Užívanie obľúbeného lieku počas tehotenstva zvyšuje riziko ADHD u detí, zistila štúdia

Print Friendly, PDF & Email

Užívanie obľúbeného lieku počas tehotenstva zvyšuje riziko ADHD u detí, zistila štúdia

Za posledný rok sa zistili mnohé nepriaznivé účinky viacerých obľúbených voľnopredajných liekov. Najnovší výskum teraz dáva jeden z týchto liekov do súvisu s ADHD u detí.

Mnohé takéto lieky sú na trhu už celé desaťročia a bezpečnostné štúdie až teraz odhaľujú ich skutočné hrôzy.

Ľahká dostupnosť neznamená bezpečnosť

Každý rok užívajú paracetamol milióny ľudí a mnohí nevedomky vystavujú riziku svoje zdravie.

Okrem toho, že nový výskum ukazuje, že užívanie paracetamolu má súvis s ADHD u detí, je ttiež najčastejšou príčinou zlyhania pečene.

Tento liek sa spája so všetkými druhmi poškodení – no aj napriek tomu zostáva voľne predajným liekom, ktorý si dnes môžete kúpiť bez predpisu v každej lekárni

Dostupnosť paracetamolu rozhodne nie známkou jeho bezpečnosti, ako všetky lieky, tak aj paracetamol má potenciál spôsobiť vážne poškodenia tela.

Užívanie paracetamolu má súvis s ADHD

Ako uvádza dr. Michael Murray, nedávno uverejnená štúdia dala do súvisu užívanie paracetamolu tehotnými ženami s ADHD u detí.

Hoci tehotenstvo môže byť plné bolestí, vyzerá to tak, že nastávajúce matky by sa mali poobzerať po nejakej alternatívnej forme úľavy od bolesti.

Vedci z Veľkej Británie analyzovali údaje, zozbierané od 7786 tehotných žien a ich detí. Tím sa dôkladne prizrel užívaniu paracetamolu u matiek a u ich sedemročných detí vykonal posúdenie správania.


Naša rada: Vyčistite si od toxínov súčasne črevá, pečeň i žlčník už za 16 dní. Tu je spôsob, ako

A výsledky boli šokujúce…

Tím zistil, že užívanie paracetamolu tehotnými ženami medzi osemnástym a tridsiatym druhým týždňom tehotenstva sa spájalo so zvýšeným rizikom ADHD u detí.

Konkrétne sa jeho užívanie počas tehotenstva spájalo so 42-pecentným nárastom rizika, že dieťa bude mať „problémy so správaním a príznaky hyperaktivity“.

Užívanie paracetamolu matkami v 32. týždni tehotenstva sa tiež spájalo s o 29 % vyššou šancou, že dieťa bude mať „emocionálne symptómy“.

Celkovo bolo užívanie paracetamolu dané do súvisu so 46-percentným nárastom „ťažkostí celkového správania“.

Súvislosť medzi týmto ľahko dostupným liekom a ADHD je zrejmá. Ako uvádza Dr. Murray, výskumný tým dospel ku konečnému záveru:

„Deti, vystavené paracetamolu v prenatálnom období, majú zvýšené riziko rozličných ťažkostí so správaním a nezdá sa, že by sa tieto súvislosti dali vysvetliť nemeranými behaviorálnymi či sociálnymi faktormi, spájajúcimi sa s jeho užívaním.“

Dr. Murray pred užívaním acetaminofénu varuje najmä tehotné ženy.

Paracetamol má súvis s mnohými problémami

Hoci súčasná lekárska dogma opakuje, že lieky ako paracetamol sú bezpečné, veľké množstvo dôkazov svedčí o opaku.

V prvom rade, paracetamol býva hlavnou príčinou zlyhania pečene. Mnoho prípadov paracetamolom vyvolaného zlyhania pečene nie je spôsobených udalosťami akútnej otravy, ale skôr tým, že ľudia užívajú lieku trochu priveľa a po dlhý čas.

Účinná látka paracetamol sa nenachádza len v najznámejšej značke lieku proti bolestiam u nás pod názvom „Paralén“, ale sa dá nájsť vo viac ako 600 rozličných liekoch – a je v nich rovnako škodlivý.

Aj keď maximálna „bezpečná“ dávka je 4000 miligramov za deň, pravdou je, že u niektorých ľudí dochádza k poškodeniu pečene aj pri užívaní paracetamolu v nižších denných dávkach, ktoré sa považujú za bezpečné.

Zdravotnícki profesionáli v skutočnosti odporúčajú, aby ľudia užívali maximálnu dávku paracetamolu len pod lekárskym dohľadom – taký je nebezpečný.

Koľko ľudí užíva dvojnásobok, či dokonca trojnásobok, odporúčanej dávky svojho obľúbeného voľne predajného lieku proti bolesti? Určite ich je veľmi veľa.

Záver

Spolu s rizikom zlyhania pečene a smrti výskum tiež ukázal, že paracetamol môže vyvolať zmeny aj vo vašom mozgu.

Vedci zistili, že jeho konzumácia môže ovplyvňovať vašu schopnosť pociťovať empatiu k iným. Hoci je možno tento liek proti bolesti obľúbený, neznamená to, že je pre vás dobrý.

Zistite viac o nepriaznivých účinkoch liekov na stránke DangerousMedicine.com (v angličtine).

Zdroj: medicine.news, Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Pridajte komentár

*