benzoyl peroxid, tretinoin, Roaccutane a antibiotiká a iné, čo často spôsobuje spálenie kože, lupiny a iné kožné poruchy.

Výnimkou nie sú depresívne a samovražedné stavy a najmä skompromitovaný imunitný systém s výslednými systémickými infekciami ako kandidiáza a to všetko bez požadovaného dlhodobého efektu.

Samozrejme, životospráva, prírodná liečba a hlavne stravovanie sa zvyčajne podceňuje alebo sa vôbec neberú do úvahy.

Hlavné príčiny akné

Základnou príčinou akné je nedostatočná výživa a nadmiera cukrov, transmastných kyselín a varením zničené jedlo – to všetko významne znižuje imunitný systém, ničí enzýmy a následne spôsobuje metabolickú nerovnováhu.

Pokiaľ ide o akné v puberte, musíme si uvedomiť jeden základný fakt: telo človeka vtedy prechádza kľúčovými zmenami a namáhavým obdobím a nutne potrebuje to najlepšie a najkvalitnejšie palivo a nie druhoradé odpadové trosky, ktoré týmto pubertálnym zmenám nijako nepomôžu, ale naopak, pripravia telo o jeho vitalitu.

Tínedžeri sú zvyčajne rebelmi, čo sa týka stravy. Vysmievajú sa tej dobrej starej mame, ktorá im ponúka ovocie a zeleninu a iné plody z vlastnej záhrady.

Uprednostňujú pochutiť si na výdobytkoch modernizmu ako McDonald, bagety preplnené syrmi, hranolkách, pizzách, Coca-colách, Redbulloch a podobne. Veď pani doktorka predsa povedala, že akné nemá nič spoločné zo stravou.

Akné, podobne ako aj iné časté ochorenia, sa stalo veľmi atraktívnym a výnosným obchodom pre farmaceutické korporácie, ktoré sa, prostredníctvom lekárov na takzvaných vzdelávacích seminároch, usilovne snažia pacientov presvedčiť, že strava a akné nemá žiadny súvis.

Výskumy a ich výsledky, ktoré sa z obchodných a ekonomicko-politických dôvodov akosi nedostávajú verejnosti k dispozícii, však svedčia o opaku a teda o tom, že (a to si dobre zapamätajte, lebo ak tomu neveríte teraz, raz budete túto informáciu hľadať) úspech je možné dosiahnuť jedine disciplinovanou zmenou životného štýlu a najmä úpravou stravy so zvýšeným komplexným prísunom výživových prvkov.

Strava a akné

Postihnutým pacientom bola počas výskumov podávaná upravená strava v zložení 44% bielkovín, 35% uhľohydrátov a 21% tukov.

Výsledky ukázali:

 • podstatné zníženie testosterónu
 • zvýšenie cytochrómu P450, ktorý hydroxyluje estridiol, čo bolo terapeutickým plánom

Naproti tomu, strava založená na uhľohydrátoch v zložení 10% bielkovín, 70% uhľohydrátov a 20% tukov mala opačný účinok a podporila rozvoj akné.

Je potrebné odstrániť alebo aspoň obmedziť potraviny s vysokým obsahom jódu, kravské mlieko (hlavne kvôli prekysľovaniu a kvôli obsahu hormónov a antibiotík), transmastné kyseliny (hlavne margaríny a rastlinné maslá) a jedlá s vysokým obsahom tukov.

Cukry, inzulín a chróm

Mnoho dermatológov sa zhoduje v tvrdení, že inzulín je účinným liekom pri akné, keďže opakované výskumy a experimenty a najmä biopsie kože potvrdili u pacientov značne zníženú toleranciu glukózy kožného tkaniva a/alebo inzulínovú rezistenciu.

Niektorí výskumníci nazvali akné kožnou cukrovkou. Pacientom bol podávaný inzulín v dávkach 5 až 10 jednotiek 2 až 3-krát týždenne systemicky alebo priamo do postihnutého miesta.

Vzhľadom na známy imunosupresívny účinok nadmerných cukrov v strave, je nutné vylúčiť všetky koncentrované uhľohydráty.

Kvasnice s vysokým obsahom chrómu sú schopné zvýšiť toleranciu glukózy v koži, znížiť inzulínovú rezistenciu a v konečnom dôsledku výrazne a rýchlo odstrániť zapálené akné a vyrážky .

Vitamín A

Retinoidy, vrátane orálneho vitamínu A sú známe tým, že znižujú produkciu podkožného mazu a hyperkeratózu (hyperaktivitu tukového puzdierka).

Retinol je účinným prírodným liekom na akné, avšak až pri vysokých a toxických dávkach ako 300000-400000 IU denne v období 5-6 mesiacov.

Vitamín A-E emulzia – vysoké dávky v netoxickej forme

V roku 1963, kedy Dr. Contreras začal pracovať ako klinický onkológ, sa používanie vitamínu A ako užitočného činidla pri malígnom nádore považovalo za nelogické a absurdné.

Teraz sa vitamín A akceptuje ako činidlo širšieho použitia pri väčších epitelových rakovinách, tak ako aj pri epidermálnych karcinómoch, chronickej leukémii a karcinómu z prechodného epitelu. Prvé normálne štúdie možných protirakovinových účinkov vitamínu A sa začali v Mugos Laboratories v Mníchove v Nemecku.

Bolo dokázané, že rakovina pľúc u nórskych námorníkov bola menej rozšírená ako u iných skupín, dokonca aj vtedy, ak fajčili už od detstva. Logika naznačuje, že by to malo byť naopak. Po preštudovaní tohto fenoménu sa zistilo, že od detstva jedli veľké množstvá pečene surových rýb, bohaté na vitamín A.

Logický záver bol, že vysoké dávky vitamínu zabránili rastu rakoviny pľúc aj u silných fajčiarov. Taktiež sa ale zistilo, že vysoké dávky vitamínu A boli toxické a mohli by spôsobiť nepriaznivé reakcie.

Hlavným cieľom bolo teda zistiť, aké dávky vitamínu A by boli dostatočné na to, aby sa dali pozorovať ochranné alebo liečivé účinky a zároveň by nedošlo k poškodeniu pečene.

Riešenie našiel jeden z výskumníkov, keď zistil, že nespracované mlieko tiež obsahovalo tento vitamín a ani deti, ktoré boli dojčené, nikdy nezažili toxické účinky. Príroda si teda sama našla riešenie tým, že zahrnula vitamín A do mlieka vo forme mikro-emulzifikácie.

Výskumníci z laboratórií Mugos pokračovali v príprave rôznych emulzných koncentrácií, sformulujúc napokon svoj známy, vysoko koncentrovaný A-Mulsin. Jedna kvapka obsahuje 15 000 jednotiek.

Takisto dokázali pacientom podať až jeden milión jednotiek denne v postupných dávkach bez toho, aby vyvolali toxikáciu pečene.

Vysvetlenie je také, že v emulznej forme sa vitamín A absorbuje priamo do lymfatického systému bez toho, aby sa vo veľkom množstve dostal do pečene. Po vyriešení problému s toxicitou bolo možné testovať výrobok vo vysokých dávkach.

Ukázalo sa, že emulzný vitamín A má tieto účinky:

 • v normálnych dávkach chráni epitel a zrak;
 • v dávkach od 100 000 do 300 000 jednotiek denne účinkuje
 • ako možný stimulant imunitného systému;
 • v dávkach od 500 000 do 1 000 000 jednotiek denne
 • účinkuje ako možné protirakovinové činidlo, najmä u
 • kožných karcinómov a karcinómov z prechodného epitelu;
 • odporúčaná dávka výrobcu je 5 kvapiek emulzného vitamínu A a E, trikrát denne alebo podľa odporúčaní lekára.

Táto emulzifikované forma vitamínu A sa odporúča ako bezpečná náhrada moderných toxických syntetických retinoidodov, ktoré sa v súčasnosti používajú pri liečbe akné.

Zinok

Zinok je pri liečbe akné životne dôležitý. Zúčastňuje sa na aktivácii lokálneho hormónu – bielkoviny, ktorá viaže retinol (retinol-binding protein), hojení rán, stimulácii imunity a regenerácii tkaniva.

Nie všetky štúdie vplyvu zinku na akné priniesli kladné výsledky. Tie boli rôzne v závislosti na forme použitého zinku.

Napríklad, šumivá forma zinku sulfát mala účinok podobný antibiotikám skupiny tetracyklínov, avšak s menšími vedľajšími účinkami z dlhodobého užívania. Naproti tomu, obyčajná tabletová forma zinku sulfát priniesla podstatne menší úspech.

Väčšina pozorovaných pacientov hlásila zlepšenie stavu až po 12 týždňovej prírodnej liečbe pozostávajúcej z užívania zinku sulfátu, aj keď u niektorých pacientov došlo k dramatickému zlepšeniu omnoho skôr.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Počas inej štúdie bol v priebehu 2 mesiacov polovici zo 66 pacientov podávaný zinok glukonát (30 mg elementárného zinku) a druhej polovici bolo podávané placebo. V skupine pacientov, ktorým bolo podávané placebo bolo zápalové skóre znížené z 58 na 47, pričom u pacientov zo zinkom glukonát kleslo skóre z 49 na 27.

Výsledok jednoznačne preukázal, že z 24 z 32 pacientov reagovali na zinok glukonát pozitívne a zmenšili sa im vyrážky na tvári.

Nedostatok zinku je spojený s mnohými inými kožnými ochoreniami, hlavne so syndrómom zinkovej nedostatočnosti (acrodermatitis enteropathica). Najmenšou hladinou zinku v krvnom sére trpia muži vo vekovej skupine 13-14 rokov.

Piridoxín (B6)

Ženy, u ktorých dochádza k zhoršeniu stavu akné v predmenštruačnom období, dobre reagujú na vitamín B6, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri metabolizme steroidných hormónov.

Kyselina pantoteová (vitamín B5)

Kyselina pantoteová je fyziologicky aktívna pri syntéze cholesterolu a steroidných hormónov a je prospešná len vo vysokých dávkach.

To bolo zistené pri pozorovaní 100 pacientov vo veku 10 až 30 rokov (80% pacientov bola vo veku 13-23 rokov) s rôznymi štádiami choroby. Bolo im podávané spolu 10 gramov kyseliny pantoteovej denne v dávke rozloženej na 4-krát počas 24 hodín.

Chorým bol navyše lokálne aplikovaný krém s 20% kyseliny 4 až 6-krát denne.

V priebehu 1 až 2 dní došlo k zníženiu produkcie podkožného mazu a v priebehu 1 až 2 týždňov sa výrazne znížila tvorba nových lézií a bola viditeľná regresia starých. Neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky.

Prírodná liečba a ortomolekulárna medicína

Výskumný lekár ortomolekulárnej medicíny Dr. Carl Pfeiffer taktiež pokladá akné za výsledok výživovej nedostatočnosti. Liečebný protokol pre akné zaznamenal vo svojej knihe Mental and Elemental Nutrients.

Oba, koža aj nervový systém sú ektodermálnymi štruktúrami (vznikli z podobného tkaniva počas ich vývoja) a pravdepodobne preto oba tieto systémy vyžadujú potrebné výživové prvky a ich absencia spôsobuje poruchy týchto systémov.

Zriedkakedy sa objaví pacient s akné (či inou kožnou chorobou), ktorý by netrpel duševnou nerovnováhou, nadmerným stresom, či psychiatrickými chorobami. Psychiatrickí pacienti, liečení ortomolekulárnou medicínou sa po ústupe duševných problémov zároveň zvyčajne tešia aj vymiznutiu kožných chorôb ako sú zapálené akné a vyrážky.

Ortomolekulárna medicína okrem skôr spomenutých živín pri liečbe používa aj komplex vitamínov B vysokej potencie a navyše vysoké dávky vitamínu C (od 3000 do 5000 mg denne) a vitamínu B3 (niacín – 500 – 3000 mg).

Viac o prírodnej liečbe a ortomolekulárnej medicíne nájdete v knihe Vitamín C a megaskorbická liečba, ktorá je v slovenskom jazyku.

Záver

Tuto na záver ešte zosumarizujeme veci, ktoré pomáhajú akné odstrániť:

Zmena životosprávy

– zvážte kompletnú detoxikáciu tela,

– zvážte minimálne 3 dňový totálny pôst len o vode alebo o zeleninových šťavách,

– zvážte minimálne 28 dňovú protikvasinkovú diétu na vykynoženie parazitov v tráviacom trakte a v tele,

– strava v zložení cca  44% bielkovín, maximálne 35% nekoncentrovaných uhľohydrátov a 21% tukov, dostatok čerstvej zeleniny,

– úplne vylúčiť biely cukor, bielu muku, kravské mlieko a tavené syry, červené mäso, údeniny a vyprážané jedlá,

– piť 2 až 2 a pol litra čistej nesýtenej vody denne, obmedziť kávu, čierny čaj a vylúčiť alkohol,

– dostatočný pobyt na slnku (30 minút denne) a na vzduchu

– dostatočný pohyb

– psychohygiena

Doplňujúca výživa

– vitamín A alebo lepšie A-mulsia – 5 kvapiek 3 x denne pod jazyk v dobe 3 mesiacov (namiesto konvenčných syntetických a nebezpečných retinoidov)

– zinokglukonát alebo chelát 15 mg 2 x denne (2-3 mesiace)

– vitamín E(prípadne kombinácia vitamínov A a E – emulzia) 400 IU 2-3 x denne

– vitamín C500 mg 2 až 3 krát denne

– niacín (B3) 100 až 200 mg denne podľa závažnosti a dĺžky trvania ochorenia

– piridoxín(vitamín B6) 50 až 100 mg denne

– B-50 komplex1 tbl denne

– selén 100 až 200 μg denne

– chróm 100 až 200 μg denne

– kyselina pantoteová

– Betaín HCL s pepsínom(len pri akné rosacea)

Lokálna vonkajšia liečba

– nepoužívať kozmetiku s parafínom, glycerínom, sodium lauret sulfátom a inú s agresívnymi odmasťovačmi a dráždiacimi prísadami

– koloidné striebro, koncentrácia až do 40 ppm – prírodné antibiotikum

– kokosový olej

– neem olej

– harmanček

Pri ťažkých a dlhodobých stavoch navyše

– proteolytické enzýmy

– protiplesňové doplnky

– inzulín (systémicky a povrchovo)

– imunostimulátory (AHCCbetaglukán a pod.)

– stabilizovaný kyslík povrchovo

Poznámka

V článku Kvalitné a silné doplnky stravy nájdete podrobný zoznam doplnkov vhodných na kožné ochorenia ako sú akné, vyrážky či fľaky na tvári, ale i množstvo iných zdravotných problémov.

Uvedené sú tam aj odkazy na obchody, kde sa dajú zohnať.

Liečba osteoporózy

Zdroje: použitá literatúra

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ďakujem, konečne článok o akné čo stojí zato prečítať. Pred pár rokmi som začala mať vážne problémy s akné, dovtedy som mala sem tam, začalo mi až v dospelosti,dosť náhle. Na tvári som mala asi všetky druhy akné, uhry, bolestivé cysty hrče jednu na druhej, veľmi sa mi zapaľovala tvár, každé ráno min. štyri nové zapálené vyrážky. Samozrejme som bola aj u kožnej, brala som skinoren, z ktorého som mala tvár ako v ohni a nijak extra mi nezaberal, pravideľne kozmetička, kúpila som si celú sadu la roche posay na aknóznu pleť na odporúčanie:) a vyskúšala som aj kopu iných „super“produktov za kopu peňazí, nič z toho mi nepomohlo, ak to niekomu pomáha, tak ok, ale mne nie, a fakt snáď neprešlo dňa aby som sa nebála vyjsť na ulicu, trápenie čo pochopí len ten kto mal také akné. cca pred dvoma mesiacmi som si začala potierať tvár urinou/vlastným močom a musím povedať že prvé dni mi niektoré cysty vyšli na povrch, vyzeralo to spočiatku ako zhoršenie ale po ďaľších pár dňoch sa mi začala pleť veľmi zlepšovať. Hlavne čerstvé jazvy sa mi veľmi rýchlo hojili, potierala som si tvár asi 3 až 4 krát denne čerstvou urinou, troška som zriedila s vodou. Asi po hodine som si tvár opláchla vlažnou vodou. Momentálne nemám jedinú cystu, sem tam malá vyrážka, nejaké jazvičky samozrejme ostali ale v porovnaní s tým ako to bolo predtým je to fakt zázrak, odporúčam. Samozrejme treba zlepšovať celkovú životosprávu:))

 2. Ďakujem za skvelý článok. Mňa by skôr zaujímalo, čo si myslíte o Acneon? http://www.acneon.sk/

  • Je ťažké si na tento výrobok vytvoriť názor, keďže ani na jeho oficiálnej stránke sa nedočítate nič o jeho presnom zložení. Teda okrem toho, že obsahuje jednu bielkovinu.

   Môžete ho vyskúšať a účinok posúďiť sama na sebe. No myslíme si, že ak sa neodstránia príčiny akné rozoberané v tomto článku, tak aj keď sa dosiahne nejaký výsledok, nebude trvalý. Skôr či neskôr sa akné pravdepodobne vráti do pôvodného stavu.

 3. Ľudia, VARUJEM VÁS, vykašlite sa na liečebné procesy liekmi predpísanými lekárom. Uvedomte si, že lekár v prvom rade si chce zarobiť, prostredníctvom drahých liekov, ktoré Vám predpíše!!! Dajte si námahu a prečítajte si radšej nejaké články na internete, ako napr. tento a vyliečite sa aj sami v teple domova a hlavne skoro zadarmo.
  Viem, zaujímam sa o tieto veci v oblasti lekárov, poznám toto prostredie, takže sa nenechajte okašľať a hlavne sa nehanbite pohádať sa aj s lekárom. A dneska nie je problém ich vymieňať ako ponožky! Zároveň Vám posielam do pozornosti link, ktorý Vás poučí efektívnejšie. Prajem Vám pekný deň a zdravý nový rok. https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ds3AQoIASMA
  Haux

 4. Jedna z mála vecí, ktoré vám pomôžu v rozsahu 80- 100 percent je VITAMIN D 2×400 I.U denne.
  Mňa to vyslovene zachránilo.
  Chcem tento zázrak dalej šíriť a preto to sem dávam.
  Konkrétne z tohto článku som čerpal:
  http://www.medhelp.org/posts/Acne/I-cured-my-ACNE-Just-wanted-to-share-with-everyone/show/1175304

 5. Vdaka sa skvely clanok ! Uz som si nieco o problematike akné naštudoval na internete velľmi mi pomohla tato stranka : http://akneliecba.sk

  Urcite ju odporucam su tam nejake zaujimave typy ako sa vysporiadat s vyrazkami hlavne bez pouzitia liekov a zbytocnych skodlivych antibiotik . Mne pomohla detoxikacna kura . Vdaka sa clanok !

 6. Dobry den, chcela by som sa podakovat za tento clanok a kedze sa uz skoro 3 tyzdne drzim tychto rad spozorovala som asi 70% zlepsenie stavu akne na mojej pleti- moja strava: bez mlieka a mliecnych vyrobkov, dost velke obmedzenie masnych jedal, uplne vynechanie bieleho peciva, bieleho cukru, vyprazanych jedal a absolutne nejem nic sladke. Zvysila som prijem ovocia zeleniny a celozrnneho peciva, denne pijem minim 2l vody alebo bylinkovych cajov. Co sa tyka vitaminov a doplnkov stravy beriem: psyllium, chlorellu, aloe vera som pila asi prvy tyzden, denne beriem vitamin A, E, C, B komplex, Selen a Zinok. Sama nemozem uverit takemuto razantnemu zlepseniu! Kde sa potom vzali tie reci lekarov ze strava nevplyva na tvorbu akne?? Ja som zo ziadneho lieku, masticiek a sprostosti od koznej nespozorovala take velke zlepsenie ako teraz! Mam ale otazku ktora ma momentalne najviac trapi- kedze vidim taketo vysledky na jednej strasne som stastna a je mi jasne ze mozno o mesiac uz ziadne stopy po akne na tvari neuvidim, ale chcela by som zistit co konkretne mi vlastne pomohlo kedze som naraz obmedzila dost vela veci a neviem si zase cely zivot predstavit ze by som uz neochutnala mlieko alebo nieco sladke a ani to ze denne budem jest naraz asi 9 tabletiek vitaminov. Zaujima ma kolko by som mala este pokracovat napriklad v uzivani vitaminov a ci vlastne mozem niekedy uplne prestan a zaroven docielit aby sa mi akne spat nevratilo a to iste plati aj pre jedlo. Je nieco z tohto take ze to budem musiet dodrziavat do konca zivota alebo tym ze sa akne po case uplne vytrati je iste ze je tp trvaly vysledok? Dakujem velmi pekne za odpoved a pdporucam kazdemu, kto trpi akne nech sa drzi tychto rad a hlavne vela trpezlivosti! Dakujem za odpoved

  • tak toto by aj mna zaujimalo 🙂 ci to clovek musi dodrziavat naveky…docasne sa to da aj ked ja som raz skusala stravu bez mliecnych vyrobkov, bieleho peciva a pod. a to sa este dalo ale bez sladkeho to ide velmi tazko 🙂

 7. Tak neviem ci sa dockam odpovede…

 8. Dakujem velmi pekne za odpoved, samozrejme, co sa tyka stravy mam uplne jasno ze ju nezmenim naspat, vyhovuje mi- sladne nepotrebujem a mlieko mi nechyba.. A okrem toho celozrnne pecivo ryza a cestoviny su sto krat chunejsie nez biele! 🙂 najma ma to trapilo s tymi vitaminmi ze kolko to brat. Ako som uz vyssie pisala beriem A+D,E,zinok, C,Bkomplex.. Co mi teda odporucate z toho ponechat po cely zivot a v akych davkach to mam neskor teda brat? Momentalne beriem dost vysoke davky vsetkeho a je to presne mesiac- odporucate teda este aspon jeden mesiac a potom to teda znizit? Inak stav sa nenormalne zlepsuje, uplne sa mi presusuje znutra plet. Tak vam este raz velmi pekne dakujem.

 9. Dobry den:) chcela by som sa spýtať po akom čase ste videli zlepšenie?akné sa mi spravilo pred dvoma mesiacmi mám zapálenú celú tvár hlavne líca..niektoré vyrážky mi až mokvajú..kozný mi povedal ze iná možnosť ako roakutan nie je ale ja som proti liekom:( prosim co je najlepšie na tvár z vonku? Detox tela som uz začala ale iba pred 2 týždňami tak tomu asi treba čas..co pomôže najviac? Viem ze každý organizmus je iný ale som zúfalá 🙁 ďakujem Simona

 10. Používate niekto na liečbu akné probiotiká? Čítala som to minulý týždeň na internete, že to vraj je dobré okrem posilnenie organizmu aj na prečistenie. Skúšali ste to niekto? Ja by som prečistiť organizmus asi potrebovala, mám pocit, že sa moje telo poslednou dobou búrok. Prácu mám stresovú, doma furt nejaké problémy v rodine, do toho naháňačka okolo vianoc, už to moje telo nedáva a začína dosť solídne rezignovať. Tak uvažujem že si pod stromček nadelíme nejaký ten relax a taky pilule, ktoré by ma trošku dostali na ten správny zdravý životný štýl … To akné je strašne otravné, nie som zvyknutá používať líčidlá, ale s množstvom pupienkov, ktoré na tvári mám sa bez make upu a korektoru jednoducho hanbím vyjsť na ulicu. Najradšej by som zostávala zavretá doma na homeoffice .. ale to nejde … Neviete či treba Biopron by pomohol?

  • Naozaj? tak to by som nečakala, ale asi to bol príjemný plusový efekt. Asi teda vyskúšam ten Biopron 9, nie je to zas toľko peňazí, tak si urobím radosť pod stromček. Ešte mám v pláne objednávať nejaké vitamíny pre prarodičia a možno aj nejaké doplnky stravy rodičom, neustále sa sťažujú na bolesti kĺbov, no už im hold nie je osemnásť:-D tak to možno sfúkne pri jednom tú objednávku.

   • Preboha, ked uz spamujes tento web svojimi produktami, tak si aspon zmen konto, pod ktorymi pises reakcie na seba. To uz ste ludia na tolko primitivni?

 11. Damian, strašne Ti ďakujem za tento hodnotný článok, len ma mrzí, že som si ho na stránke nenašla skôr. Vďaka Ti za múdre rozhodnutie aktualizovať ho. Tieto informácie o acne som ešte nikdy nikde nečítala (a z tejto oblasti som toho prečítala už strašne veľa ale nič zásadne nepomohlo) a verím že mi pomôžu aj ďalším o ktorých viem, že majú takéto problémy aj mimo puberty. Som rada, že je možné nielen si na veľa problémov objednať kvalitné liečivé prípravky za prijateľné ceny ale aj možnosť to s Tebou konzultovať. To, čo si mi v minulosti poradil, mi veľmi pomohlo. A určite využijem aj možnosť objednať si presne to čo potrebujem. Želám všetko dobré.

 12. ma niekto prosim skusenosti s pouzivanim ceskeho kozmetickeho pristroja Face-Up? v mediach je toho vela popisane, zaujimaju ma vsak skor realne skusenosti ludi. Je mozne kombinovat liecbu alebo pripadne neskor uplne vysadit? Dakujem

 13. Dobrý deň. Mám 16 rokov a po akné mi zostávajú fľaky a neviem sa ničoho z toho zbaviť. Už som vyskúšala všeličo aj domácu liečbu aj drahé výrobky ale nič mi nezaberá. Vedeli by ste mi poradiť čo by mi.mohlo pomôcť? Ďakujem.

  • Vitamín A a v létě k moři, je-li možno – mořská sůl a slunce dělají zázraky. Pleť se tak mírně zabarví a překryje fleky. Dále si kupte obyčejnou mořskou sůl a 1 čajovou lžičku přelijte sklenicí horké vody. tamponem nebo vatou omývat 2x -3x denně. Nejdříve to bude vypadat tak, že sůl fleky ještě zvýrazní, ale po pár dnech se to napraví.
   Nebo vyzkoušejte pravidelné návštěvy solných jeskyní.
   Až budete mít cestu do Čech navštivte Poděbrady. Tam u kostela je Svatojánský pramen hned u řeky Labe(Kubovy sady) naberte si vodu do plastových lahví nebo skleněných -je výborný na hojení po akné a ekzemech. Vše co výše píšu je vlastní zkušenost.

 14. Dobrý deň,

  dostala sa ku mne AE mulsion forte od firmy biotics research, kde je však napísaná odporúčaná denná dávka 1 kvapka, čo zodpovedá 12500 jendnotiek, ako je napísané na obale. Vy píšete že pri dávke 15000 jednotiek v jednej kvapke, sa má liek užívať ť kvapiek – 3x denne. Chcela by som sa opýtať, či to isté platí aj v prípade spomínanej AE mulsion od inej firmy, alebo by som sa mala poradiť s lekárom ako píšu, lenže lekár mi povie vyskúšajte Roaccutane 😀 a to nechcem.

  Ďakujem za odpoveď

 15. maja.majova

  ahojte, mne pomohol krem silkyderm. no ten je uz na jazvy po akne..aj na ine jazvy. treba vsak dodrziavat navod a skutocne si ho natierat. dobra sprava ze je aj na predpis..

 16. Ahojte, ak sa mozem podelit o svoju skusenost s liecbou akne, rada by som na uvod povedala, ze je to jednoduchsie ako som ocakavala – po mnohych rokoch (od 13tich a to mam teraz 35) som sa snazila zbavit akne vsemoznymi sposobmi, nebudem ich opisovat , pojdem rovno k veci -ako sa akne zbavit. Na stranke acne.org som nasla info ktore som vyuzila a vysledok sa dostavil.
  1. – z pomletych ovsennych vlociek zmiesanych s trochou vody si robit jemny peeling na tvar aj 2xdenne az kym sa akne viditelne nezmienri, potom je mozne s vlockami pozvolnit lebo je z toho poriadny neporiadok v umyvadle. Toto je prelomova sucast liecby v akne.
  2. – Kawar maska na plet s obsahom kaolinu a aloe(Kaufland , asi 5EUR), davat na tvar kazdy den, kaolin je najsetrnejsi il, preto je vhodne ho pouzivat na akne kazdy den.
  3. – Aloe vera gel/juice na pitie podla navodu. Netreba prehanat s nadmernym uzivanim, upravi zapaly v traveni a odrazi sa to na pleti.
  4. – raz za cas si kupit Actimel ako probiotikum na udraznie zdraej mikroflory v crevach.
  To je vsetko. Podla mna jednoduche, na to kolko rokov som sa trapila s nizkym sebavedomim kvoli akne, mozem hrdo povedat ze si nemusim na seba patlat make up , pretoze nemam co zatierat. Ovsenne vlocky sa daju kupit za bagatel a staci ich doma pomliet v mlynceku na maso.

Pridajte komentár

*