Ako použiť spodok z kávy na odpudenie hmyzu, hnojenie záhradky a iné veci


Print Friendly, PDF & Email

kavovy-spodok

Každý rok sa vyhodia tony kávových spodkov do smetia a prispievajú tak k zapĺňaniu skládok na tomto svete.

Nabudúce, keď dopijete kávu, namiesto toho, aby ste spodok vyhodili, pouvažujte nad niektorým z nasledovných spôsobov jeho ďalšieho použitia.

Kompost

Použitá káva dokáže byť výbornou súčasťou kompostu.

Je tomu tak preto, lebo obsahuje veľké množstvo dusíka, ktorý dodáva baktériám v komposte energiu na rozkladanie organického materiálu. Výrazne sa tým urýchľuje proces kompostovania.

Okrem toho, kávové spodky budú tiež účinne maskovať nepríjemný zápach, ktorý sa zvyčajne z kompostových miest šíri.

Pre použitie kávy do kompostu, jednoducho do neho vysypte zvyšky po dopitej káve tak, ako to robíte s ostatnými vecami, ktoré do kompostu pridávate.

Hnojivo

Látka, ktorá z kávových spodkov robí vhodnú zložku do kompostu, z nej robí aj výborné hnojivo.

Hojnosť dusíka podporuje rast mikróbov v zemi, ktoré produkujú výživné látky pre rastliny.

Napriek všeobecne tradovanému presvedčeniu, že kávový spodok pôdu prekysľuje, nie je to pravda. Kyseliny nachádzajúce sa v káve sú riediteľné vo vode a teda po dopití kávy sa z nej už dávno odplavili.

Farbenie dreva

Použitý kávový spodok je skvelou prírodnou alternatívou pre domáce farbenie dreva. Extrémne jednoducho sa na drevo nanáša a následne mu dodá prírodný organický nádych.

Postupujte nasledovne:

1. Pre prípravu farby pozbierajte kávové spodky, vložte ich do hrnca alebo inej nádoby a znova zalejte vriacou vodou.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

2. Nechajte to postáť minimálne 2 hodiny. Ak však máte dostatok času, nechajte kávu vylúhovať aj počas celej noci.

3. Na koniec tekutine sceďte do nádoby, ktorá je dosť široká na to, aby sa do nej vopchal štetec na natieranie dreva.

4. Vašu prírodnú farbu na drevo máte hotovú a pripravenú na použitie.

Drevo natierajte tak, že na okamih ponorne štetec do kávovej farby a výdatne ňou natrite drevo. Po natretí prvej vrstvy počkajte 10 minút, aby zaschla a potom naneste druhú vrstvu.

Opakujte tento proces niekoľkokrát, až pokým nedosiahnete želaný odtieň dreva. Ak chcete drevo ešte tmavšie, môžete naň priamo naniesť aj kávové zvyšky.

Odpudzovač hmyzu

Použitý kávový spodok dokáže pôsobiť ako výborný odpudzovač hmyzu.

Káva nielenže odpudzuje hmyz, ale, ako ukázali viaceré štúdie, je efektívna aj pri zabíjaní lariev hmyzu, čo z nej robí účinný prírodný insekticíd.

Na výrobu kávového repelentu, respektíve insekticídu, nalejte jemný kávový spodok (najlepšie z kávy používanej na prípravu pressa) do malých vodných plôch okolo domu ako sú napríklad malé mláčky, žľaby, odkvapy a podobne.

To vytvorí prostredie, ktoré je pre dospelé komáre nehostinné a tiež pozabíja larvy, ktoré sa v danej vode môžu nachádzať.

Môžete tiež skúsiť spáliť kávové spodky v plechovkách alebo v hliníkovej fólii pre zvýšenie ich odpudivého účinku na hmyz.

Prípadne zmiešajte kávový spodok s teplou vodou, vložte ho do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte na komármi zamorené miesta.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*