Užívanie obľúbeného lieku počas tehotenstva zvyšuje riziko ADHD u detí, zistila štúdia

Print Friendly, PDF & Email

Užívanie obľúbeného lieku počas tehotenstva zvyšuje riziko ADHD u detí, zistila štúdia

Za posledný rok sa zistili mnohé nepriaznivé účinky viacerých obľúbených voľnopredajných liekov. Najnovší výskum teraz dáva jeden z týchto liekov do súvisu s ADHD u detí.

Mnohé takéto lieky sú na trhu už celé desaťročia a bezpečnostné štúdie až teraz odhaľujú ich skutočné hrôzy.

Ľahká dostupnosť neznamená bezpečnosť

Každý rok užívajú paracetamol milióny ľudí a mnohí nevedomky vystavujú riziku svoje zdravie.

Okrem toho, že nový výskum ukazuje, že užívanie paracetamolu má súvis s ADHD u detí, je ttiež najčastejšou príčinou zlyhania pečene.

Tento liek sa spája so všetkými druhmi poškodení – no aj napriek tomu zostáva voľne predajným liekom, ktorý si dnes môžete kúpiť bez predpisu v každej lekárni

Dostupnosť paracetamolu rozhodne nie známkou jeho bezpečnosti, ako všetky lieky, tak aj paracetamol má potenciál spôsobiť vážne poškodenia tela.

Užívanie paracetamolu má súvis s ADHD

Ako uvádza dr. Michael Murray, nedávno uverejnená štúdia dala do súvisu užívanie paracetamolu tehotnými ženami s ADHD u detí.

Hoci tehotenstvo môže byť plné bolestí, vyzerá to tak, že nastávajúce matky by sa mali poobzerať po nejakej alternatívnej forme úľavy od bolesti.

Vedci z Veľkej Británie analyzovali údaje, zozbierané od 7786 tehotných žien a ich detí. Tím sa dôkladne prizrel užívaniu paracetamolu u matiek a u ich sedemročných detí vykonal posúdenie správania.


Náš tip: Máte problémy s vysokým krvným tlakom alebo vysokou hladinou cholesterolu? Začnite užívať tento špeciálny preparát odporúčaný slovenskými kardiológmi. Viac informácií tu

A výsledky boli šokujúce…

Tím zistil, že užívanie paracetamolu tehotnými ženami medzi osemnástym a tridsiatym druhým týždňom tehotenstva sa spájalo so zvýšeným rizikom ADHD u detí.

Konkrétne sa jeho užívanie počas tehotenstva spájalo so 42-pecentným nárastom rizika, že dieťa bude mať „problémy so správaním a príznaky hyperaktivity“.

Užívanie paracetamolu matkami v 32. týždni tehotenstva sa tiež spájalo s o 29 % vyššou šancou, že dieťa bude mať „emocionálne symptómy“.

Celkovo bolo užívanie paracetamolu dané do súvisu so 46-percentným nárastom „ťažkostí celkového správania“.

Súvislosť medzi týmto ľahko dostupným liekom a ADHD je zrejmá. Ako uvádza Dr. Murray, výskumný tým dospel ku konečnému záveru:

„Deti, vystavené paracetamolu v prenatálnom období, majú zvýšené riziko rozličných ťažkostí so správaním a nezdá sa, že by sa tieto súvislosti dali vysvetliť nemeranými behaviorálnymi či sociálnymi faktormi, spájajúcimi sa s jeho užívaním.“

Prírodná liečba osteoartritídy

Dr. Murray pred užívaním acetaminofénu varuje najmä tehotné ženy.

Paracetamol má súvis s mnohými problémami

Hoci súčasná lekárska dogma opakuje, že lieky ako paracetamol sú bezpečné, veľké množstvo dôkazov svedčí o opaku.

V prvom rade, paracetamol býva hlavnou príčinou zlyhania pečene. Mnoho prípadov paracetamolom vyvolaného zlyhania pečene nie je spôsobených udalosťami akútnej otravy, ale skôr tým, že ľudia užívajú lieku trochu priveľa a po dlhý čas.

Účinná látka paracetamol sa nenachádza len v najznámejšej značke lieku proti bolestiam u nás pod názvom „Paralén“, ale sa dá nájsť vo viac ako 600 rozličných liekoch – a je v nich rovnako škodlivý.

Aj keď maximálna „bezpečná“ dávka je 4000 miligramov za deň, pravdou je, že u niektorých ľudí dochádza k poškodeniu pečene aj pri užívaní paracetamolu v nižších denných dávkach, ktoré sa považujú za bezpečné.

Zdravotnícki profesionáli v skutočnosti odporúčajú, aby ľudia užívali maximálnu dávku paracetamolu len pod lekárskym dohľadom – taký je nebezpečný.

Koľko ľudí užíva dvojnásobok, či dokonca trojnásobok, odporúčanej dávky svojho obľúbeného voľne predajného lieku proti bolesti? Určite ich je veľmi veľa.

Záver

Spolu s rizikom zlyhania pečene a smrti výskum tiež ukázal, že paracetamol môže vyvolať zmeny aj vo vašom mozgu.

Vedci zistili, že jeho konzumácia môže ovplyvňovať vašu schopnosť pociťovať empatiu k iným. Hoci je možno tento liek proti bolesti obľúbený, neznamená to, že je pre vás dobrý.

Zistite viac o nepriaznivých účinkoch liekov na stránke DangerousMedicine.com (v angličtine).

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: medicine.news, Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

  1. Paralen, Paracetamol ani žiaden podobný znižovač imunity som svojim deťom nikdy nepodala. Odrazu sa však u nich – u oboch – začala prejavovať hyperaktivita. Nemôže byť táto (v posledných desaťročiach pričastá) porucha spôsobovaná nejakou látkou v detských očkovacích sérach? (Alebo nejakou formou podávaná nastávajúcim mamičkám?)
    /Len na okraj: Dcérka mala po každom očkovaní nehorázne vysoké teploty, raz aj nad 41°C – vtedy som už tradičné poočkovacie celonočné zábaly rýchlo nahradila vlažnou sprchou. Keď som potom prosila lekárku, či by nemohla môjmu dieťaťu znížiť objem očkovacej látky, svoj zamietavý postoj vyjadrila slovami, že ona musí postupovať podľa zákona… podľa zákona môže na Slovensku dieťa rukou lekára pokojne aj zomrieť, nik za to nenesie zodpovednosť.
    Podľa zákona bola teda dcérke spôsobená (a neskôr aj diagnostikovaná) mozgová dysfunkcia, vďaka ktorej bolo potrebné otrocky sa s ňou učiť každý jeden predmet. Toto (m)učenie trvalo niekoľko rokov. Našťastie dokonalá príroda disponuje substanciami, ktoré dokážu napraviť aj kolosálne prešľapy našej krátkozrakej lekárskej vedy./

Pridajte komentár

*