Toto magické uhlie vám prinesie nielen zdravie ale aj krásu


Print Friendly, PDF & Email

10 najlepších využití a prínosov aktívneho uhlia

Aktívne uhlie je účinný prírodný liek, ktorý sa používa na zachytávanie toxínov a chemických látok v tele, umožňujúci ich vyplavovanie tak, aby ich neabsorbovalo telo.

Vyrába sa z rozličných zdrojov, pri použití na prírodné liečenie je však dôležité vybrať si aktívne uhlie, vyrobené z kokosových škrupín alebo z iných prírodných zdrojov.

Jedno z najobľúbenejších použití aktívneho uhlia je na bezpečnú a účinnú liečbu otráv a predávkovania liekmi. Používa sa na pohotovostiach na celom svete.

Ďalej sa používa na obmedzenie nadúvania a plynatosti, zníženie cholesterolu, bezpečnú liečbu problémov s prietokom žlče počas tehotenstva, ba aj na prevenciu stavov po nadmernom požití alkoholu.

Výskum ukazuje, že v niektorých situáciách zaberá aktívne uhlie lepšie než výplach žalúdka.

Ako teda aktívne uhlie funguje?

Aktívne uhlie funguje tak, že v miliónoch svojich drobučkých pórov zachytáva toxíny a chemické látky. Obvykle sa však nepoužíva po požití nafty, alkoholu, lúhu, kyselín či iných žieravín.

Toxíny ale neabsorbuje. Naopak, funguje na základe chemického procesu zvaného adsorpcia. V tele je absorpcia reakcia prvkov, vrátane výživných látok, chemikálií a toxínov, ktoré nasiaknu a asimilujú do krvného riečiska. Adsorpcia je chemická reakcia, pri ktorej sa prvky viažu k povrchu.

Porézny povrch aktívneho uhlia má záporný elektrický náboj, čo spôsobuje, že sa naň viažu toxíny a plyn s kladným nábojom. Štrbinky a puklinky v aktívnom uhlí sa vytvárajú v procese spaľovania.

Dôležité je poznamenať, že aktívne uhlie NIEJE uhlie, ktoré používate na grilovanie vo svojom grile! Grilovacie uhlie je plné toxínov a chemických látok a nemalo by sa nikdy konzumovať.

10 najlepších využití aktívneho uhlia

Vždy, keď užívate aktívne uhlie, je nesmierne dôležité piť denne 12-16 pohárov vody. Aktívne uhlie môže vyvolať dehydratáciu, ak súčasne s ním neprijímate primerané množstvá vody.

Voda navyše napomáha rýchlemu vyplavovaniu toxínov a chráni pred zápchou, ktorú zažívajú niektorí ľudia.

Okrem toho, že ide o bezpečnú a účinnú liečbu otráv a odstraňovanie toxínov zo systému, patrí k ďalším použitiam aktívneho uhlia dezodorizácia, dezinfekcia a toto uhlie je tiež dôležitým krokom k liečbe boreliózy (Lymskej choroby).

Uvádzame 10 najlepších využití aktívneho uhlia:

1. Bieli zuby

Máte zuby stmavnuté od kávy, čaju, vína či ovocia? Aktívne uhlie ich pomáha bieliť, a zároveň zabezpečovať dobré zdravie úst zmenou acidobázickej rovnováhy (pH) v ústach, pomáha predchádzať kazom, páchnucemu dychu a ochoreniam ďasien.

K bieleniu zubov prispieva tým, že adsorbuje plak a mikroskopické čiastočky potravy, ktoré spôsobujú sfarbenie zubov. Toto aktívne uhlie je lacným a úplne prírodným riešením pre žiarivý úsmev.

POZOR, môže (aj bude) farbiť betónové povrchy a látky. Pred použitím urobte opatrenia pre ochranu pultov, podláh a oblečenia.

Prirodzené vybielenie svojich zubov dosiahnete, keď navlhčíte zubnú kefku a ponoríte ju do práškového aktívneho uhlia. Zuby si čistite ako obvykle, venujúc zvýšenú pozornosť miestam s najväčším sfarbením.

Dajte si malý dúšok vody, dôkladne si ňou premyte ústa, a potom ju vypľujte. Dôkladne vyplachujte, až kým nevypľúvate čistú vodu.

Najlepšie výsledky dosiahnete, keď si budete zuby čistiť aktívnym uhlím dva až trikrát do týždňa.

Upozornenie: ak máte korunky, ortopedické zámočky alebo porcelánové fazety, aktívne uhlie ich môže sfarbiť. A ak začnú byť vaše zuby citlivé, prestaňte ho používať.

2. Zmierňuje plynatosť a nadúvanie

Jedno z využití aktívneho uhlia, ktoré sa často prehliada, je úľava od nepríjemnej plynatosti a nadúvania. Funguje tak, že viaže vedľajšie produkty potravy, ktoré nepríjemnú plynatosť spôsobujú.

Istá štúdia v americkom gastroenterologickom časopise zistila, že aktívne uhlie bráni vzniku črevného plynu, ktorý sa objavuje po požití typického, plyn vytvárajúceho jedla.

Odporúčané dávkovanie pre zmiernenie plynatosti a nadúvania: hodinu pred požitím typického jedla, spôsobujúceho plynatosť, užite 500 miligramov aktívneho uhlia s plným pohárom vody.

Hneď potom to zapite ďalším pohárom vody, aby ste aktívnemu uhliu pomohli dostať sa do vášho systému, kde sa môže viazať s prvkami, ktoré plynatosť spôsobujú.

3. Lieči otravu alkoholom a pomáha prechádzať následkom jeho nadmerného požitia

Aktívne uhlie síce alkohol neadsorbuje, zato však pomáha rýchlo odstraňovať z tela toxíny, ktoré k otrave prispievajú.

Alkohol sa len zriedka konzumuje vo svojej čistej forme; bežné sú miešané nápoje, obsahujúce umelé sladidlá a chemické prísady. Aktívne uhlie tieto toxíny odstraňuje.

Navyše niektoré štúdie dokazujú, že keď sa aktívne uhlie užije v rovnakom čase ako alkohol, dokáže významne znížiť koncentrácie alkoholu v krvi.

Sprievodca prvou pomocou pri alkohole, vydaný Princetonskou univerzitou, udáva podávanie aktívneho uhlia v niektorých situáciách, súvisiacich s alkoholom.

Patria sem aj prípady, kedy je človek v bezvedomí alebo prejavuje príznaky akútnej otravy alkoholom.

4. Zbavuje plesní

Väčšina ľudí nemyslí na to, že v ich telách žijú plesne, ale môže to tak byť. Toxické plesne spôsobujú depresiu, zlyhanie obličiek a pečene, zníženú funkciu mozgu, ochorenie srdca, podráždenie oka, bolesti hlavy, vracanie, zhoršené fungovanie imunitného systému a závažné problémy s dýchaním.

Domácnosti, ktoré boli zaplavené, ba aj tie, ktoré majú len malé priesaky v podlahe či v stenách, môžu vytvárať prostredie, v ktorom sa môže veľmi dobre dariť plesniam.

K problému prispieva aj zlé vetranie a obzvlášť náchylné na šírenie plesní sú kúpeľne, suterény a práčovne.

Ak máte vo svojej domácnosti viditeľnú pleseň, musíte ju správne zastaviť. Pri čistení je dôležité mať na rukách rukavice a na tvári ochrannú masku, aby ste toxickú pleseň nevdýchli.

Na čistenie pevných povrchov a a zamedzenie budúceho rastu plesní môžete použiť jedlú sódu, jablčný ocot, čajovníkový olej a borax.

Keď vy alebo vaša rodina trpíte príznakmi ako sú dýchavičnosť, vyrážky, slziace oči, kašeľ  či bolesti hlavy, ktoré sa nedajú vysvetliť inak, mali by ste posúdiť úroveň napadnutia vašej domácnosť spórami plesní, a to aj vtedy, keď žiadne viditeľné plesne nevidíte.

Môžu sa šíriť za rôznymi nasucho zhotovenými priečkami, pod podlahami a vo vývodoch ventilácie.

5. Filtrácia vody

Aktívne uhlie zachytáva nečistoty, nachádzajúce sa vo vode, vrátane rozpúšťadiel, pesticídov, priemyselného odpadu a iných chemikálií.

Práve z tohto dôvodu sa celosvetovo používa v systémoch na filtráciu vody. Nezachytáva však vírusy, baktérie a minerály tvrdej vody.

Podľa jednej štúdie, publikovanej v časopise Asociácie kanadských zubných lekárov, filtre s aktívnym uhlíkom (aktívne uhlie) odstraňujú časť fluoridu.

Vyhýbanie sa fluoridu a detoxikácii ním sú dôležité pre ústne zdravie, správne fungovanie imunity a zdravé obličky a pečeň.

Nevyhnutná pre dobré zdravie je pitná voda; bežná voda z kohútika je však toxická a plná chemikálií, toxínov a fluoridu. Keď je to možné, mali by sme jej pitie obmedziť.

K dispozícii sú vodné filtre s aktívnym uhlím pre domové systémy, ako aj modely, ktoré sa dajú umiestniť na kuchynský pult.

Pre upokojenie tráviaceho traktu, potlačenie únavy, zabezpečenie fungovania orgánov a premazávanie kĺbov a tkanív pite denne 8 až 10 pohárov čistej vody.

6. Odstránenie toxínov v mimoriadnej situácii

Ako už bolo zmienené, jedným z najrozšírenejších využití aktívneho uhlia je odstránenie toxínov a chemikálií v prípade ich požitia.

Na povrch aktívneho uhlia sa viaže väčšina organických zlúčenín, pesticídy, ortuť, umelé hnojivo aj bielidlo, umožňujúc tak rýchlejšie odstránenie a zároveň zabraňujúc ich absorpcii v tele.

Aktívne uhlie sa používa aj v prípade náhodného či zámerného predávkovania mnohými farmaceutickými liekmi a voľne predajnými liečivami.

Je účinný na aspirín, ópium, kokaín, morfín a paracetamol (acetaminofén). Dôležité je podať čo najskôr správnu dávku – rozhodne do jednej hodiny po požití. V prípade otravy volajte okamžite pohotovosť.

Veľmi dôležité je správne dávkovanie. Podľa Zdravotného systému Michiganskej univerzity sa v prípadoch otravy u dospelých používa 50 až 100 gramov (nie miligramov!) a 10 až 25 gramov u detí.

Zbohom vysoký krvný tlak

Okrem toho sa dá aktívne uhlie použiť pri prípadoch otravy jedlom, kedy sú prítomné žalúdočná nevoľnosť a hnačka.

Pri objavení sa symptómov alebo podozrení na otravu jedlom užívajú dospelí 25 gramov a deťom by sa malo podať 10 gramov. Keď je to potrebné, dávku zvýšte.

Nezabudnite, že pri užívaní aktívneho uhlia je dôležité prijímať primerané množstvo vody.

7. Zdravie kože a tela

Použitie aktívneho uhlia sa neobmedzuje len na vnútorné aplikácie. Pri vonkajšej liečbe je účinné pri odstraňovaní telesného zápachu, akné a prináša aj úľavu pri uštipnutí hmyzom, vyrážkach z jedovatého brečtanu či duba a uhryznutí hadom.

Pri uštipnutí komárom alebo pichnutí včelou zmiešajte jednu kapsulu aktívneho uhlia s polovicou polievkovej lyžice kokosového oleja a potrite tým postihnutú oblasť.

Opakovane aplikujte každých 30 minút, dokým svrbenie a nepríjemný pocit nepominú. Keďže aktívne uhlie zašpiní všetko, čoho sa dotkne, prekryte ho náplasťou.

Pri liečbe uhryznutí hadmi a pavúkmi, vrátane takých, ako sú kútnik jedovatý alebo čierna vdova,  budete potrebovať zakryť väčšiu oblasť, na ktorú nestačí len náplasť, je totiž potrebné rýchlo potlačiť baktérie a vírusy, vedúce k poškodeniu tkaniva.

Vytvorte si obväz z látky, dosť veľkej na to, aby dvakrát ovinula postihnutú oblasť. Na látku naneste zmes kokosového oleja a aktívneho uhlia a obviažte.

Zaistite náplasťami. Aplikujte opakovane každé dve až tri hodiny, pred nanesením vždy dobre opláchnite.

Pri liečbe akné zmiešajte jednu kapsulu aktívneho uhlia s dvoma čajovými lyžičkami gélu z aloe vera a naneste na tvár. Nechajte zaschnúť a potom úplne opláchnite.

Aktívne uhlie na seba viaže toxíny a špinu z okolitého prostredia, ktoré k tvorbe akné prispievajú. Je tiež dobré na ich lokálne ošetrenie.

8. Čistenie tráviaceho traktu

Aktívne uhlie sa používa pre dosiahnutie zdravého  tráviaceho traktu, lebo odstraňuje toxíny, spôsobujúce alergické reakcie, oxidačné poškodenia a zlé fungovanie imunitného systému.

Odstránením toxínov zo svojho systému si môžete znížiť bolesť kĺbov, zvýšiť energiu a zlepšiť myslenie.

Faktory prostredia, ku ktorým patria pesticídy v strave, chemické látky vo vode, ktorú pijeme a vystavovanie sa plesniam, vytvárajú v našich telách toxickú záťaž.

Pre podporu celkového zdravia a pohody je dôležité tráviaci trakt pravidelne čistiť. Pre vykonanie očisty tráviaceho traktu aktívnym uhlím ho užívajte po dobu dvoch dní deväťdesiat minút pred každým jedlom.

Počas očisty jedzte iba organicky vypestované ovocie a zeleninu, mäso voľne pasených zvierat a divo žijúce ryby.

Keď počas očisty zistíte, že máte zápchu, je to jasný znak toho, že neprijímate dostatok vody! Kým zápcha neustúpi, vypite každú polhodinu pohár teplej vody s plátkom citrónu a troškou medu.

9. Proti starnutiu

K využitiam aktívneho uhlia patrí tiež predchádzanie poškodeniu buniek obličiek a pečene, a tiež podpora zdravia nadobličkových žliaz.

Je veľmi dôležité pravidelne odstraňovať z tela toxíny a chemické látky. Aktívne uhlie prospieva hlavným orgánom tak, že telu pomáha vyplavovať toxíny a chemikálie, spôsobujúce poškodenie.

Starnutie je prirodzená súčasť života, no pre zabránenie predčasnému starnutiu sa musíme zbavovať toxickej záťaži, ktorej sme vystavovaní prostredníctvom jedla, našich obydlí a životného prostredia.

Pre toto využitie aktívneho uhlia užívajte denne dve kapsuly po požití neorganických či ťažkých jedál alebo po kontakte s inými toxínmi.

Prispieva to k lepším kognitívnym  funkciám, k obmedzeniu mozgovej hmly, zdravšiemu fungovaniu obličiek a pečene a zdravšiemu tráviacemu traktu.

10. Znižuje vysoký cholesterol

Štúdie z celého sveta ukazujú, že aktívne uhlie znižuje zlý cholesterol a zvyšuje dobrý rovnako  účinne, ako niektoré lieky na predpis.

V jednej štúdii poklesol celkový cholesterol o 25 percent, LDL cholesterol o 41 percent, zatiaľ čo HDL o 8 percent vzrástol – a to len v priebehu 4 týždňov.

Aktívne uhlie pre prvú pomoc

Aktívne uhlie odporúčam zaradiť do lekárničiek s prvou pomocou, a to tak doma, ako aj na pracovisku.

V prípade nejakej naliehavej udalosti, kedy dôjde k požitiu toxínov, liekov alebo chemikálií, je dôležité ihneď volať pohotovosť.

Ak máte k dispozícii aktívne uhlie, určite o tom povedzte operátorovi núdzovej linky; možno vám poradí podať ho ešte pred príchodom záchranky.

V závislosti od množstva a druhu požitých toxínov či chemikálií budú možno potrebné opakované dávky. Lekári v nemocniciach sú schopní podať ich podľa potreby.

Vedľajšie účinky aktívneho uhlia

Tu zmienené použitia aktívneho uhlia  sa vo všeobecnosti považujú u väčšiny ľudí za bezpečné.

Vždy je však dobré vedieť o zdravotných stavoch ako sú črevné krvácanie či zápchy, perforácia čriev, chronická dehydratácia, pomalé trávenie alebo nedávno prekonaná operácia brucha, lebo môžu ovplyvniť spôsob, akým aktívne uhlie vo vašom tele reaguje.

Navyše, aktívne uhlie môže ovplyvňovať vstrebávanie výživných látok, výživových doplnkov a brániť účinku predpísaných liekov.

Aktívne uhlie užívajte 90 minút až dve hodiny pred užitím jedál, výživových doplnkov a predpísaných liekov. K možným nepriaznivým reakciám môže dôjsť pri nasledujúcich liekoch:

* Naltrexon (používaný pri závislosti na alkohole a opioidoch)

* Akrivastín

* Bupropion

* Carbinoxamine

* Fentanyl

* Hydrokodón

* Meklizín

* Metadón

* Morfín

* Morphine Sulfate  Liposome

* Kyselina mykofenolová

* Oxykodón

* Oxymorphone

* Suvorexant

* Tapentadol

* Umeclidínium

* Panadol

* Tricyklické antidepresíva

* Teofylín

Kde sa dá aktívne uhlie kúpiť

Pri výbere aktívneho uhlia pre vyššie uvedené použitia je veľmi dôležité vedieť, z čoho je vyrobené. Nie všetky doplnky  z aktívneho uhlia sa vyrábajú rovnako.

Hľadajte aktívne uhlie vyrobené z kokosových škrupín alebo z konkrétne uvedeného druhu dreva, s ultra jemnými zrnkami. Veľa produktov v práškovej forme má pre lepšiu chuť pridané umelé sladidlá; týmto sa vyhnite.

Umelé sladidlá sú plné chemikálií a naozaj nedáva zmysel užívať pre zbavenie svojho tela chemikálií a toxínov aktívne uhlie plné chemických látok.

Keď sa vám žiada, oslaďte si ho čerstvým džúsom, alebo jedným z mnou odporúčaných prírodných sladidiel.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. je vôbec na slovenskom trhu aktívne uhlie vyrobené z kokosových škrupín? V ruke mám práve CARBO medicinallis- bežné „čierne“ uhlie, ktoré nájdeme v lekárni. na obale je v kolonke „zloženie“ iba : Aktívne uhlie. Ako mám vedieť presne z čoho je vyrobené?

 2. Ďakujem pekne za zaujímavý článok, Rozhodla som sa využiť toto odporúčanie a na internete som aj našla jeden produkt z aktívnym uhlím z kokosových škrupín. Tento obsahuje sladidlo glykozidy steviolu – je toto sladidlo v poriadku?

  Ďakujem za odpoveď.
  Katka

  • Mária Saloňová

   Stevia je rastlina , ktorá rastie v južnej Amerike. Je to prírodné sladidlo, vhodné hlavne pre cukrovkárov.

 3. Staci vyhladat na nete.Zlozenie najdes aj v pribalovom letaku.Alebo zadaj na nete nazov Carbo medicinalis adc.

 4. TAK U NÁS V ČR SE DÁ SEHNAT, MOŽNÁ LZE POSLAT I K VÁM 🙂
  https://www.zbozi.cz/vyrobek/altevita-aktivni-uhli-ze-skorapek-kokosovych-orechu-60-g/

Pridajte komentár

*