Liečba kryoterapiou zachránila zdravotnú sestru s rakovinou 4. štádia


Print Friendly, PDF & Email

Liečba kryoterapiou zachránila zdravotnú sestru s rakovinou 4. štádia

Zdravotná sestra s rakovinou pažeráka vo štvrtom štádiu je vďaka kryoterapii už päť rokov v remisii.

Zdravotná sestra z Colorada, Karie Fisherová, trpela v roku 2013, teda pred šiestimi rokmi, únavou, keď jej napadlo, že má možno deficit vitamínu D, postihujúci odhadom až miliardu ľudí na celom svete.

Potom začala vykašliavať krv. Karie prijali do denverskej nemocnice, kde osem dní pred koncom svojho desaťdenného pobytu zistila, že má nielen štvrté štádium rakoviny pažeráka, ale že sa jej rakovina rozšírila do pečene.

Mala iba 43 rokov, keď jej lekári povedali, že jej prognóza je nezvratná.

Rakovina pažeráka tvorí v len jedno percento všetkých rakovín – a Karie nemala pre ochorenie žiadne rizikové faktory, okrem faktu, že mala nadváhu.

Po tom, čo na svoju rakovinu neúspešne vyskúšala konvenčnú liečbu, vyhľadala Karie v arizonskom Phoenixe Dr. Toufica Kachaamyho z Amerického centra pre liečbu rakoviny, ktorý ju oboznámil s kryoterapiou.

Čo je rakovina pažeráka a kto je ohrozený?

Rakovina pažeráka postihuje dlhú trubicu, spájajúcu vaše hrdlo so žalúdkom, ktorou doň putuje jedlo. K rizikovým faktorom rakoviny pažeráka patria:

  • vek nad 50 rokov
  • časté pálenie záhy, alebo tiež ochorenie na gastroezofagálny reflux (GER)
  • mužské pohlavie
  • ak už ochorenie v rodine niekto mal
  • fajčenie
  • strava chudobná na ovocie a zeleninu
  • časté pitie veľmi horúcich nápojov

Hoci Karie nebola typickým pacientom s rakovinou pažeráka, mala nadváhu, čo je pre rakovinu pažeráka rizikový, no nie hlavný faktor.

Nanešťastie nie je vôbec prekvapujúce, že Karie zistili rakovinu až v pokročilom štádiu.

Zatiaľ čo pacienti s viacerými rizikovými faktormi zvyknú byť dôkladne monitorovaní, Karie prehliadky nevyhľadávala, ani ju na ne neposielali, lebo nebola „riziková“, a tak nebola ani testovaná.

Keby Karie uvažovala nad rizikom rakoviny pažeráka, mohli byť pre monitorovanie jej zdravia vykonané mnohé testy a vyhla by sa diagnóze rakoviny v pokročilom štádiu.

Konvenčná liečba verzus kryoterapia

Karie dostala na svoju rakovinu chemoterapiu a ožarovanie, v súčasnosti dve odporúčané liečby na rakovinu pažeráka, no v jej nádore nedošlo k nijakej zmene.

Dr. Toufic Kachaamy z Amerického centra pre liečbu rakoviny vo Phoenixe jej preto navrhol truFreeze, druh sprejovej kryoterapie, ktorá sa dá konkrétne zacieliť na nádor v Karieinom hrdle.

Kryoterapia, známa aj ako liečba chladom, sa tradične využíva na zranenia pri športe, ale aj iné bolestivé stavy, ako je artritída.

V poslednej dobe sa ale kryoterapia využíva na liečbu rakoviny, lebo extrémny chlad dokáže zabíjať rakovinové bunky, pri minimálnom poškodení okolitého tkaniva.

Po troch liečbach kryoterapiou sa Kariein nádor začal zmenšovať, až bol nakoniec taký malý, že sa dal odstrániť chirurgicky.

Oproti tradičnej chemoterapii a ožarovaniu ponúka kryoterapia veľa výhod. Na rozdiel od nich je kryoterapia lokálnou liečbou, čo znamená, že sa lieči iba kryoterapiou dotknutú oblasť, nie ďalšie časti tela. V týždňoch nasledujúcich po liečbe sa potom telo zbavuje mŕtvych tkanív.

Liečba osteoporózy

Na základe doterajších klinických pokusov sa kryoterapia javí byť bezpečnou, aj keď si táto liečba vyžaduje ešte ďalší výskum.

Riziká, spájajúce sa s kryoterapiou, sú vo všeobecnosti menej závažné než ožarovanie či chemoterpia. K rizikám patrí poškodenie okolitého tkaniva, strata citlivosti pri zasiahnutí nervov a vyššie riziko infekcie.

Ako funguje kryoterapia

Tekutý dusík alebo argónový plyn sa vedie hadičkou, prípadne sondou, ktorá sa umiestni do kontaktu s nádorom.

Sonda je navádzaná prostredníctvom ultrazvuku alebo magnetickej rezonancie, takže váš lekár vie presne sledovať zmrazovanie buniek a obmedziť tak poškodenie okolitých zdravých tkanív.

Zmrazené tkanivo sa po procedúre rozmrazí a telo sa ho zbaví.

Kryoterapiu je možné využiť aj na vonkajšie nádory, napríklad pri rakovine kože.

Rastúca dôležitosť alternatívnych terapií

Karie je v remisii už päť rokov a hovorí, že veľa pacientov o alternatívnych možnostiach liečby rakoviny, ako je kryoterapia, nevie.

Považuje za dôležité, aby ľudia poznali svoje možnosti, nielen pre liečbu svojho ochorenia, ale aj zlepšenie kvality ich života.

Kariein príbeh prináša povzbudenie pre ďalších, ktorí hľadajú alternatívne liečby rakoviny. Nedávna štúdia ukázala, že  alternatívne terapie používa jeden z troch onkologických pacientov, no pred svojimi lekármi ich tají.

Štúdia zdôrazňuje dôležitosť toho, aby pacienti s rakovinou informovali svojich lekárov o prípadných a akýchkoľvek alternatívnych liečbach, vrátane bylinných doplnkov, ktoré môžu užívať pre zaistenie najlepšej starostlivosti.

Nie preto, aby lekári mohli pacientov od samostatného skúmania či dokonca užívania týchto liekov odrádzať – ale aby vedeli, ako vzájomne reagujú rozličné zložky, pre čo najlepšiu podporu pacientovho zdravia.

Samozrejme, to platí iba vtedy, ak váš onkológ má pre to pochopenie. Bohužiaľ, o mnohých sa to totižto povedať nedá.

Alternatívne terapie, vrátane bylinných doplnkov, môžu byť veľmi účinné a mať na telo rovnaký vplyv ako konvenčné lieky. Je preto dôležité dať vedieť vášmu lekárovi, čo užívate, a to aj vtedy, keď sa obávate, že vás bude odrádzať či odsudzovať.

Našťastie, vďaka tomu, že sa stávajú dostupné ďalšie účinné liečebné stratégie, ako to bolo v Karieinom prípade, sa môžeme učiť strategicky využívať liečby istých druhov rakoviny na obmedzenie potenciálnej toxickej záťaže konvenčnými liekmi, ktoré často dokážu telo viac poškodzovať ako liečiť.

Ďalšie použitia kryoterapie na rakovinu

Hoci má kryoterapia svoje obmedzenia či riziká, vie byť účinná aj v liečbe nádorov prostaty, pečene, retinoblastómu (rakoviny sietnice), rakoviny kože a dokonca aj predrakovinových stavov, ako sú abnormálny rast buniek, z ktorého môže vzniknúť rakovina.

Pre zvýšenie účinnosti kryoterapie je očividne potrebné vykonať ešte ďalší výskum a dosiahnuť pokroky v technológii.

Ako potrebné sa však tiež javí, aby pacienti rozumeli alternatívnym možnostiam svojej liečby v snahe urobiť čo najlepšie rozhodnutie pre svoje liečenie, ako to bolo v Karieinom prípade.

Zdá sa, že kryoterapiu čaká v oblasti rakoviny a liečby abnormálneho rastu buniek jasná budúcnosť, ktorá by mohla dramaticky zlepšiť prípady rakoviny a kvalitu života pacientov!

Liečba osteoporózy

Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*