Ako jednoducho zlepšiť psychiku a posilniť mozog s pomocou stravy

Print Friendly, PDF & Email

Ako jednoducho zlepšiť psychiku a posilniť mozog s pomocou stravy

Problémy duševného zdravia sa liečia veľmi zložito a mnohí z tých, čo nimi trpia, udávajú, že vystriedali niekoľko rôznych psychiatrov a liečob, kým našli niečo, čo ich stav aspoň do istej miery zvláda.

Začína to však stále viac a viac vyzerať tak, akoby návšteva bežného psychiatra kvôli problémom duševného zdravia bola niečím ako ísť za kardiológom kvôli stavu kože.

Zbohom vysoký krvný tlak

Oveľa väčší prísľub, čo sa týka úspešného zvládnutia duševného ochorenia, predstavuje nutričná psychiatria.

Je to tým, že vedci v čoraz väčšej miere zisťujú, že zlý duševný stav je v mnohých prípadoch spôsobený nedostatkom základných živín. Medzi duševné ochorenia súvisiace s nesprávnou výživou patria hlavne:

 • depresia
 • úzkosť
 • ADHD a nedostatok pozornosti
 • bipolárna porucha
 • schizofrénia

S objavovaním sa čoraz väčšieho množstva informácií, poukazujúcich na toto dôležité spojenie, vzmáha sa fakticky aj odbor nutričnej psychiatrie. Tá sa zameriava na liečbu problémov duševného zdravia za použitia potravy a výživových doplnkov.

Príčiny mnohých psychických a duševných problémov

Napríklad, základom mnohých problémov duševného zdravia je zápal v mozgu.

Zápalová reakcia, ktorá ho vyvoláva, sa v skutočnosti začína v čreve a dáva sa do súvisu s nedostatkom živín, ako sú vitamíny, minerálne látky, omega-3 mastné kyseliny a probiotiká.

Ukázalo sa, že náladu zlepšujú potravinové doplnky, ako sú:

 • vitamín D
 • B komplex
 • omega-3 mastné kyseliny
 • horčík
 • zinok

S významným znížením úzkosti a depresie sa tiež dáva do súvisu každodenné užívanie probiotík.


Naša rada: Vyčistite si od toxínov súčasne črevá, pečeň i žlčník už za 16 dní. Tu je spôsob, ako

To, že výživa zohráva takú dôležitú úlohu vo vašom duševnom zdraví, dáva zmysel. Nakoniec, váš mozog je stále „zapnutý“ a pre svoju prácu potrebuje palivo – a je pochopiteľne ideálne dodávať mu to najlepšie palivo vo forme vysokokvalitných, výživných potravín.

Dr. Eva Selhubová z Harvard Health dovádza analógiu ešte ďalej poukázaním na to, že keď používate nízko-kvalitné palivo, ako sú spracované potraviny, trpí výkon vášho mozgu rovnako, ako výkon vášho auta pri lacnom nekvalitnom benzíne.

Demonštrované to bolo v štúdiách ako bola tá holandská, ktorá zistila, že poškodenie drobných ciev, spôsobené konzumáciou zlej stravy, môže človeku zvýšiť riziko depresie o takmer 60%.

K záveru dospeli po preskúmaní údajov od 43 000 dospelých, z ktorých vyše 9 200 malo depresiu.

Štúdia vedcov z austrálskej University of Melbourne zasa zistila, že ženy, ktoré konzumovali množstvo nezdravej stravy a stravy bohatej na cukor mali o 50% vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť úzkosťou či depresiou, než tie, ktoré sa stravovali zdravšie.

Iná štúdia, publikovaná v časopise BMC Medicine, zistila, že zle sa stravujúci jedinci s depresiou, ktorí začali konzumovať stredomorskú stravu, zaznamenali významné zlepšenie hladiny svojej depresie.

U tretiny z nich príznaky depresie dokonca úplne pominuli.

Výživa si zaslúži väčšiu pozornosť

Nanešťastie, lekárske fakulty na celom svete sa vo všeobecnosti úvahami o výžive a jej súvisom s ochorením veľmi nezaoberajú. Predpisovať lieky je tiež finančne oveľa výhodnejšie, a tak mnohí lekári jednoducho nie sú motivovaní zamerať sa skôr na výživu.

Rastúci záujem o nutričnú psychiatriu nemohol prísť v lepšom čase, keďže antidepresíva obsahujú vysokoúčinné látky a tí, ktorí ich užívajú (prípadne ich blízki), silne pociťujú ich vedľajšie účinky.

Tie sa spájajú nielen so zdravotnými problémami, ale vyvolávajú aj samovražedné myšlienky. Navyše, mnohé masové streľby v posledných rokoch boli spáchané práve jedincami užívajúcimi takéto lieky.

Záver

Súčasný systém na mnohých ľudí trpiacich depresiou či nespočetným množstvom ďalších psychických ochorení na celom svete očividne nefunguje.

Mnohí ľudia s problémami duševného zdravia čelia celoživotnému boju, pretože súčasná liečba jednoducho nesmeruje k hlavnému zdroju ich problému.

Prechod na zdravšiu stravu a zameranie sa na chýbajúce živiny by mnohým ľuďom mohlo ušetriť zbytočné trápenie.

Prírodná liečba cukrovky

Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Pridajte sa k našim vyše 150.000 odberateľom a dostávajte nové články priamo na váš email (zdarma). Ako stáli čitatelia zároveň získavate 15% zľavu na naše e-knihy a výživové doplnky DrBuzgi. Prihláste sa tu:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

 1. Kvalitná strava je pre naše zdravie dôležitá, o tom niet pochýb. Ale dávať do priameho súvisu stravu a v článku uvedené psychické poruchy, je príliš odvážne. Pokiaľ by sme mali na mysli rozvojové krajiny, či oblasti trpiace suchom, v dôsledku čoho veľmi slabá úroda, nedostatok ovocia a zeleniny ovplyvňujú zdravie tamojších obyvateľov, to by ešte šlo. Na Slovensku však máme v súčasnosti rozmanitej potravy nielen dostatok, ale v niektorých komoditách až prebytok. Preto mi nie je jasný zámer publikovať u nás články tohto druhu (okrem zámeru strašiť ľudí a podporiť kupovanie doplnkov výživy).
  Počet psychických ochorení vo svete rastie, ale určite nie v dôsledku zlej stravy. Kto zažil prvú a druhú svetovú vojnu, hladomor a pod., ten si nekvalitnej stravy užil až-až. Ak by chcel niekto tvrdiť, že kvôli nedostatku živín bolo v tých časoch viac tých psychických porúch, ktoré sú uvedené v článku , musel by predložiť dôkazy.
  Trvalý nadmerný stres, strach, psychické napätie, nedostatok kvalitného spánku, celková zlá životospráva, boli nielen vtedy, ale sú aj v súčasnosti najčastejšími príčinami uvádzaných psychických porúch (ďalšími sú genetická a vrodená predispozícia a v súčasnosti bežný workoholizmus spojený s preťažovaním psychiky a nedostatkom uvoľnenia, ale aj prežité ťažké traumy – smrť najbližších osôb, ťažké havárie a i., a najmä pôsobiacich v kombinácii!).

 2. Cukor je ten jed.

 3. Pari Špekulantka

  Už som počula, že štúdie ukázali priamy vplyv stavu čreva na stav mozgu.

Pridajte komentár

*