Ak by ste si mali počas tehotenstva vybrať len jeden doplnok stravy, vyberte si tento

spirulina-a-tehotenstvo

Bola objavená v Južnej Amerike a Afrike v prírodných alkalických jazerách. Táto riasa v tvare špirály je bohatým zdrojom esenciálnych živín.

Po dlhú dobu (celé stáročia) táto baktéria predstavovala významnú súčasť potravy mnohých komunít. Od roku 1970 bola dobre známa a široko používaná ako doplnok stravy v niektorých krajinách.

Jej meno je spirulina a ide o 100 % prírodnú a veľmi výživnú sladkovodnú baktériu.

Nutričné zloženie spiruliny

Spirulina obsahuje bohaté množstvo rastlinných bielkovín (60 až 63 %, čo je 3 až 4-krát viac, ako sa nachádza v rybách alebo v hovädzom mäse), multivitamínov (vitamín B12, ktorého obsahuje 3 až 4 krát viac než pečeň zvierat), ktoré obzvlášť absentujú vo vegetariánskej strave.

Taktiež obsahuje širokú paletu minerálov (ako sú železo, draslík, sodík, horčík, fosfor, vápnik atď.), veľké množstvo beta-karoténu, ktorý chráni bunky (5 krát viac ako mrkva, 40 krát viac ako špenát).

Jej vysoký obsah kyseliny gama-linolenovej, (ktorá môže znížiť hladinu cholesterolu a predchádza ochoreniam srdca).

Navyše, Spirulina obsahuje antioxidant fykocyanín, ktorý môžete nájsť iba v tejto baktérii.

Prínosy spiruliny pre tehotenstvo

Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote každej ženy, ktoré končí v momente, kedy sa jej narodí malý zázrak.

Udržiavanie zdravia v priebehu celého tehotenstva je veľmi dôležité pre matku i plod. Z tohto dôvodu, vyvážená a výživná strava je počas tohto obdobia absolútne nevyhnutná.


Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je črevnými parazitmi nakazených 3,5 miliardy ľudí, čiže 50% svetovej populácie. Tuto zistíte, ako sa parazitmi nakazíte, aj ako sa ich zbavíte.

Spirulina slúži ako vhodný zdroj železa počas tehotenstva. Obsahuje vysoké množstvo biologicky dostupného železa, u ktorého bolo preukázané, že sa ľahko vstrebáva v gastrointestinálnom trakte.

Bolo tiež potvrdené, že Spirulina môže pomôcť v boji proti anémii, vznikajúcej z nedostatku železa u anemických dospievajúcich dievčat a žien, a to zlepšením hladiny hemoglobínu.

Spirulina je efektívna pri udržaní optimálnej črevnej mikroflóry a pri znížení kvasinkovej infekcie, ktorú spôsobuje Candida albicans.

Obsahuje vitamíny K1 a K2 v značnom množstve, čím prispieva k normálnej zrážanlivosti krvi a k dobrej tvorbe kostí.

Spirulina predstavuje najbohatší prírodný zdroj dôležitých omega 6 mastných kyselín, ako je kyselina gama-linolenová (GLA), a ďalších esenciálnych mastných kyselín, ktoré prispievajú k zdraviu žien.

Je taktiež ideálnym rastlinným zdrojom biologicky aktívneho vitamínu B12. Ide o vitamín, ktorý je spolu so železom dôležitý pre tvorbu krvných buniek a zdravý neurologický vývoj.

V spiruline sa nachádza veľké množstvo antioxidantov, ako sú beta-karotén (provitamín A) a zeaxantín.

U zeaxantínu bolo preukázané, že podporuje zdravé oči, ako aj zdravý vývin mozgu.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spirulina však neobsahuje vitamín A, ktorý sa stáva potenciálne škodlivým, ak ho počas tehotenstva konzumujete vo vysokých dávkach.

Naše odporúčanie

Zdravú, terapeuticky testovanú a  čistú spirulinu bez prísad môžete na Slovensku zakúpiť jedine v tomto obchode: TU.

Viac o spiruline

V minulosti sme sa už v niekoľkých článkoch venovali téme spirulina. Snáď medzi tie najzaujimavejšie články patria :

Mnohí poprední odborníci v oblasti zdravia a stravovania tvrdia, že ak by si mali vybrať len jeden doplnok stravy počas tehotenstva a dojčenia, bola by ním práve spirulina.

Jedno malé upozornenie

Právny stav na Slovensku je taký, že v prípade, ak nejaký výrobok nie je špeciálne určený pre užívanie počas tehotenstva, musí byť na jeho obale uvedené, že sa počas tehotenstva nemá užívať.

To však neznamená, že by sa v skutočnosti naozaj užívať nemal alebo, že by mohol byť nejako škodlivý.

Preto, ak si náhodou niekde kúpite kvalitnú 100% spirulinu a bude na nej uvedená táto veta, nemusíte sa v tomto prípade nad ňou príliš pozastavovať.

Nejde totiž o faktograficky pravdivé tvrdenie, ale len právnu požiadavku na označovanie doplnkov stravy.

Môžeme vám zaručiť, že spirulina je nielen bezpečná, ale pre zdravý vývin plodu a dlhé dojčenie nadmieru vhodná potravinou.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Páčil sa vám tento článok? Potom odoberajte ZDARMA nové články emailom! Ako odberateľ zároveň získavate 15% zľavu na všetky naše e-knihy a výživové doplnky DrBuzgi. Prihláste sa tu:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zdenka Ruttkayova :

    Spirulina Je zelena riasa v tvare špirály, nie baktéria.

  2. Daniel Karen :

    Je i není. Klasifikace: Doména Bacteria – Kmen Cyanobacteria (sinice) – Řád Oscillatoriales – Rod Spirulina

Pridajte komentár

*