Počuli ste niekedy o fialových zemiakoch? Podľa lekárov znižujú krvný tlak


Print Friendly, PDF & Email

Zelená pre fialové zemiaky? Áno! Sú plné antioxidantov!

Väčšina z nás konzumuje biele alebo žlté zemiaky. Niektorí možno pravidelne siahajú aj po sladkých zemiakoch a sú teda zvyknutí aj na oranžovú farbu.

Fialové zemiaky sa však takejto obľúbenosti aj napriek svojej výrazne sýtej farbe netešia. Je to škoda. Mali by sme sa o ne viac zaujímať predovšetkým pre obrovské množstvo živín, ktoré obsahujú.

Fialové zemiaky, ktoré pochádzajú z Južnej Ameriky, dostali svoj názov podľa tmavofialovej šupky aj hľuzy.

Existuje niekoľko druhov fialových zemiakov, vrátane Purple Majesty, Purple Viking alebo odrody Purple Peruvian.

Fialové zemiaky sú bohatým zdrojom antioxidantov. Štúdie preukázali, že efektívne znižujú krvný tlak.

Tak ako pri každom ovocí či zelenine, ich sýta tmavá farba nám čo-to napovie o ich vysokej výživovej hodnote.

Pri výbere zeleniny do nášho jedálnička je dobré riadiť sa aj farbou – mix viacerých farieb dokáže zabezpečiť príjem rozmanitých živín a lepšie tak naplniť potreby nášho tela.

Toto pravidlo platí aj pre fialové zemiaky.  Ich fialová farba prezrádza, že sú bohaté na silné antioxidanty s názvom antokyány.

Antokyány, ktoré patria medzi  flavonoidy sú známe predovšetkým schopnosťou posilňovať imunitný systém a bojovať s rakovinou. Tieto antioxidanty nájdete aj v čučoriedkach a granátových jablkách.

Antokyány sú prospešné aj pre svoju schopnosť chrániť integritu a štruktúru DNA a podporu tvorby cytokínov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému.

Zdá sa vám to stále málo?

Zbohom vysoký krvný tlak

Tieto silné antioxidanty  majú aj protizápalové vlastnosti, pomáhajú chrániť zdravie a celistvosť kapilár (vlásočníc) a tým, že posilňujú ich membrány.

Zohrávajú dôležitú úlohu aj pri regulácii aktivity estrogénu, čo pomáha znižovať riziko výskytu chorôb spojených s hormonálnymi poruchami.

Znižuje krvný tlak

Štúdia prezentovaná na národnom kongrese Americkej chemickej spoločnosti v Denveri v štáte Colorado preukázala, že konzumácia fialových zemiakov znížila krvný tlak účastníkov štúdie (v porovnaní s účastníkmi, ktorí fialové zemiaky nekonzumovali).

Takéto účinky na krvný tlak sa spájajú s liečivým účinkom zemiakov práve na vlásočnice a cievy.

Fialové zemiaky majú vysokú koncentráciu ďalšej fyto-chemikálie s názvom kyselina chlorogénová. Tá preukázateľne znižuje krvný tlak u myší.

Chuť a príprava

Mnohí z nás milujú biele zemiaky a sú zvyknutí na ich chuť a ich konzistenciu. Myslíte si, ži fialové zemiaky sú vďaka svojím  vysokým nutričným hodnotám  menej chutné?

To v žiadnom prípade! Svojou chuťou veľmi pripomínajú bežné biele zemiaky a konzistenčne sú o niečo krémovejšie.

Tak ako ostatné zemiaky, aj fialové je najlepšie variť v šupke. Snažte sa ich pripravovať čo najzdravším spôsobom. Príprava zemiakov v šupke v nich pomôže udržať vlhkosť aj živiny.

Šupka je plná vitamínu C a obsahuje veľa polyfenolov a draslíka. Najvhodnejším spôsobom prípravy je varenie na pare alebo pečenie.

Ak sa zemiaky rozhodnete vyprážať, použite zdravý druh oleja, napríklad kokosový. Pokojne sa však môžete do jedného zahryznúť s chuťou, ako by to bolo jablko!

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*