5 vecí, ktoré potrebujú diabetici vedieť o osteoporóze


Print Friendly, PDF & Email

Prevencia ochorenia a kostné zdravie: 5 vecí, ktoré potrebujú diabetici vedieť o osteoporóze

Už samo zvládanie cukrovky je ťažké, mnohí však nevedia, že zvyšuje i riziko iných ochorení. Cukrovka a niektoré jej liečby môžu oslabovať kosti a zvyšovať možnosť fraktúr.

Keď sa to patrične nesleduje, môže sa u diabetikov, ako následok ich cukrovky, rozvinúť osteoporóza.

Ľuďom s osteoporózou sa znižuje hustota kostí, čo vytvára vyššiu pravdepodobnosť zlomenín. Zlomená kosť, najmä bedrová, môže mať trvalý nepriaznivý vplyv na život človeka.

Tuto je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť o spojitosti medzi cukrovkou a osteoporózou:

1.Veľmi dôležité pre kostné zdravie je udržiavanie hladín HbA1C

Skratka  HbA1C znamená glykovaný hemoglobín (priemerný alebo dlhodobý cukor), čo sú červené krvinky, na ktoré sa viažu molekuly glukózy.

Vysoká hladina HbA1C je indikátorom cukrovky. Znamená tiež zvýšené riziko osteoporózy.

HbA1C aktivuje osteoklasty, bunky, ktoré rozkladajú kosti. HbA1C tiež robí kosti náchylnejšie na zlomeniny, lebo sa viaže na kolagénové vlákna, držiace pokope kostné minerály.

Vlákna sa tak stávajú tuhé, čo má za následok krehké kosti.

2. Náhly pokles hladín krvného cukru vyvoláva zápal

Hlavným cieľom liečby cukrovky a udržiavacích stratégií je znížiť hladinu krvného cukru. To však vedie často k hypoglykémii. Drastické zmeny hladiny krvného cukru tiež spôsobujú zápal.

Hypoglykémia sa podľa štúdií spája s nárastom zápalových zložiek, čo spôsobuje abnormality v zrážanlivosti krvi a poranenie krvných ciev.

Tento zápal môže negatívne vyplývať na srdce, nervy a kosti. U ľudí s cukrovkou to môže spôsobiť slepotu a zvyšovať ich riziko zlomenín.

3. Inhibítory GLP-1 majú nepriaznivý vplyv na regeneráciu kostí

Inhibítory glukagónu podobného peptidu 1 (GLP-1) sú lieky, ktoré sa používajú na stimuláciu sekrécie inzulínu. No hoci zabraňujú priveľkému poklesu hladiny krvného cukru, inhibítory GLP-1 tiež ovplyvňujú vznik osteoblastov a osteoklastov.

Osteoblasty sú bunky, ktoré kosť vytvárajú, zatiaľ čo osteoklasty bunky, ktoré kosť rozkladajú. Oba druhy sú pre regeneráciu kosti veľmi dôležité.

GLP, bielkovinový cieľ inhibítorov GLP-1, reguluje vznik osteoblastov a osteoklastov.

Tým, že inhibítory GLP-1 potláčajú GLP, zasahujú do schopnosti kostí absorbovať minerály a spomaľujú kostnú regeneráciu.

4. Tiazolidíndióny môžu spôsobovať ukladanie tuku v kostiach

Tiazolidíndióny (TZD) boli ešte v 90. rokoch obľúbenými liekmi na cukrovku. Čoskoro sa však zistilo, že tieto lieky aktivujú jadrový hormonálny receptor PPAR-γ, ktorý pomáha tukovým bunkám ukladať cukor.

A nielen to, PPAR-γ spôsobuje aj to, že kmeňové bunky v kostiach – tie, z ktorých sa majú stať kostné bunky – sa menia na tukové.

Prírodná liečba osteoartritídy

Prítomnosť tuku v kostiach vedie k zlomeninám. Navyše, tieto tuky sa nedajú odstrániť. Vysoké riziko zlomenín stále pretrvávalo aj po tom, čo diabetici prestali TZD užívať.

5. Nie všetky funkčné potraviny sú dobré pre cukrovku 2. typu

Väčšina funkčných potravín je skvelá pre celkové zdravie, vrátane kostného zdravia. Existuje však jedna funkčná potravina, ktorá pre ľudí s cukrovkou 2. typu dobrá nie je: srvátková bielkovina.

Srvátková bielkovina sa bežne pridáva do smoothies ako pomoc na zotavenie svalov.

Tiež však podporuje tvorbu inzulínu, ktorý ľudia s cukrovkou 2. typu (ktorým sa ho vytvára priveľa, no majú naň zníženú citlivosť) nepotrebujú.

Konzumácia srvátkovej bielkoviny ich inzulínovú rezistenciu ešte zhoršuje.

Ako predchádzať a zvládať osteoporózu

Osteoporóza nemá žiadne príznaky. Ľudia vlastne zistia, že majú osteoporózu až vtedy, keď ich začnú bolieť kĺby alebo utrpia fraktúru kosti.

Obzvlášť opatrní musia byť ľudia s cukrovkou, ktorí sú na vznik tohto kostného ochorenia náchylnejší. Pre udržanie zdravých kostí vyskúšajte nasledovné tipy:

1. Konzumujte potraviny bohaté na vápnik a vitamín D

Kosti potrebujú vápnik, aby zostali pevné, no k tomu, aby ho vedeli účinne absorbovať, potrebujú vitamín D.

K potravinám bohatým na vápnik patrí zelená listová zelenina a niektoré čerstvé ryby.

Vitamín D sa dá získavať prirodzeným pobytom na slnku alebo užívaním výživových doplnkov a konzumáciou obohatených potravinových produktov.

2. Cvičenie

Kosti dobre reagujú na cvičenia s vlastnou váhou a so záťažou.

Pravidelné cvičenie zlepšuje rovnováhu a pružnosť, čím znižuje nebezpečenstvo pádu a vzniku fraktúr kostí.

3. Prestaňte fajčiť a piť alkohol

Fajčenie a konzumácia alkoholu majú negatívne účinky na zdravie kostí.

Fajčenie bráni vstrebávaniu vápnika, zatiaľ čo príjem alkoholu zvyšuje stratu kostnej hmoty a riziko zlomenín.

4. Dajte si spraviť testy na hustotu kostí

Pozhovárajte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o vykonaní testov kostnej hustoty. Pomôže vám to včas diagnostikovať osteoporózu, skôr než utrpíte nejakú zlomeninu.

Poznámka: O prírodnej liečbe osteoporózy i cukrovky sme napísali samostatné elektronické knihy. E-knihu o osteoporóze nájdete TU a o cukrovke zasa TU.

Záver

Diagnostikovaná cukrovka zvyšuje vaše riziko mnohých stavov, vrátane osteoporózy.

Najlepšou cestou, ako predísť vzniku tejto komplikácie, sú však znalosti o tom, ako cukrovku správne zvládať a uchovať si zdravé kosti.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Marie Kubešková

    Moc děkuji za posílané články a poučení.
    Přeji vše nejlepší – s pozdravem Maruš

Pridajte komentár

*