Akoby ste jedli insekticíd: Potravinová prísada, čo vám zničí imunitu


Print Friendly, PDF & Email

Akoby ste jedli insekticíd: Potravinová prísada, čo vám zničí imunitu

Úvodné štúdie skúmajúce zápalové ochorenie čriev ukázali, že toto ochorenie je najviac rozšírené v krajinách ako sú Veľká Británia, USA a niektoré krajiny v Európe.

V neskorších štúdiách sa zaznamenal prudký nárast tohto ochorenia v Kanade, ktorá sa dostala na prvé miesto v rebríčku výskytu.

Kým v roku 1981 bol výskyt zápalového ochorenia čriev v Kanade na úrovni 44 prípadov na 100000 obyvateľov, v roku 2000 to už bolo 283 prípadov. Podobný nárast sa ukázal aj v ostatných západných krajinách.

Otázka je, že prečo? Čo k takémuto vysokému nárastu ochorenia mohlo prispieť?

Môže za to umelé sladidlo sukralóza?

Na začiatok sa žiada spomenúť, že „zápalové ochorenie čriev“ je iné, hoc podobné ochorenie ako „syndróm dráždivého čreva“.

Zápalové ochorenie čriev je autoimunitné ochorenie, ktoré môže mať veľmi vážne následky. Syndróm dráždivého čreva je funkčná choroba čreva.

Keď konvenčná medicína zlyhá, mnohí pacienti so zápalovým ochorením čriev končia tak, že sú im v rámci liečby vyoperované veľké úseky čriev. Následkom sú celoživotné, často život ohrozujúce komplikácie.

Štúdia publikovaná v Kanadskom žurnále gastroenterológie prišla s teóriou, že toto nepríjemné ochorenie súvisí so znefunkčnením tráviaceho enzýmu proteáza, ktoré vyvoláva poškodenie črevnej mikroflóry.

No a ako hlavného podozrivého označili umelé sladidlá sacharín a sukralózu. Sacharín však nedával veľmi zmysel, pretože sacharín sa používal už skôr a na rozdiel od sukralózy boli pri sacharíne stanovené striktné pravidlá jeho používania.

Ako tvrdia autori štúdie:

„Ak nie sacharín, tak potom čo spôsobilo prudký nárast zápalového ochorenia čriev? Ukazuje sa, že príčinou môže byť sukralóza.

V roku 1991 totiž Kanada ako prvá na svete povolila používanie sukralózy ako bežného sladidla v cereáliách, nápojoch, dezertoch, polevách, plnkách, žuvačkách, cukríkoch, dresingoch, pečive, kompótoch, alkohole, pudingoch či sirupoch.“

Dnes je používanie sukralózy povolené takmer všade, vrátane Slovenska a Česka.

Ako sukralóza poškodzuje vaše zdravie

Uvedené zistenia podporuje aj neskoršia štúdia z roku 2008 publikovaná v Žurnále toxikológie a environmentálneho zdravia, ktorá objavila, že sukralóza:

 • zvyšuje hodnotu pH v črevách
 • znižuje množstvo prospešných baktérií v črevách až o 50%

V ďalších štúdiách sa ukázalo, že okrem znižovania prospešnej mikroflóry deaktivuje sukralóza tráviaci enzým proteázu a narúša funkciu čreva, ktoré slúži ako bariéra medzi obsahom čreva a krvou.

Čo sa teda asi stane, keď zničíte 50% svojej črevnej mikroflóry a zvýšite priepustnosť čriev pre toxíny? Logicky, zhoršenie vášho zdravia je takmer garantované!

A čo je ešte horšie, veľa ľudí má kvôli vysokej konzumácii spracovaných potravín narušenú črevnú mikroflóru, ktorú si týmto umelým sladidlom ešte viac zhorší. Preto v dnešnej dobe je priam nevyhnutné užívanie probiotík ako doplnkov stravy.

Ak nie ste fanúšikom doplnkov, tak môžete konzumovať fermentované potraviny ako sú kefíry, kombucha, kyslá kapusta či iné kvasené druhy zeleniny.

Čo je to vlastne sukralóza

Sukralóza je pomerne nové sladidlo oproti napríklad sacharínu, ktorý sa používa už oveľa dlhšie. Ako potravinová prísada má označenie E955.

Navyše, jej názov sa veľmi podobá na klasický cukor „sacharóza“, čo môže mnohých ľudí pri skúmaní zloženia potravín zmiasť.

Nejde však ani zďaleka o cukor. Jej molekula sa síce začína molekulou cukru, preto sa niekedy v reklamách dokonca hovorí, že je vyrobená z cukru, no od cukru má poriadne ďaleko.

V skutočnosti ide o umelo vyrobenú látku pomocou chlóru, podobne ako napríklad ďalšie neslávne známe umelé sladidlo aspartám. Jej chemická štruktúra sa ale viac podobá insekticídu DDT než cukru.

Bohužiaľ, mnohí ľudia, ktorí ju konzumujú, si nedokážu spojiť ich vznikajúce zdravotné problémy práve s týmto či inými umelými sladidlami.

Príznaky konzumácie sukralózy

Jedna čitateľka sa vyjadrila, že na ňu mala sukralóza účinky „horšie ako chemické zbrane“ a trvalo dlho, kým si ich spojila práve s ňou.

Medzi najčastejšie príznaky, ktoré konzumácia sukralózy vyvoláva, patria:

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

 • pocity únavy
 • neurologické zmeny (úzkosť, depresia, závraty)
 • zahmlenie mysle
 • nedostatok koncentrácie
 • zlá nálada

Prejaviť sa však môže aj na rôznych častiach tela a orgánoch, ako napríklad:

Oči – svrbenie, začervenanie, opuchy, zvýšené slzenie

Hlava – bolesti, migrény, opuchy tvár, pier, hrdla a jazyka

Srdce – chvenie alebo búšenie

Kĺby – bolesti

Pľúca – kašeľ, zvieranie, lapanie po dychu, pískanie

Nos – kýchanie, sople, upchatie

Pokožka – pľuzgiere, žihľavka, svrbenie, začervenanie, opuchy, otoky

Žalúdok – nadúvanie, plynatosť, krvácanie, hnačka, nevoľnosti, zvracanie, bolesti

Ak sa u vás vyskytli uvedené príznaky alebo, ak konzumujete sukralózu pravidelne, odporúčame vám začať sa jej radšej vyhýbať.

Okrem vyššie uvedených akútnych príznakov má dlhodobá konzumácia sukralózy aj vážnejšie, chronické následky na zdravie.

Väčšina štúdii ohľadne konzumácie sukralózy bola robená na zvieratách, no zistenia boli odignorované. Medzi najvážnejšie dlhodobé následky, na ktoré tieto štúdie prišli, patria:

 • lézie (cysty) na mozgu
 • znížené množstvo červených krviniek a anémia
 • zväčšené a zvápenatené obličky
 • zvýšená úmrtnosť
 • mužská neplodnosť
 • spontánne potraty

Odporúčania pre liečbu zápalového ochorenia čriev

Prvým krokom pri liečbe tohto ochorenia by samozrejme malo byť okamžité skončenie konzumácie nielen sukralózy, ale aj ostatných umelých sladidiel, hlavne aspartámu.

Obmedziť je potrebné aj príjem cukru, keďže ani on neprospieva črevnej mikroflóre a spôsobuje premnoženie kvasinkovej infekcie (candidy).

Potom by ste sa mali zamerať aj na tieto veci:

1. Živočíšne omega-3 kyseliny

Odporúča sa zaradiť do stravy omega-3 kyseliny živočíšneho pôvodu – hlavne EPA a DHA.

Rastlinné omega-3 (ako ALA v ľanovom oleji) sú pre telo potrebné, no pri tomto ochorení budete potrebovať hlavne živočíšne omega-3 kyseliny.

Dobrým zdrojom živočíšnych omega-3 sú sardinky, artičoky, losos, makrely, slede alebo olej z kôrovcov (krill oil).

2. Vyhýbajte sa cukru

Okrem obmedzenia klasického cukru (sacharózy) obmedzte výrazne aj fruktózu (ovocný cukor).

Fruktóza zvyšuje hladinu inzulínu v krvi a podporuje zápalové procesy.

3. Vyhýbajte sa obilninám

Obilniny výrazne obmedzte aspoň do doby zlepšenia zdravotného stavu.

Problém je tu hlavne obsah lepku, na ktorý je mnoho ľudí citlivých alebo dokonca naň majú intoleranciu.

Obilniny tiež zvyšujú hladinu inzulínu a zápaly v tele.

4. Optimalizujte hladinu vitamínu D

Vitamín D je takmer tak dôležitý, ako živočíšne omega-3 kyseliny.

Najlepším zdrojom vitamínu D je slnko. Ak ho nemáte dostatok, môžete užívať doplnky, najlepšia forma je D3, čiže cholekalciferol.

5. Doplňte si probiotiká v strave

Probiotiká pomôžu zregenerovať vaše črevá a obmedzia vstrebávanie toxínov do krvi.

Ako sme už v článku spomenuli, najlepšie probiotické potraviny sú kefíry, biele neprisladzované jogurty, kombucha a fermentovaná zelenina (kapusta, cvikla a podobne).

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: realfarmacy.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ďalší veľmi dobrý článok. Ja sama si všetko jedlo pripravujem doma, zo základných surovín. Ak chceme zostať ako tak zdraví, musíme sa vyhýbať umelým sladidlám, prídavným látkam v potravinách, gmo potravinám…Vodu je najlepšie filtrovať. Chlór vo vode nie je dobrý pre alergikov, astmatikov…

 2. …chlór vo vode nie je dobrý pre nikoho – je to toxín. On síce časom z vody vyprchá, no ešte predtým zreaguje s organizmami nachádzajúcimi sa vo vode, čo jeho škodlivé účinky na náš organizmus ešte zvýši .
  Skúsila by som pridať do pohára s chlórovanou vody lyžičku čerstvo vytlačenej šťavy z citróna – ten s chlórom reaguje tiež, malo by to však byť smerom k lepšiemu. Bolo by fajn, keby sa k tomuto problému vyjadrili chemici, ako to vidia oni…

 3. Definitiva

  Chlór vo veľkom množstve zabíja alebo veľmi škodí, v malom množstve škodí málo, ale škodí vždy! Konzumácia jedov v malom množstve navodí chronickú otravu, ktorá sa prejavuje nenápadne, únavou, nechuťou k aktívnemu životu a mysleniu, zmenami nálady. Bol som zástanca pitnrej vody z vodovodu,lebo je kvalitná, ale chlórovanie z nej robí dezinfekčný roztok a mala by sa nazývať úžitková.
  Podobne je aj s fluórom, nepíše sa o ňom, je to prudký jed. Nájdete ho v balenej pitnej vode, na Západe sa fluóruje aj vodovodná voda, s príchodom kapitalizmu máme aj flurovanú soľ!!!, hrnie sa to z každej strany. Vylúčte všetko, čo obsahuje fluór, aj zubné pasty.
  Zdravá výživa je obsiahnutá v makrobiotike, strave pre dlhý a zdravý život. Zásadne konzumujte len potraviny priemyselne nespracované. Supermarkety ponúkajú len ovocie a zeleninu, všetko ostatné je viac, či menej škodlivé zdraviu. Supermarkety vyrábajú celé generácie chorých ľudí, ktoré doktori „liečia“ chemickýmmi liekmi. Občan míňa miliardy a farmaceuti a potravinári majú miliardové zisky. Občan si myslí, že staroba sa rovná choroba, že doživotná konzumácia liekov a milióny lekárskych vyšetrení predlžujú život. Občan nehľadá pravdu, ale preberá názory tých, čo na občanovej chorobe bohatnú.
  Existuje dochovaný originál Ježišovho učenia o zdraví, /V Biblii a kresťanstve ho nehľadajte/ popisuje tam dnešné stravovacie návyky a civilizačné choroby, do bodky presne.

  • Výborný, objektívny komentár – od 1. vety po poslednú bodku.
   Pán Definitiva, je možné sa nejako dostať k spomenutému Ježišovmu učeniu o zdraví? Cirkvi a náboženstvám neverím, no Ježišovi (pravému, nie falošnému kristovi) dôverujem: bol to (verím, že aj je) neopakovateľný človek.

  • Pán Definitiva, veľmi dobre ste to napísali. Ja, neskoro zobudená. Práve som vypočula najnovšie video od Dr. John Bergman, kto vie angl. veľmi sa to oplatí počúvať.

  • Fluor je evidentne nasadeny aj na blokovanie sisinke mozgovej, teda epifyzy. Oslabena epifyza nam znemoznuje informacne spojenie s nasou podstatou a ma vplyv i na zdravie, lebo obplyvnuje ostatne zlazy, Hypotalamus a nasledne hypofyzu a stitnu zlazu, s ktorou ma problemy uz vacsina obyvatelstva. Niektori o tom ani nevedia.

 4. Jednoduchá

  Váž.pán Definitíva,
  napísala vystihol ste to úplne presne! BINGO! :-)……
  ,,Občan nehľadá pravdu, ale preberá názory tých, čo na občanovej chorobe bohatnú“…..a ja by som ešte dodala, že sa to týka nielen názorov ohľadom zdravia, ale aj názorov na svet, na duchovno a podobne……
  My ľudia, teda väčšina z nás, má rado ,,vychodené chodníčky“, má rado urč.,,sterotyp“, urč.,,vychodené koľaje „, či už v názoroch, alebo svoj.správaní…..a to aj v takých, kde by sa dalo niečo zmeniť, príp.,,presunúť“ k lepšiemu. Avšak naša vlast.LENIVOSŤ, či už ducha alebo tela nám to jednoducho NEDOVOĽUJE, lebo čo ak to nevyjde ?….čo povedia ľudia?…….čo ak sa musím troška ponamáhať?…..čo ak??? a x tisíc dôvodov, prečo niečo nejde a nedá sa. A tak jednoducho celý život hundrú, frflú, sú nespokojní a pod.a to len z 1 jediného dôvodu, NEVEDIA, či NECHCÚ sa ROZHODNÚŤ :-(……je to veľmi smutné, mnohí sa ešte ani nepokúsia o zmenu a už si maľujú ,,čierny scenár“ ako to dopadne:-((((………..
  Takže milé dámy, milí páni!
  treba sa hlavne vzchopiť, pouvažovať o svoj.klad., tiež o svoj.zápor.stránkach, nebáť sa, veriť si a potom sa ROZHODNÚŤ! a stále mať nádej, že všetko, čo riešim, raz svoje riešenie nájde a bude to pre mňa to NAJLEPŠIE, čo sa mi môže stať !!! :-)))
  Ak sa nemýlim p.Emilka, p.Definitíva mal na mysli určite nie bibliu, presne ako sám povedal…..mal na mysli ,,úžasné dielo“ od Abdrushina – ,,Vo svetle pravdy „!
  Táto knižka nám ,,dáva návod“nielen na zdr.stravu, ale aj na všetko potrebné v našom živote ! Je ,,výborná“ a ja sama som veľmi vďačná za to, že som sa k nej v tomto ,,zrýchlenom a pestro namixov. živote“ vôbec dostala! :-)))……….
  Vrelo a úprimne odporúčam každému jednému človeku, ktorému záleží na skutočne kvalitne a podľa ,,Božích zákonov“prežitému životu!…………….
  Nech sa Vám darí ! :-)))…………………………

  • Milá pani Jednoduchá,
   ďakujem Vám za odkaz na výborný zdroj kvalitného a zrozumiteľného čítania (…na rozdiel od zmotanej, obsahovo aj významovo nesúrodej biblie, kde hľadať pravdu je ako hľadať ihlu v kope sena…)

 5. Jednoduchá

  Rado sa stalo Emilka,
  verím tomu, že Vás ,,knižka“ nesklame 🙂

Pridajte komentár

*