Ako jednoducho zlepšiť psychiku a posilniť mozog s pomocou stravy

Print Friendly, PDF & Email

Ako jednoducho zlepšiť psychiku a posilniť mozog s pomocou stravy

Problémy duševného zdravia sa liečia veľmi zložito a mnohí z tých, čo nimi trpia, udávajú, že vystriedali niekoľko rôznych psychiatrov a liečob, kým našli niečo, čo ich stav aspoň do istej miery zvláda.

Začína to však stále viac a viac vyzerať tak, akoby návšteva bežného psychiatra kvôli problémom duševného zdravia bola niečím ako ísť za kardiológom kvôli stavu kože.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Oveľa väčší prísľub, čo sa týka úspešného zvládnutia duševného ochorenia, predstavuje nutričná psychiatria.

Je to tým, že vedci v čoraz väčšej miere zisťujú, že zlý duševný stav je v mnohých prípadoch spôsobený nedostatkom základných živín. Medzi duševné ochorenia súvisiace s nesprávnou výživou patria hlavne:

 • depresia
 • úzkosť
 • ADHD a nedostatok pozornosti
 • bipolárna porucha
 • schizofrénia

S objavovaním sa čoraz väčšieho množstva informácií, poukazujúcich na toto dôležité spojenie, vzmáha sa fakticky aj odbor nutričnej psychiatrie. Tá sa zameriava na liečbu problémov duševného zdravia za použitia potravy a výživových doplnkov.

Príčiny mnohých psychických a duševných problémov

Napríklad, základom mnohých problémov duševného zdravia je zápal v mozgu.

Zápalová reakcia, ktorá ho vyvoláva, sa v skutočnosti začína v čreve a dáva sa do súvisu s nedostatkom živín, ako sú vitamíny, minerálne látky, omega-3 mastné kyseliny a probiotiká.

Ukázalo sa, že náladu zlepšujú potravinové doplnky, ako sú:

 • vitamín D
 • B komplex
 • omega-3 mastné kyseliny
 • horčík
 • zinok

S významným znížením úzkosti a depresie sa tiež dáva do súvisu každodenné užívanie probiotík.


Naša rada: Vyčistite si od toxínov súčasne črevá, pečeň i žlčník už za 16 dní. Tu je spôsob, ako

To, že výživa zohráva takú dôležitú úlohu vo vašom duševnom zdraví, dáva zmysel. Nakoniec, váš mozog je stále „zapnutý“ a pre svoju prácu potrebuje palivo – a je pochopiteľne ideálne dodávať mu to najlepšie palivo vo forme vysokokvalitných, výživných potravín.

Dr. Eva Selhubová z Harvard Health dovádza analógiu ešte ďalej poukázaním na to, že keď používate nízko-kvalitné palivo, ako sú spracované potraviny, trpí výkon vášho mozgu rovnako, ako výkon vášho auta pri lacnom nekvalitnom benzíne.

Demonštrované to bolo v štúdiách ako bola tá holandská, ktorá zistila, že poškodenie drobných ciev, spôsobené konzumáciou zlej stravy, môže človeku zvýšiť riziko depresie o takmer 60%.

Prírodná liečba osteoartritídy

K záveru dospeli po preskúmaní údajov od 43 000 dospelých, z ktorých vyše 9 200 malo depresiu.

Štúdia vedcov z austrálskej University of Melbourne zasa zistila, že ženy, ktoré konzumovali množstvo nezdravej stravy a stravy bohatej na cukor mali o 50% vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť úzkosťou či depresiou, než tie, ktoré sa stravovali zdravšie.

Iná štúdia, publikovaná v časopise BMC Medicine, zistila, že zle sa stravujúci jedinci s depresiou, ktorí začali konzumovať stredomorskú stravu, zaznamenali významné zlepšenie hladiny svojej depresie.

U tretiny z nich príznaky depresie dokonca úplne pominuli.

Výživa si zaslúži väčšiu pozornosť

Nanešťastie, lekárske fakulty na celom svete sa vo všeobecnosti úvahami o výžive a jej súvisom s ochorením veľmi nezaoberajú. Predpisovať lieky je tiež finančne oveľa výhodnejšie, a tak mnohí lekári jednoducho nie sú motivovaní zamerať sa skôr na výživu.

Rastúci záujem o nutričnú psychiatriu nemohol prísť v lepšom čase, keďže antidepresíva obsahujú vysokoúčinné látky a tí, ktorí ich užívajú (prípadne ich blízki), silne pociťujú ich vedľajšie účinky.

Tie sa spájajú nielen so zdravotnými problémami, ale vyvolávajú aj samovražedné myšlienky. Navyše, mnohé masové streľby v posledných rokoch boli spáchané práve jedincami užívajúcimi takéto lieky.

Záver

Súčasný systém na mnohých ľudí trpiacich depresiou či nespočetným množstvom ďalších psychických ochorení na celom svete očividne nefunguje.

Mnohí ľudia s problémami duševného zdravia čelia celoživotnému boju, pretože súčasná liečba jednoducho nesmeruje k hlavnému zdroju ich problému.

Prechod na zdravšiu stravu a zameranie sa na chýbajúce živiny by mnohým ľuďom mohlo ušetriť zbytočné trápenie.

Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

 1. Kvalitná strava je pre naše zdravie dôležitá, o tom niet pochýb. Ale dávať do priameho súvisu stravu a v článku uvedené psychické poruchy, je príliš odvážne. Pokiaľ by sme mali na mysli rozvojové krajiny, či oblasti trpiace suchom, v dôsledku čoho veľmi slabá úroda, nedostatok ovocia a zeleniny ovplyvňujú zdravie tamojších obyvateľov, to by ešte šlo. Na Slovensku však máme v súčasnosti rozmanitej potravy nielen dostatok, ale v niektorých komoditách až prebytok. Preto mi nie je jasný zámer publikovať u nás články tohto druhu (okrem zámeru strašiť ľudí a podporiť kupovanie doplnkov výživy).
  Počet psychických ochorení vo svete rastie, ale určite nie v dôsledku zlej stravy. Kto zažil prvú a druhú svetovú vojnu, hladomor a pod., ten si nekvalitnej stravy užil až-až. Ak by chcel niekto tvrdiť, že kvôli nedostatku živín bolo v tých časoch viac tých psychických porúch, ktoré sú uvedené v článku , musel by predložiť dôkazy.
  Trvalý nadmerný stres, strach, psychické napätie, nedostatok kvalitného spánku, celková zlá životospráva, boli nielen vtedy, ale sú aj v súčasnosti najčastejšími príčinami uvádzaných psychických porúch (ďalšími sú genetická a vrodená predispozícia a v súčasnosti bežný workoholizmus spojený s preťažovaním psychiky a nedostatkom uvoľnenia, ale aj prežité ťažké traumy – smrť najbližších osôb, ťažké havárie a i., a najmä pôsobiacich v kombinácii!).

 2. Cukor je ten jed.

 3. Pari Špekulantka

  Už som počula, že štúdie ukázali priamy vplyv stavu čreva na stav mozgu.

Pridajte komentár

*